Monitor do czytania, grania i grafiki - max 1550

Listy polecanych monitorów do różnych zastosowań.
Lanki113r
Posty: 4
Rejestracja: 18 lutego 2016, 18:32 - czw

Monitor do czytania, grania i grafiki - max 1550

18 lutego 2016, 19:01 - czw

Witajcie. Szukam monitorów, które by zadowoliły mnie lub moich znajomych (w niedalekiej przyszłości). Dzisiaj mija trzeci dzień od kiedy zacząłem szukać informacji i sprawdzać recenzje monitorów - szczerze mówiąc już mnie to irytuje. Szukałbym dalej gdyby chodziło o sam proces szukania i prowadzenia zapisków, ale chodzi o sam fakt istnienia setek monitorów i tzw. fanboyów, a także osób, które coś polecają, bo takie coś same kupiły i jest najlepsze (nie argumentując tego w żaden odpowiedni sposób). Chciałbym dowiedzieć się co myślicie o każdym z tych kilku monitorów, ewentualnie o ocenę 1-5 parametrów odnośnie celowości użycia. Chętnie usłyszę także jakieś propozycje. No to lecimy:
-Asus PA246Q - 12bit LUT, ale ogólnie niedopracowany? znalazłem tanią ofertę na wersję powystawową;
-NEC Ea244Wmi - czy sprzętowa kalibracja jest w stanie sprawić, że nada się również do grafiki mniej lub bardziej amatorskiej? Jak sprawa wygląda bez niej i jak lepsze monitory z matrycą 6+FRC radzą sobie z testem na obecność tego układu? Na moim telewizorze to tragedia (drugi obrazek to szachownica, pierwszy jest ok) i nie chciałbym, żeby sprawa wyglądała podobnie na monitorze, który kosztuje tyle co ten właśnie TV;
- Eizo EV2336/2450/2455 - który z pierwszej dwójki (2336/2450) lepiej sprawdza się w grach, a który w grafice? Opłaca się dorzucić parę stówek do 2455?
- Dell U2415/2515 - czy warto uczestniczyć w loterii na dobry ekran?
- IIyama xb2483 - czy żałowałbym jego zakupu nie mając porównania do innych monitorów?
- ?? - co jeszcze z tańszych monitorów powinno się tu znaleźć? Czy są tanie monitory, które nadają się stricte do grania (szybkość reakcji) lub do grafiki (odwzorowanie kolorów)? Na początku czytałem o monitorach na matrycach VA i wydawało mi się, że taka IIyama powinna być wystarczająca, bo nie wypala oczu jak BenQ, ale potem trafiłem na opinie mówiące, że do obróbki zdjęć się nie nadają.
To tyle mojego gadania - liczę na odpowiedź - może udałoby się zrobić to w formie ankiety i na forum byłaby obszerniejsza lista polecanych monitorów do zastosowań uniwersalnych dla biednego Kowalskiego ;)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor do czytania, grania i grafiki - max 1550

18 lutego 2016, 19:31 - czw

Lanki113r pisze:Szukałbym dalej gdyby chodziło o sam proces szukania i prowadzenia zapisków, ale chodzi o sam fakt istnienia setek monitorów i tzw. fanboyów, a także osób, które coś polecają, bo takie coś same kupiły i jest najlepsze (nie argumentując tego w żaden odpowiedni sposób).
Syndrom pliszki, co swój ogonek chwali. Proszę pamiętać, że "zwykły" użytkownik nie ma doświadczeń ze zbyt wielu modelami sprzętu, szczególnie z wysokich półek cenowych. Wybór jest więc wirtualny. Jak już po intensywnym procesie tentegowania w głowie, użytkownik podejmie decyzję, jest przeświadczony że dokonał dobrego wyboru i tak też będzie go opisywał. To normalne. Większą wiedzę mają sprzedawcy, ale ich wiarygodność jest słaba, bo naturalnie kojarzy się to co polecają z tym co oferują. Niezwykle rzadko spotyka się firmy i handlowców/doradców którzy mają komfort pracować ze sprzętem rzeczywiście wartym polecenia.
Lanki113r pisze:Asus PA246Q
Podróbka monitora graficznego. Więcej na temat tej linii: http://mva.pl/viewtopic.php?f=26&t=336
Lanki113r pisze:NEC Ea244Wmi (...) Eizo EV2336/2450/2455
Tzw "lepsza biurwa". Monitory klasy korporacyjnej. Na ich temat znajdzie Pan na forum masę informacji. Osobiście najbardziej przychylam się do EIZO EV z 50/55 na końcu.
Lanki113r pisze:Dell U2415/2515
Klasa pośrednia między masówką i biurwą. Na forum również znajdzie Pan dużo informacji.
Lanki113r pisze:IIyama xb2483
Masówka. Nie warta w ogóle wycierania klawiatury.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Lanki113r
Posty: 4
Rejestracja: 18 lutego 2016, 18:32 - czw

Re: Monitor do czytania, grania i grafiki - max 1550

18 lutego 2016, 22:49 - czw

Dziękuję za rychłą odpowiedź. Nie wiedziałem, że nazywa się to syndromem pliszki, ciekawe :) Gdyby ktoś jeszcze chciał się wypowiedzieć - zapraszam, ja tymczasem zabiorę się za wertowanie tematów ;) Ten o asusie już wcześniej czytałem, o większości pozostałych też dowiedziałem się tutaj co nieco. Czytając recki na prad i tftcentral zauważyłem, że najpierw mnie one zniechęcały, a potem zaczęły przekonywać, że sytuacja jest na tyle nieciekawa, że cokolwiek wezmę i tak będzie tylko na styk - co w zasadzie również może pośrednio prowadzić do wniosku, że "moje jest najlepsze" :P Szkoda, że nie ma nic tak dopracowanego, by biło na głowę większość monitorów nawet z wyższych półek cenowych - dobrze, że przy kartach dźwiękowych był mniejszy wybór, bo chyba do dzisiaj siedziałbym na integrze :D
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3879
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Monitor do czytania, grania i grafiki - max 1550

18 lutego 2016, 23:21 - czw

Proszę uszanować wiedzę tutejszych specjalistów. Tom01 i Czornyj nieraz się ścierają, nie tylko ze względu na odmienność bytowania, ale swoje wiedzą. Także tutaj nie ma sztucznych i naciąganych słupków, wykresów i pseudo testów (prad / tftcentral). Fajnie, że coś tam "testują". Jednak metodologia działania niezbyt poprawna.. To co powinien Pan wiedzieć, już tu tłuczono po kilka razy, także wybór powinien być łatwiejszy.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video

Wróć do „Polecane monitory”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot], Google [Bot] i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68375
Liczba tematów: 4129
Liczba użytkowników: 3942
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: kilgore
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu