Monitor do programowania i projektowania stron WWW.

Listy polecanych monitorów do różnych zastosowań.
tomn
Posty: 5
Rejestracja: 28 października 2013, 18:34 - pn

Monitor do programowania i projektowania stron WWW.

28 października 2013, 18:46 - pn

Cześć

Przejrzałem listę polecanych monitorów, kilka wątków na forum i mam mętlik w głowie, bo sprzętu jest bardzo wiele. Dlatego napisałem tutaj.
Szukam monitora do programowania, a także do projektowania/kodowania stron WWW.

Do tej pory pracowałem na monitorze 19 cali + 13 cali laptop. Od niedawna strasznie się na tym męczę. Obszar roboczy jest za mały i 2 wyświetlacze przestały mi wystarczać. Do tego odwzorowanie kolorów pozostawia wiele do życzenia, bo są to tanie ekrany (19 cali za 500zł). Na podstawie tego co dotychczas przeczytałem, zdecydowałem że szukam monitora 24-27 cali. Chciałbym, żeby monitor nie męczył mi wzroku, pracuję po 8h dziennie przed komputerem, czasem więcej.

Na monitorze będę obrabiał grafikę, głównie programował, posłuży też do podstawowej obróbki wideo.
Budżet do 5000 zł, co nie znaczy, że musi kosztować tyle. Z drugiej strony szukam czegoś naprawdę komfortowego do pracy, więc jest to kwota akceptowalna.
Proszę Was o pomoc w zasugerowaniu modelu.

Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor do programowania i projektowania stron WWW.

28 października 2013, 19:31 - pn

Jeśli szukasz sprzętu komfortowego, do długotrwałej pracy, to sprzęt musi być też ergonomiczny, mieć szerokie możliwości regulacji wysokości położenia ekranu, mocy podświetlenia. Podświetlenie nie może mrugać, zwłaszcza gdy dużo pracujesz ma białym tle. Mz. częstotliwość pracy układu PWM powinna przekraczać kilka kiloHertzów.
Jeśli możesz sobie na to pozwolić to mz. lepsze jest podświetlenie GB-r LED, gdyż ma więcej naturalnej czerwieni. Większość monitorów z podświetleniem W-LED (biały LED) ma bardzo zimne, niebieskie zabarwienie bieli. Na pierwszy rzut oka wygląda to efektownie, ale do długotrwałej pracy słabo się mz. nadaje. Wynika to z tego, że W-LED to tak naprawdę dioda niebieska z żółtym luminoforem/odbłyśnikiem.
Mz. dzisiaj lepiej iść w 27" 2560x1440. Wychodzą najkorzystniej w przeliczeniu na rozdzielczość i powierzchnię.
Najlepsze monitory robi NEC i EIZO.
Przy tak postawionych kryteriach:
27': NEC PA272W, w przyszłości EIZO CX270v.2 (po modernizacji i wymianie matrycy na GB-r LED z początku roku)
24": EIZO CX240, NEC PA242W.
To drogie ale świetne monitory.
tomn
Posty: 5
Rejestracja: 28 października 2013, 18:34 - pn

Re: Monitor do programowania i projektowania stron WWW.

29 października 2013, 11:08 - wt

Max, dziękuję za poradę. Bardzo przydatna. Jestem gotów wziąć któryś z 24 cali, ponieważ 27' jeszcze nie ma na rynku.
Jaką opinię ma ten monitor: EIZO FlexScan EV2736W http://www.eizo.pl/monitor/flexscan-ev2736w/ Jest trochę tańszy, ma jakieś funkcje zapobiegające zmęczeniu wzroku, a przy tym jest to 27 cali. Co o nim myślisz?

BTW Czy ktoś z Państwa tutaj udzielających porad jest pracownikiem sklepu sprzedającego monitory. Jeśli tak i oferuje konkurencyjną cenę, to mogę kupić u niego monitor, bo otrzymałem tu fachową poradę, więc jest to jakiś sposób, żeby się odwdzięczyć.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor do programowania i projektowania stron WWW.

29 października 2013, 12:35 - wt

tomn pisze:Jestem gotów wziąć któryś z 24 cali, ponieważ 27' jeszcze nie ma na rynku.
Faktycznie na razie nie ma żadnego. Ale ponoć NEC PA272W ma pojawić się dzisiaj (29.10.2013) w polskich sklepach/hurtowniach/magazynach. Tak głosi plotka... ;)
tomn pisze:Jaką opinię ma ten monitor: EIZO FlexScan EV2736W http://www.eizo.pl/monitor/flexscan-ev2736w/ Jest trochę tańszy, ma jakieś funkcje zapobiegające zmęczeniu wzroku, a przy tym jest to 27 cali.
http://www.prad.de/new/monitore/test/20 ... fs-bk.html
tomn pisze:Co o nim myślisz?
To porządny biurowy monitor. Nic więcej. Ale: - ma podświetlenie W-LED, mruga z częstotliwością 200Hz poniżej 20% jasności, ma 6-bitową matrycę.
To dobry monitor, ale mz. za drogi jak na swoje możliwości. Podkreślam, to moje zdanie. Nie sprzedaję monitorów.
Mz. NEC PA272W bije go na głowę w każdym aspekcie. Cena jest wyższa, ale rekompensuje to jakością z dużą nawiązką. To już monitor profesjonalny pod każdym względem.
Z kolei z 24" EIZO CX240 ostatnio sporo staniał i jest teraz mz. lepszym wyborem niż NEC PA242W.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor do programowania i projektowania stron WWW.

29 października 2013, 18:04 - wt

tomn pisze:BTW Czy ktoś z Państwa tutaj udzielających porad jest pracownikiem sklepu sprzedającego monitory. Jeśli tak i oferuje konkurencyjną cenę, to mogę kupić u niego monitor, bo otrzymałem tu fachową poradę, więc jest to jakiś sposób, żeby się odwdzięczyć.
To forum jest własnością: monitory.mastiff.pl
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
BioComp
Kontakt:
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 45
Rejestracja: 03 września 2012, 12:12 - pn

Re: Monitor do programowania i projektowania stron WWW.

29 października 2013, 20:04 - wt

max pisze: Przy tak postawionych kryteriach:
27': NEC PA272W, w przyszłości EIZO CX270v.2 (po modernizacji i wymianie matrycy na GB-r LED z początku roku)
24": EIZO CX240, NEC PA242W.
To drogie ale świetne monitory.
Ale migają :D A EV nie :) Patrząc w monitor po 8h dziennie, to ważne. Owszem, PWM nie widać (chociaż to też zależy), ale czuć (mi schną oczy i boli mnie głowa - miałem do czynienia z PWM w pracy - studio muzyczne, trzy 27 calowe migające monitory obok siebie - nie chcę, podziękuję). W domu mam niemigający monitor i mogę siedzieć ile chcę. Co prawda w laptopie posiadam migającą matrycę i nie widzę tego oraz czuję się dobrze, ale że ma 14 cali, być może dlatego nie ma negatywnego wpływu na samopoczucie.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor do programowania i projektowania stron WWW.

29 października 2013, 20:18 - wt

NECe PA i EIZO CX migają? Przy częstotliwości pracy przetwornicy rzędu KHz? Świat się kończy. :)
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor do programowania i projektowania stron WWW.

29 października 2013, 20:26 - wt

Częstotliwości układu PWM (częstotliwość mrugania):
P242W: 8.736kHz
PA242W: 20kHz
PA272W: 44kHz
CX240: 18kHz

1kHz = 1000Hz
To ogromne częstotliwości. Na dodatek to najlepsze możliwe na dzisiaj rozwiązanie. Przeciętne monitory mają 200Hz, a więc 100-200x wolniej.
BioComp
Kontakt:
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 45
Rejestracja: 03 września 2012, 12:12 - pn

Re: Monitor do programowania i projektowania stron WWW.

29 października 2013, 23:14 - wt

Tom01 pisze:NECe PA i EIZO CX migają? Przy częstotliwości pracy przetwornicy rzędu KHz? Świat się kończy. :)
Oczywiście styczności z tymi konkretnie monitorami nie miałem :) Ale wydaje mi się, że wszędzie gdzie coś miga, nawet z dużą ilością Hz, pomimo iż nie widać, może jakoś wpływać na samopoczucie. To tylko moje domysły, może urojenie ;) Ja jednak jestem psychicznie spokojniejszy jeśli mam świadomość, że jednak PWM nie ma w ogóle. Miałem styczność z gorszymi monitorami niż wymienione (a w domu mam PWM free ;)), może stąd moje uprzedzenia do PWM.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor do programowania i projektowania stron WWW.

29 października 2013, 23:29 - wt

Barany z prad czy innego tftcentral narobiły paniki wokół PWM. Technika impulsowa jest znana od dziesięcioleci, stosowana praktycznie we wszelkich dziedzinach życia. Gdyby nie niepotrzebne emocje, nikt by nawet nie wiedział, że takie coś jest, bo normalnie nie jest zauważalne, poza skrajnie złymi rozwiązaniami.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
tomn
Posty: 5
Rejestracja: 28 października 2013, 18:34 - pn

Re: Monitor do programowania i projektowania stron WWW.

30 października 2013, 10:25 - śr

max pisze:Z kolei z 24" EIZO CX240 ostatnio sporo staniał i jest teraz mz. lepszym wyborem niż NEC PA242W.
Waham się między jednym a drugim. Czy możesz uzasadnić dlaczego EIZO CX240 jest według Ciebie obecnie lepszym wyborem? Czy coś w najbliższym miesiącu może się zmienić? Myslę, że to może pomóc mi podjąć decyzję.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor do programowania i projektowania stron WWW.

30 października 2013, 10:37 - śr

tomn pisze:Czy możesz uzasadnić dlaczego EIZO CX240 jest według Ciebie obecnie lepszym wyborem?
- Możliwość łatwego i legalnego odblokowania pełnej sprzętowej kalibracji.
- Wbudowany czujnik utrzymujący parametry po kalibracji.
- Dłuższa gwarancja.
- Nie srebrzy.
- Nieporównywalnie lepsza czerń: http://mva.pl/viewtopic.php?f=26&t=679&p=12114
- Nie połyskują narożniki.
- Nie ma kaszki na jasnych powierzchniach.
- Nie ma kolorowych krawędzi liter.
- Lepsze podświetlenie, sekcje diód pracują w innych fazach.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Mathis
Kontakt:
Lokalizacja: Sieradz
Posty: 268
Rejestracja: 09 stycznia 2013, 16:05 - śr

Re: Monitor do programowania i projektowania stron WWW.

30 października 2013, 10:56 - śr

NEC też nie ma kaszki, podswietlenie nawet chyba lepsze, nie widać srebrzenia, kolorowych krawędzi liter też nie widać... Jakbyś miał w przyszłości możliwość postawienia Neca i Eizo obok siebie i wtedy porównać :)
Fotograf Sieradz
PA272, EA274WMi, EA275UHD, SC-P800, L800, iP7250, i1DisplayPro, CMP
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor do programowania i projektowania stron WWW.

30 października 2013, 12:22 - śr

tomn pisze:
max pisze:Z kolei z 24" EIZO CX240 ostatnio sporo staniał i jest teraz mz. lepszym wyborem niż NEC PA242W.
Waham się między jednym a drugim. Czy możesz uzasadnić dlaczego EIZO CX240 jest według Ciebie obecnie lepszym wyborem?

EIZO CX240:
+ teraz troszkę tańszy od NECa, co się normalnie nie zdarza
+ nie srebrzy pod kątem
- wentylatorek
Poza tym to ta sama klasa. Najlepsze 24".
tomn pisze:Czy coś w najbliższym miesiącu może się zmienić? Myslę, że to może pomóc mi podjąć decyzję.
Tom01 na listopad zapowiada nowości od EIZO. Na razie nie wiadomo jakie. W CX240 być może jakaś rewizja matrycy, ale to moje spekulacje.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor do programowania i projektowania stron WWW.

30 października 2013, 13:13 - śr

Mathis pisze:NEC też nie ma kaszki
Ma, choć mniejszą niż PA241W i SX2462W.
Mathis pisze:podswietlenie nawet chyba lepsze
Na jakiej podstawie taka teoria?
Mathis pisze:nie widać srebrzenia
Widać. Dno wyświetlacza jest srebrne.
Mathis pisze:kolorowych krawędzi liter też nie widać
Większość ludzi tego nie widzi, ale Ci co widzą na PA241W i SX2462W widzą też na PA242W bo to praktycznie taka sama matryca.
Mathis pisze:Jakbyś miał w przyszłości możliwość postawienia Neca i Eizo obok siebie i wtedy porównać :)
Się zrobi.
max pisze:Poza tym to ta sama klasa. Najlepsze 24".
Nie, to nie jest ta sama klasa. NEC PA242W to EIZO SX2462W na sterydach, ale do CX-a dzieli je jedna półka. Pomijając fakt, że to nie są najlepsze 24". Do zastosowań cywilnych, najlepszy 24" na tej planecie, to EIZO ColorEdge CG246. Choć CX240 jest świetny, to CG246 w stosunku do niego, powala na kolana. Niestety też ma wiatrak. ;)
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4319
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Monitor do programowania i projektowania stron WWW.

30 października 2013, 13:58 - śr

PA242W ma równie satynowy dyfuzor jak CX240/CG246, nie ma nic wspólnego z matowym dyfuzorem w SX2462W/PA241W. Faktycznie bardziej srebrzy od CX240, który ma b. fajny polaryzator.

Pozostałe różnice jakościowe pomiędzy PA242W, CX240 a CG246 są całkowicie pomijalne, praktycznie nie do zaobserwowania ani do zmierzenia - PA242W ma odrobinę większy gamut, co jest praktycznie bez znaczenia.

CG246 różni się od CX240 osłoną, wbudowanym kalibratorem oraz możliwość wykonywania hardproofingu z użyciem 3DLUT monitora. NEC ma tą możliwość już w zwykłym PA.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor do programowania i projektowania stron WWW.

30 października 2013, 14:08 - śr

Czornyj pisze:CG246 różni się od CX240 osłoną, wbudowanym kalibratorem oraz możliwość wykonywania hardproofingu z użyciem 3DLUT monitora.
To w większości można dołożyć do CX-a. CG różni się przede wszystkim poziomem defektów. Matryce przebierane w fabryce. Błędy poniżej poziomu możliwego do zaobserwowania ludzkimi zmysłami. No i normalny kalibrator.
Czornyj pisze:NEC ma tą możliwość już w zwykłym PA.
O tym już mówiliśmy. :P
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor do programowania i projektowania stron WWW.

30 października 2013, 14:30 - śr

tomn pisze:Szukam monitora do programowania, a także do projektowania/kodowania stron WWW.
...Chciałbym, żeby monitor nie męczył mi wzroku, pracuję po 8h dziennie przed komputerem, czasem więcej....
...Na monitorze będę obrabiał grafikę, głównie programował, posłuży też do podstawowej obróbki wideo....
...Budżet do 5000 zł...
W zasadzie wszystko już napisano powyżej. Przypominam tylko tytuł wątku: "Monitor do programowania i projektowania stron WWW".
Zarówno PA242W jak i CX240 spełni Twoje wymagania z ogromną nawiązką. Do Twojego zastosowania pewnie i tak przełączysz na tryb sRGB. Normalnie można by wybrać nieco niższą klasę. Problem w tym, że poniżej tych dwóch monitorów jest przepaść, której nie ma czym wypełnić.... Za przepaścią jest NEC P242W. Potem znowu nic....
Mz. najważniejszy z tego wszystkiego jest dodatkowy polaryzator w CX240, który redukuje srebrzenie czerni pod kątem. Jeśli nie przeszkadza Ci szumiący wentylatorek, to cecha ta wraz z nieco niższą ceną mz. przeważa na korzyć EIZO.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4319
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Monitor do programowania i projektowania stron WWW.

30 października 2013, 14:56 - śr

Tom01 pisze:To w większości można dołożyć do CX-a. CG różni się przede wszystkim poziomem defektów. Matryce przebierane w fabryce. Błędy poniżej poziomu możliwego do zaobserwowania ludzkimi zmysłami. No i normalny kalibrator.

O tym już mówiliśmy. :P
ColorNavigator w przypadku CX nie wykonuje hardproofingu profili tablicowych, jedynie macierzowe - nie można zatem hardproofingować przestrzeni barwnych drukarek, minilabów itp. Nie ma też funkcji mierzenia i symulacji urządzeń mobilnych, choć to akurat w CX jest do obejścia - wystarczy wprowadzić z palca koordynaty chromatyczne kolorantów
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4319
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Monitor do programowania i projektowania stron WWW.

30 października 2013, 15:00 - śr

max pisze: Mz. najważniejszy z tego wszystkiego jest dodatkowy polaryzator w CX240, który redukuje srebrzenie czerni pod kątem. Jeśli nie przeszkadza Ci szumiący wentylatorek, to cecha ta wraz z nieco niższą ceną mz. przeważa na korzyć EIZO.
PA242W schodzi niżej na regulacji - do 40cd/m2 vs 50cd/m2 w CX240 - w mroku to + brak wiatraka z punktu widzenia komfortu jest istotniejsze niż srebrzenie.

Wróć do „Polecane monitory”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68376
Liczba tematów: 4129
Liczba użytkowników: 3942
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: kilgore
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu