Monitor do długiej pracy nad tekstem, schematami i wykresami

Listy polecanych monitorów do różnych zastosowań.
Rogo
Posty: 2
Rejestracja: 06 sierpnia 2016, 21:22 - sob

Monitor do długiej pracy nad tekstem, schematami i wykresami

06 sierpnia 2016, 21:35 - sob

Witam

Szukam monitora do długiej pracy nad tekstem, schematami i wykresami.
Budżet do 1 500 zł.
Jestem zdecydowany wstępnie na eizo 2450, jednak monitor też chciałbym wykorzystać po pracy do zabawy czyli do grania.
Z racji tego, że sprzęt mam dość mocny rozważam też monitor 144hz typowo gamingowy.

I teraz pytanie jest takie.
Ponieważ spotkałem się z wysuniętymi tezami na innych forach, że monitory 144Hz + terchnologia flicker free nie męczą wzroku.
Uzasadnienia były takie ,że obraz odświeżany 144/sek mniej męczy wzrok niż standardowo 60/sek, a dodatkowo jest technologia flicker free ,która nie powoduje smużenia (np. nie widać falowania obrazu przy nagrywania obrazu wyświetlanego przez monitor kamerą)
Doszedłem do wniosku ,że może zamiast eizo 2450 wybrałbym iiyama G-MASTER Red Eagle GB2488HSU.

Czy rzeczywiście połączenie 144hz + flicker free jest lepszą opcją niż eizo 2450 odnośnie pracy biurowej ?
Jeżeli tak by było to upiekł bym dwie pieczenie na jednym ogniu bo sprawdził by się w pracy jak i w grach.

Czekam na oponie fachowców.

Dziękuje
deton24
Posty: 52
Rejestracja: 24 marca 2016, 14:51 - czw

Re: Lista polecanych monitorów do fotografii i grafiki

06 sierpnia 2016, 21:46 - sob

Zakłada się zasadniczo dedykowane tematy do dyskusji.
Tu jest głównie ranking
Ja to widzę tak
Znajdź te monitory w okolicy.
Nagraj parę filmików nisko skompresowanych że swojego srod.owiska pracy w 60 i 144 klatkach, w natywnej rozdzielczości każdego z monitorów, i porównaj sobie na żywo
Tylko żeby kolory były domyślnie ustawione w trakcie nagrywania, jasność , kontrast na GPU
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor do długiej pracy nad tekstem, schematami i wykre

06 sierpnia 2016, 22:32 - sob

Odświeżanie matrycy LCD, czy to 60Hz, czy to 144Hz, nie ma żadnego związku ze zmęczeniem wzroku. Było tak za czasów monitorów CRT (kineskopowych).

Paradoksalnie, w monitorach o wysokim odświeżaniu, np. 144Hz, stosuje się PWM podświetlenia o niskiej wartości, czyli 144Hz, aby zgrać je z częstotliwością odświeżania matrycy, w celu redukcji smużenia. Ale tak niska częstotliwość migotania matrycy, czyli 144Hz prędzej wywoła zmęczenie, niż w monitirach o odświeżaniem 60Hz, które są wyposażone w Flicker Free. Monitory takie najczęściej mają PWM podświetlenia kilka lub kilkadziesiąt tysięcy Hz i odświeżanie 60Hz.

Częstotliwość odświeżania matrycy np. 60Hz, nie ma wpływu na migotanie. Ma na nie wpływ częstotliwość PWM podświetlenia. Ponadto dodatkowy wpływ na zwiększenie migotania może mieć zastosowanie matrycy 6bit z FRC. Lepiej więc wybrać matrycę 8bit i PWM o wysokiej częstotliwości.

Akurat EV2450 ma PWM dość niskie, czyli ok. 200Hz, ale o dość wysokim współczynniku wypełnienia impulsu, co w sporym stopniu przeciwdziała migotaniu. Ma też matrycę 6bit z FRC.
Ostatnio zmieniony 06 sierpnia 2016, 22:38 - sob przez max, łącznie zmieniany 4 razy.
cz
czuk

Re: Monitor do długiej pracy nad tekstem, schematami i wykre

06 sierpnia 2016, 22:35 - sob

Rogo pisze: Doszedłem do wniosku ,że może zamiast eizo 2450 wybrałbym iiyama G-MASTER Red Eagle GB2488HSU.
To iiyama jeszcze istnieje?Jak chcesz porównywać iiyame do eizo?,jak nie grasz w szybkie gry to eizo spokojnie da radę,choć ja bym celował w model ev2455.
Rogo
Posty: 2
Rejestracja: 06 sierpnia 2016, 21:22 - sob

Re: Monitor do długiej pracy nad tekstem, schematami i wykre

06 sierpnia 2016, 23:24 - sob

czuk pisze:
Rogo pisze: Doszedłem do wniosku ,że może zamiast eizo 2450 wybrałbym iiyama G-MASTER Red Eagle GB2488HSU.
To iiyama jeszcze istnieje?Jak chcesz porównywać iiyame do eizo?,jak nie grasz w szybkie gry to eizo spokojnie da radę,choć ja bym celował w model ev2455.
Z tego co wyczytałem w necie 2455 ma większą rozdzielczość i przekątną matrycy, czy czymś jeszcze się różnią. Cena większa o ponad 500zł, defakkto dopłacam za większy obszar w pionie o 120px.

Co do iiyamy, to jestem w pełni zadowolony z tej marki, mam monitor 17" lcd z 2002 roku (kupiony wtedy za około 2 tys. zł) i chodzi do dziś bez zarzutu, około 5h dziennie pracy.
Szynkars
Posty: 168
Rejestracja: 01 marca 2015, 17:20 - ndz

Re: Monitor do długiej pracy nad tekstem, schematami i wykre

06 sierpnia 2016, 23:34 - sob

max pisze: Paradoksalnie, w monitorach o wysokim odświeżaniu, np. 144Hz, stosuje się PWM podświetlenia o niskiej wartości, czyli 144Hz, aby zgrać je z częstotliwością odświeżania matrycy, w celu redukcji smużenia.
Czy to aby na pewno potwierdzona informacja? Aż z ciekawości poszukałem testów jakiegoś typowo "gamingowego" monitora - padło na Asusa PG279Q - i w żadnym wypadku nie zaobserwowano u niego niskiej częstotliwości PWM, wręcz przeciwnie. Urządzenia pomiarowe nie stwierdziły migotania w całym zakresie jaskrawości: http://www.tftcentral.co.uk/reviews/asu ... pg279q.htm
max pisze: Akurat EV2450 ma PWM dość niskie, czyli ok. 200Hz, ale o dość wysokim współczynniku wypełnienia impulsu, co w sporym stopniu przeciwdziała migotaniu.
Tutaj również testy zdają się twierdzić inaczej - brak wykrytego migotania w zakresie 100-20% jaskrawości i PWM 18000 Hz w zakresie 19-0%: http://www.tftcentral.co.uk/reviews/eizo_ev2450.htm

PWM 200 Hz uaktywniało się przy niskich ustawieniach jaskrawości w EV2436W, być może również w EV2336W.
cz
czuk

Re: Monitor do długiej pracy nad tekstem, schematami i wykre

06 sierpnia 2016, 23:38 - sob

Powiem Ci tak ,każdy ma swoje preferencje ,jeżeli mógłbym Ci coś doradzić,to zawsze lepiej kupić (dołożyć) do monitora na wysokość,niż na szerokość.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor do długiej pracy nad tekstem, schematami i wykre

07 sierpnia 2016, 00:00 - ndz

Rogo pisze:Co do iiyamy, to jestem w pełni zadowolony z tej marki, mam monitor 17" lcd z 2002 roku (kupiony wtedy za około 2 tys. zł) i chodzi do dziś bez zarzutu, około 5h dziennie pracy.
Tyle, że ta Iiyama już dawno nie istnieje. Obecny właściciel marki ma zupełnie inną politykę rynkową i klepie badziewie.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor do długiej pracy nad tekstem, schematami i wykre

07 sierpnia 2016, 00:13 - ndz

Z tego co widzę w tym Asusie jest tryb ULMB (Ultra Low Motion Blur, w dalszej części opisu, ktòry zapodaĺeś w linku), w którym częstotliwość PWM jest zgrywana z częsotliwością odświeżania: 85, 100, 120Hz.

Co do EV2450 wygląda na to, że ma już 18.000Hz, jak CX. Mam wrażenie, że gdzieś widziaĺem, że jest nadal 200Hz, ale widać się myliłem.

Wróć do „Polecane monitory”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 3 użytkowników online :: 2 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68375
Liczba tematów: 4129
Liczba użytkowników: 3942
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: kilgore
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu