Monitor do pracy w domu - do 4 000 zł

Listy polecanych monitorów do różnych zastosowań.
GrzesiekR
Posty: 1274
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Monitor do pracy w domu - do 4 000 zł

05 września 2016, 14:40 - pn

mikej pisze:Jako pierwszy oglądaliśmy EIZO CS270, który pewnie wybrałbym kupując w ciemno. I tu duże rozczarowanie. Czcionki są dziwnie grube, z kolorową otoczką i po prostu źle się patrzy na tekst, wyraźnie czuliśmy dyskomfort. Jest gorzej niż na starym LCD 19", nie mówiąc o taniej iiyamie 22" FullHD, którą mam w pracy. Sprawdzaliśmy ustawienia ClearType, ale wszystkie wyglądały źle. Najgorzej jednak wygląda CAD, gdzie skośne linie na białym tle robią się czerwone (mają taką czerwoną poświatę). Monitor był ustawiony w sRGB, podświetlenie 10%, rozdzielczość natywna, skalowanie w Windows na 100%.
Hmm, bardzo dziwne zjawiska. Napewno nie powinno ich być na tym monitorze ani na żadnym innym na tej czy podobnej matrycy. Najwidoczniej było coś nie tak po stronie komputera/systemu operacyjnego albo po prostu była ustawiona rozdzielczość nienatywna dla tego monitora. Dobrze było by to zobaczyć z innym źródłem obrazu.
mikej
Posty: 18
Rejestracja: 27 grudnia 2010, 21:39 - pn

Re: Monitor do pracy w domu - do 4 000 zł

05 września 2016, 14:54 - pn

Jedyne, czego nie testowałem to całkowite wyłączenie ClearType, ale to nie ma wpływu na CAD. Rozdzielczość była natywna.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor do pracy w domu - do 4 000 zł

05 września 2016, 14:55 - pn

Hmm do Hmm.
Chyba NocnyJastrząb by nie pozwolił na takie grube błędy przy sprawdzaniu monitora. W końcu nie kupowali u rzeźnika. ;)
Aczkolwiek też jestem zdziwiony.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3882
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Monitor do pracy w domu - do 4 000 zł

05 września 2016, 16:24 - pn

Ja tylko (albo "aż" :D ) udostępniłem monitory. Podpięte po DisplayPort. Jeżeli Klient jest wyczulony sprawdza to, co go interesuje. Oczywiście różnica wynikająca z rozdzielczości jest ewidentna. "Kolorowe obwódki" wokół tekstu/ikonek to też żadna nowość. Aczkolwiek chyba nie każdy to dostrzega. Dużo ludzi zwracało na to uwagę na 24" jak wchodziły modele LED-owe z poszerzonym gamutem. Kolejna kwestia to "zaczerwienie" obrazu, które też dość często się zauważa przy pierwszym kontakcie z monitorem opartym na GB-r.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16335
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor do pracy w domu - do 4 000 zł

05 września 2016, 16:34 - pn

CS270 jest po prostu szerokogamutowy i stąd, ludzie przyzwyczajeni do laptopianych gamutów wielkości paznokcia, dziwnie się czują.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
GrzesiekR
Posty: 1274
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Monitor do pracy w domu - do 4 000 zł

05 września 2016, 16:44 - pn

NocnyJastrzab pisze:Ja tylko (albo "aż" :D ) udostępniłem monitory. Podpięte po DisplayPort. Jeżeli Klient jest wyczulony sprawdza to, co go interesuje. Oczywiście różnica wynikająca z rozdzielczości jest ewidentna. "Kolorowe obwódki" wokół tekstu/ikonek to też żadna nowość. Aczkolwiek chyba nie każdy to dostrzega. Dużo ludzi zwracało na to uwagę na 24" jak wchodziły modele LED-owe z poszerzonym gamutem. Kolejna kwestia to "zaczerwienie" obrazu, które też dość często się zauważa przy pierwszym kontakcie z monitorem opartym na GB-r.
Kolejne hmm. Jako posiadacz szerokogamutowca, w pewnym stopniu rozumiem o co chodzi, ale w moim przypadku to zasługa soczewek okularowych z dość mocnym cylindrem. W soczewkach kontaktowych jest czysto jeśli chodzi o kolorowe cienie. No ale, mam rozumieć, że widać to przy pierwszych kontaktach, a potem już tego taka osoba nie widzi? Zastanawia mnie ta rozbieżność w widzeniu takich zjawisk, ponieważ jak dotąd nikt nie raportował takich spostrzeżeń. Mamy tu przecież sporo posiadaczy szerokogamutowców i mało kto narzeka na to. Wiele osób ma np. sytuację, że pracuje w biurze na wąskim gamucie, a w domu ma szeroki...
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor do pracy w domu - do 4 000 zł

05 września 2016, 17:30 - pn

A może to był CX271, a nie CS270 :?: W innych wątkach narzekano na ostrość tekstu w tego typu panelu. Na CS270 jak do tej pory nie.
Ja jak przesiadałem się z normalnego na szeroki gamut to zwróciłem uwagę na inny "kolor" bieli (tylko bieli), ale nie było to zaczerwienienie. Pozostałe kolory wyglądały dosłownie identycznie (LCD1990SXi i PA272W w trybie sRGB).
GB-r LED ma silną składową czerwoną, ale składowe zielona i niebieska są tak samo silne. No w każdym razie ja nie widzę problemu, a podświetlenie jest tu bardzo podobne do CS270.
Wygląda na to, że faktycznie różnie ludzie reagują i że problem nie jest wcale taki rzadki.
andrzejek68
Posty: 47
Rejestracja: 22 sierpnia 2016, 13:33 - pn

Re: Monitor do pracy w domu - do 4 000 zł

05 września 2016, 19:25 - pn

"Kolorowe obwodki wokół czcionek,czy tez czerwonawe świecenie monitora" dotyczą każdego szerokogamutowca?Nigdy wczesniej o czyms takim nie slyszałem.Z jednej strony czytam, ze nawet do pracy z tekstem, tabelkami bez bawienia sie w kolor , lepiej wybrac coś wyzszego, niż zwyklą biurwę, a tu taka niespodzianka.Wiem, ze kupowanie wysylkowe to nienajlepsza opcja, ze lepiej sprawdzic i porownac w sklepie(jesli ktos ma takie mozliwosci),ale nawet wtedy nie zawsze sie dokona dobrego wyboru, bo czesto cos zaczyna przeszkadzac stopniowo, po paru dniach, godzinach pracy.Ciekawe, czemu nie produkuje sie dobrej biurwy, nawet monochromatycznej, łagodnej dla oczu w cenie zblizonej do cs,cx270, pa272w?





9jesli ktos ma takie mozliwosci}
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor do pracy w domu - do 4 000 zł

05 września 2016, 19:55 - pn

Bo sprzedaż byłaby znikoma.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3882
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Monitor do pracy w domu - do 4 000 zł

05 września 2016, 20:38 - pn

GrzesiekR pisze:
NocnyJastrzab pisze:Ja tylko (albo "aż" :D ) udostępniłem monitory. Podpięte po DisplayPort. Jeżeli Klient jest wyczulony sprawdza to, co go interesuje. Oczywiście różnica wynikająca z rozdzielczości jest ewidentna. "Kolorowe obwódki" wokół tekstu/ikonek to też żadna nowość. Aczkolwiek chyba nie każdy to dostrzega. Dużo ludzi zwracało na to uwagę na 24" jak wchodziły modele LED-owe z poszerzonym gamutem. Kolejna kwestia to "zaczerwienie" obrazu, które też dość często się zauważa przy pierwszym kontakcie z monitorem opartym na GB-r.
Kolejne hmm. Jako posiadacz szerokogamutowca, w pewnym stopniu rozumiem o co chodzi, ale w moim przypadku to zasługa soczewek okularowych z dość mocnym cylindrem. W soczewkach kontaktowych jest czysto jeśli chodzi o kolorowe cienie. No ale, mam rozumieć, że widać to przy pierwszych kontaktach, a potem już tego taka osoba nie widzi? Zastanawia mnie ta rozbieżność w widzeniu takich zjawisk, ponieważ jak dotąd nikt nie raportował takich spostrzeżeń. Mamy tu przecież sporo posiadaczy szerokogamutowców i mało kto narzeka na to. Wiele osób ma np. sytuację, że pracuje w biurze na wąskim gamucie, a w domu ma szeroki...
Dlatego napisałem, że kolorowe obwódki były widoczne bardziej na 24", gdzie plamka jak i same piksele są większe. Podobny efekt był zarówno na PA242 jak i na CX240. Widziałem to ja oraz kilka Klientów. Raz jeden Klient miał uwagi też po zakupie, gdzie wyświetlając ten obrazek >> https://monitory.mastiff.pl/temp/Pixl_RGB.jpg dopatrywał się na wskazówkach zegarka efektu "aberracji chromatycznej". Duża wskazówka była z jednej strony niebieska, z drugiej czerwona.

Co do czerwonego zafarbu, efekt mija z czasem i biel jest odbierana normalnie.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor do pracy w domu - do 4 000 zł

05 września 2016, 22:42 - pn

NocnyJastrzab pisze:wyświetlając ten obrazek >> https://monitory.mastiff.pl/temp/Pixl_RGB.jpg ...
No to dupa blada.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3882
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Monitor do pracy w domu - do 4 000 zł

05 września 2016, 23:22 - pn

Max wyświetl u siebie na 100% i przyjrzyj się z 10 cm. Widać delikatnie nie tylko na dużej wskazówce. Na pulpicie czcionki i ikonki OK.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16335
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor do pracy w domu - do 4 000 zł

06 września 2016, 00:04 - wt

To jest LCD. Błędy kowergencji nie są wadą a cechą tej technologii.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
andrzejek68
Posty: 47
Rejestracja: 22 sierpnia 2016, 13:33 - pn

Re: Monitor do pracy w domu - do 4 000 zł

06 września 2016, 00:13 - wt

Czy to znaczy, że te kolorowe obwodki wokół np. czcionek nie sa symptomatyczne dla monitorow lcd szerokogamutowych tylko dotyczą wszystkich lcd, także tych z srgb?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16335
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor do pracy w domu - do 4 000 zł

06 września 2016, 00:19 - wt

Oczywiście.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
andrzejek68
Posty: 47
Rejestracja: 22 sierpnia 2016, 13:33 - pn

Re: Monitor do pracy w domu - do 4 000 zł

06 września 2016, 00:40 - wt

Nie chcę zostac odebrany jako czepialski, bo nie mam takich intencji.Tylko dlaczego autor wątku widział te "kolorowe obwodki" na eizo cs a nie byly widoczne na srgb nec 275wmi i uhd?Ktos wczesniej wspomniał, ze jest to znane zjawisko bardziej uwidocznione przy wprowadzanych 24'' i szerokim gamucie, co sugeruje, ze monitory srgb sa od tej przywary {aberracji chromatycznej} wolne?Uscislając, wolę zaplacic za monitor wiecej by dostac mniej wadliwy obraz, ale nie chce sie znalezc w sytuacji, jesli okaze sie, ze drozszy i teoretycznie lepszy monitor np. pa272w (kolor mnie nie interesuje jak wspomnialem} okaze sie dla moich potrzeb {tekst, czcionka, tabelki} gorszy, niz zwykly biurowiec typu nec ea275wmi, 275uhd czy nawet eizo ev2750.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4322
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Monitor do pracy w domu - do 4 000 zł

06 września 2016, 05:47 - wt

Kolorowe obwódki w tekście są b. skutecznie kompensowane przez Clear Type - niestety nie dotyczy to astygmatyków, ci ostatni widzą cuda-niewidy, a aberracje są ich w stanie doprowadzić do zerzygu (autentyczny kejsik).
Sam mając idealny wzrok na szerokogamutowcach nie widzę na tekście nawet cienia obwódek (OSX), ale jak popatrzyłem sobie przez cylindry tego pacjenta na monitor to też zrobiło mi się słabo ;)
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor do pracy w domu - do 4 000 zł

06 września 2016, 08:39 - wt

max pisze:
NocnyJastrzab pisze:wyświetlając ten obrazek >> https://monitory.mastiff.pl/temp/Pixl_RGB.jpg ...
No to dupa blada.
Mówiąc "dupa blada" miałem na myśli dupę bladą, po lewej stronie zdjęcia. :twisted:
Nic ponad to.

PS. Sprawdzę wieczorem, ale kiedyś oglądałem już te zdjęcia i nic mi się nie rzuciło na oczy. Nie zwracałem jednak wtedy na ten aspekt uwagi, z drugiej strony, gdyby efekt był intensywny to bym pewnie coś zobaczył.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16335
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor do pracy w domu - do 4 000 zł

06 września 2016, 09:56 - wt

andrzejek68 pisze:Nie chcę zostac odebrany jako czepialski, bo nie mam takich intencji.Tylko dlaczego autor wątku widział te "kolorowe obwodki" na eizo cs a nie byly widoczne na srgb nec 275wmi i uhd?Ktos wczesniej wspomniał, ze jest to znane zjawisko bardziej uwidocznione przy wprowadzanych 24'' i szerokim gamucie, co sugeruje, ze monitory srgb sa od tej przywary {aberracji chromatycznej} wolne?Uscislając, wolę zaplacic za monitor wiecej by dostac mniej wadliwy obraz
Zdefiniujmy może o czym mówimy. Aberracja chromatyczna to wada układu optycznego (soczewki obiektywu, oka), polegająca na rozszczepieniu światła pod innym kątem zależnie od długości fali (barwy). Ogniskowanie nie jest w jednym punkcie, tylko różne kolory trafiają w inne miejsca. Robi się tęcza. W monitorze natomiast jest kompletnie inne zjawisko. Obraz nie jest tworzony z pikseli jednolitej barwie tylko z trzech w barwach RGB. Piksele RGB nie są jeden na drugim tylko OBOK SIEBIE. Nigdy piksel biały nie jest biały, tylko czerwono-zielono-niebieski. Wszystkie monitory tworzą obraz dokładnie w ten sam sposób, więc nie ma mniej czy bardziej wadliwych. To nie jest wada monitora. Bardziej można by mówić o wadliwej samej idei tworzenia obrazu. Technika w tej chwili nie potrafi wytworzyć obrazu bez rozbicia go na kolory składowe, więc niezależnie ile by Pan płacił, każdy ma taką "wadę".
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
mikej
Posty: 18
Rejestracja: 27 grudnia 2010, 21:39 - pn

Re: Monitor do pracy w domu - do 4 000 zł

06 września 2016, 10:11 - wt

Wygląd tekstu oceniałem w programie, w którym pracuję - JetBrains IntelliJ IDEA, font Monospaced 14 - to samo, co mam w pracy na 22". Rzuciło mi się w oczy, że znaki były dziwnie pogrubione, tekst źle się czytało. Kolory zobaczyłem po przyjrzeniu się z mniejszej odległości - więc może to po prostu prawidłowe działanie ClearType, ale nie zmienia to faktu, że litery wyglądały dziwnie i były zdecydowanie grubsze niż na EA275WMi. Nie mam pojęcia, skąd ta różnica przy tej samej rozdzielczości i wszystkich ustawieniach.

Wróć do „Polecane monitory”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68395
Liczba tematów: 4130
Liczba użytkowników: 3945
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Goldberg
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu