Eizo EV2450 - jakiś właściciel? Wrażenia?

Listy polecanych monitorów do różnych zastosowań.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Eizo EV2450 - jakiś właściciel? Wrażenia?

15 grudnia 2015, 13:18 - wt

Tryb "Paper" w monitorach EIZO nie służy do tego, aby wyświetlać białą kartkę na biało. Tryb "Paper" ma zdejmować zabarwienie niebieskie o wysokiej energii, aby uczynić obraz "milszym" dla oka. Milszym, czyli bardziej żółtym, pomarańczowym.
Jeśli chcesz porównywać biele monitora, to oba powinny być ustawione domyślnie, na sRGB, T=6500K.

http://www.eizo.pl/monitor/flexscan-ev2455/
EIZO pisze:Zmniejszenie zmęczenia oczu poprzez ograniczenie ilości niebieskiego światła
Światło niebieskie jest częścią widma promieniowania widzialnego i ma długość fali zbliżoną do promieniowania ultrafioletowego.Przestawienie jasności monitora z najwyższego poziomu do odpowiedniej wartości – ok. 120 cd /m² oraz obniżenie temperatury barwowej do poziomu 5000°K powoduje zmniejszenie ilości niebieskiego światła do 1/6. Tryb Paper w monitorach FlexScan EV przeznaczony do pracy z dokumentami tekstowymi, symuluje wygląd zadrukowanego papieru. Ustawienia parametrów wyświetlania obrazu w tym trybie redukują ilość niebieskiego światła do 1/6 w porównaniu do innych monitorów o tradycyjnych ustawieniach.
W innych monitorach należy po prostu obniżyć temperaturę bieli z 6500K na np. 5000K.

PS. Nie wiem skąd wzięli 120cd/m2. Należy ustawić połowę z tego.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16336
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Eizo EV2450 - jakiś właściciel? Wrażenia?

15 grudnia 2015, 13:25 - wt

Problem w tym, max, że większość uważa milszy=bardziej oczojebny. :)
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Eizo EV2450 - jakiś właściciel? Wrażenia?

15 grudnia 2015, 14:14 - wt

Obrazek
I żeby nie było wątpliwości. Każda muszelka jest biała. Jak papier. ;)
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4322
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Eizo EV2450 - jakiś właściciel? Wrażenia?

15 grudnia 2015, 16:49 - wt

max pisze:Obrazek
I żeby nie było wątpliwości. Każda muszelka jest biała. Jak papier. ;)
Pewnie tak postrzegalibyśmy świat, gdyby Bozia nie ulitował się i nie zaopatrzył naszych siatkówek w adaptację chromatyczną.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16336
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Eizo EV2450 - jakiś właściciel? Wrażenia?

15 grudnia 2015, 16:54 - wt

W sumie tak postrzegamy. Kto nie wierzy niech odpali spawarkę przy ognisku. ;)
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
dawidb3
Posty: 25
Rejestracja: 05 listopada 2015, 10:54 - czw

Re: Eizo EV2450 - jakiś właściciel? Wrażenia?

15 grudnia 2015, 19:01 - wt

Ok, widzę że odpowiedni będzie 5000K. Tylko pytanie, jak to precyzyjnie ustawić?
Awatar użytkownika
Voland
Lokalizacja: Bangkok
Posty: 340
Rejestracja: 15 stycznia 2013, 22:32 - wt

Re: Eizo EV2450 - jakiś właściciel? Wrażenia?

15 grudnia 2015, 19:54 - wt

dawidb3 pisze:Ok, widzę że odpowiedni będzie 5000K.
Widzisz… na swoim ekranie który ma ustawiony jakiś punkt bieli i do którego być może nawet się jeszcze nie przyzwyczaiłeś jeśli też ostatnio przy tym grzebałeś. Ustaw 6500.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Eizo EV2450 - jakiś właściciel? Wrażenia?

15 grudnia 2015, 20:46 - wt

dawidb3 pisze:Ok, widzę że odpowiedni będzie 5000K. Tylko pytanie, jak to precyzyjnie ustawić?
:lol: He he. Nic nie masz ustawiać. Wszystko masz przewrócić do ustawień fabrycznych, tylko jaskrawość ustawić zgodnie z wykresem:
http://www.prad.de/new/monitore/test/20 ... teil6.html
czyli na 15-20%. Reszty nie ruszać, zalepić plastrem, zaślepić plasteliną, wydłubać przyciski, czy co tam. Byle nie grzebać. ;)
toropl
Posty: 36
Rejestracja: 18 listopada 2015, 23:40 - śr

Re: Eizo EV2450 - jakiś właściciel? Wrażenia?

16 grudnia 2015, 13:15 - śr

max pisze:
dawidb3 pisze:Ok, widzę że odpowiedni będzie 5000K. Tylko pytanie, jak to precyzyjnie ustawić?
:lol: He he. Nic nie masz ustawiać. Wszystko masz przewrócić do ustawień fabrycznych, tylko jaskrawość ustawić zgodnie z wykresem:
http://www.prad.de/new/monitore/test/20 ... teil6.html
czyli na 15-20%. Reszty nie ruszać, zalepić plastrem, zaślepić plasteliną, wydłubać przyciski, czy co tam. Byle nie grzebać. ;)
Wg wykresu czyli jak? Nie za wiele mi ten wykres mówi w kwestii regulacji poszczególnych parametrów. W Eizo jaki kolor bieli jest na wartości "Temperature=off"? Jak dla mnie najbardziej optymalna chyba jest taka wartość, jak się bawiłem innymi wartościami to najbardziej mi odpowiadały ustawienia 6500 lub 7000. Wyłączony mam również na razie tryb eco, a jasność ustawioną mam na ok 40%, nie wyobrażam sobie zjechania na 15-20%, przecież wtedy wszystko się robi strasznie ciemne i jakoś mdłe.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Eizo EV2450 - jakiś właściciel? Wrażenia?

16 grudnia 2015, 13:41 - śr

Tom01 pisze:Problem w tym, max, że większość uważa milszy=bardziej oczojebny. :)
No cóż. Wpisujesz się zatem idealnie w "Większość". ;)
Koalla
Posty: 6
Rejestracja: 17 grudnia 2015, 22:28 - czw

Re: Eizo EV2450 - jakiś właściciel? Wrażenia?

17 grudnia 2015, 23:07 - czw

(Na wstępie chciałabym przede wszystkim podziękować serdecznie osobom prowadzącym forum - naprawdę istna kopalnia informacji! :) )
Tydzień temu zakupiłam polecony monitor Eizo EV2450 i niestety ale natrafiłam na kilka problemów, a mianowicie:
1. w przypadku włączonego trybu Eco (automatycznie dostosowuje jasność korzystając z czujnika) czasem całkowicie blokuje możliwość zmiany parametru jasności. Wyłączanie monitora ani resetowanie nic nie daje, po prostu po jakimś czasie samo się 'odblokowuje'.
2. w przypadku trybu eco (jak już odblokuje się możliwość zmiany jasności) to po zmianie jasności monitor nadal sam ją sobie zmienia. Z tego co pamiętam to producent zapewniał o tym, że "system sam się uczy" i korzysta z naszych ustawień przy danych parametrach co wydaje mi się chyba nie do końca zgodne z prawdą.
Swoją drogą na samym początku jak włączyłam funkcję eco to praktycznie od razu zjeżdżał mi z jasnością do jakichś 5% co przyznam, że mocno mnie zdziwiło bo w pokoju nie mam wcale tak ciemno. Pamiętam też, że w którymś temacie bodajże Pan Czornyj użył stwierdzenia, że ustawianie jasności w domu do pracy biurowej na 80 cd/m2 to zabójstwo dla oczu - tutaj moje pytanie: jaka w takim razie powinna być taka powiedzmy, że w dużym uproszczeniu (bo wiem że to zależy od wielu czynników) jasność do czytania tekstu, żeby nie robić sobie krzywdy?
3. Kolejną sprawą jest wyświetlanie kolorów, a mianowicie na http://www.lagom.nl/lcd-test/black.php na standardowych ustawieniach (i jasności 20%) widzę praktycznie tylko od 6 kwadratu. Na jakimś starym budżetowym TFT obok jestem natomiast w stanie bez problemu rozróżnić wszystkie kwadraty. Wzięłam sobie do serca słowa maxa, żeby żadnych ustawień nie ruszać, bo zepsuję więc są to ustawienia domyślne.
4. Problem z wyświetlaniem białego. Próbowałam robić polecany tutaj „test białej kartki”, ale wydaje mi się to kompletnie pozbawione sensu, bo monitor zamiast białego wyświetla coś bardziej żółto-pomarańczowego niż białego. Zdaję sobie sprawę, że kartka jest w rzeczywistości trochę 'niebieska', a ten monitor Eizo ma obniżone emitowanie niebieskiego (wybaczcie amatorskie słownictwo, ale w tej sprawie jestem laikiem, chociaż przed zakupem monitora przeczytałam z pół forum) Zmiana temperatury barw na wiele się nie zdaje. (załączam zdjęcia poglądowe – wiem że to nie jest idealny sposób, ale w pewien sposób oddaje to sytuacje)
https://dl.dropboxusercontent.com/u/180 ... o%20-2.jpg
https://dl.dropboxusercontent.com/u/180 ... %202-2.jpg
https://dl.dropboxusercontent.com/u/180 ... /eizo3.jpg
https://dl.dropboxusercontent.com/u/180 ... %204-2.jpg
5. Kiedy robiłam zdjęcia to zauważyłam ( https://dl.dropboxusercontent.com/u/180 ... t%20-2.jpg ). Tak powinno być? Wydawało mi się, że jak monitor jest Flicker-free to nie powinno być to widocznie nawet w aparacie? Ma jakieś znaczenie, że włączony jest tryb overdrive? Jeśli nie oglądam filmu ani nie gram to powinnam tę funkcję w ogóle wyłączać?

Przyznam szczerze, że czuję się trochę zawiedziona. W sumie to całe życie pracowałam na jakichś budżetowych 'Samsungach' i kupując Eizo miałam całkiem spore oczekiwania. No chyba że to ja coś robię źle. Z góry dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3883
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Eizo EV2450 - jakiś właściciel? Wrażenia?

17 grudnia 2015, 23:23 - czw

Po pierwsze: w jakim celu kupiła Pani nowy monitor i dlaczego akurat ten model?

Tryb eco z natury zawęża zakres regulacji jasności. Proponuję wyłączyć tryb eco oraz czujnik oświetlenia i ustawić jasność na sztywno względem otoczenia.
Przy czym monitor nie może być zbyt jasny, ale też w pokoju nie powinno być zbyt ciemno, np. sama lampka biurkowa. Najważniejszy jest komfort dla oczu.

Z załączonych zdjęć wynika, że monitor jest prawdopodobnie ustawiony w tryb Paper/Tekst, który jest zbyt ciepły, ma niższą jasność i kontrast.
Sugeruję przełączyć w tryb sRGB i jasność w zakresie 5-15%.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Koalla
Posty: 6
Rejestracja: 17 grudnia 2015, 22:28 - czw

Re: Eizo EV2450 - jakiś właściciel? Wrażenia?

17 grudnia 2015, 23:37 - czw

Stwierdziłam, że najwyższa pora wymienić już dość wiekowego http://www.komputronik.pl/product/63023 ... 343NW.html i przesiąść się na jakiś IPS (takim głównym bodźcem była bolączka słabych kątów widzenia przy oglądaniu filmów - oglądam co prawda bardzo sporadycznie ale to był jeden z motywów).
Kupiłam ten model ponieważ potrzebuję monitora przeznaczonego głównie do pracy biurowej (sporadycznie jakieś gry i filmy) i właśnie ten model był jednym z najczęściej polecanych (wiem, że tutaj "poleca się tylko Eizo albo NEC" ale przyznam się, że wahałam się długo nad tym Eizo a Dellem u2515h / u2415 i w końcu zdecydowałam się na Eizo). Zdaję sobie sprawę, że EV2455 byłby lepszy ze względu na 16:10 ale niestety 500 zł różnicy to sporo.

Podczas włączonego trybu eco mogę dowolnie regulować jasność (jeśli już się odblokuje). Mam górne oświetlenie w pokoju wieczorem, a w ciągu dnia sporej wielkości okna balkonowe. Mam wrażenie, że optymalna jasność podczas pracy to 15-20% (podczas filmów / gier znacznie ją podbijam).
Monitor był ustawiony w trybie sRGB podczas robienia zdjęć.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3883
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Eizo EV2450 - jakiś właściciel? Wrażenia?

17 grudnia 2015, 23:43 - czw

O jakiej porze były robione te zdjęcia i przy jakim świetle? Wygląda na słabą żarówkę. Czy w pokoju jest boazeria albo jakiś nietypowy kolor ścian?
Monitor powinien wyglądać zupełnie inaczej, a sprawia wrażenie jakby miał ok. 3000-4000K zamiast 6500K.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Koalla
Posty: 6
Rejestracja: 17 grudnia 2015, 22:28 - czw

Re: Eizo EV2450 - jakiś właściciel? Wrażenia?

18 grudnia 2015, 00:08 - pt

Zdjęcia były robione przy świetle dziennym. Kolor ścian - biały, z tym że po mojej lewej stronie (widać na jednym ze zdjęć) znajduje się spory drewniany parapet - jutro postaram się trochę oddalić od niego monitor jeśli może to mieć jakiś wpływ. Jutro ponownie zrobię zdjęcia i wrzucę. Były robione około godziny 14-15, jutro postaram się zrobić w godzinach wcześniejszych.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16336
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Eizo EV2450 - jakiś właściciel? Wrażenia?

18 grudnia 2015, 00:14 - pt

Ad.1 Po to jest automat, żeby przejął ustawienie ręczne.
Ad.2 Logika działania trybu eco jest dość skomplikowana. Jeśli schodził mocno z jaskrawością i wydawało się to Pani za ciemno, to znaczy, że poprzedni monitor był bardzo jaskrawy. Działa przyzwyczajenie.
Ad.3 Przy typowej gamie 2,2 ciemne odcienie mają być zlane i tak jest prawidłowo.
Ad.4 Kolor kartki wynika ze specyfiki papieru, wybielaczy optycznych i oświetlenia. Monitor zakładam, że oczywiście nie był kalibrowany. Problematyka zasymulowania na monitorze koloru papieru to zagadnienia profesjonalne, daleko wykraczające poza możliwości ww monitora.
Ad.5 Nie ma monitorów "FlickerFree". To marketingowa ściema. Wszystkie migotają, kwestia czy widać to w prawdziwym życiu.

Co do zawodu: Wielu ludzi, będąc silnie przyzwyczajonemu do poprzedniego monitora, na siłę szuka analogii. Co gorsza normalny, stonowany obraz wydaje się im blady, mało atrakcyjny. Musimy określić, czy dążymy do oczojebnego, wypalającego oczy obrazu, czy normalności?
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Koalla
Posty: 6
Rejestracja: 17 grudnia 2015, 22:28 - czw

Re: Eizo EV2450 - jakiś właściciel? Wrażenia?

18 grudnia 2015, 09:28 - pt

Tom01 pisze:Ad.1 Po to jest automat, żeby przejął ustawienie ręczne.
Ad.2 Logika działania trybu eco jest dość skomplikowana. Jeśli schodził mocno z jaskrawością i wydawało się to Pani za ciemno, to znaczy, że poprzedni monitor był bardzo jaskrawy. Działa przyzwyczajenie.
Ad.3 Przy typowej gamie 2,2 ciemne odcienie mają być zlane i tak jest prawidłowo.
Ad.4 Kolor kartki wynika ze specyfiki papieru, wybielaczy optycznych i oświetlenia. Monitor zakładam, że oczywiście nie był kalibrowany. Problematyka zasymulowania na monitorze koloru papieru to zagadnienia profesjonalne, daleko wykraczające poza możliwości ww monitora.
Ad.5 Nie ma monitorów "FlickerFree". To marketingowa ściema. Wszystkie migotają, kwestia czy widać to w prawdziwym życiu.

Co do zawodu: Wielu ludzi, będąc silnie przyzwyczajonemu do poprzedniego monitora, na siłę szuka analogii. Co gorsza normalny, stonowany obraz wydaje się im blady, mało atrakcyjny. Musimy określić, czy dążymy do oczojebnego, wypalającego oczy obrazu, czy normalności?
ad. 1 Problem jest tylko taki że ten automat nie działa do końca poprawnie, jak sądzę. Czasami pozwala mi modyfikować swoją propozycje ustawienia a czasami nie, tak być chyba nie powinno?

ad. 2 Wydaję mi się, że on po prostu schodził do ustawienia minimalnego. Możliwe, żeby w pokoju z 3 wielkimi oknami (monitor stoi bokiem przy oknie) czujnik uznawał to aż za taką ciemnicę?

ad. 3 Nawet przy zmienionej gammie nie było możliwe rozróżnienie wszystkich kwadratów. Na to pozwolił tylko tryb 'Paper'. Naprawdę te kolory powinny być aż tak jednolicie zlane? Nie będzie to zaburzać kolorów w filmach czy grach?

ad. 4 Nie był kalibrowany, na dodatek brak było instrukcji po polsku oraz karty gwarancyjnej (o co już się upomniałam oczywiście).

ad. 5 Ok, rozumiem. Po prostu wydawało mi się, że w moim poprzednim TN nie dało się dostrzec takiego efektu, ale niestety nie mam tego teraz jak sprawdzić.

Proszę nie dziwić się mojemu zdziwieniu (i nie tylko mojemu zapewne); z tego co pamiętam to i tutaj był polecany test z tej strony z tymi kwadratami - dlatego dziwi mnie że nie jest w stanie przejść on ani "testu czarnego" ani "białego".
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Eizo EV2450 - jakiś właściciel? Wrażenia?

18 grudnia 2015, 09:34 - pt

Tom01 pisze:Ad.5 Nie ma monitorów "FlickerFree". To marketingowa ściema. Wszystkie migotają, kwestia czy widać to w prawdziwym życiu.
Nie do końca się zgadzam. Rzeczywiście wszystkie migają, ale jeśli częstotliwość migania wynosi 20.000Hz to nie zobaczy go nawet Terminator model T-1000. Można więc ochrzcić go mianem "FlickerFree", w przeciwieństwie do modelu, który mruga z częstotliwością 200Hz, a więc 100x wolniej. Najprawdopodobniej w obu monitorach, w zwykłych warunkach oglądania, nie będzie widać migotania na żadnym, ale machanie ołówkiem na tle białego ekranu szybko wykaże, który jest "FlickerFree", a który nie.

Spróbuj testowo wyłączyć automat i wykonać regulację wg wykresu:
Obrazek
http://www.prad.de/new/monitore/test/20 ... teil6.html
Patrzeć należy na białą linię. I tak np."
10%=50cd/m2
20%=80cd/m2.
Proponuję używać regulatora Brightness pomiędzy 10% i 20%.
Reszty faktycznie lepiej nie ruszać. Co najwyżej skontrolować. Tryb "Paper" można używać oczywiście do edycji dokumentów czy czytania tekstów na białym tle.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16336
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Eizo EV2450 - jakiś właściciel? Wrażenia?

18 grudnia 2015, 09:46 - pt

Ad.1 Jak pisałem, ten automat nie działa na prostej zasadzie jaśniej-ciemniej w funkcji oświetlenia. To regulator PID ale z uczeniem się i którego działanie przeciętnym użytkownikom jest czarną magią. :)

Ad. 2 Prawidłowa regulacja jest taka, aby obraz na monitorze stracił cechę "świecenia". Dlatego reguluje mocniej w dół niż wydaje się to konieczne większości użytkowników przyzwyczajonych do bardzo jaskrawych obrazów. Jeśli to Pani nie satysfakcjonuje, można wyłączyć i ustawić ręcznie.

Ad.3 I prawidłowo. Kto powiedział, że mają być rozróżnialne? W filmach na dodatek obowiązuje standard 16-236 a nie 0-255 więc szesnaście z przodu i szesnaście z tyłu jest celowo tracone.

Ad.4 Po pierwsze, jeśli monitor nie był kalibrowany, nie na miejscu jest jakakolwiek dyskusja o kolorach. Po drugie, jak wspomniałem wcześniej, emulacja podłoża (papieru) to tematyka daleko, daleko idąca w branże profesjonalne. Ot tak, po prostu, kartka NIGDY nie będzie taka sama.

Ad.5 Przy prawidłowo skonstruowanym podświetleniu migotania nie widać i powinno być. Możliwość wychwycenia tego kamerą to zupełnie inna para kaloszy.

Nie przypominam sobie żebym polecał jakieś testy stron z kwadratami a nie odpowiadam za innych. Pani monitor ma bardzo przyzwoitą liniowość (czyli zdolność do reprodukcji odcieni od czerni do bieli). Inna sprawa, że jest pewne, że świeci zupełnie inaczej niż Pani poprzedni i nie daje efektu WOW. To jest prawidłowo! Atrakcyjne wizualnie jest tylko badziewie. Im tańszy, tym bardziej "wali" po oczach kolorem, kontrastem, agresywną bielą. Im lepszy i droższy ekran, tym obraz bardziej bury, brudny, mniej atrakcyjny - coraz bardziej taki jak rzeczywistość za oknem.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
GrzesiekR
Posty: 1274
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Eizo EV2450 - jakiś właściciel? Wrażenia?

18 grudnia 2015, 11:44 - pt

Tom01 pisze:Ad.3 I prawidłowo. Kto powiedział, że mają być rozróżnialne? W filmach na dodatek obowiązuje standard 16-236 a nie 0-255 więc szesnaście z przodu i szesnaście z tyłu jest celowo tracone.
Nie przypominam sobie żebym polecał jakieś testy stron z kwadratami a nie odpowiadam za innych. Pani monitor ma bardzo przyzwoitą liniowość (czyli zdolność do reprodukcji odcieni od czerni do bieli). Inna sprawa, że jest pewne, że świeci zupełnie inaczej niż Pani poprzedni i nie daje efektu WOW. To jest prawidłowo! Atrakcyjne wizualnie jest tylko badziewie. Im tańszy, tym bardziej "wali" po oczach kolorem, kontrastem, agresywną bielą. Im lepszy i droższy ekran, tym obraz bardziej bury, brudny, mniej atrakcyjny - coraz bardziej taki jak rzeczywistość za oknem.
Pozwolę się nie zgodzić. Na moim monitorze, który również jest fabrycznie ustawiony na sRGB i w związku z tym ma gammę w okolicach 2,2 rozróżniam wszystkie tony zakresu 0-255. Jak również na innych monitorach. I tak jest moim zdaniem prawidłowo. Jakiś czas temu była tutaj długa dyskusja nt. krzywej gamma przy niskich tonach dla sRGB i ona zdaje się jest tak zdefiniowana aby móc rozróżniać wszystkie tony, zarówno z dołu jak i z góry. Jak ktoś ma funkcję przycinania zakresu (dynamic range) i ją włączy to i owszem, wówczas kilka pierwszych i ostatnich powinno się zlewać. Ale w EV chyba nie ma, a jak jest to koleżanka chyba tego nie włączała. Nie jest to monitor graficzny, ale powinien wyświetlać wszystkie tony tak aby można je było rozróżnić. Przy fabrycznym sRGB i odpowiednim dostosowaniu jaskrawości obrazu do jasności otoczenia rzecz jasna.

Wróć do „Polecane monitory”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68397
Liczba tematów: 4130
Liczba użytkowników: 3945
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Goldberg
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu