Monitor do gier i grafiki

Listy polecanych monitorów do różnych zastosowań.
Piotrekmv
Posty: 4
Rejestracja: 28 stycznia 2018, 01:21 - ndz

Monitor do gier i grafiki

15 czerwca 2018, 16:33 - pt

Zastanawiam się nad kupnem porządnego monitora, bo mój obecny, to stary samsung ze średniej półki (TN). Zastosowania to gry(70%) i obróbka zdjęć(30%). Chciałbym monitor nadający się do gier, ale też do grafiki - z resztą gry na dobrym monitorze też wyglądają lepiej. Zastanawiam się: jaki mam wybór? Z tego, co do tej pory się dowiedziałem, to na pewno dobrym wyborem przy takich oczekiwaniach jest EIZO FS2735 i tutaj jedyną barierą jest cena: 4500zł, to jednak dużo. Jakie jeszcze monitory są godne uwagi przy moich wymaganiach? Narazie budżet jest słabo określony, bo robię rozeznanie, wstępnie do okolic 3k. Zastanawiam się, czy nie warto byłoby kupić nawet 60Hz monitor bardziej pod grafikę, który jednak miałby szybki panel i niskie opóźnienie o ile to możliwe? Używane też chyba wchodzą w grę (o ile warto).
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Monitor do gier i grafiki

15 czerwca 2018, 16:45 - pt

Z mojej strony powtórzę to: viewtopic.php?p=48102#p48102
Piotrekmv
Posty: 4
Rejestracja: 28 stycznia 2018, 01:21 - ndz

Re: Monitor do gier i grafiki

15 czerwca 2018, 17:03 - pt

Czytałem już ten temat, ale nie padły tam żadne konkretne modele monitorów, no i moje pytanie trochę się różni. W dodatku wymieniony tam 240Hz asus według testu z portalu HDTV Polska, ma max. DeltaE ponad 7! To raczej niedopuszczalne w przypadku grafiki. Czekam na inne propozycje.
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Monitor do gier i grafiki

15 czerwca 2018, 17:04 - pt

GrzesiekR pisze:
15 czerwca 2018, 16:45 - pt
Z mojej strony powtórzę to: viewtopic.php?p=48102#p48102
Poza szroTN 144Hz i IPS 60Hz są jeszcze IPS i xVA mające 120Hz-144Hz.
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Monitor do gier i grafiki

15 czerwca 2018, 18:01 - pt

Kyle pisze:
15 czerwca 2018, 17:04 - pt
GrzesiekR pisze:
15 czerwca 2018, 16:45 - pt
Z mojej strony powtórzę to: viewtopic.php?p=48102#p48102
Poza szroTN 144Hz i IPS 60Hz są jeszcze IPS i xVA mające 120Hz-144Hz.
Żaden IPS/VA nie da ostrego ruchu. Nawet TN dopiero przy OverDrive jest OK, niestety kosztem czasami widocznych "przebić".
Aby monitor był naprawdę szybki, musi być TN. Odsyłam do artykułu na HDTVPolska.

Co do 7 deltaE nierównomierności. Mój egzemplarz nie jest tragiczny, a ja jestem wymagający w takich kwestiach. Nie dostrzegam takich nierównomierności, jednak słabe kąty są. Oczywiście do grafiki nie nadaje się szczególnie, ale monitora do wszystkiego to po prostu nie ma.
Piotrekmv
Posty: 4
Rejestracja: 28 stycznia 2018, 01:21 - ndz

Re: Monitor do gier i grafiki

16 czerwca 2018, 00:24 - sob

Mogę tylko dodać, że nie oczekuję, żeby monitor był bezkompromisowy w obu kwestiach. Czekam na propozycje zarówno szybkich monitorów 120/144Hz ze znośnymi kolorami na którym DAŁOBY SIĘ obrabiać zdjęcia, jak i bardziej graficznych 60Hz z możliwie niskim smużeniem i nadającym się do grania. Ciekaw jestem nad czym warto w ogóle myśleć? Z tego co do tej pory widziałem, chyba wszystkie firmy typu asus, benq i samsung odpadają. No, chyba, że są jakieś wyjątki? EDIT: na stronie FS2735 znalazłem informację, że jest tam "1 port USB do kontroli monitora". Co można dzięki niemu skontrolować? Czy możliwa jest sprzętowa kalibracja? Co można na tym monitorze ustawić jeśli chodzi o kolor?
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Monitor do gier i grafiki

16 czerwca 2018, 07:21 - sob

GrzesiekR pisze:
15 czerwca 2018, 18:01 - pt
Żaden IPS/VA nie da ostrego ruchu. Nawet TN dopiero przy OverDrive jest OK, niestety kosztem czasami widocznych "przebić".
Aby monitor był naprawdę szybki, musi być TN. Odsyłam do artykułu na HDTVPolska.
1) overdrive wcale nie oznacza z góry przebić. Przebicia przy overdrive, mają miejsce tylko w przypadku źle ustawionego tego "dopalacza", za co jest winny albo producent (jeśli nie ma możliwości regulacji w OSD, a jest źle), albo użyszkodnik (jeśli jest regulacja i jest źle)
2) To nie jest tak, że TN jest 10x szybszy od IPS, by napisać że na TN nie ma rozmycia, a na IPS/xVA jest, więc jak IPS/xVA rozmazują, to TN też, tylko nieco mniej. "nie ma rozmycia" może na OLED ... ale nie na TN. Natomiast ja wolałbym mieć niskie rozmycie i dobre kąty (IPS 120Hz) od jeszcze niższego rozmycia, ale z fatalnymi kątami (TN)
GrzesiekR pisze:
15 czerwca 2018, 18:01 - pt
Oczywiście do grafiki nie nadaje się szczególnie, ale monitora do wszystkiego to po prostu nie ma.
Są monitory do wszystkiego, ale zawsze się znajdzie jakiś model, który nadaje się tylko i wyłącznie do jednego doskonale, a do czego innego praktycznie się nie nadaje ( np. TN 144Hz z krótkim czasem reakcji lub monitor graficzny IPS 60 Hz z bardzo długim czasem reakcji matrycy ).
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Monitor do gier i grafiki

17 czerwca 2018, 10:41 - ndz

Kyle pisze:
16 czerwca 2018, 07:21 - sob
GrzesiekR pisze:
15 czerwca 2018, 18:01 - pt
Żaden IPS/VA nie da ostrego ruchu. Nawet TN dopiero przy OverDrive jest OK, niestety kosztem czasami widocznych "przebić".
Aby monitor był naprawdę szybki, musi być TN. Odsyłam do artykułu na HDTVPolska.
1) overdrive wcale nie oznacza z góry przebić. Przebicia przy overdrive, mają miejsce tylko w przypadku źle ustawionego tego "dopalacza", za co jest winny albo producent (jeśli nie ma możliwości regulacji w OSD, a jest źle), albo użyszkodnik (jeśli jest regulacja i jest źle)
2) To nie jest tak, że TN jest 10x szybszy od IPS, by napisać że na TN nie ma rozmycia, a na IPS/xVA jest, więc jak IPS/xVA rozmazują, to TN też, tylko nieco mniej. "nie ma rozmycia" może na OLED ... ale nie na TN. Natomiast ja wolałbym mieć niskie rozmycie i dobre kąty (IPS 120Hz) od jeszcze niższego rozmycia, ale z fatalnymi kątami (TN)
GrzesiekR pisze:
15 czerwca 2018, 18:01 - pt
Oczywiście do grafiki nie nadaje się szczególnie, ale monitora do wszystkiego to po prostu nie ma.
Są monitory do wszystkiego, ale zawsze się znajdzie jakiś model, który nadaje się tylko i wyłącznie do jednego doskonale, a do czego innego praktycznie się nie nadaje ( np. TN 144Hz z krótkim czasem reakcji lub monitor graficzny IPS 60 Hz z bardzo długim czasem reakcji matrycy ).
Overdrive praktycznie zawsze oznacza przebicia. Mam ustawione na normal, a nie extreme. W CX240 też są, tylko mniejsze, ale tam overdrive prawie nie czyni różnicy do wyłączonego. Na IPSowej matrycy 60Hz pamiętając o sample&hold nie da się uczynić względnie ostrego ruchu.
Nie ma monitorów do wszystkiego. Nawet drogich.
TN jest szybszą matrycą w kwesti ustawiania się kryształków, a to jest konieczne aby 144Hz miały sens. IPS/VA są za wolne na te częstotliwości. Natomiast nigdzie nie napisałem, że TN jest 10x szybszy. Proszę sobie nie dopowiadać.

Wróć do „Polecane monitory”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot], Majestic-12 [Bot], SzymonBN
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68288
Liczba tematów: 4120
Liczba użytkowników: 3927
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Hlakoz
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu