Dobry monitor IPS do gier

Listy polecanych monitorów do różnych zastosowań.
kamilus
Posty: 8
Rejestracja: 28 czerwca 2016, 15:12 - wt

Dobry monitor IPS do gier

28 czerwca 2016, 15:42 - wt

Witam serdecznie,
Poszukuję monitora, który spełniać będzie kilka warunków:
1. Matryca IPS lub podobna (jestem przyzwyczajony do tej z DELL U2415 i dobrze mi się na niej pracuje), TN mnie raczej męczą.
2. matowa
3. 144Hz lub więcej
4. 1440p
5. G-sync (koniecznie)
6. okolice 27"

Wiem, że istnieje ASUS PG279Q, ale jutro oddaję go do sklepu - tragedia jeśli chodzi o jakość wykonania i jeszcze większa jeśli chodzi o obsługę w polskim serwisie. Odradzam.
Wiem, że istnieje ACER, ale to ACER. Wygląd raczej średnio pasuje do całego mojego wystroju kącika PC. No i o zgrozo - z jakością podobnie jak z ASUSem.

Zastosowania:
1. programowanie (intelliJ darcula więc raczej oczu nie męczy ;) )
2. amatorska obróbka zdjęć
3. gry
4. czasami filmy (ale w praktyce do tego głównie wykorzystuję projektor)
5. jako, że będzie to główny monitor to w weekendy będę siedzieć przy nim w sieci
6. po bokach stać będą dwa DELL U2415

Budżet to sprawa drugorzędna. Może być i 5k i 6k - jak będzie więcej to zakup poczeka miesiąc i tyle.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3876
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Dobry monitor IPS do gier

28 czerwca 2016, 16:41 - wt

Jeśli chcesz naprawdę dobry uniwersalny monitor to trzeba rozważyć EIZO ColorEdge CX271. Jeśli bardziej typowo do rozrywki to EIZO Foris FS2735.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Dobry monitor IPS do gier

28 czerwca 2016, 18:57 - wt

Pierwszy ma podświetlenie GB-r LED, lepszą czerń, ale 60Hz.
Drugi zwyczajną matrycę IPS, podświetlenie też zwykłe W-LED, ale ma matrycę 144Hz. 6bit czy 8bit, trzebaby poczytać. Jest FreeSync. A G-Sync? nie wiem. Poczytaj Waćpan, może znajdziesz. :roll:

http://www.eizo.pl/monitor/foris-fs2735/

http://www.tftcentral.co.uk/reviews/eiz ... fs2735.htm

http://www.prad.de/new/monitore/test/20 ... s2735.html
kamilus
Posty: 8
Rejestracja: 28 czerwca 2016, 15:12 - wt

Re: Dobry monitor IPS do gier

29 czerwca 2016, 08:38 - śr

Niestety nie posiada on g-sync. Na karty amd się przesiadać nie będę - obecnie posiadam gtx970, ale w sierpniu, najpóźniej we wrześniu wskakuję w 1080 sli.
Czyżbym był skazany na matryce TN jeśli chcę 1440p, 144Hz, g-sync?
Jeśli tak to jak można zniwelować ich wady? Da się przeprowadzić sensowną kalibrację TNki?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Dobry monitor IPS do gier

29 czerwca 2016, 09:35 - śr

Nie. TNki omijać szerokim łukiem.

Albo IPS albo xVA.
xVA mają lepszą czerń, co w tych zastosowaniach jest zaletą. Za to do prac ogólnych i biurowych wolałbym IPS.
kamilus
Posty: 8
Rejestracja: 28 czerwca 2016, 15:12 - wt

Re: Dobry monitor IPS do gier

29 czerwca 2016, 09:44 - śr

Dobrze to powtórzę - czy istnieje monitor oparty o matrycę IPS lub xVA, który spełnia moje wymagania?
60Hz absolutnie odpada.
Brak g-sync dyskwalifikuje z wyboru.
1440p przy 27" to w zasadzie najsensowniejsza rozdzielczość.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Dobry monitor IPS do gier

29 czerwca 2016, 10:03 - śr

Dotarłeś właśnie do kresu tego forum.
Nie ma takiego monitora w stajni NEC i EIZO, a o innych tutaj nikt nie ma bladego pojęcia. Ja również.
cz
czuk

Re: Dobry monitor IPS do gier

29 czerwca 2016, 23:08 - śr

kamilus pisze:Dobrze to powtórzę - czy istnieje monitor oparty o matrycę IPS lub xVA, który spełnia moje wymagania?
60Hz absolutnie odpada.
Brak g-sync dyskwalifikuje z wyboru.
1440p przy 27" to w zasadzie najsensowniejsza rozdzielczość.
Monitorty Asus.,Acer,Benq....?
Mathis
Kontakt:
Lokalizacja: Sieradz
Posty: 268
Rejestracja: 09 stycznia 2013, 16:05 - śr

Re: Dobry monitor IPS do gier

29 czerwca 2016, 23:57 - śr

Kamilus, szukasz monitora typowo do gier, z profesjonalnych możemy doradzić tylko FS2735, jeżeli koniecznie potrzebujesz G-Sync jesteś skazany na marketowe Asus, Acer i chyba na te chwilę najlepszy z nich BenQ, ale nikt z tutaj obecnych raczej ich nie doradzi ponieważ na tych monitorach nic oprócz gier nie wygląda dobrze.
Fotograf Sieradz
PA272, EA274WMi, EA275UHD, SC-P800, L800, iP7250, i1DisplayPro, CMP
cz
czuk

Re: Dobry monitor IPS do gier

30 czerwca 2016, 01:45 - czw

Mathis pisze:Kamilus, szukasz monitora typowo do gier, z profesjonalnych możemy doradzić tylko FS2735, jeżeli koniecznie potrzebujesz G-Sync jesteś skazany na marketowe Asus, Acer i chyba na te chwilę najlepszy z nich BenQ, .
..G-sync to przecież tylko..możliwości karty graficznej,a nie monitora ,tak mi się przynajmniej tak zdaje,..' oświeć '..mnie Kamilius..FS2735 spełnia wszystkie Twoje warunki..poza tym G-sync.Inaczej lepszy monitor niż z tym G-sync :)..Kup sobie dobrą tn na wysokiej przekątnej,do twoich zastosowań :twisted:
cz
czuk

Re: Dobry monitor IPS do gier

30 czerwca 2016, 06:00 - czw

kamilus pisze:Niestety nie posiada on g-sync. Na karty amd się przesiadać nie będę - obecnie posiadam gtx970, ale w sierpniu, najpóźniej we wrześniu wskakuję w 1080 sli.
Czyżbym był skazany na matryce TN jeśli chcę 1440p, 144Hz, g-sync?
Jeśli tak to jak można zniwelować ich wady? Da się przeprowadzić sensowną kalibrację TNki?
Ja skromna osoba bardziej bym dołożył do monitora niż do sli1080,oczywiście każdy ma swoje preferencje.AMEN
cz
czuk

Re: Dobry monitor IPS do gier

30 czerwca 2016, 06:08 - czw

czuk pisze: bardziej bym dołożył do monitora niż do sli1080,oczywiście każdy ma swoje preferencje.AMEN
Twoje sli 1080 za rok będzie półzłomem ,a monitor może nie? ;)na którego się ciągle patrzysz...dla tego moim zdaniem lepiej na wstępie kupić dobry monitor,niż kartę graficzną. :?:
kamilus
Posty: 8
Rejestracja: 28 czerwca 2016, 15:12 - wt

Re: Dobry monitor IPS do gier

30 czerwca 2016, 09:12 - czw

czuk pisze:G-sync to przecież tylko..możliwości karty graficznej,a nie monitora ,tak mi się przynajmniej tak zdaje
Masz rację. Zdaje ci się.
FS2735 spełnia wszystkie Twoje warunki..poza tym G-sync
I to jest dla mnie poważny problem.
Inaczej lepszy monitor niż z tym G-sync
wat? co ty ćpiesz?
Kup sobie dobrą tn na wysokiej przekątnej,do twoich zastosowań :twisted:
Wczoraj wziąłem na próbę. Nope nope nope :(
Muszę wrócić do IPS.
Ja skromna osoba bardziej bym dołożył do monitora niż do sli1080,oczywiście każdy ma swoje preferencje.
Czy jedno wyklucza drugie?
Twoje sli 1080 za rok będzie półzłomem
To się wymieni na lepszy model.

Wiesz do czego służą znaki zapytania?
Mathis pisze:Kamilus, szukasz monitora typowo do gier, z profesjonalnych możemy doradzić tylko FS2735, jeżeli koniecznie potrzebujesz G-Sync jesteś skazany na marketowe Asus, Acer i chyba na te chwilę najlepszy z nich BenQ, ale nikt z tutaj obecnych raczej ich nie doradzi ponieważ na tych monitorach nic oprócz gier nie wygląda dobrze.
O zgrozo możliwe, że będę zmuszony pogodzić się z selekcjonowaniem ASUSa tygodniami i marnowaniem mojego czasu. Jednak na wykopie doradzono mi, abym spytał na tym forum, bowiem tutaj mogą znaleźć się spece, którzy zajmuja się monitorami.
Możesz mi jeszcze podać namiary na tego BENQ? Bo nie mogę znaleźć g-sync 27" 1440p 144hz :(
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3876
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Dobry monitor IPS do gier

30 czerwca 2016, 09:20 - czw

Tak. Zajmujemy się monitorami, ale tymi poważnymi.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
kamilus
Posty: 8
Rejestracja: 28 czerwca 2016, 15:12 - wt

Re: Dobry monitor IPS do gier

30 czerwca 2016, 09:56 - czw

NocnyJastrzab pisze:Tak. Zajmujemy się monitorami, ale tymi poważnymi.
No trudno - zostałem wprowadzony w błąd :(
Mam nadzieję, że EIZO wyda kiedyś (w najbliższym czasie) wersję FS2735 z gsync, bo bez tego to troszkę strzał w stopę - kto bowiem gra na próchnach amd i wydaje 5k na monitor jednocześnie? To się mija z celem.
kamilus
Posty: 8
Rejestracja: 28 czerwca 2016, 15:12 - wt

Re: Dobry monitor IPS do gier

30 czerwca 2016, 10:08 - czw

czuk pisze:Sam się wprowadziłeś w błąd i widzę wyrażnie,że długo z niego nie wyjdziesz :( sorry za pisownię..
Może skończ się wypowiadać na tematy, o których nie masz najmniejszego pojęcia? Zdecydowanie zaniżasz poziom tego forum, reszta ludzi tutaj starała się jakkolwiek coś podpowiedzieć, ty nabijasz sobie tylko licznik, nie potrafiąc nawet prawidłowo sklecić zdania i nie mając żadnej wiedzy na temat, w którym sobie ten licznik nabijasz.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Dobry monitor IPS do gier

30 czerwca 2016, 10:35 - czw

Ja w grach się nie orientuję, ale jesteś wstanie wyciągnąć w sposób stały z karty grafiki 144Hz (144 klatki na sek) przy rozdzielczości 2560x1440? Jeśli nie, to G-Sync/Free-Sync chyba na nic się nie zda.
kamilus
Posty: 8
Rejestracja: 28 czerwca 2016, 15:12 - wt

Re: Dobry monitor IPS do gier

30 czerwca 2016, 10:48 - czw

max pisze:Ja w grach się nie orientuję, ale jesteś wstanie wyciągnąć w sposób stały z karty grafiki 144Hz (144 klatki na sek) przy rozdzielczości 2560x1440? Jeśli nie, to G-Sync/Free-Sync chyba na nic się nie zda.
G-sync jest właśnie po to, aby zsynchronizować odświeżanie i fps jeśli nie będę w stanie osiągnąć płynnego 144 fps.
Obecnie w tej rozdzielczości mam 50-80 FPS. Plan na lipiec i wrzesień to potrojenie mocy GPU (wymiana 970 na 1080, a potem dołożenie drugiego 1080).
Freesync działa z kartami amd, gsync z kartami nvidii. Ja w amd nie inwestuję, bo posiadają tylko budżetowe modele za obecnie 1400zł, które kompletnie nie spełniają moich oczekiwań.
Zresztą żaden gracz, który jest w stanie wyłożyć 5k na monitor nie spojrzy nawet w kierunku amd więc obecna propozycja EIZO wydaje się co najmniej dziwna.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Dobry monitor IPS do gier

30 czerwca 2016, 10:57 - czw

kamilus pisze:G-sync jest właśnie po to, aby zsynchronizować odświeżanie i fps jeśli nie będę w stanie osiągnąć płynnego 144 fps.
Nie znam szczegółów tego rozwiązania, ale nie bardzo wyobrażam sobie jak miałoby to działać.

Na mój chłopski rozum, gdy nie udaje się zsynchronizować karty z monitorem przy 144Hz, to powinna zostać podjęta próba przy 1/2 (później 1/3, 1/4...) tej częstotliwości, czyli 72Hz. Wówczas każda klatka z karty byłaby wyświetlana przez 2 takty monitora 144Hz. Tymczasem Twoja karta, też tego nie zapewnia w sposób stały (50-80Hz). A zatem, jak to ma działać?
kamilus
Posty: 8
Rejestracja: 28 czerwca 2016, 15:12 - wt

Re: Dobry monitor IPS do gier

30 czerwca 2016, 11:05 - czw

http://pclab.pl/art58998.html
http://www.nvidia.pl/object/how-does-g- ... rk-pl.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Nvidia_G-Sync

Generalnie technika idzie do przodu. Dzielenie było w v-sync. W g-sync używana jest komunikacja dwustronna i odświeżanie w monitorze jest obniżane w zależności od tego co generuje gpu.

Wróć do „Polecane monitory”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68359
Liczba tematów: 4126
Liczba użytkowników: 3941
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Mik89
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu