Amatorskie 27 cali QHD

Listy polecanych monitorów do różnych zastosowań.
moorglade
Posty: 3
Rejestracja: 08 września 2018, 20:48 - sob

Amatorskie 27 cali QHD

08 września 2018, 22:03 - sob

Dzień dobry,

poszukuję w miarę uniwersalnego 27-calowego monitora w rozdzielczości QHD (2560 × 1440) do następujących zastosowań "amatorskich":
  • gry (przy znikomym oświetleniu; tylko single player, więc nie kładę aż takiego nacisku na ekstremalną minimalizację opóźnień),
  • czytanie tekstów i ogólne "przeglądanie internetu",
  • trochę obróbki zdjęć (zwykle bez zamiaru drukowania ich),
  • okazjonalne oglądanie filmów.
Od razu zaznaczę, że w tej chwili używam Della 2209WA, a najlepszy panel, jaki w ogóle widziałem, to pewnie ekran MacBooka - więc moje doświadczenie w dziedzinie monitorów jest raczej znikome.

Nie interesują mnie większe przekątne (wolałbym nawet 25 cali zamiast 27, ale takich nie ma na rynku zbyt wiele), ani wyższe rozdzielczości.

W tej chwili biorę pod uwagę następujące modele:

NEC EA275WMi
Z tego co widzę, jest na tym forum często polecany. Nie wiem tylko, na ile sprawdzi się w przypadku gier, w porównaniu do innych modeli z tej listy.

NEC EA271Q
Widziałem ogłoszenie o premierze tego modelu, natomiast nie mogę nigdzie znaleźć informacji, kiedy faktycznie trafi do sprzedaży (nie wspominając o jakichkolwiek testach).

Eizo EV2750
Z jednej strony to monitor biurowy, ale z drugiej chyba całkiem nieźle nadaje się do gier, a jakość obrazu powinna i tak być dużo wyższa od tego, do czego jestem przyzwyczajony.

Eizo FS2735
Jedyny monitor z tej listy przeznaczony typowo do grania. O ile rozumiem, ogólna jakość obrazu też jest raczej dobra. Odświeżanie 144 Hz kusi, choć z drugiej strony nie wiem, na ile realne jest uzyskanie 100+ FPS w najnowszych grach. Karty AMD nie mam i raczej w najbliższych latach mieć nie będę, więc FreeSync mnie nie interesuje.

Z góry dziękuję za opinie i sugestie ;)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16318
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Amatorskie 27 cali QHD

08 września 2018, 22:06 - sob

Jeśli chodzi o jakość obrazu EA275WMi (ale tylko w wersji CT) jest najlepszy z tej czwórki, biorąc pod uwagę, że EA271Q jeszcze nie ma i nie wiadomo czy będzie lepszy. Oba EIZO są szybsze, nawet ten "wolniejszy" EV2750, ale nie mają kalibracji. Pograć rekreacyjnie na każdym się da z przyjemnością, ale jeśli jest nacisk na szybką animację to niestety, albo jakość, albo szybkość.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
moorglade
Posty: 3
Rejestracja: 08 września 2018, 20:48 - sob

Re: Amatorskie 27 cali QHD

08 września 2018, 22:54 - sob

Kupuję ten monitor do domu, jego zastosowanie będzie przede wszystkim "rozrywkowe", więc jestem gotowy na pewne kompromisy i raczej nie oczekuję profesjonalnego odwzorowania kolorów. Po prostu spędzam przed różnymi ekranami sporą część życia i mam ochotę zainwestować w coś lepszego niż kolejny Dell. Ten FS2735 wydał mi się monitorem stworzonym właśnie na zasadzie kompromisu między niezłą jakością obrazu (jak na monitor dla amatora) a sporym zestawem funkcji typowo uprzyjemniających rozrywkę - tylko nie wiem, na ile faktycznie jest on wart swojej ceny w porównaniu do innych dostępnych na rynku modeli.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16318
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Amatorskie 27 cali QHD

08 września 2018, 23:46 - sob

Najprościej wypożyczyć. Wówczas będzie wiadomo czy jest wart swojej ceny. Moi "testerzy" po tygodniu łupania w szybkie strzelanki stanowczo stwierdzili, że po dobroci go nie oddadzą. :)
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Pitr
Posty: 2
Rejestracja: 10 września 2018, 18:21 - pn

Re: Amatorskie 27 cali QHD

11 września 2018, 01:24 - wt

Podepnę się do tematu jeśli można.

Dawno temu kupiona TNka Samsunga T240 wystarczała dopóki nie padła. Więc poszukuje nowego monitora 24" (przyzwyczaiłem się do tego rozmiaru, a i ceny znośniejsze w tym rozmiarze ekranu)
Przekopawszy tonę recenzji na internetach i forum benchmark w poszukiwaniu monitora do gier, trafiłem na to forum. Trochę poczytałem i postanowiłem podpytać co by tu wybrać.

Budżet zakładał 1500, i się rozszerzał w miarę zdobywanych informacji i czasu do 2000-2200.

Również jak kolega, "dobry" w moim mniemaniu obraz i jedyny IPS do którego mam dostęp to macbook pro 13" z 2015r z retiną.

Zachęcony opiniami o matrycach VA (na innych forach) kupiłem iiyamę xb2483hsu, nie wiem czy dostałem felerny egzemplarz, czy ten typ tak ma, ale miał niewielki odcień czerwony i niebieski - dla mnie zauważalny i nie do przejścia. Ani regulacja, ani profil kolorystyczny nie dał zadowalających efektów, więc towar zwróciłem i zacząłem szukać dalej.

Chciałbym w miarę możliwości kupić monitor który wyświetla kolory w sposób zbliżony do rzeczonego macbooka. 2500 może jeszcze jestem w stanie udźwignąć, ale więcej niestety nie. Dlatego na 27" nie patrzę bo nie mam zasobniejszej kieszeni.

Rozważałem EA245WMI-2-CT, ale jak zrozumiałem do szybkiego ruchomego obrazu jak gry czy filmy się nie nadaje?
Jak rozległy jest backlight bleed w tym modelu, na jakie wady powinienem się przygotować biorąc pod uwagę matryce IPS?
Wielu zdjęć BLB dla rzeczonego NECa nie znalazłem, mało zdjęć wyświetlanego przez niego obrazu w googlach.

Jak wygląda wypożyczanie monitora do grafiki - gdzie i za ile. Czy Pan Tomasz taką usługę prowadzi ?

Będę wdzięczny za pomoc co mógłbym kupić.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3867
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Amatorskie 27 cali QHD

11 września 2018, 09:55 - wt

Tutaj ciężko CI będzie uzyskać opinię o monitorach do gier. NEC nie ma takich typowych rozwiązań, w EIZO masz serię Foris. Asus i Acer mają dosyć dobre też serie gamingowe, ale tutaj nie mam większego rozeznania..
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Pitr
Posty: 2
Rejestracja: 10 września 2018, 18:21 - pn

Re: Amatorskie 27 cali QHD

11 września 2018, 10:53 - wt

Rozumiem.

Może ktoś z forum używa monitora graficznego do grania również w szybsze gry i mógłby się wypowiedzieć, jak to wygląda u niego ?

Wspomniałbym wcześniej, że hobbystycznie sobie dłubie w projektowaniu graficznym. Ale dużo by to nie zmieniło skoro chciałbym na monitorze też pograć w strzelankę. Bo tutaj monitor się wykłada. Ale nie wiem jak bardzo, i czy to by mnie irytowało, stąd też pytałem o wypożyczanie monitora.

Ciężko jest coś zobaczyć na żywo, bo monitorów które mnie interesują nie ma w sklepach. A kupowanie ich żeby przetestować w domu chwile i odesłać żądając zwrotu pieniędzy jest ... w każdym razem dziwnie się z tym czuje.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16318
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Amatorskie 27 cali QHD

11 września 2018, 10:54 - wt

Ciężko będzie o obraz wizualnie podobny do Retiny. Genialna ćwierćfalówka, zero srebrzenia, nawet mniej niż w legendarnym EIZO CX240/CX241. Do tego bardzo dobre dostrojenie fabrycznie, nie ma grama niebieskiego obrazu, rzadko spotykana gęstość piksel, najlepsze na rynku powłoki antyodblaskowe i na deser cudowna równomierność. Najbliżej jest EIZO CG248K, ale kosztuje 10 tys zł. Pewnym, nawet bardzo dobrym, kompromisem jest NEC EA275UHD-CT. Koniec wyboru.

Wypożyczyć jak najbardziej można. W razie zainteresowania zapraszam na kontakt@mastiff.pl
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Polecane monitory”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 3 użytkowników online :: 2 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68288
Liczba tematów: 4120
Liczba użytkowników: 3927
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Hlakoz
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu