Monitor dla Informatyka - Programisty / Administratora

Listy polecanych monitorów do różnych zastosowań.
retromen
Posty: 6
Rejestracja: 03 lipca 2014, 18:16 - czw

Monitor dla Informatyka - Programisty / Administratora

03 lipca 2014, 23:02 - czw

Witam Państwa serdecznie!

Jestem inżynierem informatykiem, z komputerami mam styczność już prawie 25 lat. Przez ten czas moje oczy musiały zmagać się z wieloma rodzajami i modelami monitorów, co teraz odbija się na ich stanie.


Przez ostatnie 12 lat głównymi towarzyszami byli [daty przybliżone]:

Kod: Zaznacz cały

2002-ter.: LiteON LitePanel 150    - LCD 15",
2005-2007: Actina L730CP           - LCD 17",
2006-ter.: NEC MultiSync LCD2070NX - LCD 20",
2007-2008: Samsung                 - LCD 27",
2009-2012: Samsung 2343BW          - LCD 23",
2010-2011: Samsung                 - LED 19,5",
2012-2013: DELL 2007FP             - LCD 20",
2012-ter.: DELL U2412M             - LED 24".
Pomijając DELL'a 2007FP, wszystkie modele miałem od nowości. Szczerze mówiąc, najbardziej jestem zadowolony z LiteON-a i NEC-a - subiektywne odczucie, aczkolwiek należy pamiętać, że nie było tam żadnych PWM-ów i innego dzisiejszego crapu. Jak Państwo widzicie, monitory raczej z dolnej półki - wtedy myślałem, że ze średniej. W chwili obecnej pracuję na ostatnim monitorze z listy - DELL U2412M - którego dyskwalifikuje chociażby PWM. Kupiłem go opierając się na pierwszej myśli: "Hurra, IPS-y staniały". Chciałbym teraz (wreszcie!) kupić monitor, z którego będę zadowolony: będzie miał ładne kolory, nie będzie migotać, piszczeć, szumieć czy w inny sposób mnie denerwować bądź psuć moje zdrowie, a podzespoły wytrzymają długie lata.

W ostatnim czasie miałem okazję popracować u znajomego na monitorze EIZO FlexScan M1900. Jest to bez wątpienia najlepszy monitor na jakim w życiu pracowałem, mimo, że jest to model z 2005 roku, matryca 4:3. Piękne kolory, wyraźny tekst, ostrość, obraz jest "spokojny" - nie potrafię tego wytłumaczyć, po prostu patrząc w ekran czuję w głowie spokój i wyciszenie, jakkolwiek zabawnie to brzmi. Wracając do swoich monitorów czuję jakby rozdrażnienie, tak jakby "cały czas coś się działo", trudniej jest się skupić.



CEL

Chcę kupić monitor, z którego wreszcie będę zadowolony i nie będzie mnie męczył. Kolory mają być ładne, żywe, najlepiej co najmniej takie jakie oferuje w/w EIZO M1900. Nie będę tolerował żadnego migotania spowodowanego PWM-em czy czymkolwiek innym. Obraz musi być wyraźny i ma mnie nie męczyć. Generalnie nie zamierzam tolerować żadnych znanych wad, które przeszkadzałyby mi w tym co robię - wszystko ma być idealnie przystosowane do mojej pracy. Jestem już zmęczony użeraniem się z wiecznymi niedoskonałościami kolejnych modeli.



ZAŁOŻENIA

Podstawowe parametry
Rozmiar: 24"
Rozdzielczość: 1920*1200
Proporcja: 16:10

Do czego będzie wykorzystywany
Żadnych prac związanych z grafiką, obróbką zdjęć czy montowaniem video. Czasami oglądam jakiś film i czasami zagram w jakiegoś FPS'a, ale to na pewno nie są główne wyznaczniki.
Jestem programistą, administratorem, piszę też bardzo dużo długich dokumentów (dokumentacje), także przede wszystkim jest to praca z tekstem, często z czcionką o stałej szerokości. Praca z oprogramowaniem w systemie Windows: bardzo dużo czasu spędzam z menedżerem plików i innym oprogramowaniem systemowym - zarówno okienka jak i konsola. Tekst na ekranie potrafi się bardzo szybko zmieniać - kompilacja, wykonywanie skryptów, praca z dużymi ilościami plików i operacje na nich na bieżąco wyświetlają wyniki na ekranie, przez co tekst albo się przesuwa, albo zmienia pozostając w stałej pozycji na ekranie.

Gdzie i o jakich porach monitor będzie wykorzystywany
W domu (okna po prawej stronie monitora, północny-zachód). Należy założyć, że o dowolnych porach, przez cały rok.

Jak długo będzie pracować
Przyjmijmy, że 16-18 godzin na dobę, stąd podstawą jest ergonomia, mój komfort psychiczny i nie męcznie się oczu/mózgu/innej_części_ciała z jego powodu.

Cena
Proszę o podanie wszystkich monitorów spełniających kryteria i zaznaczeniem, które by Państwo polecali.



Moje początkowe pomysły

I. Początkowo myślałem o zakupie HP Z24i - między innymi dlatego, że nie ma PWM.


II. Po styknięciu się z EIZO, myślałem nad EIZO EV2436W, jednak:
znowu nie wiem, czy to dobry pomysł.


III. Myślałem też nad EIZO Foris FG2421-PL, ale on jest dedykowany dla graczy i nie wiem czy spełni moje potrzeby.


Od lat słyszę, że EIZO to górna półka i moje niedawne doświadczenie to potwierdziło, dlatego bardzo chętnie nabyłbym teraz sprzęt tej właśnie firmy.



Podsumowanie

Generalnie nigdy nie miałem i nie mam gdzie oglądać i testować monitorów. Nie ukrywam, że tematyka mnie nie interesuje i szukanie, analizowanie, czytanie opinii i porównywanie parametrów to dla mnie koszmar. Nabrałem się już na tyle haseł, że dzisiaj nie wiem, czy np. matryca IPS jest dla mnie. Naprawdę zależałoby mi, aby Ekspert powiedział co mam kupić i po zabawie. A jakie technologie tam będą użyte, to już mnie mało interesuje - chcę tylko, żeby wszystko było idealnie dostosowane do tego co robię i w żadnych stopniu nie odbijało się negatywnie na moim zdrowiu czy komforcie.
W związku z tym bardzo zależy mi na Państwa pomocy. Jest to jedno z nielicznych tak profesjonalnych forów (nawet abstrahując od tematyki) na którym jest tak wysoki poziom i kultura wypowiedzi, co jest niesamowicie rzadko spotykane. Naprawdę bardzo pozytywnie odbiło się na moim wyobrażeniu osób tutaj przebywających.


Dziękuję Państwu za poświęcony czas.

Pozdrawiam
Radosław
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3879
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Monitor dla Informatyka - Programisty / Administratora

03 lipca 2014, 23:19 - czw

Prawie wszystko wskazywałoby jednak na EV2436W. Kwestia czy będzie Pan miał okazję gdzieś go zobaczyć na żywo. Obecność PWM nie od razu musi stanowić wadę, chociaż zazwyczaj tak jest postrzegane. Ma Pan zapewne wyczulony wzrok, więc istotne, jak Pana oczy będą reagować na obraz z tego monitora.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
retromen
Posty: 6
Rejestracja: 03 lipca 2014, 18:16 - czw

Re: Monitor dla Informatyka - Programisty / Administratora

03 lipca 2014, 23:27 - czw

No ja już się obawiam, czy jedynym wyjściem nie będzie dla mnie Eizo CX240, ale ta cena...
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3879
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Monitor dla Informatyka - Programisty / Administratora

04 lipca 2014, 00:05 - pt

Nie ma lekko.. CX240 to już grubszy wydatek, koło 4000 już można wyrwać. Jeszcze jakiś czas będą w obiegu, ale nie wiadomo, jak długo.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
retromen
Posty: 6
Rejestracja: 03 lipca 2014, 18:16 - czw

Re: Monitor dla Informatyka - Programisty / Administratora

04 lipca 2014, 00:10 - pt

NocnyJastrzab pisze:Nie ma lekko.. CX240 to już grubszy wydatek, koło 4000 już można wyrwać. Jeszcze jakiś czas będą w obiegu, ale nie wiadomo, jak długo.
A to już jakiś stary model / wyparty przez inny?
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3879
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Monitor dla Informatyka - Programisty / Administratora

04 lipca 2014, 08:35 - pt

Dopiero niecałe 2 lata.. Teraz wczodzi CX241, ale będzie miał inną matrycę. Beda zmiany na plus, ale generalnie nie powtórzy sukcesu CX240.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor dla Informatyka - Programisty / Administratora

04 lipca 2014, 12:22 - pt

Mz. należy wybrać monitor z podświetleniem GB-r LED z PWM o bardzo wysokiej częstotliwości.
Żelaznych (spełniających wszystkie Twoje wymagania) propozycji jest bardzo mało:

24": NEC PA242W, EIZO CX240, EIZO CX241.

Gorąco jednak namawiam na 27" i rozdzielczość 2560x1440. Jest trochę drożej, ale znacznie lepiej (znaczy więcej, ostrzej):

27": NEC PA272W, EIZO CX271.

Wiem, że nie chcesz za dużo czytać, tylko potrzebujesz gotowej odpowiedzi, ale może w Twoim przypadku warto trochę poślęczeć i się czegoś dowiedzieć przed zakupem:
http://mva.pl/viewtopic.php?f=53&t=1502&start=0

Wszystko co powyżej to bardzo drogie monitory graficzne, do prac z kolorem właśnie. Problem w tym, że nie ma teraz innych, równie dobrych, do ogólnego zastosowania.
Tańsze mają zwykle:
* podświetlenie W-LED, czyli dioda niebieska z żółtym luminoforem (niektórzy mogą być na to wrażliwi)
* 6-bitową matrycę (zamiast 8-bitowej) (niektórzy to widzą)
* układ PWM o niskiej częstotliwości, działający w całej lub wycinku (zwykle najczęściej używanym) regulacji mocy podświetlenia (niektórzy mogą być na to wrażliwi)
* za wysoką jasność minimalną, choć ostatnio znacznie się to poprawiło.
* ... itd. itp.

Teoretycznie założenia te spełnia też DELL:
24": U2413
27": U2713H (nie U2713HM)
ale wszyscy je tu krytykują ze względu na niższą jakość od NEC/EIZO. Nie bez powodu: są znacznie tańsze. Statystycznie należy się spodziewać mniej równej matrycy, czy zabarwień czerwono-zielonych. Czy to będzie obniżać ergonomię, to już inna sprawa.
retromen
Posty: 6
Rejestracja: 03 lipca 2014, 18:16 - czw

Re: Monitor dla Informatyka - Programisty / Administratora

04 lipca 2014, 13:29 - pt

Obawiam się 27" i rozdzielczości 2560*1440.

Kiedyś miałem 27" z rozdzielczością 1920*1200 i było super: wszystko duże, czytelne.
Miałem też 23" z rozdzielczością 2048*1152 i to była tragedia: ikonki małe, tekst również. Obawiam się, że podobnie byłoby z 27" i 2560*1440.


Dell'a, przynajmniej w tym przedziale cenowym, już raczej nie chcę. Jak już, to myślałem o HP Z24i, ale też nie wiem, czy nie będzie on porównywalny z Dell'em/innymi tego typu.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor dla Informatyka - Programisty / Administratora

04 lipca 2014, 13:49 - pt

retromen pisze:Obawiam się 27" i rozdzielczości 2560*1440.
Konieczne jest powiększenie wszystkiego. Tzn. elementy tekstowe (i inne w razie możliwości) muszą składać się z większej liczby pikseli, proporcjonalnie do wielkości plamki np.
24" ma plamkę 0.270mm
27" ma plamkę 0.233mm

0.270 / 0.233 = 1.15

Jeśli nie możesz takiego powiększenia dokonać, to może być za małe.

Alternatywą jest jeszcze przysunięcie monitora do 1/1.15=0.86 pierwotnej odległości, ale mz. nie musi to być najlepsze dla wzroku.
retromen
Posty: 6
Rejestracja: 03 lipca 2014, 18:16 - czw

Re: Monitor dla Informatyka - Programisty / Administratora

04 lipca 2014, 18:56 - pt

No właśnie, dlatego zostańmy przy 24". 1920*1200 jest dla mnie idealne.

Czyli na chwilę obecną mamy:
- EIZO EV2436W - [PWM :/]
- EIZO Foris FG2421-PL
- HP Z24i - [brak PWM, jednak nie wiadomo jak z resztą]
albo droższe EIZO...
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor dla Informatyka - Programisty / Administratora

07 lipca 2014, 09:22 - pn

retromen pisze:- EIZO EV2436W - [PWM :/]
Jeśli budżet nie pozwala na lepszy, np CX240, to jest dobry kierunek. Co do PWM, proszę się zapoznać z: http://mva.pl/viewtopic.php?f=53&t=1365
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
retromen
Posty: 6
Rejestracja: 03 lipca 2014, 18:16 - czw

Re: Monitor dla Informatyka - Programisty / Administratora

07 lipca 2014, 09:46 - pn

A ma ktoś z Państwa doświadczenie albo jakieś interesujące informacje o HP Z24i ?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor dla Informatyka - Programisty / Administratora

07 lipca 2014, 09:52 - pn

Mam, ale nie interesujące.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Polecane monitory”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68376
Liczba tematów: 4129
Liczba użytkowników: 3942
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: kilgore
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu