Niefotograficzne monitory dla web developera. Praca z kodem i konsolami, czasem obróbka grafiki.

Listy polecanych monitorów do różnych zastosowań.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Niefotograficzne monitory dla web developera. Praca z kodem i konsolami, czasem obróbka grafiki.

25 listopada 2017, 21:47 - sob

bacardi pisze:
25 listopada 2017, 09:54 - sob
Otoz to. Tak wlasnie zasugerowal mi jeden ze sprzedawcow i tak tez uczynilem. Teraz widze ze Decyzja byla sluszna bo oprócz tego ze postawilem juz kilka profili pod siebie to do tego sie ucze. A cena porownywalna do 'selekcji' i kalibracji.
O dostepnosci sprzetu w dniu zakupu nie wspomne ;)

Jeśli temat Pana interesuje i ma Pan ochotę uczyć się i eksperymentować, super. Jednak nie każdy ma ochotę wyważać otwarte drzwi. Praktycznie nie ma możliwości, aby od razu, bez żadnego doświadczenia ustawić stanowisko poprawnie. Science Fiction. Sama kalibracja do syntetycznych parametrów, zgodnie z tym co pisze P. Marcin to sprawa banalna i na Pana monitorze prawie całkowicie zautomatyzowana. Tyle, że to kompletnie nie załatwia problemu. Aby optymalnie / neutralnie widzieć obraz na nowym nabytku, taka kalibracja to 5% roboty. Właśnie dlatego wiele firm, w tym moja, oferuje przygotowanie fachowo, przez osobę mającą pojęcie o przedmiocie. Mając to na uwadze, proszę nie ferować od razu wyroków, że był to lepszy wybór. Z pewnością poprawia samopoczucie, ale nie ma żadnych dowodów, że faktycznie jest to lepsze wyjście.

Proszę też nie przemycać między wierszami krytyki moich usług dodatkowych jak selekcjonowanie monitorów. Ciekawe czy byłby Pan taki mądry, jeśli trafiłby Pan na coś takiego:

PA272W-pixel.jpg
PA272W-pixel.jpg (118.47 KiB) Przejrzano 4701 razy

Zdjęcie świeżutkie, z partii monitorów które robię w tej chwili. Dokładnie ten sam model, który Pan kupił i z tej samej partii. Kiedy Pan go zamawiał, w Polsce było tylko 10 szt tego modelu. Miał Pan aż 10% szans, że na niego trafi, zakładając, że 9 jest ok. Wszystko jest fajnie, jeśli monitor jest idealny i wówczas łatwo chwalić się "sprytem", że zaoszczędziło się na sprawdzeniu monitora i krytykować pazerność sprzedawcy, który zapewne chce naciągnąć na dodatkową opłatę.

Niestety piksele i nierówności podświetlenia i to nie jest wcale rzadkość wbrew temu co pisze P. Marcin:

Czornyj pisze:
24 listopada 2017, 16:36 - pt
na próbie kilkudziesięciu EAxx5 nie widziałem ani jednego z wadami pikseli więc najwyraźniej wystarczająco chroni je przed nimi QC NEC DS

Argument o skalibrowaniu dziesiątków monitorów i nie zobaczeniu ani jednego piksela, jest bezwartościowy. Dziwię się, że padł w ogóle z ust Pana Marcina. Każdy fachowiec wie, że na nowym monitorze prawie nigdy nic nie ma. Jeśli wady pikseli mają się ujawnić, potrzeba minimum kilku, kilkunastu dni na biurku lub kilkudziesięciu godzin w komorze do wygrzewania. Podobnie z wyciekami światła przy krawędzi. Wynikają one z naprężeń a te z kolei ze zmian temperatury. W ostatnim roku wartość monitorów z pikselami na jakie trafiłem to około 40 tys zł. Większość NEC-ów. Także, Panie Marcinie, z tą kontrolą jakości wcale nie jest tak różowo. Jeśli Pan nie wierzy, T.G. z NEC DS może Panu opowiedzieć o takich przypadkach. Wszystko jest jawne.

Także, Panie bacardi, łatwo się pisze z wygodnego fotela po łatwej transakcji. Proszę nie krytykować tych, którzy wykonują brudniejszą część roboty.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Niefotograficzne monitory dla web developera. Praca z kodem i konsolami, czasem obróbka grafiki.

25 listopada 2017, 22:13 - sob

Mag pisze:
25 listopada 2017, 10:01 - sob
Poniekąd masz rację i nie masz racji. Rację masz bo jak pisałeś, to co kupiłeś jest Twoje i się uczysz. Nie masz racji bo każdy kalibrator wystarczy ma 2-3 lata i trzeba będzie kupić nowy. Trzeba się nad tym wszystkim poważnie zastanowić.
max pisze:
25 listopada 2017, 11:17 - sob
Nie ktoś, tylko Tom01. Jak myślisz, dlaczego?
PS. Wystarczy naprawdę krótki przewód myślowy i podstawowe kojarzenie informacji. :)
Czornyj pisze:
25 listopada 2017, 10:41 - sob
nie bardzo ma się tutaj co starzeć, zużyć czy zabrudzić.

Panowie, każda rzecz się starzeje, to oczywista oczywistość. Max, jeśli nie ma Pan dowodów, proszę o ucięcie spekulacji i sugestii poniżej pasa. Panie Marcinie, w środku I1 D3 nie ma kryształów kryptonitu ani innych nierealnych substancji. Jest zwykła dioda krzemowa, trochę elektroniki. Podobna konstrukcja optyczna jest stosowana przez inne firmy, jak choćby Konica-Minolta. Rozbierałem głowicę pomiarową. Hermetyczna, tylko szkło, zero plastików itd. A mimo to płynie. Miernik za 55 tys zł trzeba raz na dwa lata wysyłać do serwisu. Producent mówi co rok, ale trochę to olewam. Przez te dwa lata miernik płynie 1,8-2,0 dE. Mam nawet raporty z kontroli dla niedowiarków. Pan natomiast chce mi wmówić, że miernik za 900 zł nie płynie całkiem. Fantastyka. Poza częścią optyczną, właściwości też zmienia część elektroniczna. O ile cyfrowa pomijalnie i bez wpływu na wyniki, to analogowa, przed przetwornikiem A/D jak najbardziej i to widać.

Jakiś czas temu, bodajże przełom 2014 i 2015, kiedy I1 Display Pro były już dość długo na rynku, pokusiłem się o sprawdzenie najstarszych jakie miałem i porównać z nowymi. Kupiłem ich 15 szt na cele testu plus dwa stare, naprawdę stare, z początku produkcji. Poniżej wyniki. Nietrudno wykryć które nowe.

I1D1-test15.jpg

Temat był wówczas obgadany z Maćkiem Koprem, może Pan zagadnąć, na pewno pamięta. Nie chciało mi się opracowywać żadnego testu, a poza tym udokumentowana informacja, że najbardziej popularny czujnik to jednorazówka (serwis w X-Rite kosztuje 340EUR), była niekorzystna z handlowego punktu widzenia. Wyniki poszły do szuflady. Jednakże w przeciwieństwie do Pana nie wychwalam pod niebiosa aktualnie będących na celowniku produktów. Dygresja: M.in. pod Pana wpływem kilku ludzi, w tym ja, wywaliło kasę na PRO-1000. Drugi raz bym jej nie kupił, jednak Pan nawet słowem nie ostrzegł następnych, że z nią coś jest nie tak. Ale rozumiem, aktualne sympatie mają "C" w nazwie, więc trzeba chwalić. Reasumując, ukrywanie niewygodnych informacji nie jest w mojej naturze, więc delikatnie informuję potencjalnych klientów, że za 2-3 lata czujnik I1 Display Pro należy wymienić. Nie wyrzucać, odstąpić komuś do laptopa, jeszcze parę lat posłuży. Zmniejszało to popyt na ten produkt? Niestety trochę tak, co u Pana nie przysporzyło mi szacunku, bo jak wiadomo, kolejna sympatia ma "X" w nazwie.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Niefotograficzne monitory dla web developera. Praca z kodem i konsolami, czasem obróbka grafiki.

25 listopada 2017, 22:30 - sob

Czornyj pisze:
25 listopada 2017, 11:57 - sob
Trzeba było nie czepiać się publicznie moich żarówek, które teraz sam Pan z powodzeniem sprzedaje, krzystając z faktu że dobrze je wypromowałem.

Kolejna konfliktowa sprawa, choć nie bardzo wiem dlaczego. Porówywał Pan widmo lampek jakie Pan kupił, z tymi które były ZROBIONE przez Yuji na moje zamówienie? Cholercia, nie mam żadnych pomiarów na dowód a ostatnia Pańska lampka jest ok 100 km ode mnie. Musiałbym ją ściągnąć. W każdym razie, trochę to nie tak, że Pan coś wypromował. Po raz kolejny widzę bardzo aroganckie stanowisko. Proszę przyjąć, że nie jest Pan innowacyjnym pępkiem świata. Ja te lampki kupiłem bardzo dawno temu, mniej więcej 3/4 roku przez Panem, przetestowałem (GL Optics) i zleciłem fabryce zrobienie partii z poprawkami. Żaden problem rzekł majrfend, wymieszają w wiaderku inaczej chemię i po problemie, ale trza kupić 500 szt. Ok. Skutek jest taki, że "moja" lampka różni się składem luminoforów na kapturku i modelem (bin) diody niebieskiej. Jeszcze inna sprawa, że pierwsze miały zupełnie inną budowę, ale to historia. Co do samej diody, fabryka nominalnie montowała seryjnie bin 7A1, w moich jest 7B1. Różnica świecenia jest widoczna gołym okiem. Jest "cieplejsza".
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Niefotograficzne monitory dla web developera. Praca z kodem i konsolami, czasem obróbka grafiki.

25 listopada 2017, 22:37 - sob

Czornyj pisze:
25 listopada 2017, 11:57 - sob
Kalibrowałem pierdylion starych szrotów przywleczonych do mnie przez klientów z AMSO itd. itp. i jakoś nie spotkałem się z "jednym z najbardziej paskudnych, powszechnie występujących efektów zużycia podświetlenia". Czy naprawdę sądził Pan, że połasiłbym się na parę stów wciskając ludziom zużyty złom ryzykując moją reputację?

Nie. Po prostu przyjął Pan z góry wartość jasności i wychodzi do niej dobrze, nawet na zajechanych monitorach. Problem się zaczyna przy minimum. Takim prawdziwym minimum, przy wyłączonych EKO-poprawiaczach, które ograniczaną zakres regulacyjny. Egzemplarze które badałem na zlecenie trafiały mi się takie, że popularne oprogramowanie nie było w stanie zmierzyć koordynatów punktu bieli. Ale ok, trafił Pan na partię EA244WMi w znakomitym stanie. Bomba. Jedna rzecz tylko mi się nie podobała. Przy takim towarze trzeba NAJPIERW ostrzec, że może być niekoniecznie cud, miód i orzeszki. W wersji jaką Pan przedstawił, wyglądało tak, że "brać każdego poleasingowca bo NEC-e się nie zużywają". Wojtek też powinien nieco stonować wypowiedź. Takie wypowiedzi są niebezpieczne w naszej branży.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
BladyShaman
Posty: 30
Rejestracja: 20 listopada 2017, 00:24 - pn

Re: Niefotograficzne monitory dla web developera. Praca z kodem i konsolami, czasem obróbka grafiki.

25 listopada 2017, 22:44 - sob

max pisze: Faktycznie, dwa monitory 27" wymagają dużego biurka. Jeśli też ten Lunux się nie skaluje, to faktycznie zakup dwóch monitorów 24" w cenie jednego 27" był dobrym wyborem. Normalnie bym polemizował, ale w tym konkretnym przypadku wybór wydaje się prawidłowy. Nie wiem też, czy Twoja dystrybucja Linuxa umożliwia zainstalowanie i używania zgodnie z przeznaczeniem oprogramowania SpectraView.
Black Friday zrobił swoje. te magiczne 1499zł przechyliło szalę niepewności. Za oryginalną cenę, wahałbym się jeszcze do dzisiaj. Zobaczymy. Od kilku miesięcy pracuję w swoim mały biurze z małym biureczkiem - laptop + monitor 19 calowy. Wcześniej natomiast, pracowałem niemal 2 lata w firmie, w dużym biurze i na biurku miałem 2 monitory 24 cale. Jeden Philips, drugi Iiyama. Wtedy tamte monitory zawsze wydawały mi się zbyt duże na moje potrzeby i czasem czułem się przytłoczony.. Co prawda miały proporcje 16:9 i może dlatego. Gdy przypomniałem sobie tamte monitory też lampka awaryjna mi się zaświeciła - hmm, to może być za duża powierzchnia pracy. Wiem, że to kwestia przyzwyczajenia i po kilku dniach/tygodniach pewnie nie mógłbym patrzeć na niższe rozdzielczości i mniejsze ekrany, ale to też jest właśnie pułapka. Często zdarza mi się pracować w terenie na laptopie. Po przyzwyczajeniu do tak ogromnej przestrzeni roboczej prawdopodobnie na laptopie zacząłbym miewać lęki klaustrofobiczne ;)

Znam z wielu forów programistycznych opinie mówiące, że niekoniecznie większa rozdzielczość czy ekran poprawiają komfort pracy. To bardzo indywidualna sprawa. Już wspominano tutaj na forum o percepcji wzrokowej poszczególnych osób. Póki nie wypróbuję pracy na większym ekranie na własnej skórze, w ciemno chyba nie kupię monitora dobrej klasy za te 3000 tysie. A na szmelc szkoda kasy. Gdyby mój styl pracy ewoluował i wymógł na mnie potrzebę większej przestrzeni raczej wtedy zainwestuję w dobrą 27 (2560x1440) i postawię ją na środku jako monitor główny + a te dwie 24-ki jako pomocnicze monitorki po bokach. Na razie nie mam nawet takich warunków by tyle ekranów na biurku pomieścić. No i przypomnę jeszcze, że lubię wykorzystywać wirtualne pulpity, do których Linux zdążył mnie przyzwyczaić przez ostatnich parę lat. Gnome w wersji 3.x ma świetne i bardzo wydajne zarządzanie pulpitami wirtualnymi, które poszerza na prawdę przestrzeń roboczą ogromnie. Nieważne...
Widzę, że wątek o Linuksie został przeklejony, więc tam ewentualnie wypluję z siebie co nieco na temat pracy w tych systemach. A akurat Spectra View ma instalkę binarną na Linuksa więc, na większości dystrybucji po spełnieniu wszystkich zależności na pewno powinno dać się to zainstalować i używać z powodzeniem.
max pisze: Pamiętaj o oświetleniu stanowiska. Dwie tanie lampki Tertial z IKEi po 35zł szt. i dwa tanie LEDy Philips 1521lm 4000K rzucone na ścianę i sufit powinny załatwić sprawę.
Na pewno zainwestuję w lepsze oświetlenie. Prawdę mówiąc, nigdy do tej pory nie przykładałem do tego wagi. :(
Mag pisze:Ja osobiście mam ta funkcję włączoną i mam ten monitor i ten film to same głupoty osoby która to nagrywała. Mam wrażenie że za bardzo ufasz BladyShaman wiadomościom w internecie.
Możliwe, nie zaprzeczam. Ale obiektywnie patrząc, to forum to też ten "internet", do którego powinienem podchodzić z większym dystansem. Niestety nie mam ani zasobów czasowych, ani okazji przetestować kilka różnych rozwiązań w obecnej chwili na własnej skórze, a potrzebowałem 2 monitorów do pracy najpóźniej do końca przyszłego tygodnia gotowych już na biurku. I tak poświeciłem wszelkie wolne chwile na tzw. rozpoznanie terenu, żeby wydać pieniążki rozsądnie. Chciałem zminimalizować ryzyko jak tylko się da. Problem polega jednak na tym, że zawsze na końcu z decyzją pozostaje się samemu, a to czy będziemy bardziej ufać sprzedawcom, których kilku tutaj na forum jest, czy opiniom użytkowników, którzy z jakiś jednak pobudek (pewnie rzadziej finansowych) produkują się w internecie na dany temat, to już kwestia indywidualna. Na pewno trzeba zachować zdrowy balans. Myślę, że nie jest to jakieś tragiczne podejście, na pewno lepsze niż zakup w ciemno, tego, co akurat najlepiej się teraz sprzedaje.
Awatar użytkownika
BladyShaman
Posty: 30
Rejestracja: 20 listopada 2017, 00:24 - pn

Re: Niefotograficzne monitory dla web developera. Praca z kodem i konsolami, czasem obróbka grafiki.

01 grudnia 2017, 19:49 - pt

Ech... po kilku dniach pracy na nowych monitorach muszę powiedzieć, że to był ogromny skok w jakości pracy. (Gdyby ktoś nie czaił wątku - chodzi o 2x EIZO EV2455

Szczena mi już opadła jak wyciągnąłem pierwszy monitor z pudełka. Pierwsze co mi się rzuciło w oczy - jakość.

WRAŻENIA WIZUALNE:

Jak postawiłem ten monitor obok mojego wysłużonego LG Flatron 19'' to ten drugi wygląda tak biednie. Żadnych trzeszczących plastików, żadnych zgrzytnięć przy regulacji, stoi bardzo stabilnie, nie łapie palców przy dotykowym panelu (no chyba, że tłuste ;P).

WRAŻENIA UŻYTKOWE:

Obraz - OMG. Teraz wiem co to są kolory i jak bardzo źle wyświetla je mój lapek, nie wspominając już o LG. Ustawień w sam raz, nie za dużo, nie za mało na razie jadę praktycznie na fabrycznych. I tutaj chciałem się dopytać jakie optymalne? Zauważyłem, że trochę bardziej przyjazniejsza temperatura barw mojemu oku jest 7000K zamiast 6500K. Ale to może kwestia przyzwyczajenia. Funkcja ECO dostosowywania jasności monitora działa idealnie, wręcz niezauważalnie i bardzo się przydaje. Można zapomnieć o dostosowywaniu jasności ekranu wciągu dnia (zmiany jasności otoczenia).

Podświetlenie - tutaj jestem w szoku. Naoglądałem się tyle źle podświetlonych matryc przed kupnem tych EV2455, że pogodziłbym się chyba niemal z każdym odchyłem od "normy". Ale tutaj niemal idealnie obydwa. Równiomierność na bardzo wysokim poziomie, jestem na prawdę w szoku.

Backlight bleeding - to samo. Szok, albo mam niesamowite szczęście, albo inni pecha, albo to standard w tych moniotrach. Jedna sztuka praktycznie go nie ma, druga ma na prawdę minimalny. Bardzo zbliżone jakościowo. Trzeba się natrudzić by je wyłapać (zdaniem niewprawionego oka).

IPS glow - oczywiście, że jest, ale to, czego się w netach człowiek naoglądał to można między bajki włożyć. Pracuję bardzo dużo z czarnymi tłami (konsole, IDE programistyczne) to jest kompletnie niezuważlne w normalnej pracy, po prostu nie istnieje. Trzeba monitorowi stworzyć warunki by go zobaczyć, a potem skupić się na tym by go wychwycić. Na pewno w nawet słabo oswietlonym pomieszczeniu nikt się raczej tym nie powinien przejmować, nie będzie tego widział. Tylko po ciemku. Mowię to na podstawie tych 2 sztuk.

Monitory sprawdziłem szybko tutaj: https://www.eizo.be/monitor-test/
- Pikseli martwych 0
- Podświetlenie, bardzo równomierne, tylko przy krawędziach biały delikatnie ciemniejszy w narożnikach.
- Gradient bardzo liniowy (na innych monitorach przeskoki z koloru na kolor, albo bardzo widoczne progi), na Eizo niemal idealnie gładko.
- Gamma - tu się nie znam, ustawione 2.2 (nie ruszam)
- Ostrość - idealna
- Kąty widzenia - ech, czy ktoś się jeszcze tym w IPSach przejmuje? :D

Co ważne i na czym mi zależało... Monitory obok siebie ustawione mają idealnie taki sam obraz (odcienie koloru i jasność) w tych samych ustawieniach. Jakby ktoś zrobił jeden a potem go skopiował.

Te monitory nie mają w ogóle czegoś takiego jak funkcja "Auto" która jest zazwyczaj w marketówkach. Ale teraz już wiem dlaczego :D

Co jeszcze zauważyłem - niby to IPS, ale czerń ma na pradę bardzo czarną. Świetnie się pracuje z kodem.

Dzięki temu monitorowi łapię się często na tym, że prócz palców niemal niczym nie ruszam. Kilka razy w ciagu dnia wykrył moją nieobecność tylko dlatego, że nie drgnąłem od kilku minut tylko klepię w klawiaturę :D

Generalnie jestem w bardzo pozytywnie zaskoczony, bo naczytałem się też wiele niepochlebnych opini (pechowców). Jestem jesczcze przytłoczony wielkością ekranów, przestrzeń robocza idealna. 27'' na pewno byłby zbyt dużym ekranem 2 wersji razy 2 jedynie co bym przeszczepił do tych 24 to wyższą rozdzieczość. Tak by można było spokojnie zeskalowań x 1,25. Przyglądając się czcionkom można zauważyć, że do gładkośc z ekranu Full HD wielkości 15'' x 1,25% jendak brakuje. Ale przy pracy i dobrze renderowanych czcionkach to niezauważalne. Szkoda, że EIZO nie robi takich monitorków o takch przekątnych w 2k lub 4k. W ogóle ze świecą szukać 24'' w wysokich rozdzielczościach, a szkoda. Byłby to idealny monitor dla mnie.

Reasumując. Z budżetem, który miałem na tamtą chwilę do dyspozji chyba lepiej nie mogłem zrobić. Chciałem wydać max 4000 na 2 dobre monitory. Black Friday umożliwił mi wydanie niecałych 3000 na te 2 sztuki a za resztę kupię sobie wygodniejsze biurko i lampki, o których tutaj wspominał szanowny max.

Dzięki wszystkim za rady, wyczerpujące odpowiedzi. Gdyby ktoś miał jakieś pytania apropos użytkowania albo sugestie, chętnie przyjmę/odpowiem.

Blady Shaman
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Niefotograficzne monitory dla web developera. Praca z kodem i konsolami, czasem obróbka grafiki.

01 grudnia 2017, 21:05 - pt

Wszystko OK. Nie reguluj niczego poza Brightness bo tylko napsujesz. 6500K.
PS. Chyba jednak miałeś odrobinę szczęścia, żeby trafić dwie dobre i równe sztuki.

Światełka "szanownego maxa" jak najbardziej warto zrobić, aby zmniejszyć różnicę jasności między monitorami a otoczeniem. Ale skoro nie widzisz srebrzenia to może jest już prawie dobrze.

PS. 24" 4K jest. CG248-4K. Wystarczy zastawić wszystkie pięć nerek całej rodziny. ;) Wszyskie inne, wyższe modele EIZO są potwornie drogie.
Jest jeszcze niezbyt popularny NEC EA244UHD, ale to GB-r LED.
Awatar użytkownika
BladyShaman
Posty: 30
Rejestracja: 20 listopada 2017, 00:24 - pn

Re: Niefotograficzne monitory dla web developera. Praca z kodem i konsolami, czasem obróbka grafiki.

01 grudnia 2017, 22:41 - pt

Rozregulować się nie boję bo:
1. robię to no profilu User 1 - User 2 nie dotykam, a jest ustawiony wzorcowo, więc mam punkt odniesienia
2. niemal w każdym submenu jest opcja, reset settings/monitor - testowałem, przywraca wszystko do fabrycznych

Światło mam do kitu.. .świeci lampa na suficie, nie lubię jej włączam tylko dlatego, żeby było jasno. Uświadomienie mi, że powinienem w nie zainwestować parę groszy było bardzo celne.
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Niefotograficzne monitory dla web developera. Praca z kodem i konsolami, czasem obróbka grafiki.

01 grudnia 2017, 22:55 - pt

BladyShaman pisze:
01 grudnia 2017, 19:49 - pt
Szkoda, że EIZO nie robi takich monitorków o takch przekątnych w 2k lub 4k.
Warto dopisać: w rozsądnej cenie. Przydał by się faktycznie jakiś EV i CS 4K 24" lub od biedy 24"/25" 2560x1440 ... W ROZSĄDNEJ CENIE

ps. pisząc 2K, zapewne chodziło Ci o 2560x1440. Bo 2K to 1920x1080 i 2048x1080
BladyShaman pisze:
01 grudnia 2017, 19:49 - pt
W ogóle ze świecą szukać 24'' w wysokich rozdzielczościach, a szkoda.
Są takie, ale nie u EIZO :/
Awatar użytkownika
BladyShaman
Posty: 30
Rejestracja: 20 listopada 2017, 00:24 - pn

Re: Niefotograficzne monitory dla web developera. Praca z kodem i konsolami, czasem obróbka grafiki.

02 grudnia 2017, 00:01 - sob

Max, jesczcze pytanie z cyklu "a dlaczego" - no właśnie: po kiego kija w takim razie producenci monitorów dają możliwość rozregulowywania swoich monitorów za pomocą wszelkich ustawień skoro np. tak jak barwa 6500 jest barwą wzorcową? Chyba nie zepsuję nic jak sobie ustawię na obu po 7000 a nawet po 7500, skoro skala dochodzi chyba nawet do 10000? ;)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Niefotograficzne monitory dla web developera. Praca z kodem i konsolami, czasem obróbka grafiki.

02 grudnia 2017, 00:03 - sob

Kyle pisze:
01 grudnia 2017, 22:55 - pt
Są takie, ale nie u EIZO :/

I nie takiej jakości... Flagowe modele mają wielokrotnie większe defekty niż nawet najtańsze EIZO. Pisano o tym setki razy.

Blady nie miał wcale żadnego szczęścia, ani inni pecha. Te monitory mają bardzo małe defekty równomierności, niewidoczne w normalnych warunkach. Jeśli jednak ktoś na siłę ich szuka i preparuje warunki zdjęcia, aby było je maksymalnie widać, to zupełnie inna bajka.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Niefotograficzne monitory dla web developera. Praca z kodem i konsolami, czasem obróbka grafiki.

02 grudnia 2017, 00:05 - sob

BladyShaman pisze:
02 grudnia 2017, 00:01 - sob
Max, jesczcze pytanie z cyklu "a dlaczego" - no właśnie: po kiego kija w takim razie producenci monitorów dają możliwość rozregulowywania swoich monitorów za pomocą wszelkich ustawień skoro np. tak jak barwa 6500 jest barwą wzorcową? Chyba nie zepsuję nic jak sobie ustawię na obu po 7000 a nawet po 7500, skoro skala dochodzi chyba nawet do 10000? ;)

Zepsuć nic się nie zepsuje, ale jest Pan po prostu silnie przyzwyczajony do "zimnego" obrazu. To wcale nie jest dobrze i proponuję trochę na siłę, przestawić się na punkt bieli CCT ~6500K lub nawet niżej.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Niefotograficzne monitory dla web developera. Praca z kodem i konsolami, czasem obróbka grafiki.

02 grudnia 2017, 00:07 - sob

Tom01 pisze:
02 grudnia 2017, 00:05 - sob
Zepsuć nic się nie zepsuje, ale jest Pan po prostu silnie przyzwyczajony do "zimnego" obrazu. To wcale nie jest dobrze i proponuję trochę na siłę, przestawić się na punkt bieli CCT ~6500K lub nawet niżej.
Też proponuję ustawić na 6500K i się po prostu przyzwyczaić. Też kiedyś "w poszukiwaniu białego" miałem zwykle przezimnione kolory, jeszcze za czasów CRT, ale się przyzwyczaiłem później do nastawy 6500K, bo wiedziałem, że tylko tak uzyskam naturalne kolory.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Niefotograficzne monitory dla web developera. Praca z kodem i konsolami, czasem obróbka grafiki.

02 grudnia 2017, 00:14 - sob

Nie ma barwy wzorcowej tylko neutralny punkt odniesienia. Konkretnie punkt bieli D65 (ustandaryzowany, określony współrzędnymi x,y dla CIE) lub inny (D50, D55). Sama wartość temperatury barwowej nie jest kompletną informacją o zachowaniu monitora.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Niefotograficzne monitory dla web developera. Praca z kodem i konsolami, czasem obróbka grafiki.

02 grudnia 2017, 00:38 - sob

Tym bardziej, że jest to skorelowana temperatura barwowa, a nie temperatura barwowa. To są kompletnie inne rzeczy. Gdybyśmy mówili o temperaturze barwowej to naturalną jest około 5000-5500K.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Niefotograficzne monitory dla web developera. Praca z kodem i konsolami, czasem obróbka grafiki.

02 grudnia 2017, 01:11 - sob

BladyShaman pisze:
02 grudnia 2017, 00:01 - sob
Max, jesczcze pytanie z cyklu "a dlaczego" - no właśnie: po kiego kija w takim razie producenci monitorów dają możliwość rozregulowywania swoich monitorów za pomocą wszelkich ustawień skoro np. tak jak barwa 6500 jest barwą wzorcową? Chyba nie zepsuję nic jak sobie ustawię na obu po 7000 a nawet po 7500, skoro skala dochodzi chyba nawet do 10000? ;)
Tak ma być i już. Czasem się takie regulacje przydają. Lepiej mieć niż nie mieć, ale używać z rozwagą. Nie bez powodu forumowiczów na tym forum nazywają UżySzkodnikami, a nie Użytkownikami. UżySzkodnik to taki Użytkownik co wszystkim kręci, aż ukręci.

6500K to jest w pochmurny dzień. 10000K ma błękit nieba.
5000K ma słońce w południe.

Ma być 6500K bo standard sRGB wszechobecny w internecie tak przewiduje. Monitory mają też naturalną barwę podświetlenia dostosowaną do 6500K.
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Niefotograficzne monitory dla web developera. Praca z kodem i konsolami, czasem obróbka grafiki.

02 grudnia 2017, 01:52 - sob

max pisze:
02 grudnia 2017, 01:11 - sob
Ma być 6500K bo standard sRGB wszechobecny w internecie tak przewiduje. Monitory mają też naturalną barwę podświetlenia dostosowaną do 6500K.
... przy AdobeRGB - gamucie bardziej przyzwoicie pokrywającym przestrzeń widzialną przez ludzia* - też jest ustandaryzowane 6500K.

* sRGB pokrywa 35% przestrzeni widzialnej, a AdobeRGB ponad 50%
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Niefotograficzne monitory dla web developera. Praca z kodem i konsolami, czasem obróbka grafiki.

04 grudnia 2017, 09:10 - pn

Tom01 pisze:
02 grudnia 2017, 00:03 - sob
Blady nie miał wcale żadnego szczęścia, ani inni pecha. Te monitory mają bardzo małe defekty równomierności, niewidoczne w normalnych warunkach. Jeśli jednak ktoś na siłę ich szuka i preparuje warunki zdjęcia, aby było je maksymalnie widać, to zupełnie inna bajka.
Tom01 pisze:
04 grudnia 2017, 01:32 - pn
Wszystkie "bezramkowce" cierpią na przypadłość wycieków światła przy krawędziach. Nie ma rady.
BladyShaman pisze:
01 grudnia 2017, 19:49 - pt
Gdyby ktoś nie czaił wątku - chodzi o 2x EIZO EV2455
W każdym wątku pisze Pan co innego, co akurat pasuje. Jak jest dobrze to normalne, jak niedobrze to normalne. Nie sprzyja to wiarygodności.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Niefotograficzne monitory dla web developera. Praca z kodem i konsolami, czasem obróbka grafiki.

04 grudnia 2017, 10:26 - pn

Max... nie siej fermentu. Równomierność podświetlenia a cieknięcie światła to dwie osobne kwestie.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video

Wróć do „Polecane monitory”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu