Monitor przyjazny dla oczu: jeden za 4k czy 2 za 2k?

Listy polecanych monitorów do różnych zastosowań.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor przyjazny dla oczu: jeden za 4k czy 2 za 2k?

02 lutego 2016, 15:29 - wt

max pisze:przerost formy nad treścią i niepotrzebne nadwyrężanie budżetu w stosunku do rzeczywistych potrzeb
Oczywiście ma Pan rację. Sprawę można załatwić monitorem EV2455 lub podobnym bez żadnych kalibracji tym podobnych wydumek. Jednak jak mówi stare egipskie przysłowie: "Lepsze jest wrogiem dobrego." Sam wolę przeglądać Internet na wysokiej jakości graficznym monitorze niż najlepszym nawet biurowym. Jest różnica... Swoją drogą Pan też nie korzysta z byle czego a grafiki nie uprawia, nie? ;)
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor przyjazny dla oczu: jeden za 4k czy 2 za 2k?

02 lutego 2016, 15:48 - wt

Tak. Wybrałem najlepsze co było możliwe, przy kosztach, które jeszcze nie wprawiają (a może jednak już) w salwy śmiechu. Cenię sobie również możliwość szerokiej, indywidualnej regulacji. Faktem jest jednak, że mimo iż jestem amatorem, mam trochę obeznania w temacie.

Alberto albo się sam nauczy regulować, albo będzie musiał za to zapłacić. Kwestia indywidualna, bo może nie mieć ochoty na takie drążenie tematu i jednocześnie takiego węża w kieszeni, jak ja. ;)
ContadorPL
Posty: 78
Rejestracja: 02 lutego 2016, 02:29 - wt

Re: Monitor przyjazny dla oczu: jeden za 4k czy 2 za 2k?

02 lutego 2016, 15:50 - wt

Myślałem, że Panowie tutaj na noże pójdą ale jednak dało się znaleźć wspólny mianownik :-) Dziękuję za opinie, teraz będę się zastanawiał co wybrać.

Generalnie miałbym ochotę wgryźć się w temat ale po 2 tygodniach czytania wiem raczej mniej niż więcej i będę się musiał udać do specjalisty.
ContadorPL
Posty: 78
Rejestracja: 02 lutego 2016, 02:29 - wt

Re: Monitor przyjazny dla oczu: jeden za 4k czy 2 za 2k?

02 lutego 2016, 16:47 - wt

"Monitor sprzedawany jest wraz z zewnętrznym kalibratorem firmy Datacolor – Spyder 4 Express (do pakietu dołączone jest także oprogramowanie zewnętrzne) oraz systemem do zarządzania profilami ColorNavigator, pozwalającym na przeprowadzenie kalibracji sprzętowej. "

http://grafmag.pl/artykuly/test-i-recen ... izo-cs240/

"Monitor graficzny EIZO ColorEdge CS240 to wszechstronne urządzenie przeznaczone dla początkujących grafików i fotografów. Do monitora dołączone jest oprogramowanie ColorNavigator."

https://monitory.mastiff.pl/monitory-eiz ... cs240.html

juz sie nie dodaje tego spydera czy zadalem wlasnie najglupsze pytanie swiata?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor przyjazny dla oczu: jeden za 4k czy 2 za 2k?

02 lutego 2016, 17:05 - wt

Jest zestaw ze Spyderem, ale odradzam ze wszystkich sił. To jest dekalibrator. Błędy własne czujnika są minimum 2x większe niż zdolność rozpoznawania barw przez ludzkie oczy.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Juriko
Lokalizacja: Bydgoszcz
Posty: 276
Rejestracja: 14 lutego 2015, 19:05 - sob

Re: Monitor przyjazny dla oczu: jeden za 4k czy 2 za 2k?

02 lutego 2016, 17:24 - wt

Tom01 pisze:...Max poleca Panu monitor na zasadzie myszki co własny ogon chwali. ..
Wolę wersję pierwotną: "Każda pliszka swój ogonek chwali" :)
chociaż w przypadku komputerów/monitorów od biedy ujdzie wersja z myszką ;)
ps.chyba pierwszy przeczytałem w nocy wpis autora wątku i spodziewałem się takiego właśnie rozwoju tematu. ;)
Pozdrawiam, Jurek
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor przyjazny dla oczu: jeden za 4k czy 2 za 2k?

02 lutego 2016, 17:36 - wt

Kalibratorem polecanym do CS240 jest i1DisplayPro. Tyle tylko, że to tak jakby Alberto Contador kupował drugi człon rakiety Saturn 5 zamiast nowej czapeczki. ;)
Oczywiście cena takiego tandemu przewyższa już PA242W, który ma wystarczający dla Ciebie MultiProfiler w cenie.
Zaleta jest jednak taka, że nie musisz wysyłać monitora na drugi koniec kraju, aby go skalibrować, a możesz połączyć się telepatycznie ze specjalistą od monitorów i przy jego pomocy dokonać własnoręcznej kalibracji. Po co? Nie wiem. Ale możesz. ;)
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor przyjazny dla oczu: jeden za 4k czy 2 za 2k?

02 lutego 2016, 18:24 - wt

ContadorPL pisze:Myślałem, że Panowie tutaj na noże pójdą
Nie. Mi nie zależy co kupisz. Staram się jedynie doradzić, ale kompletnie nic z tego nie mam. Noże nie wchodzą więc w rachubę. ;)
ContadorPL
Posty: 78
Rejestracja: 02 lutego 2016, 02:29 - wt

Re: Monitor przyjazny dla oczu: jeden za 4k czy 2 za 2k?

02 lutego 2016, 18:31 - wt

;p ze względu na cenę aktualnie przychylam się do opcji 2xcs240, niestety bez kalibracji i selekcji ze wzgledu na koszty.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor przyjazny dla oczu: jeden za 4k czy 2 za 2k?

02 lutego 2016, 19:13 - wt

Moim zdaniem dobry krok. Niech tylko Tom potwierdzi, że tryb sRGB działa fabrycznie jak należy, pozwala swobodnie regulować moc podświetlenia i temperaturę bieli 5000-6500K. Obniżenie temperatury bieli pozwala zmniejszyć składową niebieską, o czym wspominał Tom01 namawiając na monitor z podświetleniem GB-r. Taka regulacja w trybie sRGB powinna być możliwa, bez kalibratora. Ale nie mam pewności czy jest w CS240.

A ha. Do tych monitorów nie powinieneś być astygmatykiem (okulary cylindryczne) lub nosić mocne soczewki sferyczne.
Ostatnio zmieniony 02 lutego 2016, 19:57 - wt przez max, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Monitor przyjazny dla oczu: jeden za 4k czy 2 za 2k?

02 lutego 2016, 19:48 - wt

Kwestia regulacji to jedno. A dwa: jak mocno i w jakim czasie będą się rozjeżdżały parametry przy danych ustawieniach.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor przyjazny dla oczu: jeden za 4k czy 2 za 2k?

02 lutego 2016, 19:54 - wt

Mógłbyś rozwinąć.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Monitor przyjazny dla oczu: jeden za 4k czy 2 za 2k?

02 lutego 2016, 20:03 - wt

Regulacja poziomu jasności, temperatury barwowej oraz innych kluczowych parametrów może być elastyczna mniej lub bardziej w danym trybie fabrycznym. Tylko zazwyczaj nie wiemy, jak monitor zachowuje się w czasie, dopóki ktoś tego nie sprawdzi i nie pomierzy. Przecież wiadomo, że nie każdy monitor na trybach fabrycznych jest ustawiony dokładnie w punkt D65 lub inny. Ale generalnie im lepszej klasy monitor, tym dokładność się zwiększa.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor przyjazny dla oczu: jeden za 4k czy 2 za 2k?

02 lutego 2016, 20:20 - wt

Nie wiem, czy czytałeś cały wątek.
Monitor, a nawet 2, ma być dla księgowego. Najbardziej racjonalnym wyborem byłby dobrej klasy W-LED. Księgowy po namowach zamierza szarpnąć się na dwa monitory graficzne. A Ty mu teraz mówisz, że nie będą trzymały koloru i trzeba je będzie na początku i co pół roku kalibrować. Ma więc to zlecić lub kupić własny kalibrator i nauczyć się to wszystko obsługiwać.
Hmm. Nie wiem, czy Wy się dobrze dziś czujecie?
ContadorPL pisze:;p ze względu na cenę aktualnie przychylam się do opcji 2xcs240, niestety bez kalibracji i selekcji ze wzgledu na koszty.
W kolejnym wątku doradza się mu zainstalowanie profesjonalnie skomponowanego stanowiska oświetleniowego do oceny barwnej wydruków na świetlówkach graficznych. Do czytania cyferek. :shock:

Contador. Ty na WallStreet pracujesz? Trzeba było mówić od razu. 3x EIZO CG318-4K albo jak nie było w tym miesiącu premii to 4x NEC PA322UHD... plus oświetlenie na żarówkach halogenowych. Tylko one mają współczynnik oddawania barw równy 100%, czyli jak w świetle dziennym słonecznym. ;)
cz
czuk

Re: Monitor przyjazny dla oczu: jeden za 4k czy 2 za 2k?

02 lutego 2016, 20:47 - wt

Sorry Max,to ja Mu doradzę, 2 razy Eizo EV2455 wyjdzie 3800pln i jeszcze zostanie parę złotych na oświetlenie. :)
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Monitor przyjazny dla oczu: jeden za 4k czy 2 za 2k?

02 lutego 2016, 20:48 - wt

max pisze:A Ty mówisz, że nie będą trzymały koloru i trzeba je będzie na początku i co pół roku kalibrować.
Nic takiego nie pisałem. Odnosiłem się do tego:
max pisze:Niech tylko Tom potwierdzi, że tryb sRGB działa fabrycznie jak należy, pozwala swobodnie regulować moc podświetlenia i temperaturę bieli 5000-6500K.
..być może zbyt ogólnie. Kalibrowałem kilka sztuk CS240 z powodzeniem, ale nie mam kompletnych danych na potwierdzenie ich zachowania w czasie. A gdybać też nie lubię. Dla docelowego użytkownika z wątku
raczej nie powinno mieć to znaczenia. Albo nawet on sam o tym nie wie, czy się powinien nad tym zastanawiać. W pracy siedziałem kiedyś przez ponad pół roku przy Eizo EV2316 i miałem gdzieś, czy on "płynie" czy nie.
Typowa praca biurowa.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor przyjazny dla oczu: jeden za 4k czy 2 za 2k?

02 lutego 2016, 21:06 - wt

PA242W ma czujnik RGB, więc powinien utrzymywać w czasie barwę podświetlenia. Na dodatek można swobodnie zmieniać temperaturę bieli podświetlenia, wychodząc z trybu sRGB, regulując temperaturą w dòł, do np. 5500K, a 5minut później np. 5800K, w celu redukcji składowej niebieskiej. Według własnego widzimisie. W ciągu 5min. Bez redukcji kontrastu. Bez zbędnego kalibratora, ColorNavigatora, SpectraView II, grubej książki, wizyty technika koloru za miesiąc i 1000 pytań. O całą resztę zadba monitor, czujniki i inteligentne oprogramowanie.

Pytanie, czy da się to samo zrobić na CS240. Jeśli tak, to go brać. Jest sporo tańszy od NECa.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Monitor przyjazny dla oczu: jeden za 4k czy 2 za 2k?

02 lutego 2016, 21:19 - wt

Da się z pomocą Menu OSD. Tylko ustawienia z palca to nie to samo, co kalibracja i profilowanie. MultiProfiler przynajmniej bazuje na czujniku RGB, który kalibruje się podczas pełnej kalibracji zewnętrznym czujnikiem. Przy okazji jest dosyć precyzyjny i aktualizuje w locie profil. W EIZO taka zmiana funkcjonuje tylko poprzez zmianę targetu w CN, o ile jest ich więcej niż 1.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor przyjazny dla oczu: jeden za 4k czy 2 za 2k?

02 lutego 2016, 21:24 - wt

Ale księgowy używa aplikacji bez zarządzania barwą. Na co mu profilowanie? Może od święta się przyda, ale od wielkiego.

No właśnie. Uważam, że PA wespół z MultiProfilerem jest do tego lepszy, bo szybszy i łatwiejszy, zapewniając jednocześnie odpowiedni poziom precyzcji, z dużym zapasem dla Księgowego Contadora. Nawet na bazie kalibracji fabrycznej.

W EIZO CS wespół z ColorNavigatorm trzeba kalibrować indywidualnie. Trzeba mieć czym i wiedzieć jak, albo to zlecać, teleportując monitor lub ściągając technika. To po prostu niewygodne. Gdyby było jeszcze niezbędne lub chociaż uzasadnione...
ContadorPL
Posty: 78
Rejestracja: 02 lutego 2016, 02:29 - wt

Re: Monitor przyjazny dla oczu: jeden za 4k czy 2 za 2k?

02 lutego 2016, 21:42 - wt

nie pracuję na Wall Street ale mam dofinansowanie 18 tysiecy :-) też na początku skłaniałem się do 2xEV2455 ale im więcej czytałem tym znajdowałem więcej opinii o tym że prawdziwy monitor zaczyna się od 3 tysięcy, a najtańszy z dobrych jest cs240. EV2455 na pewno dużo fajniej by wyglądał przez cienką ramkę no ale dołożenie tych 1200 na monitor jeśli ma to być skok jakościowy nie jest BARDZO dużym problemem, kupuję to na lata i chcę zadbać o oczy. Teraz się okazuje, że nawet te nie są takie dobre ;p ja całe życie pracowałem na badziewnych monitorach albo laptopach za 2k, więc jaki tam może być ekran? najtańsza masówka. sam już nie wiem, może wypowie się ktoś, kto nie siedzi w temacie tak głęboko i nie dostrzega każdej najmniejszej wady i we wszystkim nie widzi potencjalnego problemu?

Wróć do „Polecane monitory”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Ahrefs [Bot], Google [Bot] i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu