Wybór monitora fotografia, gry fps, zastosowania domowe

Listy polecanych monitorów do różnych zastosowań.
jeremmy
Posty: 12
Rejestracja: 24 sierpnia 2014, 19:54 - ndz

Wybór monitora fotografia, gry fps, zastosowania domowe

24 sierpnia 2014, 20:45 - ndz

Witam wszystkich użytkowników serdecznie,
Jest to mój pierwszy post tutaj, więc proszę o wyrozumiałość.
Planuję zmianę monitora i chciałbym prosić o pomoc w wyborze. Zajmuję się fotografią, jestem zaawansowanym amatorem (czasem jakiś ślub, czasem sesja z modelką w studio) - póki co fotografia nie jest moim głównym źródłem utrzymania ( raczej sporadycznie i okolicznościowo), więc też nie chcę kupować bardzo drogiego monitora. Monitor ma więc mi służyć do obróbki zdjęć (photoshop, Nikon capture nx2) i do przygotowania zdjęć do druku na zdrukarce atramentowej (może nie często drukuję, ale staram się moje najlepsze prace drukować do portfolio lub na ścianę). Oprócz tego monitor ma służyć do grania w gry fps (np. Battlefield) oraz do typowych zastosowań domowych - www, oglądanie filmów.
Zastanawiam się nad SX2262W
Oczywiście wolałbym,żeby monitor był jak najtańszy i jak najlepszy ;) Jednak wiemy, że w tym temacie taniej = gorzej. Zależy mi na prawidłowym wyświetlaniu barw, tak, aby to, co widzę na zdjęciu potem było widoczne na wydruku (wiem,że to szeroki temat i dochodzi tu kwestia drukarki, tuszy, profili icc i samego papieru oraz ustawień w programie graficznym) jednak tak jak wspomniałem póki co nie zarabiam na fotografii. Wydaje mi się, że w moim przypadku rozsądnie jest przeznaczyć na monitor do 3000 zł. Pan Tom napisał w jednym z wątków "ps4 i amatorska obróbka zdjęć", iż do 3000 pln jedne z najlepszych monitorów to właśnie SX2262w i CS230. Chciałbym zapytać czy w przypadku kryteriów jakie postawiłem twierdzenie to będzie nadal słuszne?
Czy 22'' to nie z mało?
Chciałoby się taniej, jednak chyba taniej oznacza kompromisy, a wydaje mi się, że SX2262W spełniłoby moime oczekiwania.
Czy do w grach ten monitor także się sprawdzi? ( czy jest wystarczająco szybki? Nie będzie smużył? Nie wiem czy 6 ms w przypadku SX2262W to dobre osiągi czy dużo?)
Widzę, że jest tu sprzętowa kalibracja ;)
Może macie jakieś inne propozycje? Z chęcią zapoznam się z Państwa sugestiami.

Pozdrawiam serdecznie
Jeremmy
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Wybór monitora fotografia, gry fps, zastosowania domowe

24 sierpnia 2014, 21:01 - ndz

22" to faktycznie mało, ale nie da się w tej cenie kupić nic lepszego. Mz. SX2262W jest zdecydowanie lepszy od CS230. W przypadku SX samodzielna kalibracja jest praktycznie niemożliwa. Jeśli chcesz ją przeprowadzić musisz doliczyć jej koszt do ceny monitora przed zakupem. Wykonać ją może tylko specjalista.
Trzeba też mocno uważać z zakupem. Ten model jest już od bardzo dawna nie produkowany. Szansa, aby kupić faktycznie nowy, jest powiedzmy "nieznana". Trzeba jakoś sprawdzić, żeby nie kupić jakiejś sztuki, którą ktoś oddał albo innego "leżaka". Albo od razu poszukać takiej używki, za to taniej. Tu jednak ryzyko jeszcze większe.
Następny lepszy to NEC PA242W i EIZO CX240+CN+kalibracja, poźniej PA272W, oczywiście budżet grubo przekroczony.

Można też rozważyć inne podejście. 27" ale niższej klasy i go skalibrować, aby go trochę wyrównać. Mam na myśli NEC EA274WMi. Będzie zdecydowanie większy, o zdecydowanie wyższej rozdzielczości, łatwiej go będzie kupić. To aktualna produkcja. Jakość obrazu będzie jednak gorsza od SX2262W, czerń gorsza. Prawdopodobnie będzie szybszy. SX ma szeroki gamut, EA sRGB. SX 8bitową matrycę, EA 6bit+2FRC, SX podświetlenie powierzchniowe WG-CCFL, EA krawędziowe W-LED. Matryca PVA rozjaśnia ciemne szarości, IPS srebrzy. Te monitory chyba nie mogą się bardziej różnić, ale wybór wcale nie jest oczywisty.
jeremmy
Posty: 12
Rejestracja: 24 sierpnia 2014, 19:54 - ndz

Re: Wybór monitora fotografia, gry fps, zastosowania domowe

24 sierpnia 2014, 21:19 - ndz

Dziękuję za zainteresowanie i odpowiedź. Byłem przekonany, że SX2262W jest produkowany cały czas, ponieważ jest na stronie eizo. W takim razie odpada. A jak ma się do tej stawki eizo EV2436W?
Dzięki za podpowiedź sprawdzę tego nec'a jeszcze.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Wybór monitora fotografia, gry fps, zastosowania domowe

24 sierpnia 2014, 21:56 - ndz

SX2262W to stary, choć nadal wysokiej klasy model. Produkowany nie jest od dawna. Skoro jest na stronie Eizo to prawdopodobnie jeszcze wszystkich nie sprzedali. Jeśli da się kupić nowy, fabrycznie zapakowany egzemparz, który nie odwiedził już 10 klientów, to warto go rozważyć. Pod wieloma względami, poza rozmiarem, przewyższa EV i EA.

NEC EA i EIZO EV to dobre monitory biurowe, w zasadzie nie do fotografii. Wiąże się z tym szereg konsekwencji: zimne podświetlenie W-LED wpadające w niebieski, 6bitowa matryca z 2bit FRC, proste sterowanie elektroniki ograniczone do 8 bitów. EV nie da się skalibrować sprzętowo. EA da się, ale raczej usługowo. Samemu raczej trodno. EA244WMi ma PWM o niskiej częstotliwości. EA274WMi już ma PWM o bardzo wysokiej 20kHz. Wszystkie mają dobrą regulację mocy podświetlenia.

Jeżeli EA lub EV to raczej duży 27" 2560x1440. Jeśli niskiej klasy (biurowej) to przynajmniej duży, o wysokiej rozdzielczości.

Jeśli coś ambitniejszego, to wtedy z konieczności mniejszy 24". Ale wybór jest ograniczony i wymaga wówczas dużej dopłaty: np. EIZO CX240+CN+kalibracja. Za każdą rzecz trzeba dopłacić. Czasem jeszcze za selekcję. Wszystko razem znacznie podnosi koszt.
Ew. "goły" z konieczności PA242W lub lepiej PA272W.
jeremmy
Posty: 12
Rejestracja: 24 sierpnia 2014, 19:54 - ndz

Re: Wybór monitora fotografia, gry fps, zastosowania domowe

26 sierpnia 2014, 12:57 - wt

Max dziękuję, że mi naszkicowałeś sytuację. Powiem szczerze, że myślałem, że będę miał prościej z wyborem ;)
W pewnym momencie nawet zacząłem się zastanawiać nad cs230 + zestaw do kalibracji . Swoją drogą zastanawiam się dlaczego na liście polecanych monitorów stoi on wyżej od sx2262W, pomimo, że ten ostatni to monitor o klasę wyższy. Stąd poważnie zacząłem się zastanawiać nad obniżeniem kosztów zakupu z uwagi na to, że nie jestem profesjonalistą i na co dzień nie żyję z fotografii, a wydaje się , że cs230 to dobry kompromis w tym co robię. jest tylko trochę wolniejszy, bo 10ms vs 6 w sx2262W. Co o tym sądzisz? czy lepiej coś większego/z wyższej półki/nowszego?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Wybór monitora fotografia, gry fps, zastosowania domowe

26 sierpnia 2014, 13:13 - wt

Ja bym wybierał tak: od najtańszych do najlepszych:
* NEC P242W, EIZO CS230, NEC EA274WMi - podświetlenie W-LED i matryca 6bit+2FRC, gamut sRGB

... spora luka ...

* EIZO SX2262W, podświetlenie WG-CCFL, AdobeRGB
... mniejsza luka ...
podświetlenie GB-r LED AdobeRGB, matryce 8bit lub 8bit+2FRC (bez różnicy)
* NEC PA242W, EIZO CX240
* EIZO CX241
* NEC EA244UHD
* NEC PA272W
* EIZO CX271
* NEC PA302W
* NEC PA322UHD

Co do CS230 to sam bym go osobiście nie wybrał z uwagi na podświetlenie W-LED i 6bitową matrycę. Mnie to by irytowało. Z drugiej strony w tej cenie i tak nie ma nic lepszego. Jak bym miał kupować W-LEDa to przynajmniej 27" 2560x1440 i go skalibrował sprzętowo lub programowo, godząc się na jego ułomności. Zdecydowanie jednak bym próbował załapać się na drugą grupę monitorów na GB-r LED. Wszystkie są znakomite.
jeremmy
Posty: 12
Rejestracja: 24 sierpnia 2014, 19:54 - ndz

Re: Wybór monitora fotografia, gry fps, zastosowania domowe

26 sierpnia 2014, 13:32 - wt

Max dziękuję bardzo za to usystematyzowanie. Warto jest chyba jednak doinwestować i skłaniam się powoli ku cx240, ale jeszcze tu muszę trochę pomyśleć ;)
Dziękuję za wszystkie wskazówki, bardzo mi pomogłeś.

Pozdrawiam
Jeremmy
jeremmy
Posty: 12
Rejestracja: 24 sierpnia 2014, 19:54 - ndz

Re: Wybór monitora fotografia, gry fps, zastosowania domowe

08 września 2014, 18:12 - pn

Cały czas waham się między cx240 a PA242W. Panowie, czy moglibyście naświetlić mi korzyści płynące z wyboru jednego bądź drugiego? Czy obydwa będą dobrze wyświetlać kolory w windowsie? Czy któryś z nich się jakoś wyróżnia? Czy do cx240 wskazane jest dokupienie od razu Color Navigatora? Mam spory problem z wyborem.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Wybór monitora fotografia, gry fps, zastosowania domowe

08 września 2014, 20:41 - pn

Poszukaj na forum.
Jak rozpętasz temat, to wywołasz burzę. Z piorunami.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3889
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Wybór monitora fotografia, gry fps, zastosowania domowe

08 września 2014, 21:33 - pn

Trzeba rozważania przyspieszyć, bo CX240 jest już na wykończeniu i zaraz nie będzie w ogóle dostępny. Także jeśli brać ten to koniecznie + CN. Oczywiście można go dokupić potem, ale będzie troszkę drożej. Taniej i równie dobrze zamówić PA242W z kalibracją sprzętową przed wysyłką/odbiorem do zadanego targetu. I potem podciągnąć profil pod MultiProfilera :)
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
jeremmy
Posty: 12
Rejestracja: 24 sierpnia 2014, 19:54 - ndz

Re: Wybór monitora fotografia, gry fps, zastosowania domowe

08 września 2014, 21:40 - pn

Max ..... rozumiem ;)
Panowie bardzo dziękuję za pomoc.
Wszystko mniej więcej jasne ;)
Pozdrawiam

Jeremmy
jeremmy
Posty: 12
Rejestracja: 24 sierpnia 2014, 19:54 - ndz

Re: Wybór monitora fotografia, gry fps, zastosowania domowe

09 września 2014, 00:42 - wt

Max dziękuję Ci bardzo ;)
Na jeden z tych tematów trafiłem już wcześniej, drugi właśnie przeglądam.
Tak jak napisałeś w jednym z tematów w poście - po kilku godzinach przebywania na forum wszystko zaczyna być klarowne i temat eizo vs nec rzeczywiście niesie ze sobą liczne emocje :)
Dziękuję za wskazowki ;)
Pozdrawiam

Wróć do „Polecane monitory”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 2 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 2 gości
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68434
Liczba tematów: 4135
Liczba użytkowników: 3948
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: basjana
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu