Prosze o pomoc w wyborze monitora do okolo 800zl

Listy polecanych monitorów do różnych zastosowań.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Prosze o pomoc w wyborze monitora do okolo 800zl

11 kwietnia 2016, 15:18 - pn

Proponuję wyłączyć wszelakie eko-wynalazki.

PS. Nie ma czegoś takiego jak sterownik do monitora.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
mati8686x
Posty: 69
Rejestracja: 03 września 2015, 12:27 - czw

Re: Prosze o pomoc w wyborze monitora do okolo 800zl

12 kwietnia 2016, 15:22 - wt

Opanowalem,uzywam media player classic home cinema i to on byl winowajca,gdyz te same pliki w media player nic takiego nie powoduja.

Mam pytanie o regulacje.
Doszedlem blisko do komfortowych dla mnie ustawien jasnosci i kontrastu z fabrycznych 100/70 mam 2/55
Czytalem caly poradnik w ktorym opisano ze jasnosc zmienia punkt czerni a kontrast odcienie bieli,lecz u mnie jasnosc raczej nie zmienia wogole czerni a tylko moc podswietlenia.
(mialem chwilowo model samsunga D590 i w nim bylo tak samo,a juz model zakrzywiony D590 ma osobno suwak podswietlenia i osobno jasnosc ktora tam faktyccznie czym wyzej robi ekran prawie czarny lub bialy w skrajnych ustawieniach)

Chodzi o to ze przy 2/55 widze ze jestem blisko upragnionych ustawien ale cos mi jeszcze brakuje i sie gubie ktory parametr zmienic,wiec opisze to tak:
Pewnie wiekszosc ma win7,wiec podczas zamykania systemu zawsze jest niebieskie tlo,ktore jest w tym ustawieniu minimalnie za malo jaskrawe i nie wiem ktorym parametrem jeszcze pobawic aby ostatecznie dopasowac
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Prosze o pomoc w wyborze monitora do okolo 800zl

12 kwietnia 2016, 15:33 - wt

Musi Pan przede wszystkim zrozumieć jak działa podświetlenie LCD. To co Pan reguluje, to wyłącznie moc lamp umieszczonych za panelem. Jeśli świecą jaśniej to zarówno biel jest jaśniejsza, wszystkie kolory oraz czerń. Przy przyciemnianiu dzieje się odwrotnie. Nie ma możliwości obniżenia poziomu czerni poniżej progu wynikającego z całkowitego spolaryzowania matrycy. Rozjaśnić czerń można, przyciemnić nie.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
mati8686x
Posty: 69
Rejestracja: 03 września 2015, 12:27 - czw

Re: Prosze o pomoc w wyborze monitora do okolo 800zl

12 kwietnia 2016, 15:47 - wt

Ja wiem,gdy tylko przywrocilem raz ustawienia fabryczne od razu czern byla az za siwa.
Jedynie tryb niskiej czerni powoduje ze wyglada jak smola,ale ma swoja wade:
Podczas gdy na ustawieniu 2/55 osiagnalem przyjemny,nie meczacy obraz w trybie czern wysoka gdybym ja zmienil na niska to czern robi sie baardzo czarna ale od razu widac duzo wyzsza jaskrawosc bieli ktora ponownie razi przy wczesniej wspomnianych komfortowych ustawieniach w trybie wysokim.

Pomijajac powyzsze.Jestem zadowolony z osiagnietej czerni na trybie wysokim i jaskrawosci bieli przy podanych ustawieniach,ale odrobine za malo jaskrawe mam kolory posrednie,np wymienione niebieskie tlo zamykania systemu,dlatego nie wiem co ruszyc
Jasnosc wplywa na czern,kontrast na odcienie bieli a ktore z tego bardziej wplywa na jaskrawosc np wymienionego tla ktore nie jest ani czarne ani biale?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Prosze o pomoc w wyborze monitora do okolo 800zl

12 kwietnia 2016, 15:58 - wt

Czyli w trybie "niskiej czerni" ma Pan popularne oszustwo. Wysoka jaskrawość powoduje efekt pogłębienia czerni, co jest wyłącznie złudzeniem. Jest to wykorzystanie zjawiska kontrastu równoczesnego. Walić po oczach jaskrawością, wówczas wszystko inne wydaje się ciemniejsze. Producenci nazywają to "kontrastem dynamicznym" i specyfikując ten "parametr", wypisują z sufitu jakieś miliony do jednego. Syf, kiła i mogiła. Dokładnie w ten sposób ukrywa się niską jakość monitorów i telewizorów. Myśli Pan, że dlaczego mają taką wysoką jaskrawość? Dlaczego w sklepach świecą tak, że widać je z drugiego końca hali marketu? Jakby były wyregulowane i na domiar złego obok stałby normalny ekran, nikt by ich nie kupił. Przy kilkuset nitach różnice się zacierają, nasze oczy są skutecznie oszukiwane.

Co do koloru, wraca Pan znowu do próby regulacji tego, czego się nie da. Najlepsza liniowość, dynamika, jest przy ustawieniach fabrycznych. Wszelkie manipulacje elektroniczne z jednej strony dają złudzenie oczekiwanego efektu ale powodują dużo większe skutki uboczne na innych polach. "Mało jaskrawe" kolory to funkcja gamutu i jaskrawości. Jednego w ogóle Pan nie zmieni, drugie prowadzi do silnego dyskomfortu.

Jeśli będzie Panu się wydawało, że znalazł Pan własne, dobre ustawienia, to racja, tak będzie - będzie się wydawało. Po prostu z upływem czasu przyzwyczaja się Pan do tego obrazu.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
mati8686x
Posty: 69
Rejestracja: 03 września 2015, 12:27 - czw

Re: Prosze o pomoc w wyborze monitora do okolo 800zl

12 kwietnia 2016, 16:09 - wt

Kolor zmienilem delikatnie.RGB na 49/46/49 gdyz na podanej stronie przez Max opisali ze w tym ustawieniu osiagneli gamma 2.19
Poziom niskiej czerni i tak mi sie nie podoba,fakt filmy wygladaja lepiej ale np ogladajac swoje zdjecie czarnego samochodu jest on w tym trybie nienaturalny nazbyt czarny,oraz zanika za duzo szczegolow,wole tryb wysoki.

Co do koloru,nie chce regulowac RGB.Chodzi o to ze przy wyzszej jasnosci i kontrascie niebieska barwa zamykania byla bardziej jaskrawa.Obnizajac suwaki jasnosc,kontrast doszedlem do zadowolenia z jaskrawosci bieli (przyjemna,nie razi)oraz glebi czerni,ale np niebieski jest odrobine za wyblakly po tym obnizeniu,dlatego pytam Was ktory suwak spowrotem delikatnie cofnac w gore czy jasnosc czy kontrast,bo probuje i sie zgubilem bedac blisko idealnych ustawien w swoim odczuciu
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Prosze o pomoc w wyborze monitora do okolo 800zl

12 kwietnia 2016, 16:11 - wt

Czy Pan czyta wypowiedzi napisane po polsku? NIE DA SIĘ! Obniżając jaskrawość, kolor idzie Panu w bardziej wyprany. To naturalna konsekwencja. Nie da się go z powrotem wyciągnąć.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
mati8686x
Posty: 69
Rejestracja: 03 września 2015, 12:27 - czw

Re: Prosze o pomoc w wyborze monitora do okolo 800zl

12 kwietnia 2016, 16:18 - wt

No da sie.Podwyzszyc spowrotem jaskrawosc.O to mi wlasnie chodzi.Ale to jasnosc czy kontrast spowrotem podwyzszyc by dalo oczekiwany efekt?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Prosze o pomoc w wyborze monitora do okolo 800zl

12 kwietnia 2016, 16:31 - wt

Zwiększa Pan jaskrawość, rośnie pozorne nasycenie barw i rośnie poziom bieli. Zmniejsza Pan jaskrawość do komfortowego poziomu, ale spada pozorne nasycenie. Tego nie da się wyregulować aby pogodzić jedno z drugim. Regulacja "kontrastu" pogarsza liniowość. Nie należy go ruszać w ogóle. Fabrycznie jest najlepiej z punktu widzenia właściwości matrycy.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Prosze o pomoc w wyborze monitora do okolo 800zl

12 kwietnia 2016, 17:40 - wt

Regulacje, które chciałbyś wykonać możliwe są dopiero w monitorach powyżej 2000zł, najlepiej przy współudziale kalibratora za 800zł i oprogramowania kalibracyjnego za 500zł. Bez oprogramowania i kalibratora też się da, ale trzeba powyżej 3600zł. Proponuję przeczytać wątek jeszcze raz, zresetować wszystkie ustawienia poza Brightness i cieszyć się z nowego nabytku. Jak kiedyś będziesz dysponował wyższą kwotą to może będziesz mógł wybrać coś lepszego. Tymczasem lepiej dać sobie spokój z aspiracjami fotograficznymi i porównywaniem świata za oknem oraz tym w monitorze. To nawet w sprzęcie profesjonalnym byłoby nie takie łatwe.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Prosze o pomoc w wyborze monitora do okolo 800zl

12 kwietnia 2016, 17:50 - wt

Przede wszystkim, w normalnym monitorze te regulacje W OGÓLE nie są potrzebne. Matryce mają wyższą gęstość optyczną filtrów, czystość chromatyczną. Czerń jest wyraźnie lepsza sama z siebie, nasycenia są takie, że częściej są głosy, że wręcz za duże. Nie ma w ogóle mowy o "bladych", czy "wypranych" kolorach.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Polecane monitory”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 3 użytkowników online :: 2 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68371
Liczba tematów: 4129
Liczba użytkowników: 3942
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: kilgore
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu