Monitor dla wampira do pracy przy minimalnym podświetleniu

Listy polecanych monitorów do różnych zastosowań.
gcze
Posty: 122
Rejestracja: 09 września 2018, 00:26 - ndz

Monitor dla wampira do pracy przy minimalnym podświetleniu

09 września 2018, 00:50 - ndz

Dzień dobry,
mam nieco nietypowe wymagania odnośnie monitora i może tutaj ktoś doradziłby mi odpowiedni model.
Pracuję wiele godzin dziennie przy monitorze, zwykle ponad 12, większość to praca w czarnej konsoli, obecnie pracuję na EIZO EV2436W. Niestety nie toleruję mocnego podświetlenia i najczęstszym moim problemem jest brak możliwości odpowiedniego przyciemnienia podświetlenia. W tym modelu EIZO jest to na szczęście możliwe, ale kosztem załączenia się katastrofalnego dla oczu PWM 200Hz :-/.
Poszukuję monitora, który bardzo dobrze radzi sobie przy słabym podświetleniu i dobrze oddaje czerń. Wiem że ideałem byłby OLED, ale obecnie takich monitorów nie ma jeszcze na rynku.
Teraz często wysiadają mi oczy przy dłuższej pracy. Raczej nie chciałbym niczego dużego, próbowałem pracować na 2 monitorach i wzrok padał mi jeszcze szybciej, za dużo źródeł światła. Obecne 24" wydaje mi się optymalne. W obecnym monitorze drażni mnie PWM, oraz straszne srebrzenie widoczne w czarnej konsoli. Zależy mi na tym aby monitor był jak najbardziej neutralny i możliwie najlepszy dla oka, wydaje mi się, że te warunki powinny spełnić monitory do pracy z obróbką zdjęć np NEC PA243W-SV2, ale pojęcia nie mam jak zachowa się on przy małym natężeniu podświetlenia i czy w ogóle da się go przyciemnić tak jakbym chciał. No i najważniejsze, czy nie używa rozwiązania jak Eizo i tego masakrycznego PWM 200Hz przy słabym podświetleniu (poniżej 20%) rodem z monitorów sprzedawanych w Lidlu ;-)
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor dla wampira do pracy przy minimalnym podświetleniu

09 września 2018, 08:41 - ndz

Najnowsze modele NEC EA271F, EA271Q i podobne mają sterowanie zasilania podświetlania DC, czyli bez PWM. Niestety srebrzą tak samo jak wcześniejsze IPSy, więc do czarnego tła po ciemnicy nadają się kiepsko.

Najlepszy byłby NEC PA271Q z ćwierćfalówką. Nie srebrzy. Niestety jest to profesjonalny monitor graficzny, w związku z tym bardzo drogi.

Nie wiem, czy możesz pracować w jasnym oświetleniu otoczenia. Proponuję spróbować wkręcić w główną lampę na suficie mocnego LEDa np. Philips 13W lub 18W, 4000K, cool white. Mocne oświetlenie przestrzeni wokół monitora da za jednym zamachem wiele zalet:
* pozwoli podnieść jasność monitora powyżej granicy przy której migotanie jest najbardziej dokuczliwe
* zmniejszy zmęczenie wzroku spowodowane wysokim kontrastem
* pozwoli pracować narządowi wzroku w komfortowych warunkach widzenia dziennego (fotopowego)
* prawdopodobnie nie będzie potrzeby kupowania nowego monitora.

Proponuję spróbować. Taka LEDòwka to koszt ok. 10-20-30zł. Monitor NEC PA271Q kosztuje 5000zł. Efekt końcowy za 20zł, z włączoną mocną LEDówką i tak będzie lepszy. Są też LEDówki 18W, jeszcze mocniejsze.

Obrazek
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3867
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Monitor dla wampira do pracy przy minimalnym podświetleniu

09 września 2018, 09:19 - ndz

PA271Q nie jest "bardzo" drogi, a Lidl nie sprzedaje monitorów ;p
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor dla wampira do pracy przy minimalnym podświetleniu

09 września 2018, 10:28 - ndz

NocnyJastrzab pisze:
09 września 2018, 09:19 - ndz
PA271Q nie jest "bardzo" drogi, a Lidl nie sprzedaje monitorów ;p
Proszę nie wprowadzać forumowiczów w błąd.

https://www.lidl.de/de/pc-monitore/c6341
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16318
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor dla wampira do pracy przy minimalnym podświetleniu

09 września 2018, 12:05 - ndz

gcze pisze:
09 września 2018, 00:50 - ndz
obecnie pracuję na EIZO EV2436W. Niestety nie toleruję mocnego podświetlenia i najczęstszym moim problemem jest brak możliwości odpowiedniego przyciemnienia podświetlenia. W tym modelu EIZO jest to na szczęście możliwe, ale kosztem załączenia się katastrofalnego dla oczu PWM 200Hz :-/.

EIZO EV schodzi z regulacją do pół nita, nie ma monitorów z większym zakresem. Czym objawia się "katastrofalne dla oczu PWM"? Człowiek nie jest w stanie zauważyć migotania powyżej ok 85Hz. Co prawda norma mówi o 72Hz, ale wielu twierdzi, że próg jest nieco wyżej. Większość monitorów ma regulację jaskrawości przez PWM i nie ma w tym nic złego, wręcz przeciwnie. Jakość obrazu zależy od jakości całego urządzenia a nie PWM.

Widoczne srebrzenie jest wynikiem ciemności dookoła. Jasność otoczenia powinna być tak dobrana, że czerń monitora powinna być czarna, nie połyskująco-srebrząca. Sądzę że skoro pracuje Pan w ciemnicy, to sam ten fakt tworzy problem, nie monitor. Ma Pan za duży kontrast między świecącym prostokątem ekranu a ciemnym tłem. Trzeba to nieco wyrównać i wszystkie objawy znikną natychmiast. Są dwie zasady doboru oświetlenia:
1. Jasność tła powinna być taka jak średnia szarość ekranu.
2. Neutralność światła ma być podobna do bieli monitora. Jako, że w większości przypadków monitor będzie ustawiany do cct 6500K, lampka powinna być zbliżona do d50 (cct ok 5000K).

Drobna uwaga do polecenia wyżej Philipsa, ta firma nie ma w ofercie takich ledów. Owszem, ma genialne LEDy 3000K, ale one się nie nadają do oświetlania miejsca pracy z monitorem. Są za to świetne w kuchni pod szafkami, nie ma lepszych. Ponadto, lampa nie może być za mocna, więc polecenie 12W potwora jest złą poradą. Będzie miejscowa silna łuna. Problemy wynikające z takich nieprzemyślanych porad są pokazane tutaj: viewtopic.php?f=47&t=3286&p=50007#p50007 Lepiej dwie słabsze niż jedna silna, choć w typowym mieszkaniu i niezbyt ciemnych ścianach, z reguły wystarczy połowa tej mocy.

gcze pisze:
09 września 2018, 00:50 - ndz
Zależy mi na tym aby monitor był jak najbardziej neutralny i możliwie najlepszy dla oka

Jak słusznie Pan przeczuwa, proponuję się zwrócić w stronę monitorów graficznych. Dają one najlepszą osiągalną jakość obrazu. NEC serii PA jest dobrym wyborem, choć w przypadku opisanych zastosowań niekoniecznie model PA243W.

max pisze:
09 września 2018, 08:41 - ndz
Najnowsze modele NEC EA271F, EA271Q i podobne mają sterowanie zasilania podświetlania DC, czyli bez PWM.

EA271F ma rozdzielczość 1920x1080 na 27" co jest przeciwieństwem ergonomii. Obraz jest tak katastrofalnie nieostry, że oczy wypływają. EA271Q jeszcze nie ma i nie wiadomo jaki będzie. Obecny model to EA275WMi, EA275WMi-CT i jest to jeden z najlepszych monitorów nieprofesjonalnych na rynku. Następca wcale nie musi kontynuować jego dobrej passy.

Nie ma też czegoś takiego jak "sterowanie zasilania podświetlania DC". Nowe NEC-e mają zasilacz stałoprądowy (DC) nie sterowanie podświetlenia (jaskrawością), co akurat nie jest wcale zmianą na lepsze. Mają też niższą jaskrawość maksymalną wynikającą nieco bokiem z nowych regulacji unijnych.
viewtopic.php?f=6&t=3616&p=49425#p49425
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor dla wampira do pracy przy minimalnym podświetleniu

09 września 2018, 13:48 - ndz

Proszę z nieco większą uwagą czytać moje wpisy. Moja propozycja dotyczyła zastosowania LEDówek Philipsa 13-18W 4000W jako oświetlenia ogólnego pomieszczenia, do lampy głównej na suficie, na środku pokoju.
Jako oświetlenie tła za monitorem też może być, ale wówczas trzeba to zrobić umiejętnie, aby uzyskać równomiernie rozświetlenie tła za monitorem.

Sam używam jednocześnie lub naprzemiennie obu źródeł światła, na suficie mam 2x13W 4000K natomiast za monitorem równo rozproszone 1x13W 4000W. Mogę polecić, ponieważ LEDówki te są tanie, mocne i mają barwę bieli zbliżoną do bieli monitora D65. Zastosowanie LEówek 5000K o wysokim CRI jest oczywiście jeszcze lepsze, ale znacznie droższe i bardziej kłopotliwe (trudno znaleźć tanie i dobre), a w tym przypadku niekonieczne. Zastosowanie mocno rozproszonego oświetlenia ogólnego i/lub tła za monitorem rozwiąże praktycznie wszystkie opisane wyżej problemy. Jest tylko jeden duży problem: Forumowicz straci ostre zęby i przestanie być wampirem, co może rodzić opłakane konsekwencje...

Obrazek
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16318
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor dla wampira do pracy przy minimalnym podświetleniu

09 września 2018, 14:18 - ndz

LED o CCT ~4000K w żadnym wypadku nie mają bieli zbliżonej do monitora ustawionego do CCT ~6500K. Różnicę będącą ekwiwalentem 500K widzi każdy laik jako bardzo dużą a tu mówimy o 1000K.

Kiedyś, kiedy nie było małych dobrej jakości źródeł światła koniecznością było oświetlanie całego pomieszczenia. W tej chwili nie ma to większego sensu, o ile nie jest to duża hala, gdzie pracuje kilku, kilkunastu grafików. W domowym zaciszu, czyli małych pomieszczeniach, oświetlenie ogólne ma tą wadę, że światło odbija się od bliskich ścian, w tym za plecami użytkownika i pada na ekran. Znacznie lepsze efekty daje mocno kameralne oświetlenie i położenie nacisku na oświetlenie tła za monitorem.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4314
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Monitor dla wampira do pracy przy minimalnym podświetleniu

09 września 2018, 14:31 - ndz

EA244WMi-2 nie ma sterowania PWM, a jego wcześniejsza rewizja posiada sterowanie PWM o bezpiecznej częstotliwości pow. 1250Hz (IEEE Std 1789-2015). Wrażliwość na PWM o częstotliwości 200Hz wykazuje wprawdzie niewielka część populacji, ale jeśli pojawiają się problemy ze zmęczeniem oczu lub bólem głowy, to warto pozbyć się tego wynalazku i kupić porządnego NECzka. Zjawisko nie ma nic wspólnego z postrzeganiem migotania - nawet jeśli migotanie jest niewidoczne jest rejestrowane przez oko, czego dowodzą elektroretinogramy (i realnie odczuwalne problemy).

Obrazek
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4314
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Monitor dla wampira do pracy przy minimalnym podświetleniu

09 września 2018, 14:32 - ndz

Tom01 pisze:
09 września 2018, 14:18 - ndz
LED o CCT ~4000K w żadnym wypadku nie mają bieli zbliżonej do monitora ustawionego do CCT ~6500K. Różnicę będącą ekwiwalentem 500K widzi każdy laik jako bardzo dużą a tu mówimy o 1000K.
Nie ma to znaczenia poza zastosowaniami o krytycznym znaczeniu koloru (chyba, że dla sprzedawców żarówek :lol:)
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4314
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Monitor dla wampira do pracy przy minimalnym podświetleniu

09 września 2018, 14:40 - ndz

Tom01 pisze:
09 września 2018, 12:05 - ndz
Nowe NEC-e mają zasilacz stałoprądowy (DC) nie sterowanie podświetlenia (jaskrawością), co akurat nie jest wcale zmianą na lepsze.
Powyższa opinia nie ma żadnego oparcia w jakichkolwiek faktach i jest jedynie prywatnym „widzimisiem” jej autora.
gcze
Posty: 122
Rejestracja: 09 września 2018, 00:26 - ndz

Re: Monitor dla wampira do pracy przy minimalnym podświetleniu

09 września 2018, 15:05 - ndz

Tom01 pisze:
09 września 2018, 12:05 - ndz

EIZO EV schodzi z regulacją do pół nita, nie ma monitorów z większym zakresem. Czym objawia się "katastrofalne dla oczu PWM"? Człowiek nie jest w stanie zauważyć migotania powyżej ok 85Hz. Co prawda norma mówi o 72Hz, ale wielu twierdzi, że próg jest nieco wyżej. Większość monitorów ma regulację jaskrawości przez PWM i nie ma w tym nic złego, wręcz przeciwnie. Jakość obrazu zależy od jakości całego urządzenia a nie PWM.
Sam to zauważyłem nie wiedząc wcześniej, że ten monitor ma PWM poniżej 20%. Oczywiście mózg człowieka nie jest w stanie zarejestrować tego jako ewidentnego mrugania, ja odczuwam to jako taki "dziwny" nie do końca stabilny obraz. Oko natomiast rejestruje to każde, inaczej nie byłoby widać kilkunastu obrazów, podczas machania paluszkiem przed takim monitorem ;-)

Widoczne srebrzenie jest wynikiem ciemności dookoła. Jasność otoczenia powinna być tak dobrana, że czerń monitora powinna być czarna, nie połyskująco-srebrząca. Sądzę że skoro pracuje Pan w ciemnicy, to sam ten fakt tworzy problem, nie monitor. Ma Pan za duży kontrast między świecącym prostokątem ekranu a ciemnym tłem. Trzeba to nieco wyrównać i wszystkie objawy znikną natychmiast. Są dwie zasady doboru oświetlenia:
1. Jasność tła powinna być taka jak średnia szarość ekranu.
2. Neutralność światła ma być podobna do bieli monitora. Jako, że w większości przypadków monitor będzie ustawiany do cct 6500K, lampka powinna być zbliżona do d50 (cct ok 5000K).
Tutaj faktycznie mogłem popełnić błąd, kombinowałem na różne sposoby z oświetleniem o różnej najczęściej niskiej temperaturze barwowej. Na pewno nie uda mi się zwiększyć go do zalecanego poziomu, w przeszłości próbowałem tego już wielokrotnie i mocne oświetlenie jakiekolwiek by nie było, zawsze męczyło mi wzrok na dłuższą metę. Teraz chcę przetestować oświetlenie świetlówkami fotograficznymi 5000K ,tak by idealnie równo oświetlały wyłącznie powierzchnię za monitorem.

Jak słusznie Pan przeczuwa, proponuję się zwrócić w stronę monitorów graficznych. Dają one najlepszą osiągalną jakość obrazu. NEC serii PA jest dobrym wyborem, choć w przypadku opisanych zastosowań niekoniecznie model PA243W.
Jaki model byłby lepszy?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor dla wampira do pracy przy minimalnym podświetleniu

09 września 2018, 15:07 - ndz

Panie Tom01. Proszę zwrócić uwagę, że wampir z natury rzeczy nie lubi oświetlenia, zwłaszcza silnego dziennego. Ponieważ jednak owa przypadłość jest w tym przypadku przyczyną 90-98% dolegliwości, proponuję zastosowanie oświetlenia "księżycowego", sprzyjającego żerowaniu wampirów. Temperatura barwowa księżyca w pełni wynosi co prawda dokładnie 4100K, ale myślę, że 4000K w Philipsach również dobrze się sprawdzi.

Wadą oświetlenia o temperaturze 5000K jest to, że przy małej jasności wygląda bardzo nienaturalnie, zimno, mdło, chciałoby się napisać "trupio", ale boję się, że to akurat zachęci wampira. Przy tak wysokiej temperaturze światła takiego musi być po prostu dużo, aby wyglądało dobrze i naturalnie. Każdy szanujący się wampir tego nie zniesie. Poza tym polecane przez Pana Toma01 LEDówki 5000K kosztują 200zł za jedną zaróweczkę 6W, 10x więcej niż Philips. Na dodatek w przypadku wampira-programisty jest to kompletnie zbędne.

Proponuję więc dla wampira symulację światła Księżyca (4000K), które moim zdaniem do zastosowań biurowych dość dobrze koresponduje z barwą bieli monitora. Wydawałoby się, że różnica między 4000K LEDówek i 6500K monitora powinna być duża, ale w rzeczywistości tak nie jest. Na dodatek jest to rozwiązanie tanie i skuteczne.

Obrazek
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4314
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Monitor dla wampira do pracy przy minimalnym podświetleniu

09 września 2018, 15:19 - ndz

max pisze:
09 września 2018, 15:07 - ndz
Proponuję więc dla wampira symulację światła Księżyca (4000K), które moim zdaniem do zastosowań biurowych dość dobrze koresponduje z barwą bieli monitora.
LED 4000K powinien dawać dobrą zgodność z monitorem w prozdrowotnym trybie LBL, lub po prostu ustwaiając CCT na 5000K. Jedno i drugie jest zalecane w przedmiotowych zastosowaniach.
gcze
Posty: 122
Rejestracja: 09 września 2018, 00:26 - ndz

Re: Monitor dla wampira do pracy przy minimalnym podświetleniu

09 września 2018, 15:38 - ndz

Przy słabym oświetleniu dopiero 2700k wygląda naturalnie. Tutaj faktycznie problemem może być nie tylko sam poziom oświetlenia ale też duża różnica w temperaturze barwowej między monitorem a otoczeniem. Takich problemów nie mam korzystając z oled na smartfonie g6 :-/ Idealnie byłoby gdyby udało mi się zasymulować oświetlenie naturalne, które występuje w pochmurny dzień. Mam wiadro różnych żarówek led osram philips i fotograficznych za 150zł z cri powyżej 97. Na razie kompletnie bez powodzenia. Gdzieś muszę popełniać błąd, albo to cri w ledach to jakaś ściema.

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor dla wampira do pracy przy minimalnym podświetleniu

09 września 2018, 16:22 - ndz

CRI nie ma większego znaczenia w tym przypadku. Ale błąd gdzieś popełniasz.

Proponuję rozwiązanie możliwie najbardziej typowe:
* tło białe, zamiast czarnego, o jasności 50-60cd/m2, czyli ok. 10-12% Brightness, czarne literki
https://www.prad.de/testberichte/test-m ... 6wfs-bk/4/
Obrazek
czarne literki na białym tle w jasnym otoczeniu dają znacznie niższy rzeczywisty kontrast niż czarne tło i białe literki w ciemnym otoczeniu. Inaczej rzecz ujmując jest to rozwiązanie znacznie bardziej ergonomiczne.
* oświetlenie otoczenia w miejscu pracy, najlepiej ogólne i/lub też za monitorem, ale koniecznie mocno rozproszone, nie punktowe, bardzo jasne. Ogólne może być spokojnie 13W albo 18W, po prostu dopasowujesz jasność monitora do oświetlenia otoczenia. Nie ma możliwości, aby oświetlenie otoczenia 13W lub 18W było za jasne.

Tak, przy słabym oświetleniu dopiero 2700K wygląda naturalnie tylko, że nie pasuje kolorystycznie do monitora. Słabe oświetlenie również słabo się spisuje.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16318
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor dla wampira do pracy przy minimalnym podświetleniu

09 września 2018, 19:40 - ndz

Czornyj pisze:
09 września 2018, 14:32 - ndz
Tom01 pisze:
09 września 2018, 14:18 - ndz
LED o CCT ~4000K w żadnym wypadku nie mają bieli zbliżonej do monitora ustawionego do CCT ~6500K. Różnicę będącą ekwiwalentem 500K widzi każdy laik jako bardzo dużą a tu mówimy o 1000K.
Nie ma to znaczenia poza zastosowaniami o krytycznym znaczeniu koloru (chyba, że dla sprzedawców żarówek :lol:)

Mówię, że jest widoczna różnica a nie kiedy ma znaczenie. Jeśli już o tym mowa, ma znaczenie o tyle, że większość monitorów jest ustawiona do CCT ~6500K i lampka będzie po prostu cieplejsza, co nie jest oczywiście złe, ale biel monitora będzie wówczas trupia. Oczy są bardzo wrażliwe na sąsiedztwo. Można rzecz jasna obniżyć punkt bieli na monitorze, ale z kolei pamiętajmy, że większość zrobi się żółta. Dopasowanie aby komfortowo się pracowało, wcale nie jest takie proste.

gcze pisze:
09 września 2018, 15:38 - ndz
Przy słabym oświetleniu dopiero 2700k wygląda naturalnie. Tutaj faktycznie problemem może być nie tylko sam poziom oświetlenia ale też duża różnica w temperaturze barwowej między monitorem a otoczeniem.

Dokładnie tak i o tym właśnie mówię. Nie tyle jest problemem sam monitor co jego otoczenie, poniekąd wpływające również na jego regulację.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16318
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor dla wampira do pracy przy minimalnym podświetleniu

09 września 2018, 19:45 - ndz

Czornyj pisze:
09 września 2018, 14:40 - ndz
Tom01 pisze:
09 września 2018, 12:05 - ndz
Nowe NEC-e mają zasilacz stałoprądowy (DC) nie sterowanie podświetlenia (jaskrawością), co akurat nie jest wcale zmianą na lepsze.
Powyższa opinia nie ma żadnego oparcia w jakichkolwiek faktach i jest jedynie prywatnym „widzimisiem” jej autora.

Uściślijmy: Widzimisiem jest, że zasilacz stałoprądowy nie ma oznacza regulacji stałym prądem, czy że DC nie jest lepsze niż PWM? Pierwsze raczej nie wymaga dowodu, a co do drugiego, zechce Pan wymienić elementy przewagi regulacji prądem od regulacji wypełnieniem, zakładając oczywiście, że oba zasilacze są zrobione poprawnie.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16318
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor dla wampira do pracy przy minimalnym podświetleniu

09 września 2018, 20:15 - ndz

gcze pisze:
09 września 2018, 15:05 - ndz
Sam to zauważyłem nie wiedząc wcześniej, że ten monitor ma PWM poniżej 20%.

Jest właśnie całkowicie odwrotnie. PWM jest w całym zakresie i dopiero poniżej jest regulacja obniżonym napięciem.

gcze pisze:
09 września 2018, 15:05 - ndz
Tutaj faktycznie mogłem popełnić błąd, kombinowałem na różne sposoby z oświetleniem o różnej najczęściej niskiej temperaturze barwowej. Na pewno nie uda mi się zwiększyć go do zalecanego poziomu, w przeszłości próbowałem tego już wielokrotnie i mocne oświetlenie jakiekolwiek by nie było, zawsze męczyło mi wzrok na dłuższą metę. Teraz chcę przetestować oświetlenie świetlówkami fotograficznymi 5000K ,tak by idealnie równo oświetlały wyłącznie powierzchnię za monitorem.

Proponuję zostawić w spokoju oświetlenie ogólne i skupić się na tle za monitorem. Nie musi to być 5000K, ale tak najłatwiej dopasować do monitora, no i nie będzie Pan przysypiał w pracy. "Cieplejsze" światło kojarzy się z wieczorem i siłą rzeczy maleje skupienie i spada produktywność.

gcze pisze:
09 września 2018, 15:05 - ndz
Jaki model byłby lepszy?

NEC PA272W, PA271Q w dowolnej wersji, EIZO CG2730.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4314
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Monitor dla wampira do pracy przy minimalnym podświetleniu

09 września 2018, 20:16 - ndz

Tom01 pisze:
09 września 2018, 19:45 - ndz
Uściślijmy: Widzimisiem jest, że zasilacz stałoprądowy nie ma oznacza regulacji stałym prądem, czy że DC nie jest lepsze niż PWM? Pierwsze raczej nie wymaga dowodu, a co do drugiego, zechce Pan wymienić elementy przewagi regulacji prądem od regulacji wypełnieniem, zakładając oczywiście, że oba zasilacze są zrobione poprawnie.
Widzimisiem jest stwierdzenie, że nowe zasilacze "nie są wcale zmianą na lepsze". To czy są, czy nie są lepsze to się dopiero okaże w praktyce - jeśli Wojtek twierdzi, że nowe zasilacze wymusiły bardziej zaawansowane sterowanie, to w praktyce może okazać się to lepszym/stabilniejszym/trwalszym/oszczędniejszym rozwiązaniem.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4314
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Monitor dla wampira do pracy przy minimalnym podświetleniu

09 września 2018, 20:20 - ndz

Tom01 pisze:
09 września 2018, 19:40 - ndz
Mówię, że jest widoczna różnica a nie kiedy ma znaczenie. Jeśli już o tym mowa, ma znaczenie o tyle, że większość monitorów jest ustawiona do CCT ~6500K i lampka będzie po prostu cieplejsza, co nie jest oczywiście złe, ale biel monitora będzie wówczas trupia. Oczy są bardzo wrażliwe na sąsiedztwo. Można rzecz jasna obniżyć punkt bieli na monitorze, ale z kolei pamiętajmy, że większość zrobi się żółta. Dopasowanie aby komfortowo się pracowało, wcale nie jest takie proste.
Przy programowaniu żółty odcień ekranu niespecjalnie przeszkadza, oczy szybko się zaadaptują do cieplejszej bieli, a mniejsza ilość niebieskiego światła na dłuższą metę będzie zdrowsze i mniej męczące dla oczu. Żarówki 4000K dobrze pasują do monitora w trybie LBL lub ustawionego na 5000K.

Wróć do „Polecane monitory”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 2 użytkowników online :: 1 zarejestrowany, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68288
Liczba tematów: 4120
Liczba użytkowników: 3927
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Hlakoz
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu