Monitor (27" - 31") bez kalibracji

Listy polecanych monitorów do różnych zastosowań.
lerooo3
Posty: 1
Rejestracja: 11 grudnia 2016, 00:51 - ndz

Monitor (27" - 31") bez kalibracji

11 grudnia 2016, 01:51 - ndz

Mam trochę nietypowe pytanie, albowiem po wielu dniach przeglądania dostępnych modeli, opinii, testów, recenzji zrozumiałem ważną rzecz. Zwykłemu kowalskiemu niepotrzebny żaden monitor graficzny, jest on wręcz takiej osobie kompletnie zbędny. Nie wykorzysta jego funkcji i źle się nim obsłuży. Profesjonalne monitory graficzna, jak sama nazwa wskazuje, są dla profesjonalnych grafików, inżynierów itd. Według mnie, niektórzy polecając tego typu klasę monitorów nie często to rozumieją lub błędnie domniemają pewne kwestie.

Nie należę do żadnych z grup docelowych tychże monitorów. Więc pojawiam się tutaj z pytaniem, jako że nie potrafię znaleźć żadnej rzetelnej informacji nt. monitorów przed kalibracją. Otóż jako że używam różnych systemów operacyjnych i różnych GPU (kalibracja programowa kompletnie odpada) jak i również dużo manipuluję ustawieniami monitora (w szczególności kolorem barw i jasności), wydaję mi się że kalibracja w moim wypadku by bardziej szkodziła aniżeli pomagała i byłaby zbędnym bajerem.
Monitora będę używał głównie do wyświetlania multimediów (głównie filmy, obrazki) oraz tekstu w ciemnym pomieszczeniu. Zależy mi na dobrej jakości obrazu i wysokiej wytrzymałości monitora (czas działania to będzie co najmniej 12h dziennie, jakby przepracował z dekadę na tych samych parametrach to byłbym wniebowzięty). Ale nie oczekuję cudów, nie oczekuję profesjonalnej precyzji, po prostu, od tak, dobra jakość "na oko". Nie wiem, czy jestem w ogóle w stanie wykorzystać 10-bitowe matryce, i czy w ogóle widać jakąkolwiek różnice. Wiem, że panele IPS nie odwzorują mi dobrej czerni, ale powinna być chociaż nienaganna, to samo z wyświetlaniem jednolitych powierzchni. Wiem, że jeżeli chcę wyższej ostrości to powinienem celować w monitory o raczej mniejszej plamce, ale większość filmów i tak kończy się na FHD, a ze względu na wcześniej wymienione częste zmiany systemów operacyjnych, monitor 4K przyprawiałby mnie o ból pośladków.

Znalazłem kilku kandydatów:
EA275WMi (WQHD, W-LED, 8-bit)
EA304WMi (WQXGA, GB-r LED, 10-bit)
EA305WMi (WQXGA, GB- LEDr, 8-bit(?))

Czy spełnią one moje oczekiwania? Obecnie używam EV2436 i nie narzekam, chociaż wydaje mi się że powłoka jest mocno matowa i przez to cierpi na tym ostrość. Szczególnie zastanawia mnie sens 10-bitowej matrycy i coś takiego da się zauważyć bez skomplikowanego sprzętu np. na filmie.
cz
czuk

Re: Monitor (27" - 31") bez kalibracji

11 grudnia 2016, 02:58 - ndz

lerooo3 pisze: EA275WMi (WQHD, W-LED, 8-bit)
EA304WMi (WQXGA, GB-r LED, 10-bit)
EA305WMi (WQXGA, GB- LEDr, 8-bit(?))

Czy spełnią one moje oczekiwania? Obecnie używam EV2436 i nie narzekam, chociaż wydaje mi się że powłoka jest mocno matowa i przez to cierpi na tym ostrość. Szczególnie zastanawia mnie sens 10-bitowej matrycy i coś takiego da się zauważyć bez skomplikowanego sprzętu np. na filmie.
Tylko Nec EA275wmi ,matryca satynowa większa ostrość ,pozostałe dwa są zupełnie nieopłacalne ze względu na cenę ponad 6000pln

Za tą cenę 6000pln ,to tylko Eizo EV3237 4K UHD.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor (27" - 31") bez kalibracji

11 grudnia 2016, 03:56 - ndz

EA304/5WMi są szerokogamutowe (GB-r LED). 304 nie ma 3D ani 3x3M+1D LUT. 305 chyba nie ma, choć tego nie jestem pewien. Będzie więc problem z sRGB.

Tekstów, zazwyczaj czarnych na białym tle, nie powinno się oglądać w ciemnym pomieszczeniu. To męczy wzrok, konkretnie biel monitora na tle otoczenia.

Jeśli chcesz, żeby monitor Ci działał 10 lat, to musi być pancerny model, chyba jednak profesjonalny. Jeśli lubisz regulować monitor to w NEC PA272W, szczególnie po zainstalowaniu MultiProfilera, będziesz siedział 2 tygodnie. Z drugiej strony ten monitor fabrycznie jest tak dobrze wyregulowany, że lepiej nie ruszać nic poza Brightness, po wcześniejszym ustawieniu sRGB. Ma GB-r LED, 3D LUT, czujnik RGB i wszystkie szykany. Można regulować do woli, a potem zresetować go do ustawień fabrycznych, jak już go kompletnie rozregulujesz. ;) Ma tą unikalną cechę, że wyświetli to co mu każesz, to znaczy to co mu wpiszesz w menu regulacyjne lub MultiProfilera. Mam na myśli to, że można tam wprowadzać dane w jednostkach bezwzględnych, np. jasność w cd/m2, a nie w % (które niewiele mówią o rzeczywistej jasności). Wiedząc np. że wieczorem lepiej nie przekraczać 40-60cd/m2, to tyle ustawisz. Po ciemnicy też się da przy 30cd/m2, ale na dłuższą metę lepiej używać każdego monitora w jasno oświetlonym otoczeniu.

Drogi jest skubaniec. Jako alternatywę można rozważyć:

NEC EA275WMi
NEC EA275UHD
EIZO EV3237
EIZO CS2730
EIZO CX271 (jeśli jeszcze da się kupić fabrycznie nowy)
Teoretycznie EIZO EV2750, praktycznie cena z kosmosu.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor (27" - 31") bez kalibracji

11 grudnia 2016, 12:33 - ndz

lerooo3 pisze:Mam trochę nietypowe pytanie, albowiem po wielu dniach przeglądania dostępnych modeli, opinii, testów, recenzji zrozumiałem ważną rzecz. Zwykłemu kowalskiemu niepotrzebny żaden monitor graficzny, jest on wręcz takiej osobie kompletnie zbędny. Nie wykorzysta jego funkcji i źle się nim obsłuży. Profesjonalne monitory graficzna, jak sama nazwa wskazuje, są dla profesjonalnych grafików, inżynierów itd.
Bzdura. Profesjonalne monitory oferują nieporównywalnie lepszą jakość wyświetlania. Znajdują uznanie w jakichkolwiek zastosowaniach, gdzie wrażliwość użytkownika pozwoli na ich docenienie. Nie ma czegoś takiego jak "nie wykorzysta". Użytkownik ma oczy i widzi 100% walorów obrazu. Nie deformuje ani wyświetlania ani nie pogarsza swojego widzenia, to oczywiste. Inna sprawa, że monitory zawodowe są, jak trafnie Pan zauważył, sprzętowo kalibrowane, zapewniając idealną zgodność ze standardami bez potrzeby zatrudniania karty graficznej.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Polecane monitory”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 6 użytkowników online :: 5 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Majestic-12 [Bot], SzymonBN
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu