Monitor 27+ pod multimedia.

Listy polecanych monitorów do różnych zastosowań.
Delirius
Posty: 4
Rejestracja: 04 maja 2016, 12:35 - śr

Monitor 27+ pod multimedia.

01 października 2016, 13:04 - sob

Witam,
czytuję mva już jakiś czas, ale obawiam się, że zamiast robić się od tego coraz mądrzejszy, coraz bardziej głupieję :) Sęk w tym, że szukam monitora do domu, gdzie będzie służył głównie do rozrywek, tj. gry, filmy, sporadycznie internet. Nie potrzeba zatem formatu 16x10, wiernego odwzorowania kolorów itp. a raczej gęstość pikseli i wygoda korzystania w warunkach słabego oświetlenia. Mam wrażenie, że tych warunków nie da się spełnić nie inwestując w monitor z najwyższej półki graficznej, najlepiej z OCF. Poradźcie mi proszę, czy prócz EIZO CG277, EIZO CX271 lub w ostateczności NEC 275UHD w ogóle wchodzi w grę przy moich wymaganiach? Generalnie bardzo sobie cenię dobrą czerń jaką dawały matryce PVA i nie chciałbym wydawać sporej kasy tylko po to by czuć niedosyt po przesiadce na IPS/PLS. Z drugiej strony mam takie wewnętrzne poczucie, że monitor graficzny do takich zastosowań to trochę profanacja... z chęcią wysłucham, co macie na ten temat do powiedzenia i ew. na jakie jeszcze monitory mógłbym zwrócić uwagę.
Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor 27+ pod multimedia.

01 października 2016, 13:12 - sob

Z Twojego wywodu jasno wynika, że potrzebujesz telewizora, nie monitora.

Proponuję pomyśleć o:
https://hdtvpolska.com/lg-oled-65b6j-te ... -oleda-e6/
w wersji 55".

Kupowanie monitora graficznego na IPS, nawet z OCF, o zwyczajnym kontraście 1000:1, do rozrywki, to moim zdaniem nieporozumienie.
Delirius
Posty: 4
Rejestracja: 04 maja 2016, 12:35 - śr

Re: Monitor 27+ pod multimedia.

01 października 2016, 13:31 - sob

Dziękuję za radę, wydaje mi się ona trafna, jednak mam kilka wątpliwości. Proszę wybaczyć jestem amatorem w temacie :) Po pierwszego, z jakiegoś powodu istnieje podział na monitory i telewizory i zwyczajnie zastanawiam się czy jakaś cecha telewizorów nie stanowi bariery w stosowaniu ich jako monitor komputerowy. Pierwsze co mi przychodzi do głowy to wysoki input lag. Co prawda raczej nie grywa w FPSy ale i tak nie wiem czy przy innych produkcjach nie będzie on przeszkadzał, z racji, że patrząc z grubsza na specyfikacje jest on o rząd większy niż w monitorach. Druga sprawa to sugerowane przez Pana 55 cali to zdecydowanie za dużo, jednak odległość w jakiej siedzę to jakieś 1.5 metra a i nie wiem jak duża musiałaby być gęstośc pikseli/jak mocny musiałbym mieć sprzęt by to uciągnąć i być zadowolonym :) Maks to 4k 32" aczkolwiek widzę, że takie TV są w obrocie.

EDIT:
A przepraszam, patrzyłem na szybko i chyba się pomyliłem. 32" owszem, 4k owszem ale jedno i drugie to chyba ciężko.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor 27+ pod multimedia.

01 października 2016, 13:48 - sob

Oczywiście, że istnieje podział na monitory i telewizory.

Z mojego doświadczenia wynika, że:

Monitory:
* służą do pracy: aplikacje biurowe, projektowanie np. graficzne, inżynierskie itp.
* korzysta się z nich z odległości 50-70cm, stąd mają wielkość 20-32", co z tej odległości wypełnia dość spory wycinek świata
* służą zasadniczo do wyświetlania obrazu stałego, nieruchomego
* służą do pracy w świetle dziennym lub silnym sztucznym, zbliżonym do dziennego

Telewizory:
* służą do oglądania obrazu, na ogół ruchomego, z większej odległości, 2-3-5m.
* są więc większe, 30-40-65"
* służą do oglądania w słabym, ambientowym oświetleniu

Ze względu na obecny stan techniki:

Monitory mają ekrany:
* LCD, na ogół IPS, o poziomie kontrastu 1000:1, wystarczającym do pracy i daleko niewystarczającym do oglądania treści audiowizualnych. Wyższy kontrast niż 1000:1 jest męczący przy pracy, jednocześnie bardzo źle wygląda przy treściach audiowizualnych.

Telewizory, zwłaszcza OLED:
* świetnie nadają się do oddawania obrazu ruchomego, gdyż do tego zostały stworzone (matryce 100-120Hz)
* mają nieskończony kontrast i idealnie czarną czerń, co ma fundamentalny wpływ na efekt jaki odbieramy, głębie i poziom naturalności

Co do input lagu. Wynika on zazwyczaj ze skomplikowanej obróbki obrazu jakie wykonują procesory w telewizorach. Większość z nich ma jednak tryby o nazwie "Gra" itp., których zadaniem jest maksymalne skrócenie drogi sygnału, obróbki obrazu, wpływu na niego, a więc i input lagu. Z tego samego powodu również monitory graficzne mają na ogół wysoki input lag.
Panele OLED mają konstrukcyjnie wielokrotnie mniejsze smużenie od ekranów LCD, zwłaszcza jeśli są 100-120Hz.

Gry to użytkowanie bardzo zbliżone do filmowego i zupełnie niepodobne do biurowego czy np. projektowania.

Niestety obecnie nie ma monitorów OLED i nie zanosi się, aby się prędko pojawiły. Jest znany mi tylko jeden model, ale jego zakup jest nieopłacalny w porównaniu do telewizora OLED LG B6 55", który zaproponowałem.
http://www.benchmark.pl/aktualnosci/del ... -cena.html
Delirius
Posty: 4
Rejestracja: 04 maja 2016, 12:35 - śr

Re: Monitor 27+ pod multimedia.

01 października 2016, 14:00 - sob

Na monitory OLED w normalnej cenie to niestety wiem, że jeszcze sobie poczekamy :( No cóż, dziękuję za pouczające rady, z pewnością z nich skorzystam :)
cz
czuk

Re: Monitor 27+ pod multimedia.

01 października 2016, 14:02 - sob

Max jak Ciebie zabraknie to to forum całkowicie podupadnie .Tom01 powinien Ci płacić pensje. ;)
Delirius pisze:Witam,
czytuję mva już jakiś czas, ale obawiam się, że zamiast robić się od tego coraz mądrzejszy, coraz bardziej głupieję :) Sęk w tym, że szukam monitora do domu, gdzie będzie służył głównie do rozrywek, tj. gry, filmy, sporadycznie internet. .
Plazmę Panasonic mógłbyś jeszcze rozważyć seria ST60E, GT60E ostatnie wyprodukowane,dostępne tylko na allegro,dla mnie kupowanie monitora komputerowego do takich zastosowań to wielkie nieporozumienie i jeszcze w takiej cenie.
Delirius
Posty: 4
Rejestracja: 04 maja 2016, 12:35 - śr

Re: Monitor 27+ pod multimedia.

01 października 2016, 14:27 - sob

Generalnie lubię specjalizacje, jak cos jest do wszystkiego to jest do niczego :) Pod pracę z tekstem i web development to już kryteria mam całkiem inne m.in. 24" 16x10 w ilości sztuk min.2 uważam za must-have. Czekam jeszcze na ea245wmi i jeśli okaże się taki super to go wezmę jak nie to biorę ev2455. Co do tych plazm - kiedyś się na nie natknąłem i muszę przyznać że myślałem o takim rozwiązaniu, ale jakoś wyleciało mi z głowy. Dziękuję za przypomnienie :)

Wróć do „Polecane monitory”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68365
Liczba tematów: 4128
Liczba użytkowników: 3942
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: kilgore
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu