Współczesny następca Neca 2690WUXi2

Listy polecanych monitorów do różnych zastosowań.
jagular
Posty: 12
Rejestracja: 14 stycznia 2012, 20:26 - sob

Współczesny następca Neca 2690WUXi2

17 grudnia 2013, 03:27 - wt

Witam wszystkich.

Wątek (prawdopodobnie) jednocześnie typowy i nietypowy, wynikły z gdybania i zastanawiania się nad zmianą monitora.
Postaram się możliwie dużo podać informacji, które być może pomogą Wam odpowiedzieć na pytanie:

Czy zmieniając swój obecny monitor na Neca PA272W lub Eizo CX270 uzyskam widoczny przeskok w jakości i komforcie pracy?

Obecny monitor (i styl użytkowania):
Nec 2690v2, kalibrowany sprzętowo ColorMunki + Spectraview II, minimalny poziom czerni na używanych profilach to 0.29-0.31cd/m2, używany zazwyczaj na 80 do 100cd/m2 (a więc stosunkowo niski kontrast), przepracowane 6900h (wydaje się być dalej ok) na stosunkowo niskich wartościach jasności (nigdy więcej niż ~120cd/m2).
Monitor używany bardzo często wieczorem, lub w nocy - oczywiście nie po ciemku, z podświetleniem za monitorem oraz lekkim podświetleniem pomieszczenia.
Zastosowania: retusz portret/beauty/fashion w PS.
Zdaję sobie, co oznacza taki/ten monitor w takich warunkach, widzę konflikt.

Na co (myślę, gdybam, zastanawiam się) mógłbym go wymienić, żeby dostać monitor lepszy do tego typu prac, wykonywanych w podanych warunkach? Czy AD2013/2014 można już dostać coś zauważalnie lepszego, usprawiedliwiającego zakup (w końcu zakup nie tak krytyczny)?

Wyżej podałem propozycje, które jednocześnie określają moje górne limity finansowe: Nec PA272W i Eizo CX270 i wpisują się (chyba! nie wiem, stąd ten watek) w oczekiwania - monitor musi:
- mieć 27" z rozdzielczością wyższą od 1920x1200,
- lepiej się zachowywać od 2690v2 w ciemniejszych warunkach (poziom minimalnej czerni, srebrzenie),
- mieć ciężkie do zauważenia różnice w jasności podświetlenia na czarnym tle (mój 2690v2 nie jest najgorszy pod tym względem),
- być kalibrowalny sprzętowo, lub być słodziakiem już po wyciągnięciu z pudełka,
- być co najmniej tak samo dobrym do retuszu skóry (rozróżnialność bardzo małych różnic w kolorze, właściwe pokazanie cieni i świateł) co 2690v2 (a może współczesne monitory dają skokowo lepszy obraz?),
- być szerokogamutowcem,
- być trwały (przynajmniej kilka lat pracy, 7 dni w tygodniu po kilka godzin).

Czy przykładowo PA272W spełni te oczekiwania? A może 2690v2 odstaje już teraz tak mocno, że nawet niższe modele Nec/Eizo będą od niego lepsze?

Proszę wybaczyć długi wątek, mam nadzieję że ten ogrom treści pomoże w poradzie :)
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4319
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Współczesny następca Neca 2690v2

17 grudnia 2013, 09:19 - wt

Podstawową wadą 2690WUXi2 był b. słaby zakres regulacji (min. >120cd/m^2) skutkujący wysokim punktem czerni przekładającym się na słaby kontrast i zmuszający do pracy na wyższych luminancjach. Całości dopełniała mocno matowa matryca, dająca niezbyt przyjemny, niejednolity/skrzący/chmurkowaty obraz.

PA272W jest przeciwieństwem tego trendu - podświetlenie BGr LEDowe z niemrugającym PWM 20kHZ schodzi na regulacji do 20cd/m^2, więc można komfortowo pracować nawet w mroku. Matryca AH-IPS wyposażona jest w satynowy dyfuzor dający klarowny, kontrastowy obraz. Matryca sterowana jest 14-o bitowym 3DLUT o 16-o bitowej precyzji przeliczeniowej z układem DUC drugiej generacji, co zapewnia perfekcyjną liniowość i równomierność obrazu, na potwierdzenie czego każdy monitor PA zaopatrzony jest w indywidualny certyfikat z wynikami walidacyjnymi pomiarów liniowości i homogeniczności.

Całość okraszona rozdzielczością 2560x1440px powinna dać odczuwalny wzrost komfortu i jakości pracy, pozwala się sprzętowo skalibrować, zarządzać przy pomocy świetnego oprogramowania Multiprofiler umożliwiającego też dokonanie symulacji przestrzeni urządzeń wyjściowych (druku offsetowego, cyfrowego, atramentowego, odbitek z minilabu itd.). Mogę z czystym sumieniem zarekomendować ten wybór, tym bardziej że cena jest przystępna (ok. 5kPLN).
raptor88
Posty: 311
Rejestracja: 12 maja 2010, 21:01 - śr

Re: Współczesny następca Neca 2690v2

17 grudnia 2013, 12:40 - wt

PA272W zamiecie 2690v2 pod dywan. Czytając Twoje oczekiwania w stosunku do monitora, myślę, że 272 to model idealnie skrojony dla Ciebie. ;)
jagular
Posty: 12
Rejestracja: 14 stycznia 2012, 20:26 - sob

Re: Współczesny następca Neca 2690v2

17 grudnia 2013, 23:12 - wt

Dziękuję za odpowiedzi.

20cd/m2? Hmm...jak nisko PA272W jest w stanie zejść z czernią? Jak wygląda sprawa srebrzenia w tym monitorze?

Poczytałem sobie w sieci o nim, nie jest łatwo coś konkretnego znaleźć, ale dojrzałem narzekania na czerwone plamy (podobno jakoby bolączka podświetlenia diodowego), czy na mocny efekt srebrzenia. Oczywiście, to tylko internet, a monitory to tak specjalistyczny sprzęt, że jest mało ludzi, którzy na serio się na tym znają, ale coś tam po sieci krąży :)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Współczesny następca Neca 2690v2

18 grudnia 2013, 00:20 - śr

jagular pisze:20cd/m2? Hmm...jak nisko PA272W jest w stanie zejść z czernią? Jak wygląda sprawa srebrzenia w tym monitorze?
Dokładnie tak samo jak Pański, uwzględniając proporcjonalnie lepsze parametry czerni wynikające z lepszej regulacji jaskrawości. Srebrzenie jest silne, jak w każdym IPSie i nic się na to nie poradzi.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4319
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Współczesny następca Neca 2690v2

18 grudnia 2013, 00:32 - śr

jagular pisze:Dziękuję za odpowiedzi.

20cd/m2? Hmm...jak nisko PA272W jest w stanie zejść z czernią? Jak wygląda sprawa srebrzenia w tym monitorze?

Poczytałem sobie w sieci o nim, nie jest łatwo coś konkretnego znaleźć, ale dojrzałem narzekania na czerwone plamy (podobno jakoby bolączka podświetlenia diodowego), czy na mocny efekt srebrzenia. Oczywiście, to tylko internet, a monitory to tak specjalistyczny sprzęt, że jest mało ludzi, którzy na serio się na tym znają, ale coś tam po sieci krąży :)
Przy minimalnej luminancji poziom czerni jest o ponad jeden przecinek niżej niż w przypadku 2690WUXi, okolice 0,02cd/m^2 - siłą rzeczy srebrzenie dzięki temu nie rzuca się w oczy. Czerwonych plam się nie dopatrzyłem na kilku sztukach z którymi miałem doczynienia.
jagular
Posty: 12
Rejestracja: 14 stycznia 2012, 20:26 - sob

Re: Współczesny następca Neca 2690v2

18 grudnia 2013, 00:56 - śr

O w mordkię, to jest masakra...da się to 0.02cd/m2 w ogóle zmierzyć jakimś "cywilnym" sprzętem? ;)
Jak wygląda ta czerń przy "normalniejszych" nastawach rzędu 80-100cd/m2 (piję oczywiście do tego, jaki kontrast można z tego wycisnąć)?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Współczesny następca Neca 2690v2

18 grudnia 2013, 01:15 - śr

jagular pisze:Jak wygląda ta czerń przy "normalniejszych" nastawach rzędu 80-100cd/m2 (piję oczywiście do tego, jaki kontrast można z tego wycisnąć)?
Marcin podał czerń przy minimalnej jaskrawości. U Pana jest wielokrotnie większa bo i regulator jaskrawości zatrzymuje się znacznie wcześniej. Znamionowy kontrast panelu jest podobny. Jeśli będzie Pan kalibrował do takich samych poziomów jaskrawości, to i czerń będzie adekwatnie wyższa. Proszę też pamiętać, że czerń "pomiarowa" a rzeczywista to realia różniące się nawet kilkadziesiąt razy. Chodzi oczywiście o kąt widzenia, który na tak dużym IPSie jest różny, zależnie na jaki fragment patrzymy.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3879
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Współczesny następca Neca 2690v2

18 grudnia 2013, 01:15 - śr

Cywilnym raczej nie. Realny kontrast coś koło 800-900:1, może ciut więcej. Pewności nie mam. Do pracy z kolorem, zwłaszcza przy zdjęciach, zalecany poniżej 500:1
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Współczesny następca Neca 2690v2

18 grudnia 2013, 08:57 - śr

jagular pisze:20cd/m2? Hmm...jak nisko PA272W jest w stanie zejść z czernią? Jak wygląda sprawa srebrzenia w tym monitorze?

Poczytałem sobie w sieci o nim, nie jest łatwo coś konkretnego znaleźć, ale dojrzałem narzekania na czerwone plamy (podobno jakoby bolączka podświetlenia diodowego), czy na mocny efekt srebrzenia. Oczywiście, to tylko internet, a monitory to tak specjalistyczny sprzęt, że jest mało ludzi, którzy na serio się na tym znają, ale coś tam po sieci krąży :)
Wątek o tym monitorze jest tu: http://mva.pl/viewtopic.php?f=31&t=1255&start=40
U mnie czerwonych plam nie ma. Efekt srebrzenia jest. Jeśli jest mocniejszy niż na innych monitorach, to za sprawą wielkości (konkretnie szerokości), a nie cech samego panelu. Jak wiadomo srebrzenie powiększa się wraz z kątem patrzenia, a przy 27" kąt patrzenia względem środka ekranu (gdzie jest 90'), już całkiem sporo odbiega od kąta prostego.
Bardzo szeroki zakres regulacji jednak minimalizuje ten efekt.
Wrażenia tu: http://mva.pl/viewtopic.php?f=31&t=1255&start=70
a srebrzenie tu: http://mva.pl/viewtopic.php?f=31&t=1255&start=80
jagular
Posty: 12
Rejestracja: 14 stycznia 2012, 20:26 - sob

Re: Współczesny następca Neca 2690v2

18 grudnia 2013, 23:16 - śr

Dzięki za informacje. Co do zdjęć ekranu: niestety, nie mają praktycznie żadnego zastosowania. Ustawiając 'odpowiednio' aparat i środowisko, w którym będziemy fotografować, da się udowodnić na każdym istniejącym LCD, że są tam super mocne plamy i homogeniczność podświetlenia jest gorsza od monitora za 200zł firmy Ksing-Ksang-Joł :)

Wróć do „Polecane monitory”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68376
Liczba tematów: 4129
Liczba użytkowników: 3942
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: kilgore
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu