Panoramiczny monitor dla programisty

Listy polecanych monitorów do różnych zastosowań.
wrb
Posty: 6
Rejestracja: 13 października 2015, 13:47 - wt

Panoramiczny monitor dla programisty

23 października 2015, 20:15 - pt

Witam,

Szukam monitora który ma służyć tylko i wyłącznie do pracy, do pracy z kodem i od czasu do czasu z programami graficznymi, ale tylko w celu sczytania informacji, a nie samego projektowania.

Najważniejszy jest dla mnie obszar roboczy, szerokość nie mniejsza niż 2560, wysokość nie jest już tak istotna. Nie jest ważne odwzorowanie kolorów. Przed monitorem spędzam sporo czasu więc teoretycznie dobrze by było gdyby był przyjazny dla oczu. Piszę "teoretycznie" ponieważ przez ostatnie kilkanaście (a chyba nawet więcej) lat przerabiałem wiele monitorów, raczej same marketowe zapchaj półki i pomimo, że spędzam przed monitorem sporo czasu, to nigdy nie odczuwałem żadnych dyskomfortów, ale może to dlatego, że nie nigdy nie miałem porównania z monitorami wysokiej jakości.

Domyślam się, że nie znajdę tu wielu zwolenników monitorów klasy innej niż premium, ale co sądzicie o tym:
- DELL U2715H
- NEC MultiSync EA294WMi
- EIZO EV2736W

Zapomniałbym o najważniejszym, chciałby nie przekroczyć 3 - 3.5k zł.

Z góry dzięki za podpowiedzi!
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Panoramiczny monitor dla programisty

23 października 2015, 20:32 - pt

27", 2560x1440:
* NEC EA274WMi.
* EIZO EV2750.

EA294WMi jest mz. za niski do tego typu pracy.

Można rozważyć NEC EA275UHD. Też 27", ale bardzo wysoka rozdzielczość 3840x2160, co generalnie jest zaletą (wysoka ostrość), ale może być też problemem w razie braku możliwości powiększenia (skalowania) literek i ikonek. Piksele są bardzo małe.
wrb
Posty: 6
Rejestracja: 13 października 2015, 13:47 - wt

Re: Panoramiczny monitor dla programisty

24 października 2015, 10:39 - sob

Dzięki.

Wygląda na to, że zdecyduję się na NEC EA274WMi.

Przeszukując forum trafiłem jeszcze na Dell U2713HM, czy warto brać go pod uwagę?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Panoramiczny monitor dla programisty

24 października 2015, 11:07 - sob

Jeśli ze względów finansowych EA274WMi nie wchodzi w rachubę i chcesz 27" 2560x1440, to nie ma innego wyjścia.

U2713HM to model sprzed 2-3 lat, który ma już następcę 15H. Obawiam się, że po magazynach mogły zostać same zwroty. Był produkowany w dużych ilościach, więc pewnie da się jeszcze coś przebrać z kupy już przebranych. :twisted:
wrb
Posty: 6
Rejestracja: 13 października 2015, 13:47 - wt

Re: Panoramiczny monitor dla programisty

24 października 2015, 12:04 - sob

Budżet nie jest przeszkodą, nie chciałbym po prostu kupić czegoś na wyrost. Trafiłem na wątek w którym były opinie, że EA274WMi jest lepszy od U2713HM, lecz ten drugi jest i tak wystarczająco dobry do pracy biurowej. Faktycznie, wątek jest sprzed 2 lat i skoro U2713HM nie ma już w produkcji, to nie będę ryzykował.

W moim przypadku jestem w stanie poświęcić większą kwotę na monitor, bo on i tak się zwróci, ale nie chciałbym też, żeby była to sztuka dla sztuki.
Kiedyś kupno nowego sprzętu, to była dla mnie frajda, teraz czuje się tak: https://www.ted.com/talks/barry_schwart ... anguage=pl :)
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Panoramiczny monitor dla programisty

24 października 2015, 13:01 - sob

To Twoja decyzja, ale to nie ajfon ;) . Moim zdaniem EA274WMi nie jest ani trochę na wyrost, szczególnie, że to narzędzie do wielogodzinnej pracy. To, że do tej pory mogłeś pracować z każdym badziewiem, nie znaczy, że tak będzie w nieskończoność.

EA to seria monitorów biurowych, nie graficznych. Tylko taka nieco lepsza od modeli marketowo-masowych. Na Twoim miejscu przemyślałbym EA275UHD, jeśli małe piksele nie są dla Ciebie przeszkodą.
wrb
Posty: 6
Rejestracja: 13 października 2015, 13:47 - wt

Re: Panoramiczny monitor dla programisty

17 maja 2016, 12:31 - wt

Miałem ostatnio styczność z EA275UHD i jakość obrazu zrobiła na mnie spore wrażenie. Obraz przeskalowany do rozdzielczości FullHD ostry jak żyleta, zupełnie jak Mackowa Retina.
Jednak rodzielczość UHD bez skalowania chyba nie jest dla mnie. Nawet pomimo, że większość softu z którego korzystam (konsola, przeglądarka i IDE) pozwala na skalowanie głównego okna roboczego to i tak reszta pozostaje mikroskopijna (zakładki, drzewko katalogów itp). Mimo wszystko większym problemem jest to, że moja maszyna musi wspinać się na wyżyny swoich mocy, żeby uciągnąć ten obraz a i tak da się odczuć minimalne (denerwujące) lagi :)

W moim przypadku EA275UHD to za wiele. W związku z tym podbijam temat, żeby upewnić się, czy nic się nie zmieniło.
Czy nadal modele:
* NEC EA274WMi.
* EIZO EV2750.

to najlepsze pozycje dla wymagań 27", 2560x1440, ~4k zł ?

Pozdrawiam
midalist
Posty: 37
Rejestracja: 07 października 2015, 20:46 - śr

Re: Panoramiczny monitor dla programisty

09 lipca 2016, 20:15 - sob

wrb pisze: * NEC EA274WMi.
* EIZO EV2750.
A nie lepiej byłoby kupować odświeżoną wersję NEC EA275WMi?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Panoramiczny monitor dla programisty

09 lipca 2016, 21:07 - sob

Moim zdaniem lepiej.

EA274WMi jest już ponoć nieosiągalny.
Natomiast zamiast EV2750 lepiej kupić CS270.
midalist
Posty: 37
Rejestracja: 07 października 2015, 20:46 - śr

Re: Panoramiczny monitor dla programisty

17 lipca 2016, 14:32 - ndz

Zwłaszcza biorąc pod uwagę to iż widełki z 3-3,5 zmieniły się na ~4k zł.
Ja stoję w podobnym miejscu i przy ~4.000zł wybrałbym najprawdopodobniej CS270 (chociaż zdaje sobie sprawę iż EA275WMi zapewne też nie byłby zły pomysł). Z tym iż coraz bardziej zastanawiam się nad wstrzymaniem się z zakupem z 3-4 miesiące i podniesieniem poprzeczki do 6.000zł i zakupem ColorEdge CX271 lub FlexScan EV3237 (który przy skalowaniu 150% miałby plamkę prawie 0.28
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Panoramiczny monitor dla programisty

17 lipca 2016, 15:02 - ndz

Nie jestem przekonany, czy dla programisty CX271 będzie najszczęśliwszym wyborem mimo, że to wysokiej klasy monitor. Proponowałbym obejrzeć wcześniej na nim tekst, bo nie każdemu odpowiada jego specyfika.
midalist
Posty: 37
Rejestracja: 07 października 2015, 20:46 - śr

Re: Panoramiczny monitor dla programisty

17 lipca 2016, 15:16 - ndz

max pisze:Nie jestem przekonany, czy dla programisty CX271 będzie najszczęśliwszym wyborem mimo, że to wysokiej klasy monitor. Proponowałbym obejrzeć wcześniej na nim tekst, bo nie każdemu odpowiada jego specyfika.
Tak czy siak przed zakupem monitora powyżej 4.000zł i tak mam zamiar pojechać gdzieś i go pooglądać. Dodatkowo moje wymagania są trochę inne niż tutaj(Sculptris, Blender, Substance Painter, Maya, Photoshop Unreal Engine, Visial Studio, Xcode), więc zdaję sobie sprawę iż przy tak szerokim spektrum zastosowań ciężko będzie znaleźć rozwiązanie które będzie najlepsze do wszystkich zastosowań.
midalist
Posty: 37
Rejestracja: 07 października 2015, 20:46 - śr

Re: Panoramiczny monitor dla programisty

19 lipca 2016, 22:25 - wt

max pisze:Proponowałbym obejrzeć wcześniej na nim tekst, bo nie każdemu odpowiada jego specyfika.
Zaciekawiło mnie to i nigdzie nie mogę znaleźć jakiś danych na temat specyfiki tekstu na monitorach z serii CS/CX/CG. Mógłbyś mi może podesłać jakieś informacje na ten temat?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Panoramiczny monitor dla programisty

19 lipca 2016, 22:32 - wt

Wolałbym nie. To sprawa dość subiektywna i nieudokumentowana technicznie. Forumowa szukajka się kłania. Dotyczy to tylko CX2x1, x=4,7. CS ma już zwyczajną matrycę. Zalecane obejrzenie na żywo, ponieważ jedni coś widzą, inni nie.
b212
Posty: 51
Rejestracja: 27 lutego 2016, 11:46 - sob

Re: Panoramiczny monitor dla programisty

28 sierpnia 2016, 18:43 - ndz

wrb pisze:Witam,

Szukam monitora który ma służyć tylko i wyłącznie do pracy, do pracy z kodem i od czasu do czasu z programami graficznymi, ale tylko w celu sczytania informacji, a nie samego projektowania.

Najważniejszy jest dla mnie obszar roboczy, szerokość nie mniejsza niż 2560, wysokość nie jest już tak istotna. Nie jest ważne odwzorowanie kolorów. Przed monitorem spędzam sporo czasu więc teoretycznie dobrze by było gdyby był przyjazny dla oczu. Piszę "teoretycznie" ponieważ przez ostatnie kilkanaście (a chyba nawet więcej) lat przerabiałem wiele monitorów, raczej same marketowe zapchaj półki i pomimo, że spędzam przed monitorem sporo czasu, to nigdy nie odczuwałem żadnych dyskomfortów, ale może to dlatego, że nie nigdy nie miałem porównania z monitorami wysokiej jakości.

Domyślam się, że nie znajdę tu wielu zwolenników monitorów klasy innej niż premium, ale co sądzicie o tym:
- DELL U2715H
- NEC MultiSync EA294WMi
- EIZO EV2736W

Zapomniałbym o najważniejszym, chciałby nie przekroczyć 3 - 3.5k zł.

Z góry dzięki za podpowiedzi!
Hej, sprawdź moją historię postów, całkiem niedawno szukałem monitora dokładnie takiego jakiego chcesz Ty, czyli do programowania. Smutna prawda jest taka, że 2560px/2 = 1280px i to jest w moim wypadku (i pewnie w Twoim też) minimalna szerokość okna, jaką mogę mieć na monitorze. Niestety przy 27" 2560px daje plamkę takiej wielkości, że pracować na monitorze rzeczywiście można, z lupą, wklejając w niego nos, albo zwyczajnie skalując (najlepiej wszystko w całym OSie) w dół, co sprawia, że nagle z z 2560px robi się mniej a każdy piksel mniej przy tej szerokości ekranu to tak naprawdę brak możliwości ustawienia dwóch okien obok siebie.

Szukałem 27" do 2000, zwiększyłem budżet do 4000, nawet zastanawiałem się nad CS270, ale na razie odpuszczę, bo to są naprawdę za małe monitory i za duże rozdzielczości do sensownej pracy. Plamka jest dużo mniejsza od "standardowej" i wszystko jest tak cholernie małe, że o normalnej pracy można zapomnieć, a jak sobie przeskalujesz np. konsolę czy edytor tekstowy to nagle się okazuje, że masz okno na 1280px w którym musiałeś utawić font 16 albo i 18px zamiast 12px i mimo większego monitora na Retinie 13" przy 1280px mieści Ci się 40% tekstu więcej.

Jeśli chodzi o ergonomię pracy to moim zdaniem w tej chwili w tej cenie najlepiej byś zrobił kupując 2x24" (jestem przeciwny, bo mam dwa kompy i to sporo zachodu z przełączaniem) lub 21:9, ale to znowu niskie i chyba nie ma dobrego monitora w tej rozdzielczości (z tego co widzę to wszyscy tutaj odradzają ten format - ale mam wrażenie, że to forum typowo graficzne/montażowe i może nie do końca rozumiane są tutaj potrzeby programistyczne).

Może EA294WMi jeszcze jakoś się nada do tego czego potrzebujesz, ale sprawdź wielkość plamki w obecnym monitorze i porównaj do EA294WMi - będziesz wiedział o ile % wszystko będzie mniejsze. Ja sam niedawno kupiłem EA275WMi i zwróciłem bardzo szybko, mniejszy panel i chyba nowszy model z lepszą elektroniką a podświetlony nierówno, bardzo nieliniowy no i do pracy programistycznej dużo za mały. Obstawiam, że w "4" i to jezcze z 2 calami więcej będzie tylko gorzej a te 2 cale wcale nie sprawią, że monitor będzie komfortowy bez skalowania w dół.
cz
czuk

Re: Panoramiczny monitor dla programisty

28 sierpnia 2016, 19:11 - ndz

b212 pisze:
wrb pisze:
Może EA294WMi jeszcze jakoś się nada do tego czego potrzebujesz, ale sprawdź wielkość plamki w obecnym monitorze i porównaj do EA294WMi - będziesz wiedział o ile % wszystko będzie mniejsze. Ja sam niedawno kupiłem EA275WMi i zwróciłem bardzo szybko, mniejszy panel i chyba nowszy model z lepszą elektroniką a podświetlony nierówno, bardzo nieliniowy no i do pracy programistycznej dużo za mały.
Ja nie wiem o czym piszesz?, Nec ea 275wmi oddałeś natomiast polecasz, ea 294wmi ,gdzie tu sens? może rzucisz trochę światła na tą sprawę.
b212
Posty: 51
Rejestracja: 27 lutego 2016, 11:46 - sob

Re: Panoramiczny monitor dla programisty

28 sierpnia 2016, 19:25 - ndz

czuk pisze:
b212 pisze:
wrb pisze:
Może EA294WMi jeszcze jakoś się nada do tego czego potrzebujesz, ale sprawdź wielkość plamki w obecnym monitorze i porównaj do EA294WMi - będziesz wiedział o ile % wszystko będzie mniejsze. Ja sam niedawno kupiłem EA275WMi i zwróciłem bardzo szybko, mniejszy panel i chyba nowszy model z lepszą elektroniką a podświetlony nierówno, bardzo nieliniowy no i do pracy programistycznej dużo za mały.
Ja nie wiem o czym piszesz?, Nec ea 275wmi oddałeś natomiast polecasz, ea 294wmi ,gdzie tu sens? może rzucisz trochę światła na tą sprawę.
Już tłumaczę - napisałem, że jak dla mnie EA275WMi był nierówno podświetlony nie był tak liniowy jakbym chciał, w sumie warto jeszcze wspomnieć o tym, że kalibracja (w przypadku liniowści, bo z podświetleniem się nic nie zrobi) byłaby dużo droższa, niż w przypadku lepszych EIZO ze względu na przymus kupienia odpowiedniego oprogramowania.

Nie twierdzę, że wrb będzie zachwycony EA294WMi, ale ten monitor na pewno bardziej sprawdzi się w pracy programistycznej, niż 27", po prostu plamka będzie większa. Autor tematu nie ma chyba takich wymagań jakie mam ja dot. odwzorowania kolorów, liniowości czy równomierności podświetlenia, bo ja nie jestem typowym programistą i muszę mieć monitor półprofesjonalny. Do zwykłego kodowania EA294WMi może być zadowalający pod względem jakości, bo ciemniejszy róg konsoli czy edytora tekstu nie boli tak bardzo, jak plamy w Photoshopie :)

Tak czy inaczej i przy EA294WMi nie spodziewałbym się cudów, myślałem naiwnie, że za 3000 czy nawet 4000 zł to się już dostanie nie wiadomo jaki monitor, ale niestety nie jest to wcale tak oczywiste.
cz
czuk

Re: Panoramiczny monitor dla programisty

28 sierpnia 2016, 19:36 - ndz

b212 pisze: Tak czy inaczej i przy EA294WMi nie spodziewałbym się cudów, myślałem naiwnie, że za 3000 czy nawet 4000 zł to się już dostanie nie wiadomo jaki monitor, ale niestety nie jest to wcale tak oczywiste.
Moim zdaniem bardzo dobrze Pan myślał,zadaje sobie dwa pytania,dlaczego ludzie kupują np. Dell i nie mają do niego zastrzeżeń względem równomierności podświetlenia i dlaczego ludzie preferują bardziej monitor szerszy niż wyższy i myślą ,że to to samo,dla mnie to oczywisty błąd.
b212
Posty: 51
Rejestracja: 27 lutego 2016, 11:46 - sob

Re: Panoramiczny monitor dla programisty

28 sierpnia 2016, 20:05 - ndz

czuk pisze:
b212 pisze: Tak czy inaczej i przy EA294WMi nie spodziewałbym się cudów, myślałem naiwnie, że za 3000 czy nawet 4000 zł to się już dostanie nie wiadomo jaki monitor, ale niestety nie jest to wcale tak oczywiste.
Moim zdaniem bardzo dobrze Pan myślał,zadaje sobie dwa pytania,dlaczego ludzie kupują np. Dell i nie mają do niego zastrzeżeń względem równomierności podświetlenia i dlaczego ludzie preferują bardziej monitor szerszy niż wyższy i myślą ,że to to samo,dla mnie to oczywisty błąd.
Ja nigdy nie widziałem ani nowego ani większego Della, obstawiam, że są strasznie nierównomiernie podświetlone, mój może jest wyjątkowy a może po prostu 22" łatwiej równo podświetlić nawet w budżetowym monitorze sprzed pół dekady a przy 27" trzeba się bawić w jakieś drogie stabilizacje równomierności podświetlenia itd.? Nie mam pojęcia. Jakbym mógł to bym stestował jakiś dobry 22", ale mam wrażenie, że takich już nie ma (głównie TN-ki). 2x22" przy 16:10 by mi wystarczyły do pracy.

Co do preferowania szerokości a nie wysokości to bardzo prosta odpowiedź - tworzę aplikacje internetowe, nie mogę ich tworzyć dla okna węższego, niż 1280px (to takie minimum pod które koduję), obok chcę mieć okno z edytorem, który znowu też nie może mieć mniej, niż 1280px - bo po prostu będę widział za mało kodu, te 1280px to jest takie prawdziwe minimum i szczególnie w przypadku przeglądarki każdy piksel gra ogromną rolę, bo przy 1280px strona może wyglądać zupełnie inaczej, niż przy 1279px (mam stworzny tzw. "break point" na 1280px, poniżej tego serwuję apkę w formie mobilnej a nie na komputer). Edytora też uciąć nie ma jak, bo oprócz kodu jest tam jeszcze sporo ważnych rzeczy w poziomie (m.in. drzewo katalogów, oznaczenia GITa i inne).

Natomiast czy edytor i strona WWW mają 1000, czy 1500px wysokości - nie robi mi to aż takiej różnicy, jasne, miło widzieć więcej kodu "w dół" czy więcej strony "w dół", natomiast to są niuanse i wpływają na komfort pracy, natomiast szerokość ekranu to nie tylko komfort - to po prostu być albo nie być. Jeżeli 2560px ma taką plamkę, że w dwóch oknach 1280px obok siebie ledwo widać kod - to de facto ja tego monitora mogę używać jako "jednookienkowego", czyli tak naprawdę i tak potrzebuję drugiego monitora.
Awatar użytkownika
Danny
Posty: 54
Rejestracja: 15 września 2016, 13:06 - czw

Re: Panoramiczny monitor dla programisty

22 września 2016, 15:49 - czw

Jeśli chodzi o ergonomię pracy to moim zdaniem w tej chwili w tej cenie najlepiej byś zrobił kupując 2x24" (jestem przeciwny, bo mam dwa kompy i to sporo zachodu z przełączaniem) lub 21:9, ale to znowu niskie i chyba nie ma dobrego monitora w tej rozdzielczości (z tego co widzę to wszyscy tutaj odradzają ten format - ale mam wrażenie, że to forum typowo graficzne/montażowe i może nie do końca rozumiane są tutaj potrzeby programistyczne).
Zgadzam się z tym stwierdzeniem, iż dla programisty/administratora lepsze pod wzgl. ergonomii są dwa monitory niż jeden duży. Miałem okazję pracować kilka dni z jednym monitorem 27" i sposób mojej pracy nie był do końca taki jak oczekiwałem. Tak czy siak miałem otwarte jedno okno na dużą szerokość (nie na ful), mniej ważne okna były schowane pod spodem — ten monitor nie wyeliminował przełączania się miedzy oknami (Alt+Tab). W naszej/mojej pracy często jest tak, że zwykle aktywne jest jedno okno, wiele innych, pomocniczych (np. tail na logach, Outlook, komunikator, ssh, etc.) znajduje się na drugim monitorze. Łatwiej jest szybko zerknąć na drugi ekran niż ciągle żonglować i przełączać się między oknami.

Natomiast niewątpliwą zaletą dużego monitora jest możliwość oglądania wielu tych samych danych na raz. Praca z arkuszem kalkulacyjnym, oglądanie wyniku zapytania SQL zawierającego wiele kolumn, albo edytor kodu/tekstu z dwoma, a nawet trzema (monitor) kolumnami to coś czasami nie do przecenienia.

Po tych kilku dniach muszę przyznać, że zamiast 27-calowego monitora, wolałbym chyba 2x24. Innym rozwiązaniem są większe monitory (29"-31"), ale do tego trzeba mieć sprzęt (mój laptop nie obsługuje rozdzielczości 4K), a i też odpowiednio szerokie biurko, bo to nie sztuka kupić duży wyświetlacz, a potem siedzieć z nosem w ekranie.

Wróć do „Polecane monitory”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 6 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 2 gości
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], SzymonBN
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68376
Liczba tematów: 4129
Liczba użytkowników: 3942
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: kilgore
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu