Eizo EV2450 - jakiś właściciel? Wrażenia?

Listy polecanych monitorów do różnych zastosowań.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16335
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Eizo EV2450 - jakiś właściciel? Wrażenia?

18 grudnia 2015, 11:48 - pt

GrzesiekR pisze:Pozwolę się nie zgodzić. Na moim monitorze, który również jest fabrycznie ustawiony na sRGB i w związku z tym ma gammę w okolicach 2,2
Gamma sRGB to nie jest gamma 2,2!
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
GrzesiekR
Posty: 1274
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Eizo EV2450 - jakiś właściciel? Wrażenia?

18 grudnia 2015, 11:54 - pt

Tom01 pisze:
GrzesiekR pisze:Pozwolę się nie zgodzić. Na moim monitorze, który również jest fabrycznie ustawiony na sRGB i w związku z tym ma gammę w okolicach 2,2
Gamma sRGB to nie jest gamma 2,2!
Ale ww monitor pracuje w sRGB jak rozumiem. Jeśli nie to sugeruję go tak ustawić, powinna być taka opcja. To najlepsza opcja. Poza tym jest bardzo blisko gammy 2,2.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Eizo EV2450 - jakiś właściciel? Wrażenia?

18 grudnia 2015, 12:17 - pt

Tom01 pisze:Gamma sRGB to nie jest gamma 2,2!
Ależ oczywiście. W trybie sRGB monitor winien mieć ustawioną gammę sRGB. Wówczas wszystkie ciemne tony będą widoczne.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4322
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Eizo EV2450 - jakiś właściciel? Wrażenia?

18 grudnia 2015, 16:40 - pt

max pisze:
Tom01 pisze:Gamma sRGB to nie jest gamma 2,2!
Ależ oczywiście. W trybie sRGB monitor winien mieć ustawioną gammę sRGB. Wówczas wszystkie ciemne tony będą widoczne.
Tu bym polimeryzował. TRC sRGB było tworzone wyłącznie z myślą o uproszczeniu przeliczeń, nie chodziło o "widoczność ciemnych tonów". Normalne monitory standardowo kalibrowane są do ɣ2,2 z wyidealizowanym bkpt, więc tony w okołoczerniach lekko się zlewają. Widząc całą informację na odcinku ɣ1,0 w okołoczerniach TRC sRGB widzimy więcej niż ustawa przewiduje, czyli niekoniecznie to, co na swoim monitorze zobaczy przeciwnik.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Eizo EV2450 - jakiś właściciel? Wrażenia?

18 grudnia 2015, 17:46 - pt

Moim zdaniem masz w tym przypadku inny punkt widzenia niż typowy właściciel monitora biurowego. To on jest właśnie tym przeciwnikiem. To dla niego stworzono standard sRGB. To on winien widzieć tyle ile przewiduje ustawa sRGB. Zawodowi graficy mają inną ustawę i przeciwników.

Poza tym gamma sRGB jest moim zdaniem trudniejsza do odwzorowania, z matematycznego punktu widzenia, niż czyste 2.2.
toropl
Posty: 36
Rejestracja: 18 listopada 2015, 23:40 - śr

Re: Eizo EV2450 - jakiś właściciel? Wrażenia?

18 grudnia 2015, 19:14 - pt

Na dniach również porobię zdjęcia jak wygląda obraz na moim egzepmlarzu. Dziś byłem wywoływać fotki u fotografa i z racji tego, że ostatnio długo myślałem nad monitorem, zacząłem sprawdzać czego on tam używa. Tak się stało, że fotki z usb przeglądaliśmy na monitorze Eizo s202 albo coś takiego - dokładnego oznaczenia nie pamiętam. Zwróciłem uwagę na kolory i biel rzecz jasna i muszę przyznać, że tam biel była w dużym stopniu biała nie pożółkła, miał normalną jasność, nie był przyciemniony i nie walił po oczach, a kolory żywe.
Koalla
Posty: 6
Rejestracja: 17 grudnia 2015, 22:28 - czw

Re: Eizo EV2450 - jakiś właściciel? Wrażenia?

18 grudnia 2015, 20:23 - pt

Ustawiłam sztywne 20% jasności - https://dl.dropboxusercontent.com/u/180 ... %20one.jpg


Tom01 pisze:Ad.1 Jak pisałem, ten automat nie działa na prostej zasadzie jaśniej-ciemniej w funkcji oświetlenia. To regulator PID ale z uczeniem się i którego działanie przeciętnym użytkownikom jest czarną magią. :)

Ad. 2 Prawidłowa regulacja jest taka, aby obraz na monitorze stracił cechę "świecenia". Dlatego reguluje mocniej w dół niż wydaje się to konieczne większości użytkowników przyzwyczajonych do bardzo jaskrawych obrazów. Jeśli to Pani nie satysfakcjonuje, można wyłączyć i ustawić ręcznie.

Ad.3 I prawidłowo. Kto powiedział, że mają być rozróżnialne? W filmach na dodatek obowiązuje standard 16-236 a nie 0-255 więc szesnaście z przodu i szesnaście z tyłu jest celowo tracone.

Ad.4 Po pierwsze, jeśli monitor nie był kalibrowany, nie na miejscu jest jakakolwiek dyskusja o kolorach. Po drugie, jak wspomniałem wcześniej, emulacja podłoża (papieru) to tematyka daleko, daleko idąca w branże profesjonalne. Ot tak, po prostu, kartka NIGDY nie będzie taka sama.

Ad.5 Przy prawidłowo skonstruowanym podświetleniu migotania nie widać i powinno być. Możliwość wychwycenia tego kamerą to zupełnie inna para kaloszy.

Nie przypominam sobie żebym polecał jakieś testy stron z kwadratami a nie odpowiadam za innych. Pani monitor ma bardzo przyzwoitą liniowość (czyli zdolność do reprodukcji odcieni od czerni do bieli). Inna sprawa, że jest pewne, że świeci zupełnie inaczej niż Pani poprzedni i nie daje efektu WOW. To jest prawidłowo! Atrakcyjne wizualnie jest tylko badziewie. Im tańszy, tym bardziej "wali" po oczach kolorem, kontrastem, agresywną bielą. Im lepszy i droższy ekran, tym obraz bardziej bury, brudny, mniej atrakcyjny - coraz bardziej taki jak rzeczywistość za oknem.
ad. 1 Ok, rozumiem. Tylko nie rozumiem czemu raz pozwala mi tę jasność modyfikować a czasem jest zablokowane (jest na szaro).

@GrzesiekR: Żadnych ustawień nie zmieniałam. Włączony mod to sRGB i tak na bardzo upartego to ledwo widać zarys 5 czarnego kwadratu, 6 już zdecydowanie lepiej, ale reszta jest kompletnie nie do dostrzeżenia, chyba że włączy się tryb Paper - wtedy widać wszystkie lub zmieni się gammę na 1.8 - wtedy widać od 3. Natomiast biały http://www.lagom.nl/lcd-test/white.php - czegokolwiek bym nie zrobiła to ostatnich 2 kompletnie nie widać. Możliwe żeby mój egzemplarz był wadliwy? Może powinnam go zwrócić i spróbować z nowym egzemplarzem?
toropl pisze:Na dniach również porobię zdjęcia jak wygląda obraz na moim egzepmlarzu. Dziś byłem wywoływać fotki u fotografa i z racji tego, że ostatnio długo myślałem nad monitorem, zacząłem sprawdzać czego on tam używa. Tak się stało, że fotki z usb przeglądaliśmy na monitorze Eizo s202 albo coś takiego - dokładnego oznaczenia nie pamiętam. Zwróciłem uwagę na kolory i biel rzecz jasna i muszę przyznać, że tam biel była w dużym stopniu biała nie pożółkła, miał normalną jasność, nie był przyciemniony i nie walił po oczach, a kolory żywe.
Byłabym baaardzo wdzięczna, bo we wtorek upływa mi 14 dzień od zakupu :(
dawidb3
Posty: 25
Rejestracja: 05 listopada 2015, 10:54 - czw

Re: Eizo EV2450 - jakiś właściciel? Wrażenia?

19 grudnia 2015, 07:19 - sob

Nic nie zmieni wymiana. Mam EV2736 i jest dokładnie jak w Twoim egzemplarzu.
cz
czuk

Re: Eizo EV2450 - jakiś właściciel? Wrażenia?

19 grudnia 2015, 07:38 - sob

@Koalla.Jest jeszcze inna możliwość,monitory Eizo mają typowo matową powłokę matrycy(biel wydaje się bardziej "brudna"i zażółcona)taki obraz może Ci nie odpowiadać.Nec ma biel bardziej wpadającą w szarość ale bardziej ostrą mi osobiście bardziej to odpowiada,tu by się kłaniał Nec 244Wmi(zakres cenowy o jakim piszesz),możesz go przetestować.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16335
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Eizo EV2450 - jakiś właściciel? Wrażenia?

19 grudnia 2015, 09:41 - sob

Wierzchnie wykończenie panelu nie ma kompletnie nic wspólnego z "odcieniem" bieli. To wyłącznie kwestia regulacji. Na każdym monitorze sensownej jakości, w tym również EV, można ją ustawić od żółtej po niebieską. Wedle upodobania lub potrzeby.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Koalla
Posty: 6
Rejestracja: 17 grudnia 2015, 22:28 - czw

Re: Eizo EV2450 - jakiś właściciel? Wrażenia?

19 grudnia 2015, 10:39 - sob

dawidb3 pisze:Nic nie zmieni wymiana. Mam EV2736 i jest dokładnie jak w Twoim egzemplarzu.
Mówiąc, że masz tak samo masz na myśli biel czy te 'białe i czarne testy'?
czuk pisze:@Koalla.Jest jeszcze inna możliwość,monitory Eizo mają typowo matową powłokę matrycy(biel wydaje się bardziej "brudna"i zażółcona)taki obraz może Ci nie odpowiadać.Nec ma biel bardziej wpadającą w szarość ale bardziej ostrą mi osobiście bardziej to odpowiada,tu by się kłaniał Nec 244Wmi(zakres cenowy o jakim piszesz),możesz go przetestować.
W sensie że w każdym nieskalibrowanym Eizo trzeba się liczyć z tym że biel jest trochę zażółcona?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16335
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Eizo EV2450 - jakiś właściciel? Wrażenia?

19 grudnia 2015, 11:21 - sob

Koalla pisze:W sensie że w każdym nieskalibrowanym Eizo trzeba się liczyć z tym że biel jest trochę zażółcona?
Absolutnie nie. Fabrycznie punkt bieli jest bardzo blisko 6500K czyli typowa "chłodna" kolorystyka.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
cz
czuk

Re: Eizo EV2450 - jakiś właściciel? Wrażenia?

19 grudnia 2015, 22:45 - sob

Tom01 pisze:
Koalla pisze:W sensie że w każdym nieskalibrowanym Eizo trzeba się liczyć z tym że biel jest trochę zażółcona?
Ja mam takie spostrzeżenia.

Absolutnie nie. Fabrycznie punkt bieli jest bardzo blisko 6500K czyli typowa "chłodna" kolorystyka.
Moim zdaniem obraz wyświetlany przez porównywalne jakościowo monitory Eizo Ev i Nec Ea trochę się różnią przy 6500k.
dawidb3
Posty: 25
Rejestracja: 05 listopada 2015, 10:54 - czw

Re: Eizo EV2450 - jakiś właściciel? Wrażenia?

19 grudnia 2015, 23:54 - sob

Koalla pisze:
dawidb3 pisze:Nic nie zmieni wymiana. Mam EV2736 i jest dokładnie jak w Twoim egzemplarzu.
Mówiąc, że masz tak samo masz na myśli biel czy te 'białe i czarne testy'?
czuk pisze:@Koalla.Jest jeszcze inna możliwość,monitory Eizo mają typowo matową powłokę matrycy(biel wydaje się bardziej "brudna"i zażółcona)taki obraz może Ci nie odpowiadać.Nec ma biel bardziej wpadającą w szarość ale bardziej ostrą mi osobiście bardziej to odpowiada,tu by się kłaniał Nec 244Wmi(zakres cenowy o jakim piszesz),możesz go przetestować.
W sensie że w każdym nieskalibrowanym Eizo trzeba się liczyć z tym że biel jest trochę zażółcona?
Moje odpowiedź odnosiła się do postu wyżej niż mój zamieszczony tj

"Żadnych ustawień nie zmieniałam. Włączony mod to sRGB i tak na bardzo upartego to ledwo widać zarys 5 czarnego kwadratu, 6 już zdecydowanie lepiej, ale reszta jest kompletnie nie do dostrzeżenia, chyba że włączy się tryb Paper - wtedy widać wszystkie lub zmieni się gammę na 1.8 - wtedy widać od 3. Natomiast biały http://www.lagom.nl/lcd-test/white.php - czegokolwiek bym nie zrobiła to ostatnich 2 kompletnie nie widać."
Mam tak samo w eizo ev2736
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16335
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Eizo EV2450 - jakiś właściciel? Wrażenia?

19 grudnia 2015, 23:58 - sob

dawidb3 pisze: Mam tak samo w eizo ev2736
I tak powinno być! Na rozregulowanym badziewiu widać wszystkie, ale dlatego, że mają powaloną charakterystykę odpowiedzi tonalnej. Lepsze klasy monitory w tym również profesjonalne pokazują jak trzeba, czyli przy gammie 2,2, najciemniejsze detale mają być zlane.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
dawidb3
Posty: 25
Rejestracja: 05 listopada 2015, 10:54 - czw

Re: Eizo EV2450 - jakiś właściciel? Wrażenia?

20 grudnia 2015, 08:35 - ndz

Wiem, dlatego potwierdziłem koleżankę że wszystko jest ok gdyż w moim egzemplarzu jest dokładnie tak samo.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Eizo EV2450 - jakiś właściciel? Wrażenia?

20 grudnia 2015, 08:51 - ndz

Tom01 pisze:I tak powinno być! Na rozregulowanym badziewiu widać wszystkie, ale dlatego, że mają powaloną charakterystykę odpowiedzi tonalnej. Lepsze klasy monitory w tym również profesjonalne pokazują jak trzeba, czyli przy gammie 2,2, najciemniejsze detale mają być zlane.
Lepszej klasy monitory w trybie sRGB mają gammę sRGB, a nie 2.2. W kilku pierwszych ciemnych detalach gamma jest równa 1.0. W całej reszcie gamma jest równa 2.2. Przy tak ustawionym sprzęcie wszystkie detale są widoczne. I tak ma być. Nie nazwał bym tego rozregulowanym badziewiem.
Obrazek
https://en.m.wikipedia.org/wiki/SRGB
Wikipedia pisze:Unlike most other RGB color spaces, the sRGB gamma cannot be expressed as a single numerical value. The overall gamma is approximately 2.2, consisting of a linear (gamma 1.0) section near black, and a non-linear section elsewhere involving a 2.4 exponent and a gamma (slope of log output versus log input) changing from 1.0 through about 2.3.
Tłumacz google:

W przeciwieństwie do większości innych przestrzeni barw RGB sRGB gamma nie może być wyrażona w postaci pojedynczej wartości liczbowej. Całkowita gamma około 2,2, składającą się z liniowych (gamma), 1,0 części najbliższej czarne, a odcinek nieliniowy innym obejmujących 2,4 wykładnik i gamma (nachylenie wyjścia rejestru wejściowego) w funkcji log zmieniającym się od 1,0 za pomocą około 2,3.


https://en.m.wikipedia.org/wiki/Gamma_correction
Wikipedia pisze:The sRGB color space standard used with most cameras, PCs, and printers does not use a simple power-law nonlinearity as above, but has a decoding gamma value near 2.2 over much of its range, as shown in the plot to the right. Below a compressed value of 0.04045 or a linear intensity of 0.00313, the curve is linear (encoded value proportional to intensity), so γ = 1. The dashed black curve behind the red curve is a standard γ = 2.2 power-law curve, for comparison.
Tłumacz google:

Przestrzeń barw sRGB standardem stosowanym w większości kamer, komputerów i drukarek nie używać prostych potęgowego nieliniowość, jak powyżej, ale ma dekodowania wartość gamma blisko 2,2 na wiele z jej zakresu, jak pokazano na wykresie po prawej stronie. Poniżej skompresowanym wartości 0.04045 lub liniowej intensywności 0.00313, krzywa jest liniowa (zakodowana wartość proporcjonalna do intensywności), więc γ = 1. Przerywana czarna krzywa za czerwonej krzywej jest standardem γ = 2,2 krzywa mocy prawa, na porównanie.

Teraz po mojemu. Tom01 mówi, że w całym zakresie, od czerni do bieli, gamma ma być ròwna zawsze 2.2. Czarna pozioma kreska na wykresie na wysokości 2.2.
Natomiast przy standardzie sRGB gamma jest zmienna. Patrz niebieska linia. Na początku jest równa 1.0, potem rośnie, by w końcu przyjąć wartość ok. 2.3 - 2.4.
Gamma taka umożliwia odwzorowanie praktycznie wszystkich odcieni szarości, od 0 do 255.

Moim zdaniem w PCtach używa się przestrzeni kolorów sRGB i powiązanej z nią gammy sRGB. A w każdym razie powinno się używać.

Natomiast graficy komputerowi, drukujący swoje prace w CMYK lub innej przestrzeni, wykorzystują inną przestrzeń koloròw, na ogół AdobeRGB, oraz inną gammę, na ogół 2.2. Ponieważ monitory biurowe z serii EV nie są przeznaczone dla profesjonalnych grafików, powinny oddawać przestrzeń kolorów sRGB oraz gammę sRGB szczególnie, gdy ustawi się je w tryb sRGB.

Podsumowując. Po ustawieniu monitora w tryb sRGB wszystkie odcienie szarości powinny być widoczne.
GrzesiekR
Posty: 1274
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Eizo EV2450 - jakiś właściciel? Wrażenia?

20 grudnia 2015, 09:34 - ndz

Dokładnie :) Ja bym na pewno nie chciał takiego monitora, na którym nie mógłbym rozróżniać okołoczerni. W wielu przypadkach jest to potrzebne. Standardy telewizyjne mają ograniczony zakres 16-235 ale to dotyczy odtwarzania video. Sterownik kart nVidia ma nawet domyślnie ustawiony taki zakres dla odtwarzania video. Ja to przełączam na pełny bo na tym ograniczonym czarny jest szary. Natomiast wszędzie poza video z pewnością powinien być rozróżnialny pełen zakres tonalny.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4322
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Eizo EV2450 - jakiś właściciel? Wrażenia?

20 grudnia 2015, 11:24 - ndz

Przestrzeń sRGB powstała w czasach, gdy o monitorach LCD z programowanymi, wielobitowymi 3DLUT nikomu nawet się nie śniło, a dosłowna reprodukcja jej TRC (gamma 1.0 w okołoczernich przechodząca w gammę 2,4 od cieni do bieli) była fizycznym niepodobieństwem. Jak wspomniałem - zabieg ten zastosowany był wyłącznie z przyczyn przyczyn pragmatycznych i przeliczeniowych, nikt nie zakładał że będzie się w ten sposób kalibrowało monitory.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16335
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Eizo EV2450 - jakiś właściciel? Wrażenia?

20 grudnia 2015, 11:49 - ndz

max pisze:Lepszej klasy monitory w trybie sRGB
Zapomniał Pan o drobiazgu, że tej klasy monitor nie ma trybu zgodnego z sRGB. Ma TRC zgodną z 2,2, tak jak w 99,999% monitorów. Standardem jest, że przestrzeń może być zbliżona do sRGB, ale gamma wynosi około 2,2. Tylko w niewielkim ułamku monitorów profesjonalnych gamma w trybie sRGB jest inna a wówczas ten ułamek użytkowników wie czy to jest przydatne i do czego.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Polecane monitory”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68394
Liczba tematów: 4130
Liczba użytkowników: 3945
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Goldberg
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu