CG241W, CG246, czy CX240, a może jeszcze inny?

Listy polecanych monitorów do różnych zastosowań.
Kageori
Posty: 14
Rejestracja: 15 kwietnia 2012, 15:38 - ndz

CG241W, CG246, czy CX240, a może jeszcze inny?

14 maja 2014, 00:32 - śr

Witam ponownie, po perypetiach z zakupem monitora te 100lat temu, a później kalibracją myślałam, że tym razem poradzę sobie bez tematu, ale jednak znowu nie, za co przepraszam ponieważ te tematy są takie podobne, ale jednak nie odpowiadają na moje pytania:(

Czarna rozpacz mnie ogarnia, ponieważ nie potrafię zdecydować.
Staram się o dotację, muszę jednak na wstępie założyć koszt sprzętu jaki chcę zakupić, później wolno mi to zmienić jedynie o 10%. Zakładałam kwotę 6-8k zł. Czytając forum, oczywiście okazało się, że "a może jednak ten za 5k jest też dobry..."

I teraz mam problem, który z monitorów jest tym odpowiednim, a może inny?

CG241W - o nim w sumie jest stosunkowo mało, jeśli są już wzmianki to głównie polecające.
CG246 - określany w postach jako najlepszy 'najcudowniejsiejszy', ale też i najdroższy.
CX240+ColorNavigator - okrojona wersja powyższego, nie bardzo podoba mi się tak wiele postów wspominających o bad pixelach:/

Zajmuję się głównie edycją zdjęć ludzi, ostatnio coraz częściej przygotowaniem tychże zdjęć pod druk, również projektowanie ulotek i wizytówek, składem broszur czyli typowo graficznie. Czasem dla przyjemności i wolnej chwili rysuję sobie coś dla siebie.

Gorzej jeśli chodzi o oświetlenie, korzystam z zimnych ledów bo wole światło zimne niż ciepłe, okno mam prawie ciągle zasłonięte inaczej słońce świeci mi w ekran w związku tym w pokoju prawie cały czas panuje półmrok i bardzo często przesiaduję po nocach, więc jeśli dobrze rozumiem matryca IPS nie jest dla mnie.

Posiadam i1 Display Pro, a sprzęt będę (o ile się uda) będę kupować za jakieś 2-3 m-ce) jeśli to cokolwiek zmienia.

Chciałabym też zapytać, czy na tym forum mogłabym poradzić się jaką drukarkę mogłabym zakupić, aby te projekty wyszły porządnie?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4319
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: CG241W, CG246, czy CX240, a może jeszcze inny?

14 maja 2014, 08:07 - śr

To szalenie proste - NEC PA272W.
CG241 to stary szrot, poza dobrą czernią nie ma w tym monitorze nic ciekawego, odradzam. Mając i1D3 zakup CG246 wydaje mi się trochę bez sensu, bo drugi raz płacimy za kalibrator, który już mamy. CX240+CN to też jest jakiś plan, ale osobiście jako grafik w życiu nie kupiłbym już nic poniżej rozdzielczości 2560px w poziomie, w zasadzie z niecierpliwością czekam na nowe monitory 4k.

Drukarka do proofów dla klientów? Canon PIXMA Pro-10 lub Pro-1, Epson R3000 lub PRO 3880.
plevka
Lokalizacja: Racibórz
Posty: 82
Rejestracja: 29 września 2013, 19:36 - ndz

Re: CG241W, CG246, czy CX240, a może jeszcze inny?

14 maja 2014, 09:37 - śr

Tak się składa, że od kilku lat pracuję w studiu na CG241W, a niedawno kupiłem sobie do domu 27" NEC-a do prac popołudniowo-wieczornych.

Powiem tak... długo myślałem nad tym jak to będzie, gdzie przyzwyczajony do fajnej czerni w CG241W będę musiał się przestawić na to znienawidzone przez większość ekspertów srebrzenie i wysoki poziom czerni. A tutaj miła dla mnie niespodzianka w tym względzie, że praktycznie te wady IPS-a nie przeszkadzają mi. Oczywiście nie pracuję w całkowitej ciemni a w półmroku, ponieważ mam zawsze zaświecone 2 słabej mocy lampki: biurkową ze światłem skierowanym na blat biurka, i drugą nieco dalej od monitora, której strumień światła skierowany jest na sufit, dając lekkie rozproszone światło.

W praktyce wyższa rozdzielczość 27" monitora jest znacznie bardziej potrzebna to tych prac niż poziom i jakość czerni, którego różnicę będziemy widzieć w specyficznych pracach (ciemne fotografie) i specyficznych warunkach (bardzo ciemne pomieszczenie).

Tak bynajmniej jest w moim przypadku.
Marek Plewczyński
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: CG241W, CG246, czy CX240, a może jeszcze inny?

14 maja 2014, 14:52 - śr

Ma Pani budżet pozwalający na CG246 i nie ma, moim zdaniem, w ogóle co się zastanawiać. W kontekście wielkość czy jakość, zawsze powinno decydować to drugie. Jest to jeden z najdoskonalszych monitorów jakie widział świat i prawdopodobnie przejdzie do historii jako rodzynek, bo nie widać następcy. Jest skomplikowany, problematyczny w produkcji i drogi. Następca, CG247 ma mniej zaawansowany technicznie ekran i obrazuje jakie są trendy. Nie zawsze opłaca się produkować to co lepsze. :(

Wersja okrojona CX240+CN jest niewiele gorsza, a w tej chwili, po rozwiązaniu problemów technicznych, które skutkowały zwiększoną ilością nieidealnych, jest to bardzo dobra alternatywa przy niższym budżecie. Egzemplarze "ryzykowne" mają datę produkcji marzec 2013 i lepiej je omijać.

PS272W można rozważać jeśli wielkość ma jednak wyższy priorytet. Trzeba się jednakże liczyć z problemami kalibracyjnymi, bo oficjalnie kalibracji w nim nie ma. Trzeba kombinować. No i to sławne srebrzenie, połyskiwanie itd. Jest to cecha matryc IPS i nie ma się co rozwodzić - widać jak choroba. A im większy monitor, tym bardziej. Na ekranach 27" i większych można się pożegnać z myślą o pracy z ciemnym tłem aplikacji i przy słabym świetle.

Poniżej przykład na mniejszych ekranach i z większej odległości. Siedząc 50 cm od monitora widać to jeszcze gorzej. Nowe matryce IPS, m.in. takie jak montowane w PA272W mają pod tym względem bardzo wąską charakterystykę kątową. Idealnie na wprost wydaje się smoła. Lekka zmiana kąta i obraz mocno jaśnieje. Do tego stopnia jest to silne, że różnica kąta do środka ekranu i do narożników i już widać rozjaśnienia. Lepiej jest w CX271, który ma podobną matrycę jak PA272W, ale z płytką ćwierćfalową, która ma za zadanie "wycinać" ten efekt i robi to o klasę lepiej, jednak ani do CX240 ani do CG246 nie może się równać:

Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Kageori
Posty: 14
Rejestracja: 15 kwietnia 2012, 15:38 - ndz

Re: CG241W, CG246, czy CX240, a może jeszcze inny?

18 maja 2014, 13:10 - ndz

Panowie bardzo dziękuję za odpowiedzi, chociaż dalej nie wiem co wybrać ;)

Panie Marcinie, szczególnie dziękuję za te drukarki. Zdecydowałam się na PIXMA Pro-10, a jeszcze znalazłam Pana opinię na canon-board, więc jeszcze się doszkalam, do tej pory korzystałam tylko z labów.

Wniosek poszedł w piątek, wstępnie jednak wpisałam kwotę za CG246, okazało się, że zmiany będą możliwe jeśli dobrze je uzasadnię, a myślę, że to będę w stanie zrobić w razie czego. Dopóki dokładnie nie wiadomo kiedy będą możliwe zakupy będę miała czas na sprecyzowanie co wolę, a może coś do tego czasu wyjdzie?

Rozdzielczość NECa jest bardzo kusząca, zgadzam się, że jej nigdy nie za wiele, ale jednak zastanawiam się czy to srebrzenie pokazane przez Pana Tomka będzie mi przeszkadzać i obawiam się, że to możliwe. Do tej pory bardzo często zajmowałam się retuszem zdjęć z imprez - śluby, czy insze dyskoteki, oraz naprawą starych w sepii, a one jednak mają sporo różnych odcienie czerni. Monitor mam oddalony od siebie o jakieś 60-70cm, czyli jeśli dobrze rozumiem, to srebrzenie będzie jeszcze bardziej widoczne.
No i ta kalibracja mnie odstrasza.

Póki nie dadzą konkretnej odpowiedzi kiedy zakupy będę miała czas przeglądać forum i się zdecydować na spokojnie :)
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: CG241W, CG246, czy CX240, a może jeszcze inny?

19 maja 2014, 10:20 - pn

Kageori pisze:Rozdzielczość NECa jest bardzo kusząca, zgadzam się, że jej nigdy nie za wiele, ale jednak zastanawiam się czy to srebrzenie pokazane przez Pana Tomka będzie mi przeszkadzać i obawiam się, że to możliwe. ... Monitor mam oddalony od siebie o jakieś 60-70cm, czyli jeśli dobrze rozumiem, to srebrzenie będzie jeszcze bardziej widoczne.
Z 60-70cm srebrzenie na PA272W nie jest widoczne. Pod jednym, acz istotnym warunkiem: mamy precyzyjnie wyregulowane położenie monitora tj. patrzymy na niego pod kątem prostym, innymi słowy, mamy wzrok na wysokości i szerokości środka ekranu. W przeciwnym wypadku, a więc pod kątem, lub gdy siedzimy bliżej niż 60cm, srebrzenie jest widoczne, zwłaszcza na czarnym tle. Czy to przeszkadza, to już kwestia indywidualna zawodnika jak i oświetlenia otoczenia.
Zgodnie ze specyfikacją producenta, pod kątem prostym do kierunku obserwacji, oba monitory są wstanie wyświetlić obraz o kontraście 1000:1 (po włączeniu układu DUC wartość ta nieco spada do ok. 800:1).
Mz. sposób rozumowania jest prosty:
- jeśli zachodzi duża szansa, że będziesz oglądał monitor pod różnymi kątami, wybierz CX240, który nie srebrzy
- jeśli siedzisz na wprost, mz. lepiej wybrać monitor o wyższej rozdzielczości i powierzchni np. PA272 lub CX271. Wada jaką jest srebrzenie nie będzie wówczas doskwierać. (CX271 oczywiście srebrzy znacznie mniej).

Wróć do „Polecane monitory”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68376
Liczba tematów: 4129
Liczba użytkowników: 3942
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: kilgore
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu