Budżetowy monitor dla programisty/grafika

Listy polecanych monitorów do różnych zastosowań.
Vilo
Posty: 3
Rejestracja: 14 stycznia 2016, 23:37 - czw

Budżetowy monitor dla programisty/grafika

14 stycznia 2016, 23:49 - czw

Cześć, zaglądam na te forum już od dłuższego czasu poszukując czegoś dla siebie.
Pracuję w tej chwili na 20to calowej TN'ce, która paskudnie smuży, przejaskrawia kolory a podczas obniżania kontrastu obraz cały matowieje.
Spędzam przy komputerze średnio 12 godzin dziennie, profesjonalnie oraz hobbystycznie, monitor doprowadza mnie do szału, coraz większego.
Rok temu już miałem brać CX230, jednak cena ciągle kazała go odkładać na bok, szczególnie przy tej rozdzielczości.
Teraz zaczynam nowy projekt, całkiem spory, musiałem w niego sporo zainwestować, przepłynie sporo wody w naszych rzekach zanim zacznie się zwracać, nie mogę sobie pozwolić na drogi monitor, już na komputer poszła ogromna kasa.
Pogodziłem się, że już nawet DELL U2414 będzie musiał wystarczyć, ale srebrzy okropnie i te kąty... A rozdzielczość zupełnie za mała.

Programuję mnóstwo, nierzadko projektuję UX, amatorsko i hobbystycznie zajmuję się grafiką 3D, sculpting takie sprawy, rzadziej after effects. AutoCAD czy Revit też często są ze mną, a zaniedługo środowisko do gier Unity będzie moim bratem, dla którego połamię kręgosłup już doszczętnie. W wolnym czasie gry - głównie wieczorami.
Potrzebuję monitora w okolicach 24 cali (27 cali mam w pracy, wygodne, w domu się nie nada), rozdzielczość minimum 1440p (to wciąż niewiele, ale trzeba coś poświęcić), minimalne srebrzenie, sprawa z kolorami maksymalnie ile się da wyciągnąć, rewelacji nie oczekuję w wybranej kategorii cenowej no i żeby możliwie najmniej smużyło. Mam wyjścia display port i lubię podpinać laptopy po HDMI, więc też przydatne. Huby USB, głośniki zbędne. No już nie będę wybrzydzał z cienką ramką, bardzo bym chciał, ale nie można mieć wszystkiego.

Kategoria cenowa to ok 1200zł, max, ale to ostateczny wynosi 1500zł. Argument "uzbieraj" już nie zadziała, bo pieniądz cały jest pompowany w rodzinę i projekt.
Damy radę coś wymyśleć?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Budżetowy monitor dla programisty/grafika

15 stycznia 2016, 00:44 - pt

Vilo pisze:Damy radę coś wymyśleć?
Nie.

W kwestii formalnej: Nie ma czegoś takiego jak 1440p. Ten "parametr" zrodził się w głowach ignorantów z forów komputerowych typu fraz, benchmark i innych, których znudziło poprawne nazewnictwo. Chodzi oczywiście o 1440 pikseli w pionie i taką rozdzielczość mają typowo monitory 27". Oznaczenie "1440p", konkretnie "p" na końcu, sugeruje 1440 linii ekranu i monitory nie mają z tym kompletnie żadnego związku. Ani monitor nie operuje parametrem linii, a jeśli nawet, to w ogóle nie ma nawet standardu 1440p.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Vilo
Posty: 3
Rejestracja: 14 stycznia 2016, 23:37 - czw

Re: Budżetowy monitor dla programisty/grafika

15 stycznia 2016, 01:05 - pt

Rzeczywiście, sprecyzowałem parametr niepoprawnie, fakt - zapożyczyłem określenie z tym podobnych for, które przeglądam, lecz nie biorę sobie wszystkiego co napiszą do serca. Efekt jednak został osiągnięty - doskonale zostało zrozumiane co miałem na myśli, a o to najbardziej mi chodziło. Nie jestem purystą w zakresie nazewnictwa w żadnej dziedzinie, lecz żeby nie zostać niesłusznie zrozumianym jako ignorant będę starał się używać fachowych terminów o ile będę potrafił.
Co miałem na myśli używając tego terminu to to, że rozdzielczość FullHD jest dla mnie wysoce niewystarczalna, po modyfikacjach zmniejszających DPI wciaż efekt jest niezbyt bliski oczekiwanemu.
Czy rozdzielczości powyżej 1920x1080@60Hz są zarezerwowane tylko dla monitorów 27 cali i więcej? Jakie mam dostępne możliwości (ogólnie, nie tylko w kategorii 27 calowców)?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Budżetowy monitor dla programisty/grafika

15 stycznia 2016, 01:09 - pt

FullHD też kompletnie nie ma nic wspólnego z monitorami komputerowymi. To termin z branży TV. Zbieżność rozdzielczości 1920x1080 wynika z zupełnie innych przyczyn.

Przy rozmiarze 24" dostępne są rozdzielczości:
1920x1080
1920x1200
3840x2160

Przy rozmiarze 27" natomiast:
1920x1080 (rzadkość)
2560x1440
3840x2160

Niestety, ŻADEN monitor sensownej jakości, nadający się do gapienia wiele godzin i jako-tako mieszczący się w budżecie, nie będzie miał większej rozdzielczości niż 1920x1080, na upartego 1920x1200. Rozmiar 2650x1440 zupełnie nie mieści się w założonej kwocie, nie mówiąc o wyższej.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Vilo
Posty: 3
Rejestracja: 14 stycznia 2016, 23:37 - czw

Re: Budżetowy monitor dla programisty/grafika

15 stycznia 2016, 01:23 - pt

Z tym terminem pozwole sie nie zgodzić, HDTV Jest zarowno okresleniem standardu dla pc zarowno jak i tv wraz z innymi parametrami definiujacymi cechy wyswietlanego obrazu na rowni z nazwami jak QXVA i podobne, po prostu tak sie przyjelo choc moglo byc inaczej, swiata nie zmienimy.

Wracając do tematu, nareszcie, jaki budżet musiałby osiągnąć minimalny pułap by zacząć spełniać wymagania?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Budżetowy monitor dla programisty/grafika

15 stycznia 2016, 01:34 - pt

Vilo pisze:Z tym terminem pozwole sie nie zgodzić, HDTV Jest zarowno okresleniem standardu dla pc
Niezupełnie: Sam termin HDTV oznacza telewizję wysokiej rozdzielczości. https://pl.wikipedia.org/wiki/HDTV Zasada działania telewizora kompletnie różni się od monitora, choć zgodzę się, że różnice powoli zanikają. Zbieżność rozdzielczości telewizorów i monitorów komputerowych wynika po prostu z pieniędzy. Nie opłacałoby się robić osobnych matryc. Jako, że rynek TV ma dużo większą wartość niż monitorowy, narzuca pewne rozwiązania.
Vilo pisze:Wracając do tematu, nareszcie, jaki budżet musiałby osiągnąć minimalny pułap by zacząć spełniać wymagania?
Rozsądnej jakości 27" to koszt 2,5 do ok 3 tys zł. EIZO EV2736W, NEC EA274WMi, EA275WMi. W przypadku rozdzielczości 3840x216 pikseli, ceny są wyraźnie wyższe i oscylują między 5 z 10 tys zł. Wybór jest niewielki: EIZO CG248-4K, NEC EA244UHD, EA275UHD.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Polecane monitory”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68364
Liczba tematów: 4128
Liczba użytkowników: 3942
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: kilgore
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu