Sztuka kompromisu - wybór monitora

Listy polecanych monitorów do różnych zastosowań.
veloce
Posty: 26
Rejestracja: 16 marca 2014, 15:26 - ndz

Sztuka kompromisu - wybór monitora

16 marca 2014, 17:31 - ndz

Witam,

Przez lata korzystam z jakiegoś syfnej TN'ki LG, aż tu nagle w pracy (typowo biurowej - żadnej grafiki) na biurku wylądowało mi Eizo FlexScan EV2436W albo FlexScan EV2336W. Nie jestem pewien jaki to ekran był ale zakładam, że to taki sam sprzęt a różnica jest jedynie w formacie. Moim wnioskiem jest to, że muszę koniecznie kupić sobie do domu jakiś porządny monitor bo na tym Eizo odczuwałem taką różnicę względem syfu na którym siedzę obecnie, że jest ona nie do zniesienia! Jestem laikiem w temacie monitorów ale różnice odczuwałem przede wszystkim w jakości wyświetlanych kolorów, ostrości obrazu i w tym, że od Eizo nie bolały mnie oczy nawet po 10 godzinnym gapieniu się w ekran. Zdaję sobie sprawę że wymienione wyżej Eizo przy profesjonalnych modelach do grafiki też są słabiutkim sprzętem.

Chciałbym zakupić monitor, którego zastosowanie będzie następujące: przeglądanie www, gry FPP (BF4 - nie gram zawodowo więc input lag 1-2ms nie jest mi niezbędny do życia), oglądanie filmów. Czynności te chciałbym móc komfortowo realizować zarówno po ciemku jak i przy sztucznym i naturalnym świetle dziennym (okna pokoju na zachód).

Zastanawiam się nad przekątną czy obrać 24 cale czy może 27 będzie lepsze (zwłaszcza do oglądania filmów). Jednak z tego co wyczytałem na forum to 27" jest chyba kiepskim rozwiązaniem by grać w rozdziałce full hd (1080p)? A do wyższych obawiam się, że mam za słabe GPU, dodatkowo dochodzi argument ceny znacznie wyższej ekranu 27".

Eizo, które tak mnie urzekło ma matrycę IPS, i zakładam, że to jej właśnie zawdzięczałem takie pozytywne doznania dla oczu ale czy będzie ono się dobrze sprawować w oglądaniu filmów czy graniu po ciemku? Tego nie wiem.

Budżet jakim dysponuje to circa 2000zł oczywiście jeśli 27" byłaby by wolna od wad co do których mam obawy to większe nakłady byłyby możliwe :)

Zastanawiałem się właśnie nad wymienionymi wyżej Eizo, lub Nec'iem EA244WMi. Priorytetem dla mnie jest nie męczenie oczu i brak smużenia w FPP, pozostałe parametry fajnie jak by miały podobny poziom do wspomnianego Eizo (:

Doradźcie co wybrać :)
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3879
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Sztuka kompromisu - wybór monitora

16 marca 2014, 21:05 - ndz

EV2436W będzie dobrym wyborem, skoro ma Pan już porównanie w pracy. A jeśli w pracy jest komfort to w domu tym bardziej powinien być.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
veloce
Posty: 26
Rejestracja: 16 marca 2014, 15:26 - ndz

Re: Sztuka kompromisu - wybór monitora

17 marca 2014, 08:23 - pn

Jedyne co to nie widziałem go w akcji po ciemku, chciałbym móc sobie puścić film z łóżeczka, co się wiąże z użytkowaniem po nocy to również nie wiem jak to jest z jego migotaniem przy nisko ustawionym podśtwietleniu (noc)? Z tego co czytałem to poniżej 20% jasności zaczyna mrygać, czy odpowiednik NEC'a jest od tego wolny, a może w tym aspekcie jest jeszcze gorszy?
Stąd też zastanawiam się czy nie lepszy będzie NEC? Pytanie tylko czy nie jest on męczący bardziej patrzałki za dnia. Oczywiście myślałem też nad pozycją Eizo stricte skierowaną dla graczy (FS2333) ale z tego co czytam to raczej zabaweczka i oferuje gorszą jakość obrazu od monitorów EV.
Ostatnio zmieniony 17 marca 2014, 08:53 - pn przez veloce, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Sztuka kompromisu - wybór monitora

17 marca 2014, 08:48 - pn

O migotanie nie ma się co martwić. Nie migocze nawet przy zerowym ustawieniu regulatora jaskrawości. Nie wiem jakie ma Pan wymagania co do "projekcji" filmów w nocy, ale na pewno zdaje Pan sobie sprawę, że LCD w ciemności nie poraża jakością. I tu nie chodzi o EIZO czy inne firmy, a o samą technikę ciekłokrystaliczną i jej ograniczenia. Do takich warunków lepszy byłby FG2421 z matrycą sterowaną UV2A. Charakteryzuje się tym, że ma kilkukrotnie większą skuteczność blokowania światła, przez co dużo mniej świeci czernią.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
veloce
Posty: 26
Rejestracja: 16 marca 2014, 15:26 - ndz

Re: Sztuka kompromisu - wybór monitora

17 marca 2014, 09:06 - pn

Tom01 pisze:O migotanie nie ma się co martwić. Nie migocze nawet przy zerowym ustawieniu regulatora jaskrawości. Nie wiem jakie ma Pan wymagania co do "projekcji" filmów w nocy, ale na pewno zdaje Pan sobie sprawę, że LCD w ciemności nie poraża jakością. I tu nie chodzi o EIZO czy inne firmy, a o samą technikę ciekłokrystaliczną i jej ograniczenia. Do takich warunków lepszy byłby FG2421 z matrycą sterowaną UV2A. Charakteryzuje się tym, że ma kilkukrotnie większą skuteczność blokowania światła, przez co dużo mniej świeci czernią.
Mniemam jednak że z racji matrycy FG2421 będzie miał gorszej jakości kolory, a w gruncie rzeczy wspomniane filmy to będzie mniej więcej 10-20% mojej aktywności wobec czego przedkładam nad nie jakość obrazu przy pozostałym użytkowaniu. Jak to jest z męczeniem się wzroku na FG2421 czy wykazuje on różnice w tym aspekcie względem EV2436W?

I jeszcze chciałbym dopytać odnośnie wersji 27", jakie są mankamenty pracy na takim monitorze w rozdzielczości 1080p? Widoczne piksele czy może coś jeszcze innego?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Sztuka kompromisu - wybór monitora

17 marca 2014, 09:09 - pn

veloce pisze:JZ tego co czytałem to poniżej 20% jasności zaczyna mrygać, czy odpowiednik NEC'a jest od tego wolny, a może w tym aspekcie jest jeszcze gorszy?
Stąd też zastanawiam się czy nie lepszy będzie NEC?
NEC EA244WMi moim zdaniem jest pod tym względem gorszy. Ma klasyczny PWM z częstotliwością 280Hz: http://www.prad.de/new/monitore/test/20 ... eil10.html
veloce pisze:Mniemam jednak że z racji matrycy FG2421 będzie miał gorszej jakości kolory, a w gruncie rzeczy wspomniane filmy to będzie mniej więcej 10-20% mojej aktywności wobec czego przedkładam nad nie jakość obrazu przy pozostałym użytkowaniu. Jak to jest z męczeniem się wzroku na FG2421 czy wykazuje on różnice w tym aspekcie względem EV2436W?
http://www.prad.de/new/monitore/test/20 ... g2421.html
Ja bym wybrał EV.
Ostatnio zmieniony 17 marca 2014, 09:09 - pn przez max, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Sztuka kompromisu - wybór monitora

17 marca 2014, 09:09 - pn

A co jest głównym zajęciem? Z pierwszego postu mało wynika. Jeśli typowe zastosowania domowe, to kolorem proszę się nie przejmować. O kolorze rozmawiamy jeśli sprzęt ma służyć do koloru, jego reprodukcji i kontroli w zastosowaniach tam gdzie rzeczywiście ma znaczenie.
veloce pisze:I jeszcze chciałbym dopytać odnośnie wersji 27", jakie są mankamenty pracy na takim monitorze w rozdzielczości 1080p? Widoczne piksele czy może coś jeszcze innego?
Przede wszystkim utrata ostrości.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
veloce
Posty: 26
Rejestracja: 16 marca 2014, 15:26 - ndz

Re: Sztuka kompromisu - wybór monitora

17 marca 2014, 09:39 - pn

Tom01 pisze:A co jest głównym zajęciem? Z pierwszego postu mało wynika. Jeśli typowe zastosowania domowe, to kolorem proszę się nie przejmować. O kolorze rozmawiamy jeśli sprzęt ma służyć do koloru, jego reprodukcji i kontroli w zastosowaniach tam gdzie rzeczywiście ma znaczenie.
veloce pisze:I jeszcze chciałbym dopytać odnośnie wersji 27", jakie są mankamenty pracy na takim monitorze w rozdzielczości 1080p? Widoczne piksele czy może coś jeszcze innego?
Przede wszystkim utrata ostrości.
Mniejwięcej 50% to WWW, 30-35% gry [FPP/RTS], pozostały czas będą to właśnie filmy, zastanawiałem się też nad upieczeniem dwóch pieczeni na jednym ogniu poprzez podpięcie Tunera TV (wtedy wspomniana proporcja się zaburzy : ) zwłaszcza jeżeli bym dołożył do wersji 27" ale czy to ma sens skoro nawet kanały full HD (których aż tak dużo nie ma, ) będą tak jak pan mówi na takim monitorze nieostre?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Sztuka kompromisu - wybór monitora

17 marca 2014, 09:47 - pn

Spokojnie do takich celów FG2421. Nie ma chyba w tej chwili lepszego monitora LCD do tego typu pracy. 27" kusi rozmiarem, ale nie ma monitorów 27" z taką matrycą jak FG2421. Szczególnie chodzi o czerń i jej świecenie.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
veloce
Posty: 26
Rejestracja: 16 marca 2014, 15:26 - ndz

Re: Sztuka kompromisu - wybór monitora

17 marca 2014, 09:56 - pn

no tak ale problem czerni IPS'a mogę rozwiązać zapalając małą lampkę jeśli się nie mylę?

Czy takowa 27" by się nadawała do oglądania TV? Czy dać sobie spokój z dwiema pieczeniami i za różnicę w cenie z drobną dopłatą poszukać Tv? :)
I wciąż nie wiem jak to jest ze męczeniem się oczu na FG2421? To co mnie urzekło we wspomnianym we mnie w pierwszym poście to brak występowania tego zjawiska nawet przy wielogodzinnej pracy i właśnie to jest dla mnie priorytetem.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Sztuka kompromisu - wybór monitora

17 marca 2014, 10:05 - pn

Małą lampkę? Obawiam się, że to za mało. Jeśli ma nie być widać niedoskonałości LCD, trzeba o oświetlenie zadbać konkretnie. Albo się pogodzić z tym, że to nigdy nie będzie plazma... ;)

Przy TV rozdzielczość nienaturalna nie wygląda źle. Koszmar jest przy normalnym używaniu. Co do męczenia oczu, celuje Pan w porządną firmę, nie masówkę. Ergonomia jest na bardzo wysokim poziomie.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Sztuka kompromisu - wybór monitora

17 marca 2014, 10:59 - pn

veloce pisze:no tak ale problem czerni IPS'a mogę rozwiązać zapalając małą lampkę jeśli się nie mylę?

Czy takowa 27" by się nadawała do oglądania TV? Czy dać sobie spokój z dwiema pieczeniami i za różnicę w cenie z drobną dopłatą poszukać Tv? :)
I wciąż nie wiem jak to jest ze męczeniem się oczu na FG2421? To co mnie urzekło we wspomnianym we mnie w pierwszym poście to brak występowania tego zjawiska nawet przy wielogodzinnej pracy i właśnie to jest dla mnie priorytetem.
Mz. szukanie monitora, który łączył by zalety monitora i telewizora nie jest dobrym pomysłem. Wbrew pozorom wymagania w obu przypadkach są dość różne.
Mz. EV to monitor dość uniwersalny.
FG raczej do gier, rozrywki, telewizji również, ale niezbyt uniwersalny a raczej specjalizowany.
Ja bym wybrał jako monitor EV, a jako telewizor (choćby najtańszą) plazmę Panasonica.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3879
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Sztuka kompromisu - wybór monitora

17 marca 2014, 13:53 - pn

Ewentualnie może Pan rozważyć MultiSync® EA273WMi na matrycy IPS i naturalny Full HD. Obraz w zupełności akceptowalny i ostry. No i poniżej 2000 zł :)
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
raptor88
Posty: 311
Rejestracja: 12 maja 2010, 21:01 - śr

Re: Sztuka kompromisu - wybór monitora

17 marca 2014, 13:55 - pn

Biorąc pod uwagę fakt, że autor wątku do tej pory pracuje na słabej TN, to każdy z tych 2 wyborów ( FG, EV ) będzie dużym krokiem na przód. Osobiście, jestem zwolennikiem zasady jeden sprzęt - jedno przeznaczenie, gdyż LCD nie grzeszą uniwersalnością. Nie da się mieć świetnego monitora do grania, będącego jednocześnie świetnym narzędziem pracy lub oglądania filmów. Albo idziemy w znaczne uśrednienie i kupujemy jedną sztukę albo rozbijamy zadania i bez dwóch lub więcej się nie obejdzie.
Imo, jeżeli w grę wchodzi tylko jeden monitor:
- FG241 jeśli więcej czasu stanowi rozrywka ( gry ) + filmy;
- EV2436W jeśli więcej czasu stanowi siedzenie na www.
deng
Posty: 4
Rejestracja: 20 maja 2013, 09:55 - pn

Re: Sztuka kompromisu - wybór monitora

18 marca 2014, 19:27 - wt

Tom01 pisze:nie ma monitorów 27" z taką matrycą jak FG2421. Szczególnie chodzi o czerń i jej świecenie.
Całkiem dobry średniak - IIYAMA XB2783HSU. Przy czym to plamka 0,31

http://www.prad.de/new/monitore/test/20 ... c=2&id=757
http://www.digitalversus.com/lcd-monito ... /test.html
veloce
Posty: 26
Rejestracja: 16 marca 2014, 15:26 - ndz

Re: Sztuka kompromisu - wybór monitora

18 marca 2014, 22:27 - wt

a jeszcze pomyślałem o P232W? 8ms input laga chyba by nadal pozwoliło na pogrywanie fpp a obraz chyba zapewniłby najlepszy?
deng
Posty: 4
Rejestracja: 20 maja 2013, 09:55 - pn

Re: Sztuka kompromisu - wybór monitora

19 marca 2014, 10:24 - śr

veloce pisze:a jeszcze pomyślałem o P232W? 8ms input laga chyba by nadal pozwoliło na pogrywanie fpp a obraz chyba zapewniłby najlepszy?
Wszystko co ma input laga o wartości poniżej jednej klatki nie ma wpływu na grę.
Przy czym input (display) lag <> smużenie (response time), to są dwie różne sprawy.

http://en.wikipedia.org/wiki/Display_lag
http://en.wikipedia.org/wiki/Response_t ... chnologies

Do pogrywania w FPP potrzebujesz pierwszej wartości - poniżej 1 klatki (około 16ms), drugiej wartości - jak najniższej, preferowane poniżej 10ms. Albo po prostu monitora opartego o matrycę TN z >120Hz.
Oczywiście to zależy od Twojego wieku, w moim wieku (37) ciężko mi już odróżnić 30ms od 10ms nawet w szybkich grach i nie przeszkadza mi w FPP nawet EIZO FS-2331 z jego smużeniem (a uzyskuję nadal całkiem znośne jak na mój wiek wyniki :) ).
veloce
Posty: 26
Rejestracja: 16 marca 2014, 15:26 - ndz

Re: Sztuka kompromisu - wybór monitora

19 marca 2014, 10:49 - śr

uuuu no to jednak w tym przypadku input lag jest za wysoki (~20ms)...


właściwie jestem już w pełni przekonany do wyboru z serii EV, nie wiem tylko czy wybrac 24" (16:10) czy 23" (16:9), z tego co znalazłem na tym forum mniejsza wersja ma lepsze podświetlenie, obecnie latam na 16:10 i mi ono kompletnie nie przeszkadza w grach, a wiadomo im większy ekran tym przyjemniej więc chyba jednak padnie decyzja na 24...
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Sztuka kompromisu - wybór monitora

19 marca 2014, 11:55 - śr

Większy jest lepszy z uwagi na wysokość ekranu, ale mniejszy jest nieco równiejszy. Jeśli będzie kupowany bez selekcji, przypadkowy egzemplarz, może to mieć znaczenie. Przy selekcjonowanych nie ma różnicy.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
deng
Posty: 4
Rejestracja: 20 maja 2013, 09:55 - pn

Re: Sztuka kompromisu - wybór monitora

19 marca 2014, 11:57 - śr

veloce pisze:uuuu no to jednak w tym przypadku input lag jest za wysoki (~20ms)...
Generalna zasada brzmi - im lepszy monitor do zastosowań nie związanych z grami tym ma więcej elektroniki w środku i tym większe opóźnienie wejście>obraz.
Oczywiście zdarzają się wyjątki albo specjalne tryby pracy pomijające połowę elektroniki w środku ale wtedy warto się zastanowić po co tak naprawdę kupujemy lepszy monitor i do czego ma przede wszystkim służyć.
veloce pisze:właściwie jestem już w pełni przekonany do wyboru z serii EV, nie wiem tylko czy wybrac 24" (16:10) czy 23" (16:9)
Z monitorem jak z TV - nie istnieje pojęcie "za duży", przynajmniej w sprzedawanych powszechnie rozmiarach.
Ludzka percepcja ma to do siebie, że za większy uzna "wyższy" a 24" 16x10 jest relatywnie sporo wyższe niż 23" 16x9, (24" 16x10 jest zbliżone do wysokości ekranu 27" 16x9).

Przy czym powszechnie używane jest 16x9 i przy 16x10 będziesz miał pasy w filmach czy też rozciągnięty obraz z konsoli.

Co do podświetlenia się nie wypowiem ponieważ nie jestem ani fanem IPS/PLS (od czasów starych Trinitronów preferuję względnie czarną czerń a co za tym idzie - obecnie matryce VA, plazmę, tudzież OLED w mniejszych ekranach) ani też podświetlenia W-LED w ogóle (a dlaczego - to opisywałem tutaj: http://mva.pl/viewtopic.php?f=53&t=1502&p=9483#p9483).

Wróć do „Polecane monitory”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 3 użytkowników online :: 2 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68375
Liczba tematów: 4129
Liczba użytkowników: 3942
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: kilgore
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu