monitor(y?) do pracy z tekstem, programowanie

Listy polecanych monitorów do różnych zastosowań.
temen
Posty: 22
Rejestracja: 12 listopada 2015, 20:27 - czw

monitor(y?) do pracy z tekstem, programowanie

12 listopada 2015, 21:13 - czw

Witajcie,

rozpisałem się bardziej niż myślałem, ale już któryś raz podchodzę do zakupu monitora, poprzednie razy odkładałem na później z powodu natłoku parametrów i informacji, a czuję, że oczy coraz mocniej wołają "zrób coś dla nas!". Mam nadzieję, że ktoś przebrnie przez moje wypracowanie - z góry serdeczne dzięki!


Jakiś czas pozbyłem się zewnętrznego monitora, zmieniłem komputer i nagle wylądowałem pracującn na macbooku 15" z roździelczością 1920x1200 - i coraz częściej niedowidzę lub męczą mi się oczy..
Zaczałem szukać i czytac.
1. Skusiły mnie trochę monitory ultrawide zakrzywione, czyli np Samsung S34E790CN, Dell U3415W (Lg też, zwłaszcza, że mają thunderbolt, ale wiele ludzi narzeka na nierównomierne podświetlenie)
tylko, że ja mam biurko o głębokości 66cm. Może wyjściem byłoby ramie mocowane do biurka, ale nie wiem jakieś ramie na monitor pozwala odsunąć go "poza" biurko(?)
- za tymi monitorami przemawia do mnie przestrzeń robocza, bo oprócz, że pracuje z tekstem, to zwykle na monitorze miałbym 3-5 okien otwartych.
2. Dell U2715H, żyłem w przeświadczeniu, że Delle są ah i oh, lepsze od samsungów/iiyam i innych.
...potem zajrzałem tu na forum, poczytałem m.in, że odwzorowanie bieli(czy ogólnie barw) ma być na środku +20% a reszta nie musi i nie może być podstawą reklamacji..

3. Nec EA274WMi - wydaje się dość bezpiecznym wyborem, finansowo nie chciałbym przekroczyć 4k, więc też pasuje.
Również przestrzeń robocza trochę mnie martwi, że jest niewiele większa od tego co mam obecnie (1920x1200).. ale po tym na czym pracuje obecnie najważniejsza jest dla mnie wygoda oczu i zdrowie - nie ukrywam- spędzam sporo czasu przed komputerem, często do późnych godzin nocnych.

widziałem, że są jakieś 27" z większą przestrzenią, bywają też 28" czy 29" - ale to raczej jakieś wyjątki i nie wiem czy jest sens ryzykowac, czy lepiej pójść w dość renomowanego Neca?
Jedyne co mnie niepokoi w tym Nec/Dell to przestrzeń robocza. Jeśli okaże się, że chciałbym do niego dokupić jakiś 17"/19" i postawić go obok w pivocie to może lepiej od razu jakiś 28/29?
Bo 34" zakładam nie ma szans bez wymiany biurka. Co prawda mam w planach, ale liczyłem, że dopiero za jakiś czas. Pominjając na chwilę kwestię biurka - to w budżecie 4k 34" kupię tylko wymienione w pkt 1 samsung/dell - a przy takim założeniu nie lepiej lepszy jakościowo 27"?

Między wymienionymi Nec i Dell (ta sama półka cenowa mniej więcej), a takim Eizo jest przepaść - nie zmieściło się w niej nic innego godnego uwagi?
Spory problem jest chyba taki, że nie mam wielkiego doświadczenia w monitorach i nie znam osobiście różnic i jaki wpływ mają na samopoczucie/oczy/coś innego między monitorami z różnych pułek cenowych, np w kolejności od najsłabszej: lg, dell, nec, eizo.
Poradzicie, bo już się gubię?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: monitor(y?) do pracy z tekstem, programowanie

12 listopada 2015, 21:28 - czw

Myślę, że można by rozważyć mocowanie monitora wprost do ściany, za pomocą mocowania typu VESA. Uzyskasz wtedy maksymalną odległość od przedniej krawędzi biurka, ale stracisz możliwość regulacji położenia (wysokości, obrotu).

Co do monitorów. Na tym forum poleca się wyłącznie EIZO i NEC. Odpowiednie będą modele biurowe tych producentów.

27", 2560x1440:
EIZO EV2736W (wycofany z produkcji)
EIZO EV2750
NEC EA274WMi

27", 3840x2160:
NEC EA275UHD

32", 3840x2160
EIZO EV3237

Za monitorem należy umieścić oświetlenie tak aby padało na ścianę i nie świeciło w oczy. Zastosować dość jasne oświetlenie ogólne w miejscu pracy. Zmniejszyć jasność monitora.
temen
Posty: 22
Rejestracja: 12 listopada 2015, 20:27 - czw

Re: monitor(y?) do pracy z tekstem, programowanie

12 listopada 2015, 21:48 - czw

max pisze:Myślę, że można by rozważyć mocowanie monitora wprost do ściany, za pomocą mocowania typu VESA. Uzyskasz wtedy maksymalną odległość od przedniej krawędzi biurka, ale stracisz możliwość regulacji położenia (wysokości, obrotu).
Widziałem, że są ramienia pozwalające na jakiś zakres regulacji. Oczywiście to kolejne szukanie i kolejny zakup. A i możliwy import bo w usa większy wybór z tego co kiedyś szukałem ;)
max pisze: Co do monitorów. Na tym forum poleca się wyłącznie EIZO i NEC. Odpowiednie będą modele biurowe tych producentów.
Mógłbyś podpowiedzieć dlaczego?
Przy założeniu, że nie pracuję graficznie i 98 czy 99,9% kolorów adobe (czy inne wzorce) nie ma dla mnie większego znaczenia? Są inne powody?
max pisze: (...)
27", 3840x2160:
NEC EA275UHD

32", 3840x2160
EIZO EV3237
Popatrzę. EA275UHD wydaje się fajny, tylko czy mogę jakkolwiek/gdziekolwiek ocenić czy literki nie będa za małe - jak obecnie mając 1920x1200 na 15"?
max pisze: Za monitorem należy umieścić oświetlenie tak aby padało na ścianę i nie świeciło w oczy. Zastosować dość jasne oświetlenie ogólne w miejscu pracy. Zmniejszyć jasność monitora.
O oświetleniu ściany za monitorem pierwsze słyszę.. dzięki, pomyślę co by tam dać.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: monitor(y?) do pracy z tekstem, programowanie

12 listopada 2015, 22:03 - czw

Wielkość plamki w obu będzie zbliżona.

Na większym monitorze, o wyższej rozdzielczości, literki należy po prostu powiększyć tak, aby były zbudowane z większej liczby pikseli.
Można też włączyć skalowanie w systemie operacyjnym.
Obrazek
Aczkolwiek w wielu aplikacjach nie działa to do końca dobrze i menu potrafią się rozjechać. Można popróbować na dotychczasowym monitorze.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: monitor(y?) do pracy z tekstem, programowanie

12 listopada 2015, 22:09 - czw

temen pisze:Mógłbyś podpowiedzieć dlaczego?
Przy założeniu, że nie pracuję graficznie i 98 czy 99,9% kolorów adobe (czy inne wzorce) nie ma dla mnie większego znaczenia? Są inne powody?
Takie forum. ;)
PS. EIZO i NEC są najlepsze (i najdroższe). Bo wszystko co dobre jest drogie. Natomiast stosunek jakości do ceny jest już trudniejszy do oszacowania.

Te powyżej to modele biurowe. Najtańsze (z dobrych) tych dwóch producentów. 8-)
Reszta to modele graficzne z ceną x2 - x5.

Większość z tych monitorów podświetlenie ma luminoforem zielono-czerwonym zamiast żółtego, co ogranicza nieco niebieską szpicę podświetlenia W-LED.
Posiadają dokładniejsze sterowanie: 10bit 1D LUT, a nawet 14bit LUT.

Posiadają szeroki zakres regulacji podświetlenia. Podświetlenie nie mruga.
I parę innych dupereli.

Zamiast kupować drogie ramię, nie wiem czy nie taniej i lepiej będzie wymienić biurko lub sam blat na większy.
temen pisze:O oświetleniu ściany za monitorem pierwsze słyszę.. dzięki, pomyślę co by tam dać.
Tylko, żebyś taśmy LED nie wymyślił. Szczególnie takiej z regulowaną mocą.
Lepiej żarówkę, sorry, kulę grzewczą. Może być też świetlówka.
Ostatnio zmieniony 12 listopada 2015, 22:24 - czw przez max, łącznie zmieniany 1 raz.
temen
Posty: 22
Rejestracja: 12 listopada 2015, 20:27 - czw

Re: monitor(y?) do pracy z tekstem, programowanie

12 listopada 2015, 22:23 - czw

W systemie można powiększyć, jasne, niestety nie potestuje, bowiem te ustawienia w OSX inaczej działają dla natywnego ekranu retiny, a inaczej dla zewnętrznego monitora. Własnie wyczytałem. ;)
max pisze: Takie forum. ;)
PS. EIZO i NEC są najlepsze (i najdroższe). Bo wszystko co dobre jest drogie. Natomiast stosunek jakości do ceny jest już trudniejszy do oszacowania.

Te powyżej to modele biurowe. Najtańsze tych dwóch producentów. 8-)
Najtańsze.. no tak, wiem, rozumiem. ;)
Sam chętnie np płaciłem marże appla w macbookach, bo oszczędzałem sporo czasu, natomiast od roku co chwila coś się dzieje, np aktualizacja psuje rzeczy które potem naprawiam - i już nie widze sensu dopłacania za jakość.
Jeśli jest powód, to chętnie (no, może nie tak, że podskakując z radości) zapłacę.
max pisze: Większość z tych monitorów podświetlenie ma luminoforem zielono-czerwonym zamiast żółtego, co ogranicza nieco niebieską szpicę podświetlenia W-LED.
Posiadają dokładniejsze sterowanie: 10bit 1D LUT, a nawet 14bit LUT.
Posiadają szeroki zakres regulacji podświetlenia. Podświetlenie nie mruga.
I parę innych dupereli.
ok, mam hasła już jakieś, doczytam, doszukam. :)
max pisze:Zamiast kupować drogie ramię, nie wiem czy nie taniej i lepiej będzie wymienić biurko lub sam blat na większy.
Tak, pewnie tak - chociaż ramie słuzyłoby do obracania monitora o 90stopni by obejrzeć z kanapy jakiś serial czasem, skoro konsekwentnie odmawiam zakupu tv. ;)

Fajnie wygląda też Dell UP3214Q, zwłaszcza wielkość nieco większa, ale jednak nie 24". A cena to w ogóle bajka, porównując.;)
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: monitor(y?) do pracy z tekstem, programowanie

12 listopada 2015, 22:33 - czw

Obraz TV na monitorze będzie raczej marny (w porównaniu do TV z prawdziwego zdarzenia). No ale jak kompromis, to kompromis.

Na tym forum na temat DELLi za dużo nie znajdziesz. Jeśli jednak, to że jest bee, niedobre, kopie, wypala oczy razem z mózgiem, ogłupia, jest nierówny, nieregulowalny, itp. itd. Można poczytać. Forumowa szukajka się kłania.

http://mva.pl/search.php?keywords=DELL& ... mit=Szukaj
Ostatnio zmieniony 12 listopada 2015, 22:37 - czw przez max, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3880
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: monitor(y?) do pracy z tekstem, programowanie

12 listopada 2015, 22:33 - czw

No właśnie.. tylko fajnie wygląda.. na początku! Kiepskie menu, liniowość niezbyt dobra, problemy z równomiernością podświetlenia, kłopotliwa kalibracja.
Za te pieniądze lepiej EIZO EV3237-BK ;) Rozdzielczość i rozmiar ta sama, ale jakość bez porównania!!!
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
temen
Posty: 22
Rejestracja: 12 listopada 2015, 20:27 - czw

Re: monitor(y?) do pracy z tekstem, programowanie

12 listopada 2015, 22:51 - czw

max pisze:Obraz TV na monitorze będzie raczej marny (w porównaniu do TV z prawdziwego zdarzenia). No ale jak kompromis, to kompromis.
Oj, chodziło mi o seriale, które obecnie oglądam na komputerze, z plików avi, nie ze źródła tv czy jakiegoś tunera. A bywają seriale hd i lepszej jakości. :)
max pisze: Na tym forum na temat DELLi za dużo nie znajdziesz. Jeśli jednak, to że jest bee, niedobre, kopie, wypala oczy razem z mózgiem, ogłupia, jest nierówny, nieregulowalny, itp. itd. Można poczytać. Forumowa szukajka się kłania.
http://mva.pl/search.php?keywords=DELL& ... mit=Szukaj
Straszna szkoda, bo ewidentnie wielu bywalców ma tutaj niesamowitą wiedzę, a sprzęt w końcu (jak i inne rzeczy) powinien być dobierany pod wymagania, a nie zawsze i wszędzie najlepsze i najdroższe. Chyba, że tylko ja tak mało zarabiam, że tak myśle ;)

NocnyJastrzab pisze:No właśnie.. tylko fajnie wygląda.. na początku! Kiepskie menu, liniowość niezbyt dobra, problemy z równomiernością podświetlenia, kłopotliwa kalibracja.
Za te pieniądze lepiej EIZO EV3237-BK ;) Rozdzielczość i rozmiar ta sama, ale jakość bez porównania!!!
Jastrzębiu, "za te pieniądze"? Chyba chciałeś napisać "w tej roździelczości", bo pieniądze to... 3500zł Dell 31.5" 4K vs 6500zł Eizo EV3237-BK. Prawie dwa razy tyle ;)
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3880
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: monitor(y?) do pracy z tekstem, programowanie

12 listopada 2015, 23:01 - czw

Hmmm.. porównywarki mówią co innego :roll:

Dell UP3214Q >> http://www.skapiec.pl/site/cat/12/comp/9125522

Eizo EV3237 >> http://www.skapiec.pl/site/cat/12/comp/12350016
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: monitor(y?) do pracy z tekstem, programowanie

12 listopada 2015, 23:04 - czw

temen pisze:Straszna szkoda, bo ewidentnie wielu bywalców ma tutaj niesamowitą wiedzę, a sprzęt w końcu (jak i inne rzeczy) powinien być dobierany pod wymagania, a nie zawsze i wszędzie najlepsze i najdroższe. Chyba, że tylko ja tak mało zarabiam, że tak myśle ;)
Co do zarobków, to nie jesteś sam.
Co do wyboru monitora. Zostanie tu dobrany. EIZO lub NEC.
Bywalcy z niesamowitą wiedzą mają też niesamowite wymagania.
temen
Posty: 22
Rejestracja: 12 listopada 2015, 20:27 - czw

Re: monitor(y?) do pracy z tekstem, programowanie

12 listopada 2015, 23:51 - czw

o wow. spora róznica między ofertami w sklepach, a na allegro (patrząc tylko na aukcje z nowym sprzętem)
https://www.dropbox.com/s/v1n0v11mlwa74 ... 4.png?dl=0
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3880
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: monitor(y?) do pracy z tekstem, programowanie

13 listopada 2015, 00:05 - pt

Tiaaaa.. "super okazje" 8-) Te najtańsze oferty podejrzane. Dlaczego ktoś sprzedaje tak tanio? I co znaczy faktura zwolniona z VAT? Reszta to raczej wyprzedaże..
Nawet za 3500 zł bym go nie brał z pewnego źródła 8-)
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
temen
Posty: 22
Rejestracja: 12 listopada 2015, 20:27 - czw

Re: monitor(y?) do pracy z tekstem, programowanie

13 listopada 2015, 00:10 - pt

NocnyJastrzab pisze:Tiaaaa.. "super okazje" 8-) Te najtańsze oferty podejrzane. Dlaczego ktoś sprzedaje tak tanio? I co znaczy faktura zwolniona z VAT? Reszta to raczej wyprzedaże..
Nawet za 3500 zł bym go nie brał z pewnego źródła 8-)
Jasne, ale za 4-4.3, nowy, gwarancja, fakura?
temen
Posty: 22
Rejestracja: 12 listopada 2015, 20:27 - czw

Re: monitor(y?) do pracy z tekstem, programowanie

13 listopada 2015, 04:49 - pt

Mam jeszcze jedno pytanie, skoro zastanawiam się nad takim firmą Nec czy Eizo, czyli kwoty 4-6k, to.. co z bad pixelami?
Pamiętam, że kiedyś-kiedyś czy to lg chwalił się gwarancją 0 bad pixeli, czy jakaś inna firma, a tutaj czytam, że eizo flexScan to II norma, czyli może posiadać 2 martwe piksele świecące, 2 martwe nieświecące i jeszcze 5 martwych subpikseli.
Zamawiając przez internet mam te 14 dni na zwrot, a jeśli wyskoczy mi jakiś po 3 tygodniach to trudno, kupiłem jeden z droższych monitorów i miałem pecha, żyj z takim felerem albo wydawaj kolejne tysiące na wymianę monitora?
Squla
Posty: 18
Rejestracja: 20 grudnia 2014, 00:18 - sob

Re: monitor(y?) do pracy z tekstem, programowanie

16 listopada 2015, 01:24 - pn

Na temat gwarancji też jest cała długa dyskusja.

W skrócie to wygląda tak jak kupujesz w sklepie stacjonarnym masz jakieś badpixele to masz pecha jak kupujesz przez internet to sprzedawca ma pecha.
( chyba, że coś się zmieniło)
Przy czym nie wszystko podlega pod ta ustawe o zwrotach, ale na ten temat się nie wypowiem bo się nie znam.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: monitor(y?) do pracy z tekstem, programowanie

16 listopada 2015, 12:50 - pn

W dziedzinie gwarancji na wady pikseli zmienia się nieco: https://monitory.mastiff.pl/blog/gwaranc ... ubpikseli/ Poza tym, zawsze można nabyć wersję z gwarancją braku jakichkolwiek wad: https://monitory.mastiff.pl/selekcja-monitora.html
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
ryba4
Lokalizacja: Kraków / Wrocław
Posty: 30
Rejestracja: 28 listopada 2013, 13:56 - czw

Re: monitor(y?) do pracy z tekstem, programowanie

10 grudnia 2015, 00:58 - czw

temen pisze:
NocnyJastrzab pisze:Tiaaaa.. "super okazje" 8-) Te najtańsze oferty podejrzane. Dlaczego ktoś sprzedaje tak tanio? I co znaczy faktura zwolniona z VAT? Reszta to raczej wyprzedaże..
Nawet za 3500 zł bym go nie brał z pewnego źródła 8-)
Jasne, ale za 4-4.3, nowy, gwarancja, fakura?
W temacie DELL UP3214Q przekopałem się przez wszystkie te aukcje Allegro z cenami od 3500 do 5000 - wszystko lipa i ściema, różni sprzedawcy a podają TE SAME SERVICE TAGi wysyłając TE SAME ZDJĘCIA ETYKIET. Numeru zamówienia lub express service tag nie chcą podać, jak już coś podadzą to Dell nie ma pojęcia o istnieniu takiego sprzętu (konsultowane), więc one chyba nie tyle spadły z ciężarówki co nawet może i z fabryki kanalizacją wypłynęły.. Jedyny ślad prowadzi do Czech.
Zatem realne ceny za wiarygodny sprzęt to są te z "6" z przodu, która to cena znowuż jest kompletnie nieadekwatna do jakości tego sprzętu (jeżeli prawdą jest to co tu koledzy piszą, bo ja go na oczy nie widziałem, a nawet jakbym widział to i tak jestem zbyt lewy do wypowiadania się na ten temat). Jednym słowem LIPA.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: monitor(y?) do pracy z tekstem, programowanie

10 grudnia 2015, 20:52 - czw

Trzeba pamiętać, że 32" matryca 4K z podświetleniem GB-r LED jest chyba najdroższa z możliwych. Droższe można policzyć na palcach jednej ręki z wyrwanymi trzema palcami. ;)

Niestety jest to też matryca dość wredna. Wymaga porządnego oczujnikowania i dokładnej korekcji równomierności barwy podświetlenia w fabryce, z czym DELL tak średnio sobie radzi.

Wróć do „Polecane monitory”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68378
Liczba tematów: 4129
Liczba użytkowników: 3942
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: kilgore
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu