Strona 1 z 1

Lista polecanych monitorów do projektowania

: 01 sierpnia 2010, 16:49 - ndz
autor: Tom01
Aktualizowano 18.05.2015

Monitor do CAD musi spełniać następujące cechy:

Równe podświetlenie
Szczególnie ważne, jeśli użytkownik pracuje z czarnym tłem, typowym np w AutoCAD. Monitory LCD są trudne do równego rozświetlenia, a duże jednobarwne powierzchnie eksponujące niedoskonałości są nierozerwalną cechą obrazów w CAD. Widoczność ewentualnych nierówności bardzo wzrasta w słabym oświetleniu, szczególnie wieczorem i nocą. Jeśli monitor ma być użytkowany w takich warunkach, bezwzględnie zalecam bardzo dokładne sprawdzenie potencjalnych nierówności. Lepszej klasy monitory mają wbudowane mechanizmy kompensacji elektronicznej i takimi proponuję się interesować. Jako jeden z dowodów na wagę jakości podświetlenia proponuję przeczytać problemy z wyborem jakich doświadczył pewien architekt. Zawód i problemy z którymi się spotkał były dla niego tak poważnymi, że całą opowieść obszernie opisał i obfotografował jako przestrogę dla podobnych jemu nabywców profesjonalnych monitorów: http://www.archogdan.pl/rozne/iilcd/iilcd.php

Wysoka rozdzielczość przy małej plamce
Aby linie skośne nie były wyświetlane w "schodki". Piksele obrazu w pamięci karty graficznej mają kształt prostokątny i taki sam na ekranie LCD. W pewnych przypadkach jest wielobokiem, ale istotne jest to, że jest to figura o ostrych krawędziach. W odróżnieniu od monitorów kineskopowych gdzie skutkiem ubocznym działania lampy CRT było rozmycie pikseli, na LCD "ostry" piksel powoduje wrażenie tworzenia obrazu z kwadratów/prostokątów zamiast gładkiego. Skutkiem takiej właśnie budowy obrazu są wyraźne "schodkowania" na wszelkich krawędziach pod kątami różnymi od wielokrotności prostego względem pionu lub poziomu. Najgorzej jest z cienkimi liniami (włosowymi) pod małymi kątami. Wówczas efekt "schodów" może spowodować że zamiast jednej linii widać kilka połączonych z przesunięciem jednopikselowym. Jako że zjawiska "zmiękczania" obrazu na LCD nie występują, jedynym sposobem na bardziej naturalne wyświetlanie jest zmniejszanie rozmiaru pojedynczego piksela (czyli również plamki).

Brak migotania na kreskowaniach.
Efekt migotania na niektórych rodzajach regularnych wzorów wynika z działania modułu FRC, "poprawiającego" wyświetlanie przejść tonalnych. Moduł FRC jest spotykany szczególnie w monitorach w których nie ma pełnej palety barwnej zgodnej z zapisem w pamięci karty graficznej. Wówczas brakujące barwy są wyświetlane sztucznie przez szybkie naprzemienne wyświetlanie barw składowych. Optycznie powoduje to w pewnych sytuacjach migotanie części obrazu, kiedy częstotliwość migotania pikselami i układ pikseli ze sobą zaczną "interferować". Przy CAD migotanie zaczyna się pojawiać przy kreskowaniach zaznaczających przekroje lub niektórych układach linii rysunku przy operowaniu powiększeniem. Dobre obrazy testowe do sprawdzenia jak sprawuje się FRC:

Obrazek

Obrazek

Jeśli powyższe siatki migoczą przy manipulacji regulatorem kontrast, oznacza że moduł FRC mocno ingeruje w obraz. Jeśli migoczą stale, albo są wyświetlane w pasy, sytuacja jest beznadziejna.

Te wydawałoby się banalne kryteria spełnia bardzo mało monitorów, stąd lista nadających się jest znacznie krótsza niż przy jakichkolwiek innych zastosowaniach. Bez większego błędu można przyjąć, że nadają się wszystkie graficzne. Lista z monitorami graficznymi jest w sąsiednim wątku i wybierać należy monitory najlepiej z drugiej grupy: http://mva.pl/viewtopic.php?f=40&t=152