Jaki monitor do 4 tys. zl (internet, tekst)?

Listy polecanych monitorów do różnych zastosowań.
andrzejek68
Posty: 47
Rejestracja: 22 sierpnia 2016, 13:33 - pn

Jaki monitor do 4 tys. zl (internet, tekst)?

22 sierpnia 2016, 20:14 - pn

Witam.Obecnie uzytkowuje jeszcze leciwego Eizo flex scan l768 (19 cali 4;3}, kupionego kupe lat temu i był to (jest) pierwszy monitor tak przyjazny dla moich oczu.Wczesniej mialem jakies super drogie i wypasne iiyamy i sony (crt}, ale dosc szybko męczyły mi wzrok i długo trwało, zanim w koncu znalazlem ulgę w monitorze eizo.Monitor słuzy do przegladania i czytania stron internetowych,pracy z tekstem, oglądania czasem zdjec foto ( ale nie do obrobki) , żadnych gier itp.Przy tekscie, stronach web korzystam z funkcji "paper, tekst" co daje lagodniejszy i bardziej ciepły obraz.Obecnie chce kupic nowy monitor o wiekszym obszarze roboczym, niz 19 cali i jak najbardziej przyjazny dla oczu uzytkownika z duzymi mozliwosciami regulacji jasnosci (zmniejszanie).Warunki oswietleniowe sa zmienne, okno poludniowe i reguluje sobie nastawy jasnosci zaleznie od ekspozycji swiatła.Podstawowym warunkiem jest "przyjazność" dla oczu" i dlatego pracuje na starym kompie, ale na monitorze nie chce oszczedzac.Zastanawiam sie nad monitorami firmy NEC i Eizo 24 lub 27 cali :eizo cs270, eizo cx241, ev 2750 , nec ea275Wmi lub nec pa 242w .Widzę, ze 27 cali to 16;9 i wymiar pionowy jest raptem o ok. 1 cm wiekszy, nix 24 cale (16;10),wiec jest to niewielka różnica.Za wszelkie rady i sugestie z góry dziekuje.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Jaki monitor do 4 tys. zl (internet, tekst)?

22 sierpnia 2016, 22:49 - pn

Jeśli nie masz wymagań związanych z kolorem to możesz rozważyć też BenQ SW2700PT. Monitor przyzwoicie wykonany i wyposażony. W zestawie osłona i soft do kalibracji, chociaż w tym przypadku nie jest niezbędna. Przełączysz w sRGB + regulacja jasności i możesz działać. Ewentualnie jakieś własne nastawy.
EA275WMi jest w tych samych pieniądzach i ja bym osobiście się tutaj wahał. Jeśli faktycznie możesz wydać 4000 zł to EV2750 sobie daruj i weź CS270 póki są na promocji.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Jaki monitor do 4 tys. zl (internet, tekst)?

22 sierpnia 2016, 23:12 - pn

Z obecnie produkowanych, najbliższym potomkiem pańskiego jest EIZO CX241 i skoro budżet Panu pozwala to najlepszy wybór w tych pieniądzach. Rewelacyjną cenę ma też w tej chwili 27-ka CS270 ale jakościowo jest to sprzęt o klasę gorszy. Z oferty NEC, najciekawszy do 4 tys jest EA275UHD, ale podobnie jak CS jest oparty o panel IPS. Użytkowanie w domu wiąże się z nieodłącznymi defektami, których obecnie Pan nie ma. Poniżej zobrazowanie o czym mówię:

Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
andrzejek68
Posty: 47
Rejestracja: 22 sierpnia 2016, 13:33 - pn

Re: Jaki monitor do 4 tys. zl (internet, tekst)?

23 sierpnia 2016, 08:06 - wt

Dzieki za odpowiedzi.Nec ea275uhd to obecnie dla mnie za duza rozdzielczosc, stary komp i karta by tego pewnie nie udżwigneły.Pozostaje wybór miedzy 24 cale a 27 czyli eizo cs270, nec ea275wmi lub eizo cs240, cx241 lub nec pa242w.Jak mowilem, nie potrzebuje mozliwosci pracy z kolorem, ale potrzebuje "przyjaznego" dla oczu, regulowanego do niskich wartosci (jasnosc}, nie migoczacego ekranu.Odnosnie cs240 doczytalem sie, ze regulacja jasnosci w dolnym zakresie nie jest zbyt dobra i mimo minimum dalej mocno swieci po oczach, czy dotyczy to takze wiekszego cs270?Czy w necu pa242w mozna te jasnosc bezproblemowo zmniejszyc w wiekszym zakresie?Wolalbym jednak chyba 27 cali i tu cs270 bylby moim faworytem, gdyby nie ta watpliwosc odnosnie regulacji jasnosci do malych poziomow.Acha, czy moze ktos ma, mial doswiadczenie z eizo ev 2730q , takim kwadratowym , do tekstu wyglada zachecajaco.?Jeszcze jedno (do Toma) czy "lepszosc" eizo cx241 nad cs270 bylaby widoczna w pracy z tekstem czy stronami web i gdzie by sie uwidoczniła bo, ze technicznie lepszy w to nie watpie}?
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Jaki monitor do 4 tys. zl (internet, tekst)?

23 sierpnia 2016, 09:08 - wt

CX241 schodzi z jasnością w menu OSD do 50cd. Można mniej, ale podczas kalibracji. W CS270 jest podobnie tylko jasność wyskalowana jest % nie jednostkami. Oczywiście w ColorNavigator podczas kalibracji widać wartość wyrażoną w jednostce cd/m kwadratowy (=1 nit). NEC PA2x2 schodzą do z palca do 20 cd/m kwadratowy. W serii biurowej można jeszcze mniej (do ok. 2-5 nitów).

CX241 jest modelem typowo graficznym i zdecydowanie lepszym od CS270. Ale lepszość tyczy się głównie zastosowań w foto-video. No i rozdzielczość - 1920x1200 pikseli kontra 2560x1440 pikseli w CS270. A co za tym idzie też inna plamka: 0,27 vs 0,2331.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Jaki monitor do 4 tys. zl (internet, tekst)?

23 sierpnia 2016, 09:38 - wt

Główną różnicą jest, że wszystkie wymienione monitory poza CX241 są oparte o zwykły panel IPS. W porównaniu do L768 taka matryca, silnie srebrzy jakby za ekranem było sreberko od czekolady, połyskuje. Poziom czerni rośnie przy tym bardzo mocno, nawet kilkadziesiąt razy. CX241 ma nietypowy panel PLS z tzw ćwierćfalówką i w odbiorze wygląda podobnie do Pańskiego starego. Obraz jest łagodny, przyjemny.

Dolny poziom regulacji EIZO CS i CX to ok 14 nitów z ColorNavigatora lub 50 nitów z menu.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
andrzejek68
Posty: 47
Rejestracja: 22 sierpnia 2016, 13:33 - pn

Re: Jaki monitor do 4 tys. zl (internet, tekst)?

23 sierpnia 2016, 15:08 - wt

Ok! Jesli dobrze zrozumialem to nie powinienem szukac modeli biurowych tylko tych wyższych, gdyż one beda bardziej przyjazne dla oczu?U siebie nie mam skali jasnosci w cd/m kw. tylko w procentach i zakres tej skali (regulacji) jest wystarczajacy, lecz nie wiem ile nitów u mnie stanowi 0% i nie wiem czy 50cd/m kw. z eizo (dostepne z menu) to nie za dużo i nie bedzie razić oczu (nie mam skali odniesienia}?Tutaj nec pa z nizsza dostepna wartoscią 20 cd/m kw. bylby lepsza opcja ?Z kolei regulacja jaskrawosci color navigatorem w eizo to tylko klikniecie myszka, czy trzeba sie dokopywac w menu?Czy przyciski regulacyjne w necu PA 242 to mechanika czy tylko sa dotykowe?Skoro modele "biurowe" maja nizszy pułap regulacji jasnosci, czy nie sa bardziej przez to "ergonomiczne" dla wzroku?Czy Eizo CS270 ma takze mniejsza ostrosc czcionek, tekstu podobnie jak cx241 { korzystam glownie z tekstu} ?Przepraszam za może i naiwne pytania, ale zakup monitora to zakup wysylkowy i wiele rzeczy sie wyjasnia dopiero przy bezposrednim kontakcie ( popatrzec, popstrykac)
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Jaki monitor do 4 tys. zl (internet, tekst)?

23 sierpnia 2016, 17:10 - wt

W zasadzie modele biurowe powinny być bardziej przyjazne dla oczu, gdyż ich funkcje i możliwości regulacyjne dedykowane są do wielogodzinnej pracy z tekstem i aplikacjami. Jak Tom01 wspomniał EIZO graficzne schodzą do 50 nitów z palca (przez menu OSD). Z ColorNavigatorem do ok. 14 nitów, ale trzeba dysponować zgodnym czujnikiem (np. X-Rite i1Display Pro - najbardziej rekomendowany).

NEC PA ma przyciski fizyczne, regulacja jest prosta i wygodna.

A dlaczego niby CS270 ma mniejszą ostrość czcionek? Wręcz przeciwnie. Wyższa rozdzielczość przy tym rozmiarze daje plamkę = 0,2331 i to ogólnie przekłada się na ostrzejszy obraz na całej powierzchni ekranu. Sam pracuje na 27" (ale niestety tylko w domu) i komfort jest na pewno dużo lepszy, niż na 24". Ale do tego trzeba "dorosnąć" :D Każdy sam musi zdecydować, które rozwiązanie będzie lepsze na dłuższą metę..
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
andrzejek68
Posty: 47
Rejestracja: 22 sierpnia 2016, 13:33 - pn

Re: Jaki monitor do 4 tys. zl (internet, tekst)?

23 sierpnia 2016, 19:15 - wt

Odnosnie "ostrosci" czcionek cs 270 to dobrze, ze problem nieostrosci nie wystepuje, pytalem sie czy taka nieostrosc nie jest analogiczna do cx 241.{kolejny plus dla cs 270).Jesli chodzi o regulacje jasnosci w eizo to jak rozumiem z poziomu menu moge obnizyc do 50 cd/m kw. i to jest jasne czyli zrozumiałe ( tylko czy nie za jasne)))) lub 14 cd/m kw. poprzez program color navigator i tu nie do konca rozumiem, czy moge to robic co chwila by dostosowac sie do zmiennych warunkow oswietlenia i czy to jest łatwo dostepne czy tez jest to funkcja wymagajaca skomplikowanego nurkowania i raczej stalego, jednostkowego ustawienia?Jak wspomniałem pokoj ma okno poludniowe i bardzo zmienne warunki oswietlenia, musze wielokrotnie zmieniac jaskrawosc w monitora i obecnie w l768 jest to prozaicznie proste, klikam przyciskiem do pożądanego efektu.)od 90% w sloncu do np. 5-15% wieczorem.I taki łatwy sposób zmiany jaskrawosci jest kluczowy dla mnie.W Necu jak rozumiem moge z poziomu monitora poprzez przyciski regulowac jaskrawosc do ok. 20cd/m/kw?Jak na razie na placu boju zostaja 24 cale eizo cx241 i nec pa24 oraz mój faworyt eizo cs 270 lub.....nec pa272w.Jesli regulacja jasnosci bedzie ograniczona lub utrudniona to monitor bedzie malo uzyteczny, bez wzgledu na obraz.Pozdrawiam i dziekuje za pomoc i wyrozumiałosc.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Jaki monitor do 4 tys. zl (internet, tekst)?

23 sierpnia 2016, 21:49 - wt

andrzejek68 pisze:ostrosc czcionek, tekstu podobnie jak cx241
To jest plotka. Były swego czasu robione makroskopowe zdjęcia matrycy. Nie ma żadnej nieostrości.
andrzejek68 pisze:( tylko czy nie za jasne)))) lub 14 cd/m kw. poprzez program color navigator i tu nie do konca rozumiem, czy moge to robic co chwila by dostosowac sie do zmiennych warunkow oswietlenia i czy to jest łatwo dostepne czy tez jest to funkcja wymagajaca skomplikowanego nurkowania i raczej stalego, jednostkowego ustawienia?Jak wspomniałem pokoj ma okno poludniowe i bardzo zmienne warunki oswietlenia, musze wielokrotnie zmieniac jaskrawosc w monitora i obecnie w l768 jest to prozaicznie proste, klikam przyciskiem do pożądanego efektu.)od 90% w sloncu do np. 5-15% wieczorem.
Pański L768 przy 0% jaskrawości kiedy był nowy, świecił ok 80-100 nitów. Teraz, jak jest zużyty, jaskrawość pewnie spadła o 1/3 do 1/2. Nowe monitory schodzą nominalnie do takie lub niższej, więc nie ma obaw. W domu, nawet wieczorem raczej nie będzie Pan regulował monitora na mniej niż 50-60 nitów.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Jaki monitor do 4 tys. zl (internet, tekst)?

23 sierpnia 2016, 22:24 - wt

W EIZO CS/CX/CG żeby zejść z jasnością poniżej 50 nitów trzeba monitor skalibrować. Jest równoznaczne z utworzeniem nowego targetu (celu kalibracji) w ColorNavigatorze, który na koniec tworzy profil ICC. Każdorazowa kalibracja wiąże się niestety z użyciem kalibratora (kolorymetr lub spektrofotometr). Co gorsza, po kalibracji nie ma możliwości zmiany jasności w trybie skalibrowanym.
Jeśli chodzi o serię PA, to chyba wcześniej pisałem, że schodzi w menu do 20 nitów (w zupełności wystarcza). I tak wartość dolna raczej mało używana. Chociaż ja i Czornyj akurat pracujemy przy ok. 30-35 nitów. Ale to kwestia indywidualna i zależna od oświetlenia. A jeśli o to chodzi, to warto rozważyć ujednolicenie swojego oświetlenia, aby ograniczyć wpływ warunków zewnętrznych na stanowisko pracy.

Także tutaj co do wyboru to raczej w stronę NEC PA2x2 ;)
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
andrzejek68
Posty: 47
Rejestracja: 22 sierpnia 2016, 13:33 - pn

Re: Jaki monitor do 4 tys. zl (internet, tekst)?

24 sierpnia 2016, 08:41 - śr

Dzięki za bardzo merytoryczne uwagi, ktore wiele mi, laikowi wyjasniaja.Jeszcze tylko jedna rzecz nie jest do konca dla mnie jasna.Jak zrozuimialem, regulacja jaskrawosci w eizo to albo menu monitora i przyciskiem mozemy poruszac sie w zakresie np. 200-50 nitów, albo też color navigator i ustawic mozemy to na minimum 14 nitow.Czy color navigator to program tylko do kalibracji i wymaga do tego zewnetrznego kolorymetru i po takim skalibrowaniu na 14 nitow jest to sztywna nastawa jaskrawosci czy tez jest to tylko obnizony próg, czy tez color nawigator oprocz kalibracji jest programem zarzadzajacym i moge przy pomocy jego zmieniac sobie plynnie zakres jaskrawosci od 200 do 14 nitow i odwrotnie, podobnie jak przyciskiem w menu, by stosownie do zmiennego oswietlenia doistosowywac jaskrawosc, a jesli tak,.czy jest łatwe (user friendly)? Czy nec posiada łatwy i dostepny program zarzadzajacy ( nie do kalibracji}?Czy w moim przypadku ( praca z tekstem, bez zarzadzania kolorami} potrzebna jest kalibracja monitora skoro warunki oswietleniowe jak wspomnialem sa zmienne w duzym zakresie}?I prosze nie tytułowac mnie panem, bom nie przywykły))))Ale musze dodac, ze jest to nieliczne forum, gdzie poziom dyskusji jest z reguly merytoryczny, nie ma personalnych pyskówek a techniczne wypowiedzi bazuja na empirii i wiedzy.Z przyjemnoscia zagoscilem ponownie na forum , pomoglo mi lata temu w wyborze i zakupie eizo l768, z ktorego bylem i jestem nad wyraz kontent.Pozdrawiam.PS:post pisałem nie przeczytawszy ostatniej wypowiedzi Nocnego Jastrzębia, ona wiele wyjasniła.Dzięki.Jeszcze jedno pytanie dotyczace Neca, czy jest w menu opcja podobna do opcji w eizo, mianowicie funkcja "paper, tekst", ktora kliknieciem wprowadza łagodny, ciepły odcien czy tez musze zmieniac nastawy monitora (obnizac temperature tylko?}a przy okazji moge coś nakaszanic, .Należe raczej do tych leniwszych osób, ktore bawia sie nabytkiem po zakupie, ustawiaja optymalnie nastawy pod siebie i potem zapominaja o tym, by bezproblemowo uzytkowac sprzet.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Jaki monitor do 4 tys. zl (internet, tekst)?

24 sierpnia 2016, 09:21 - śr

Płynna i łatwa regulacja jaskrawości jest w menu monitorów. Przy kalibracji ColorNavigatorem jaskrawość ustala się raz i nie rusza. Oczywiście można zrobić nieskończoną liczbę "targetów" z różnymi ustawieniami, w tym różną jaskrawością i w razie potrzeby przeprogramować monitor jednym kliknięciem. Nie jest to jednak to czego Pan oczekuje. W Pana przypadku najlepsza jest po prostu regulacja przyciskiem na obudowie. Taka regulacja jest w każdym monitorze, niezależnie od firmy.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Jaki monitor do 4 tys. zl (internet, tekst)?

24 sierpnia 2016, 09:42 - śr

ColorNavigator jest programem kalibracyjno-zarządzającym, nastawy są na sztywno i zawsze z użyciem kalibratora. Edycja parametrów wyświetlania trybu CAL-1/2/3 jest zablokowana w menu monitora. Cyferki oznaczają odpowiednie złącze sygnałowe aktualnie wykorzystywane do połączenia z komputerem (HDMI/DVI/DP).

W NEC nie ma fabrycznie trybu dedykowanego tekst/paper, ale można go bardzo łatwo stworzyć wg własnych preferencji. Albo z poziomu Menu monitora albo z pomocą darmowej aplikacji MultiProfiler. Kwestia sprowadza się do edycji wybranego trybu wyświetlania i ustawienia odpowiedniej temperatury bieli, jasności. Można ewentualnie podnieść punkt czerni, co wizualnie obniży dodatkowo kontrast.

W Pana przypadku możliwości regulacyjne NEC PA powinny być lepszym rozwiązaniem.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
andrzejek68
Posty: 47
Rejestracja: 22 sierpnia 2016, 13:33 - pn

Re: Jaki monitor do 4 tys. zl (internet, tekst)?

24 sierpnia 2016, 10:25 - śr

Wypada mi tylko podziękować Wam za naprawde pomocne i życzliwe rady, pozdrawiam.
andrzejek68
Posty: 47
Rejestracja: 22 sierpnia 2016, 13:33 - pn

Re: Jaki monitor do 4 tys. zl (internet, tekst)?

27 sierpnia 2016, 12:01 - sob

Zdecydowałem sie na eizo cs270 i mialem go zamówić, ale po rozmowie ze sprzedawcą wstrzymalem sie z zakupem do przemyslenia i zweryfikowania..Otóż rozmowca (mily i sympatyczny} odradzał mi monitor szerokogamutowy jako:1-niepotrzebny do moich zastosowań, bo i tak musialbym zaly czas przechodzic na tryb s-rgb
-2-twierdził, ze monitory szerokogamutowe
nie sa przyjazne dla oczu i ze wiele osob narzeka na nie-???
3-eizo cs270 przy minimum jaskrawosci (50 cd/m2) moze byc za jasny {pamietam uwagi Toma, ze moj obecny l768 jako nowy swiecil min na ok. 80 cd/m2 a to dla mnie starczalo}
4-nie do konca wiedział, czy funkacja "paper" jest mozliwa w trybie s-rgb {waski gamut}
5-polecał mniejsze , 24 cale jako bardziej stabilne
6-zalecał zdecydowanie serie ev czy to 2455 czy tez 2750 z lepsza regulacja jasnosci (sam uzywa na ok. 10% i jest to nizej , niz wzmiankowany cs 270}.
7- na pytanie o nec uslyszalem, ze eizo ma lepszy serwis w Polsce i warto sie trzymac tej firmy.
Dlatego wracam ponownie na forum, bo moja koncepcja i wybor legły, ze tak powiem w gruzach.
Chce kupic monitor dobry i przyjazny dla oczu dp pracy a aplikacjami biurowymi , tekstem ,internetem za sensowne pieniadze ( do ok. 4 tys. za 1 monitor, ale docelowo i sukcesywnie mam kupic 3 sztuki, wiec chcialbym by byl to wybor przemyslany i trafiony}.Acha, na jednym stanowisku czesto bywa, ze praca z monitorem to nie wygodne i ufiksowane siedzenie i spogladanie pod optymalnym katem, ale fotel sie przemieszcza, zmienia odleglosc, kąty widzenia, czsem trzeba spojrzec z pozycji wyprostowanej}
Wracajac do meritum, z powrotem mam mętlik w głowie, czy trwac przy 27 cali i cs270 ( z powyzszymi obiekcjami, czy nie ma problemu przelaczac na tryb srgb oraz paper} lub ev 2750 , podobna cena?Czy tez zejsc na 24 cale {wole 16;10, rozdzielczosc tez powinna wystarczyc} i albo zalecane ev2455 czy tez nec p242 jako waskogamutowe i lepsze dla oczu, czy tez eizo cx241 lub nec pa242w?Może jeszcze ktos uprzejmie odniesie sie do powyzszych "zasłyszanych" poglądów.Niestety, to ze placimy wiecej i drozej nie przeklada sie automatycznie, ze mamy zawsze lepiej {przynajmniej do naszych potrzeb}.Przyjaznosc dla oczu to najwazniejszy priorytet, jak dla mnie.Pozdrawiam jeszcze raz.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Jaki monitor do 4 tys. zl (internet, tekst)?

27 sierpnia 2016, 12:11 - sob

Rany Julek, trafił Pan chyba do jakiegoś ignoranta, który chyba nie widział takiego monitora na oczy i nieźle Panu namieszał. :evil:

Ad.1 Jeśli chce Pan z jakichś powodów mieć idealnie sRGB, taką przestrzeń zapewniają TYLKO monitory szerokogamutowe.
Ad.2 Bzdura.
Ad.3 Minimum tego monitora to 14 nitów. Z menu 50 nitów. Wystarczy nawet po ciemku w domu.
Ad.4 "Paper" można uzyskać w trybie predefiniowanym albo odpowiednio regulując monitor, również w trybie sRGB.
Ad.5 Dlaczego nie 17"? Nie ma za dużych monitorów, tak samo jak nie ma za dużych dysków twardych.
Ad.6 EV, poza EV3237, to sprzęt o dwie klasy gorszy pod każdym względem, w tym oczywiście ergonomii.
Ad.7 To z serwisem akurat prawda.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
cz
czuk

Re: Jaki monitor do 4 tys. zl (internet, tekst)?

27 sierpnia 2016, 12:56 - sob

andrzejek68 pisze:Może jeszcze ktos uprzejmie odniesie sie do powyzszych "zasłyszanych" poglądów.Niestety, to ze placimy wiecej i drozej nie przeklada sie automatycznie, ze mamy zawsze lepiej {przynajmniej do naszych potrzeb}.Przyjaznosc dla oczu to najwazniejszy priorytet, jak dla mnie.Pozdrawiam jeszcze raz.
To ja się odniosę,jeżeli rozważasz fotografie to CS270 to najlepszy wybór,problem jedynie z grubością jego ramki uwzględniając w przyszłości Twoją pracę kilku monitorową,jak zawsze mamy dylemat...
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Jaki monitor do 4 tys. zl (internet, tekst)?

27 sierpnia 2016, 13:35 - sob

To ja wtrącę swoje 3 grosze.

Sam mam monitor szerokogamutowy z bardzo podobną matrycą co CS270, tylko nieco lepszy (NEC PA272W). Schodzi on przy regulacji w menu do 20cd/m2, bez potrzeby kalibracji zewnętrznym czujnikiem.
Ja używam go w trybie sRGB i nie odczuwam żadnych dolegliwości. Prawdą jest jednak, że niektórzy narzekają. Najczęściej są to astygmatycy z silnymi soczewkami cylindrycznymi lub innymi silnymi szkłami. Na przyczynę tego problemu kiedyś wpadłem i opisałem w wątku:

http://mva.pl/viewtopic.php?f=41&t=1833#p19327

Jeśli jednak nie ma przeciwwskazań jak powyżej to moim zdaniem można wybrać taki monitor. Ja ze swej strony sugerowałbym monitor o takiej samej specyfice obrazu co CS270 ale z lepszą regulacją. Chodzi oczywiście o NEC PA272W. Monitor współpracuje z darmową aplikacją MultiProfiler, która daje daleko większe możliwości regulacji niż CS270, bez konieczności każdorazowej kalibracji zewnętrznym czujnikiem, w oparciu o 3D LUT i kalibrację fabryczną. Pozwala z palca ustawić 20cd/m2 bez żadnych kombinacji.

Jeśli jesteś wrażliwy na aberracje chromatyczne, to proponuję wybrać wysokiej klasy monitor normalnogamutowy z małą plamką tj. NEC EA275UHD, skalibrowany do sRGB. W tym przypadku bardzo dobrym efektem będzie tekst o świetnej ostrości. Tylko karta grafiki musi być w miarę nowa.

Zdecydowanie odradzam małe monitorki typu 24" i mniejsze.
andrzejek68
Posty: 47
Rejestracja: 22 sierpnia 2016, 13:33 - pn

Re: Jaki monitor do 4 tys. zl (internet, tekst)?

27 sierpnia 2016, 17:26 - sob

Dzięki za odzew.Monitor ma byc nie do koloru lecz do tekstu, biura, internetu i najlepszy "dla oczu".Stanowisko do pracy ma byc z jednym monitorem.Jesli zgodna opinia panuje, ze wybrac 27 cali to wybór pozostaje albo szeroki gamut i cs270 lub pa272w albo standardowy gamut i "gorsze" ev 2750 lub nec ea275 wmi czy uhd .Lekki astygmatyzm okulista u mnie kiedys rozpoznał, nie wiem, czy to moze przelozyc sie na dyskomfort przy korzystaniu z monitora z szerokim gamutem ( o czym maxi wspominał}.Dobór dobrego monitora nie jest sprawa łatwa, przekonalem sie o tym onegdaj za czasów crt przechodzac przez etapy różnych marek i topowych trinitronow czy iijamy { z różnym skutkiem}.Dlatego koniec koncow kupile,m wowczas wspomnianego eizo l768 i nareszcie oczy przestaly mnie bolec{ Wtedy jakieś . 10 lat temu dac za zwykly monitor blisko 5 tys. zl to dla moich znajomych byla glupota i fanaberia, a dla mnie nareszcie spokoj i komfort przy korzystaniu z komputera. }.Cieszę się, ze jeszcze eizo i nec robia porzadne rzeczy, tak rozne od marketowych blyskotek.Ach, jeszcze jedno.Czy eizo 2455 i ev 2750 różnią sie istotnie od eizo 2436, jesli chodzi o obrazowanie?Kupowalem ze dwa lata temu żonie do pracy ev 2436 i montował go gosc ze sklepu, osobiscie go nie widzialem , żona zadowolona, ja przecież moge zobaczyc jak ta seria działa w naturze, a nie poprzez forum i miec punkt odniesienia.Dziękuje jeszcze raz za wszelkie wypowiedzi i za cierpliwosc i zyczliwosc.Pozdrawia,/

Wróć do „Polecane monitory”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu