Monitor przyjazny dla oczu: jeden za 4k czy 2 za 2k?

Listy polecanych monitorów do różnych zastosowań.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor przyjazny dla oczu: jeden za 4k czy 2 za 2k?

02 lutego 2016, 21:49 - wt

No tak. Subwencje unijne. Chyba się zgłoszę o pomoc w uzyskaniu takich samych...
ContadorPL
Posty: 78
Rejestracja: 02 lutego 2016, 02:29 - wt

Re: Monitor przyjazny dla oczu: jeden za 4k czy 2 za 2k?

02 lutego 2016, 22:08 - wt

czekam od pazdziernika a dostane pewnie w kwietniu wiec nie jest tak kolorowo, no i duzo biurokracji takze nie wiem czy gra warta swieczki. a co powiecie na zgnily kompromis 1x2455 i 1x cs240?
cz
czuk

Re: Monitor przyjazny dla oczu: jeden za 4k czy 2 za 2k?

02 lutego 2016, 22:13 - wt

ContadorPL pisze:nie pracuję na Wall Street ale mam dofinansowanie 18 tysiecy :-) też na początku skłaniałem się do 2xEV2455 może wypowie się ktoś, kto nie siedzi w temacie tak głęboko i nie dostrzega każdej najmniejszej wady i we wszystkim nie widzi potencjalnego problemu?
Czyli ja,dlaczego Ev2455 do twoich zastosowań?Bo,duża plamka,wielkość 16/10,spory obszar roboczy,cienkie ramki,możliwy pivot,duża możliwość regulacji obrazu,brak migotania,przystępna cena co razy dwa egzemplarze podwaja Twój obszar roboczy.Do Twoich zastosowań nie potrzebujesz monitora graficznego(CS240,PA242),a i nie tak skomplikowanego oświetlenia ;) ,dodatkowe zostające subwencje możesz przeznaczyć na inne cele. :)
Awatar użytkownika
Ukko
Posty: 30
Rejestracja: 18 lipca 2015, 21:02 - sob

Re: Monitor przyjazny dla oczu: jeden za 4k czy 2 za 2k?

02 lutego 2016, 22:45 - wt

Tom01 pisze:
ContadorPL pisze:wybierająć któryś z droższych monitorów jak bardzo poprawiam komfort pracy? tak mniej wiecej?
Mniej więcej o 72%. ;)

A poważniej, to nie jest kwestia mierzalna a bardziej prywatnych preferencji i wrażliwości. Tak po prawdzie to mierzalna, ale niewiele Pan z tego zrozumie. Można to wyjaśnić tak, że w przypadku tańszych, prostszych, po zasłonięciu ramek monitora, z przysłowiowego kilometra rozpozna Pan, że to obraz monitora LCD. W przypadku lepszych, droższych, można ulec złudzeniu, że patrzy się na obraz wydrukowany na kartce papieru. Nomen omen, wiele razy robiłem takie pokazy i przy przekroczeniu pewnej klasy jakości, każdy daje się nabrać.
Czyli jest różnica pomiędzy eizo cs/nec pa, a ich odpowiednikami "biurowymi" jeżeli chodzi o przyjazność dla oczu?
Na przykład siedząc 10 godzin przed eizo cs240 będę odczuwał mniejsze zmęczenie oczu niż siedząc te same 10h przed nec ea275wmi?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor przyjazny dla oczu: jeden za 4k czy 2 za 2k?

02 lutego 2016, 22:55 - wt

Tego nikt nie wie. O ile mi wiadomo, nie znajdziesz obiektywnej i zdecydowanej odpowiedzi na to pytanie.
ContadorPL
Posty: 78
Rejestracja: 02 lutego 2016, 02:29 - wt

Re: Monitor przyjazny dla oczu: jeden za 4k czy 2 za 2k?

03 lutego 2016, 00:19 - śr

gdyby ktokolwiek znał odpowiedź na to pytanie to spora czesc internetu nadawalaby sie tylko do skasowania. chociaz jest jakis powod, dla ktorego max ma taki monitor a nie inny a wystarczyłby mu eizo2455 zapewne.
ContadorPL
Posty: 78
Rejestracja: 02 lutego 2016, 02:29 - wt

Re: Monitor przyjazny dla oczu: jeden za 4k czy 2 za 2k?

03 lutego 2016, 00:25 - śr

czuk pisze:
ContadorPL pisze:nie pracuję na Wall Street ale mam dofinansowanie 18 tysiecy :-) też na początku skłaniałem się do 2xEV2455 może wypowie się ktoś, kto nie siedzi w temacie tak głęboko i nie dostrzega każdej najmniejszej wady i we wszystkim nie widzi potencjalnego problemu?
Czyli ja,dlaczego Ev2455 do twoich zastosowań?Bo,duża plamka,wielkość 16/10,spory obszar roboczy,cienkie ramki,możliwy pivot,duża możliwość regulacji obrazu,brak migotania,przystępna cena co razy dwa egzemplarze podwaja Twój obszar roboczy.Do Twoich zastosowań nie potrzebujesz monitora graficznego(CS240,PA242),a i nie tak skomplikowanego oświetlenia ;) ,dodatkowe zostające subwencje możesz przeznaczyć na inne cele. :)
Niby tak ale Tom01 napisał na pierwszej stronie: " Do wspomnianych prac nie ma potrzeby inwestować w CS240. Oczywiście jest nieporównywalnie lepszy i jeśli budżet pozwala, czemu nie. Inne podświetlenie, fabrycznie mniej udziału niebieskiego w widmie daje faktycznie wyższy komfort patrzenia."

Dla mnie priorytetem pozostają oczy, więc generalnie jestem chętny dopłacić nawet jeśli oznacza to poprawę komfortu o 10% (dopłacając kilkadziesiąt %). Pytanie czy tą poprawę komfortu odczuję.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor przyjazny dla oczu: jeden za 4k czy 2 za 2k?

03 lutego 2016, 09:35 - śr

Sam monitor to jedno. Pozostaje jeszcze kwestia jego regulacji. Nie jestem pewien, czy w CS240 można go do woli regulować bez kalibratora i1DisplayPro za 800zł mimo, że ma 3D LUT. Polityka EIZO jest w tym względzie inna niż NECa. Skalibrowany monitor jest blokowany przed przypadkowym przestawieniem i rozkalibrowaniem.

W Twoim przypadku monitor należy ustawić w tryb sRGB. Z tym nie powinno być problemu, jeśli CS240 jest fabrycznie kalibrowany (czego nie wiem). Następnie, aby stosownie do swoich potrzeb zmniejszać udział niebieskiego w widmie, należy zmieniać temperaturę bieli z 6500K na 6000K, 5500K, albo jakąś inną. Proszę mnie poprawić jeśli się mylę, ale ColorNavigator bez kalibratora za 800zł, w trybie sRGB, tego nie zrobi. Nie mam pewności, bo używam NECi. Trzeba by więc zlecać kalibrację za kilkaset złotych za każdym razem, gdy się nam przyśni zmiana, lub robić to samemu kalibratorem za 800zł. Lepiej dołożyć do lepszego monitora i z niej zrezygnować. Moim zdaniem.

W PA242W można to zrobić bez kalibratora, za pomocą MultiProfilera. PA242W jest fabrycznie kalibrowany do AdobeRGB i 160cd/m2. Przestawienie do sRGB i 50cd/m2 odbywa się przy użyciu procesora monitora, 3D LUT i MultiProfilera.
Oto raport mojej sztuki:
Obrazek
Z każdym PA242W jest podobny raport.

Z drugiej strony kwoty jak na 24" 1920x1200 już są wysokie i uzasadnianie dalszego ich podwyższania jest wątpliwe.
ContadorPL
Posty: 78
Rejestracja: 02 lutego 2016, 02:29 - wt

Re: Monitor przyjazny dla oczu: jeden za 4k czy 2 za 2k?

03 lutego 2016, 11:01 - śr

max pisze:Sam monitor to jedno. Pozostaje jeszcze kwestia jego regulacji. Nie jestem pewien, czy w CS240 można go do woli regulować bez kalibratora i1DisplayPro za 800zł mimo, że ma 3D LUT. Polityka EIZO jest w tym względzie inna niż NECa. Skalibrowany monitor jest blokowany przed przypadkowym przestawieniem i rozkalibrowaniem.

W Twoim przypadku monitor należy ustawić w tryb sRGB. Z tym nie powinno być problemu, jeśli CS240 jest fabrycznie kalibrowany (czego nie wiem). Następnie, aby stosownie do swoich potrzeb zmniejszać udział niebieskiego w widmie, należy zmieniać temperaturę bieli z 6500K na 6000K, 5500K, albo jakąś inną. Proszę mnie poprawić jeśli się mylę, ale ColorNavigator bez kalibratora za 800zł, w trybie sRGB, tego nie zrobi.
W EV2455 jest tak samo czy tam jest większa możliwość regulacji bez kalibratora?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor przyjazny dla oczu: jeden za 4k czy 2 za 2k?

03 lutego 2016, 11:12 - śr

EV2455 się nie kalibruje. To monitor biurowy, bez takiej możliwości. Można z pewnością poregulować w menu, ale o szczegóły proszę pytać kogoś innego lub przeczytać instrukcję obsługi.

http://www.eizo.pl/monitor/flexscan-ev2455/#dokumenty
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor przyjazny dla oczu: jeden za 4k czy 2 za 2k?

03 lutego 2016, 11:20 - śr

Rany boskie, jak ten Max mąci. Nic nie jest blokowane, cała regulacja jest normalnie dostępna. Kalibrację, gdyby chciał Pan robić, w każdym przypadku potrzebny kalibrator z technikiem który umie to zrobić, tak samo w przypadku EIZO jak i NEC. Multiprofiler to po prostu oprogramowanie do ustawiania monitor z poziomu komputera, w żadnym wypadku NIE zastępuje kalibracji. Zaletą wyższych modeli monitorów jest dokładność wyskalowania regulatorów. Jak się wskaże biel 6500K to tyle jest. Jak jaskrawość 70nitów, to tyle jest. Jak gammę 2,2 to tyle jest. Stąd bajki o Multiprofilerze i mieszanie regulacji z kalibracją. Nie ma też czegoś takiego jak fabryczna kalibracja. To mit podtrzymywany przez marketing, gdyż ludzie chętniej kupią monitor o którym będzie napisane "fabrycznie kalibrowany" niż taki, o którym nie będzie. Kalibracja to proces indywidualny, pod konkretne zastosowania i światło.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor przyjazny dla oczu: jeden za 4k czy 2 za 2k?

03 lutego 2016, 11:53 - śr

Tom01 pisze:Multiprofiler to po prostu oprogramowanie do ustawiania monitor z poziomu komputera, w żadnym wypadku NIE zastępuje kalibracji.
Proszę mi pokazać miejsce, gdzie tak napisałem. Cały czas mówię o regulacji MultiProfilerem, a nie kalibracji, więc proszę nie wywracać (świadomie) moich wypowiedzi na lewą stronę.

Regulacja MultiProfilerem na monitorze serii PA jest z ogromnym zapasem wystarczająca dla nawet bardzo ambitnego księgowego. Z kolei kalibracja jest całkowicie zbędna dla księgowego w PA. Czy w CS to nie wiem, bo nie znam jego jakości regulacji (w oparciu o kalibrację fabryczną, która nie wiem czy jest wykonywana) i możliwości trzymania założonych parametrów przy regulacji bez kalibratora.
Tom01 pisze:Zaletą wyższych modeli monitorów jest dokładność wyskalowania regulatorów. Jak się wskaże biel 6500K to tyle jest. Jak jaskrawość 70nitów, to tyle jest. Jak gammę 2,2 to tyle jest.
No i czegoś takiego potrzebuje ambitny użytkownik monitora, który nie pracuje zawodowo z kolorem do wydruku.
Tom01 pisze:Stąd bajki o Multiprofilerze i mieszanie regulacji z kalibracją.
Niczego nie mieszam. Uważam, że w PA regulacja jest bardzo dokładna i wystrczająca, a kalibracja w tym przypadku zbędna. Co do CS240 nie mam takiej pewności.
Tom01 pisze:Kalibracja to proces indywidualny, pod konkretne zastosowania i światło.
No i księgowy ma sobie swój monitor indywidualnie wyregulować, a nie kalibrować.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor przyjazny dla oczu: jeden za 4k czy 2 za 2k?

03 lutego 2016, 12:11 - śr

Lansuje Pan schemat: NEC będzie ok bo mam i znam, EIZO nie wiem, ale możliwe, że nie, pewnie nie, prawie na pewno nie. Tymczasem to jest kompletna nieprawda. EIZO CS240 właściwości obrazu bez kalibracji ma podobne jak NEC PA242W, ale możliwości manipulacji większe, włącznie z kalibracją, lepszą gwarancją, zarówno w zakresie jak i warunkach (np gwarancja na piksele), satynowo-matowym ekranem a nie prawie błyszczącym. Osobiście uważam, że PA nie jest w tym momencie konkurencją do CS. Gdyby był 1 tys zł tańszy to jak najbardziej, w innym wypadku CS jest lepszym wyjściem. Nie widzę kompletnie sensu płacenia więcej za słabiej wyposażony sprzęt z gorszą gwarancją. Jedynymi przesłankami za są prywatne preferencje albo grubość ramek, czyli argumenty pozamerytoryczne w kontekście obrazu.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor przyjazny dla oczu: jeden za 4k czy 2 za 2k?

03 lutego 2016, 12:26 - śr

Tom01 pisze:Lansuje Pan schemat: NEC będzie ok bo mam i znam, EIZO nie wiem, ale możliwe, że nie, pewnie nie, prawie na pewno nie. Tymczasem to jest kompletna nieprawda. EIZO CS240 właściwości obrazu bez kalibracji ma podobne jak NEC PA242W, ale możliwości manipulacji większe
OK. Wreszcie jasno i zwięźle.
Czy te manipulacje są możliwe bez kalibratora, z poziomem precyzji zbliżonym do PA+MultiProfiler?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor przyjazny dla oczu: jeden za 4k czy 2 za 2k?

03 lutego 2016, 12:45 - śr

Oczywiście. Czasy EIZO serii SX z domyślnie blokowaną regulacją i kalibracją dawno minęły. Wówczas był wyraźny podział na EIZO niekalibrowane i kalibrowane, pomimo, że elektronicznie były to te same monitory. Podobnie jak w tej chwili NEC robi z PA i SV, choć przynajmniej daje możliwość uruchomienia za dopłatą. Od dłuższego czasu decydenci w EIZO całkowicie zaniechali blokowania tańszych wersji i wszystkie modele mają nie tylko wszystko odblokowane ale i dołączoną licencję na soft do kalibracji. W przypadku zastosowań wątkotwórcy, jak mówiliśmy, regulacja z menu czy Multiprofilerem jest wystarczająca. Jednak jeśli chciałby się pokusić o bardziej zaawansowane aspekty, jak np wspomnianą wcześniej zmianę CMF (bywa, że ludzie źle odbierają diodowe monitory) lub precyzyjnie wyregulowane (rzeczywiste) punkty pracy, w EIZO da się to prosto zrobić w NEC nie. Nawet po dokupieniu oprogramowania kalibracyjnego możliwości są mniejsze. Bez Spectraview II, regulacja w NEC opiera się o ustalenia fabryczne, nie rzeczywiste. Natomiast nawet użyciem ww softu intuicyjność i użyteczność na codzień jest bez porównania gorsza niż EIZO ColorNavigator.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor przyjazny dla oczu: jeden za 4k czy 2 za 2k?

03 lutego 2016, 12:50 - śr

To jest dopiero odpowiedź, która mnie przekonuje.
ContadorPL
Posty: 78
Rejestracja: 02 lutego 2016, 02:29 - wt

Re: Monitor przyjazny dla oczu: jeden za 4k czy 2 za 2k?

03 lutego 2016, 14:27 - śr

mnie chyba też. a rozwiązanie pośrednie tj. główny monitor cx240 i pomocniczy ev2455 jest zadowalające? wiem, że będzie kiepsko wyglądać, da się to jakoś dostroić żeby dwa monitory dawały podobny obraz?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor przyjazny dla oczu: jeden za 4k czy 2 za 2k?

03 lutego 2016, 14:34 - śr

Najlepiej, jeśli oba dają podobny obraz a przy różnych matrycach nie będzie to możliwe.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
ContadorPL
Posty: 78
Rejestracja: 02 lutego 2016, 02:29 - wt

Re: Monitor przyjazny dla oczu: jeden za 4k czy 2 za 2k?

03 lutego 2016, 14:48 - śr

tak myslalem, dzieki za szybkie odpowiedzi. czy dobrze wyczytalem, ze ev2455 ma czujnik korekcyjny a cs240 nie (czyli monitor sam reaguje na zmiany oswietlenia, ergo jest prostszy w obsłudze?)

czy ev2455 bylby lepszy do gier typu fps? (5ms przy 6ms cs240 ale chyba nie warto wierzyć wprost danym producenta)?

jakie kable najlepiej kupić do monitorów biurowych tej klasy, bo rozumiemm, że nie hdmi?

i czy ev2455 się kalibruje? na stronie widzę, że można kupić kalibrację do tego modelu a max twierdzi, że nie.

Motto tego wątku: WIEM, ŻE NIC NIE WIEM :D
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor przyjazny dla oczu: jeden za 4k czy 2 za 2k?

03 lutego 2016, 14:57 - śr

Czujnik oświetlenia jest w EV, nie ma w CS. Swoją drogą, oświetlenie planuje Pan dobre i stałe. W takich warunkach czujnik i tak nie będzie działał.

Grać można na obu. Nawet na bardzo szybkich grach typu BF, Metro, nie widziałem różnicy. CS ma procesor obrazowy z możliwościami użycia w profesjonalnych zastosowaniach video i filmie, więc obraz ruchomy jest jak najbardziej brany pod uwagę przy projektowaniu zastosowań.

Przewody w komplecie z CS są DVI i MiniDP-DP. Nic lepszego nie trzeba.

Monitory "niekalibrowane" sprzętowo też się kalibruje, tylko inaczej z gorszym skutkiem. W Pana przypadku nie ma większego sensu kalibrować EV. CS natomiast jak najbardziej odczuje Pan różnicę.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Polecane monitory”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68367
Liczba tematów: 4128
Liczba użytkowników: 3942
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: kilgore
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu