Monitor dla wampira do pracy przy minimalnym podświetleniu

Listy polecanych monitorów do różnych zastosowań.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor dla wampira do pracy przy minimalnym podświetleniu

10 września 2018, 22:03 - pn

Poza iMaciem 5K najlepszą opcją byłby mniejszy iMac 4K 21.5" lub od biedy najnowszy NEC EA271U.

PS. NEC EA271U posiada sterowanie DC, w przeciwieństwie do starego EA275UHD, który ma jeszcze PWM. Trzeba tylko odrobinę, 2-3 miechy, jeszcze na niego poczekać. Niestety jest 27".
Ostatnio zmieniony 10 września 2018, 22:04 - pn przez max, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16318
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor dla wampira do pracy przy minimalnym podświetleniu

10 września 2018, 22:03 - pn

EA271U nic nie posiada, bo takiego monitora nie ma.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor dla wampira do pracy przy minimalnym podświetleniu

10 września 2018, 22:08 - pn

Dzisiaj jeszcze nie, ale dzisiaj już sklepy są zamknięte, więc i tak nie kupi.

Nieprawdą jest natomiast, że EA271U nic nie posiada. Jest to nowocześniejsza wersja nieprodukowanego już EA275UHD, ulepszona o sterowanie DC zamiast PWM, m.in. z wejściem USB-C jak to w nowych laptopach, NUCach, macBookach itp. i może coś tam jeszcze. Coś tam więc posiada.
gcze
Posty: 122
Rejestracja: 09 września 2018, 00:26 - ndz

Re: Monitor dla wampira do pracy przy minimalnym podświetleniu

10 września 2018, 23:22 - pn

A jak wygląda srebrzenie w EA w porównaniu do mojego EV Eizo? To samo, mniej, więcej? Raczej nie przekonam się do białej konsoli, w ciagu dnia mocne oświetlenie było ok (bez dziennego światła, nieprzepuszczalne rolety) wieczorem już jedną żarówkę odłączyłem bo jednak za jasno i automatycznie sporo musiałem zejść z jasnością monitora. Jeszcze chcę poeksperymentować z oświetleniem wyłącznie ściany za monitorem, kompletnie bez oświetlania reszty pomieszczenia, tak by nie miało co odbijać się w ekranie.
Wcześniej zachwycałem się efektem samej wysokiej rozdzielczości tego iMaca. W sklepie kompletnie nie było warunków, aby faktycznie ocenić jakość wyświetlania (fatalne, mrugające oświetlenie, tysiące refleksów na monitorze), na pewno monitor z błyszczącym ekranem nie wchodzi w grę. Musiałbym chyba sobie kaptur na głowę nałożyć, niczym fotograf z XIXw, żeby z niego korzystać, toż to jeden wielki oblask :-) Ponadto monitor mam ustawiony tak, że jest opuszczony na zero dotyka ramką podstawy iMac jest strasznie wysoki. Wymiana całej platformy też raczej jest wykluczona, a samego monitora kupić się nie da.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3867
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Monitor dla wampira do pracy przy minimalnym podświetleniu

10 września 2018, 23:24 - pn

Tom01 pisze:
10 września 2018, 22:03 - pn
EA271U nic nie posiada, bo takiego monitora nie ma.
Ależ jest! Tylko jeszcze nie zapowiedziany. Podobnie jak EA271Q.. ;)
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor dla wampira do pracy przy minimalnym podświetleniu

10 września 2018, 23:39 - pn

Srebrzenie w EA cały czas będzie zbliżone do tego co było w EV. To poprawia tylko ćwierćfalówka / filtr retardacji optycznej / OCF (różne nazwy tego samego wynalazku). To po prostu dodatkowa folia polaryzacyjna w matrycy.

Tylko PA271Q nie srebrzy, ale ma dość niską rozdzielczość 2560x1440 i jednocześnie dość wysoką cenę 5000zł. Ale to dobry monitor, jeśli zaakceptujesz trochę słabawą rozdzielczość.

Jeśli zaś chciałbyś 4K/UHD z jednoczesnym srebrzeniem, to najlepiej wybrać (niezapowiedzianego jeszcze oficjalnie) NEC EA271U (ze sterowaniem DC, bez PWM).

PS. EA271U pojawi się oficjalnie gdy tylko wyprzedadzą się ostatnie sztuki EA275UHD. Trudno powiedzieć ile to potrwa, bo wieść o następcy już się rozeszła, co z pewnością spowolniło wyprzedaż starego modelu.

Tak na marginesie marginesu. Da się kupić sam monitor 5K. Nazywa się toto LG UltraFine 5K. Niestety go nie widziałem, więc trudno mi coś powiedzieć. Jest też odmiana 21.5" 4K/UHD, jak w iMacach.

https://www.apple.com/pl/shop/product/H ... trafine-5k

https://www.apple.com/pl/shop/product/H ... trafine-4k
gcze
Posty: 122
Rejestracja: 09 września 2018, 00:26 - ndz

Re: Monitor dla wampira do pracy przy minimalnym podświetleniu

11 września 2018, 00:31 - wt

Też widziałem. Wyjście tylko USB-C, jak to to podłączyć , nie mam takiej dziurki w PC :-) Wrażenie sprawia takie sobie, podstawa trochę jak w tanich biurowcach, a cena już nie taka mała.
Rozum mówi PA271Q a serce chce 4K, połączenie obu to cena x 2. Ciężka sprawa :-/
KonradRak
Posty: 48
Rejestracja: 18 września 2016, 12:28 - ndz

Re: Monitor dla wampira do pracy przy minimalnym podświetleniu

11 września 2018, 09:25 - wt

Poszukaj kogoś kto pozwoli Ci popracować kilka godzin na monitorze 4K 27". Na takim ekranie i skalowaniu 200% idealnie mieszczą się dwa pionowe okna z dokumentami czy co tam potrzebujesz. Dwa razy więcej informacji, dwa razy szybsza praca ;) Ja na początku kręcilem głową (lewo - prawo) przy takim ekranie ale uważam, że 27" jest optymalne dla 4K. Najważniejsze aby zostawić skalowanie 200% i nie schodzić na 150% bo oczy, głowa będą zbyt blisko ekranu. Ta mega ostrość powala i zostaje myśl co za masochości kupują jeszcze FHD 24" czy 2560×1440 na 27"???
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16318
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor dla wampira do pracy przy minimalnym podświetleniu

11 września 2018, 10:33 - wt

max pisze:
10 września 2018, 22:08 - pn
Dzisiaj jeszcze nie, ale dzisiaj już sklepy są zamknięte, więc i tak nie kupi.

Nieprawdą jest natomiast, że EA271U nic nie posiada. Jest to nowocześniejsza wersja nieprodukowanego już EA275UHD, ulepszona o sterowanie DC zamiast PWM, m.in. z wejściem USB-C jak to w nowych laptopach, NUCach, macBookach itp. i może coś tam jeszcze. Coś tam więc posiada.

Max, przecież wiadomo o co chodzi. Fakt, że konstrukcja jest nowsza, w sensie historycznym, nie znaczy że nowocześniejsza. Jak już wiele razy tłumaczyłem, wywalenie sterowania PWM nastąpiło ze względów nie związanych z techniką a głównie zmiany przepisów. Zasilacz impulsowy z regulacją PWM jest najlepszym obecnie sposobem zasilania i regulacji LED i żadna etykietka "nowość" tego nie zmienia.

Póki jest, dobrze radzę brać EA275UHD-CT. Jest to sprawdzony model, w zasadzie bez wad. Warto przy tym wspomnieć o innej planowanej zmianie, nowy będzie "bezramkowy", co nie jest dobre jeśli chodzi o wycieki światła przy krawędziach. Nie wiadomo jeszcze jak sobie firma poradzi, bo jak pisałem monitora nie ma, ale jeśli nie będzie idealnie jak w EA27UHD-CT, to na "stary" model będzie już za późno. Osobiście nie lecę nigdy na "nowości" i radzę podejść rozsądnie a nie pod wpływem marketingu.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16318
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor dla wampira do pracy przy minimalnym podświetleniu

11 września 2018, 10:38 - wt

max pisze:
10 września 2018, 23:39 - pn
Tak na marginesie marginesu. Da się kupić sam monitor 5K. Nazywa się toto LG UltraFine 5K. Niestety go nie widziałem, więc trudno mi coś powiedzieć. Jest też odmiana 21.5" 4K/UHD, jak w iMacach.

Są trzy takie monitory. W ofertach ma LG, HP i można jeszcze kupić wycofany taki sam DELL-a. Wszystkie trzy są katastrofalnie nierówne. Plamy są tak potworne że widzi je nawet niewidomy.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor dla wampira do pracy przy minimalnym podświetleniu

11 września 2018, 11:14 - wt

Eee tam. Monitory mają zazwyczaj tylko jedną nóżkę, w związku z tym dość powoli uciekają. Nie ma się co spieszyć, nawet wampir je dogoni.

Wprowadzenie nowego modelu z pewnością zaowocuje wyprzedażami i czyszczeniem magazynów. Niektórzy forumowicze już zapowidają obniżki, inni dają się pokroić, że obniżek nie będzie. Proponuję poczekać, pomyśleć, przekonać się. Do tej pory u NECa nowe modele były zwykle lepsze od starych.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16318
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor dla wampira do pracy przy minimalnym podświetleniu

11 września 2018, 11:25 - wt

Taaaa.... taką samą bajkę opowiada Pan cały czas. Praktyka pokazuje co innego z nużącą regularnością. W tej branży nie ma systemowych wyprzedaży. Kończy się sprzedaż jednego modelu w cenie regularnej i wcześniej lub później wchodzi następny model. Czasem przez jakiś czas jest "dziura" a czasem dwa modele sprzedawane równolegle, przy czym w tym wypadku z reguły nowy jest droższy a nie starszy obniżany.

Nowe lepsze od starych, tak, tak.... W "modzie" monitorowej są fale jak w każdej innej branży. Raz producenci się prześcigają aby wsadzić nowe bajery a innym razem szukają oszczędności 0,01 centa na sztuce. Sam Pan wiele razy zauważył, że jest zastój. Obecnie nic ciekawego się nie pojawia od całkiem dawna, a wręcz przeciwnie - kastracja. Przykładowo, GBr i GB-r poszły w diabły bo były za drogie. Wiele monitorów ma problemy technicznie o jakich kiedyś nie słyszano. Nawet obudów się nie oszczędza. Kilka lat temu z pudła wyciągało się pięknie zapakowany monitor a teraz jakieś cholerne origami-ikea.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor dla wampira do pracy przy minimalnym podświetleniu

11 września 2018, 11:29 - wt

No to teraz czekamy na drugiego forumowicza.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16318
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor dla wampira do pracy przy minimalnym podświetleniu

11 września 2018, 11:38 - wt

Miesiąc temu była "zapowiedziana" duża wyprzedaż EA275UHD - viewtopic.php?f=6&t=3616&p=49330#p49330

I co? I nic. Specjalnie sprawdzałem co za zamieszanie i wyjaśniłem skąd ta plotka. Żadnej wyprzedaży nie było, nie ma i nic nie wskazuje aby nagle wyjątkowo się pojawiła. I nie piszę wcale tego w kontekście zawalonego magazynu "starymi" modelami, nie trzymam zapasu.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
gcze
Posty: 122
Rejestracja: 09 września 2018, 00:26 - ndz

Re: Monitor dla wampira do pracy przy minimalnym podświetleniu

11 września 2018, 12:40 - wt

Poczułem się lekko dziwnie, czytając te dwie opinie, które oddziela ledwie kilkanaście godzin. To jak to w końcu z tym jest?
Tom01 pisze:
10 września 2018, 21:55 - pn
EA275UHD-CT daje jakość lepszą od Retiny "5K" przy niewiele większej plamce. Poza tym, wielkości elementów ekranowych macOS jest kompletnie inna niż Win, więc dodatkowo te różnice się zacierają.
Tom01 pisze:
11 września 2018, 10:54 - wt
Ciężko będzie o obraz wizualnie podobny do Retiny. Genialna ćwierćfalówka, zero srebrzenia, nawet mniej niż w legendarnym EIZO CX240/CX241. Do tego bardzo dobre dostrojenie fabrycznie, nie ma grama niebieskiego obrazu, rzadko spotykana gęstość piksel, najlepsze na rynku powłoki antyodblaskowe i na deser cudowna równomierność. Najbliżej jest EIZO CG248K, ale kosztuje 10 tys zł. Pewnym, nawet bardzo dobrym, kompromisem jest NEC EA275UHD-CT. Koniec wyboru.

Wypożyczyć jak najbardziej można. W razie zainteresowania zapraszam na kontakt@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16318
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor dla wampira do pracy przy minimalnym podświetleniu

11 września 2018, 12:47 - wt

Kwestia jaki aspekt jakości rozważamy. W wątkach poruszających inne wymagania użytkownika wnioski mogą być rozbieżne. Istotny jest kontekst. W kategorii liniowość (wierność reprodukcji) NEC EA ColorTuned deklasuje ekrany Apple. Jednak wizualnie, ergonomicznie, pod względem czystości, klarowności obrazu, ostrości, wcale niekoniecznie.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
gcze
Posty: 122
Rejestracja: 09 września 2018, 00:26 - ndz

Re: Monitor dla wampira do pracy przy minimalnym podświetleniu

11 września 2018, 13:00 - wt

Rozumiem ale kontekst tego wątku jest taki, że poszukuję możliwie najlepszego monitora dla oczu. Liniowość podczas wyświatlania tekstu i konsoli może nie mieć kluczowego znaczenia ;-) Z obecnego Eizo EV2436W nie jestem zadowolony, męczy wzrok, ponieważ nie jest w stanie wyświetlić statycznego obrazu bez mrugania, drżenia pulsowania i srebrzy na czarnym tle. To nie jest tak, że monitor jest fatalny, w porównaniu z moim poprzednim dellem dzieli go przepaść jakościowa na plus. Z moich wczorajszych obserwacji w salonie apple wynika, że duża rozdzielczość daje bardzo odczuwalną poprawę, ze względu na fatalne warunki otoczenia w salonie innych aspektów nie byłem w stanie porównać.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16318
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor dla wampira do pracy przy minimalnym podświetleniu

11 września 2018, 13:04 - wt

Możliwe, że ten EV jest uszkodzony. Takich objawów nie na na sprawnym monitorze. Poza tym nowe modele EA przechodzą bez problemu "test ołówka" co może wpływać pozytywnie na odbiór obrazu.

Ostrość EA275UHD jest rewelacyjna i jedynie z Retiną można ją porównywać. W zastosowaniach ogólnych taka ostrość jest ogromną zaletą. Oczywiście trzeba pamiętać o skalowaniu jeśli to Windows, bo natywnie wszystko malutkie.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor dla wampira do pracy przy minimalnym podświetleniu

11 września 2018, 13:07 - wt

To jest forum monitorów graficznych, dlatego wierność reprodukcji czy możliwość sprzętowej kalibracji zwykle jest tu ważniejsza od wygody, ergonomii, rozdzielczości i wielu innych.

Jednak 95% forumowiczów szuka właśnie tej drugiej części zalet, co ewidentnie rozmija się z tutejszymi poleceniami. Przy wyświetlaniu tekstu liniowość nie ma kompletnie żadnego znaczenia.
gcze
Posty: 122
Rejestracja: 09 września 2018, 00:26 - ndz

Re: Monitor dla wampira do pracy przy minimalnym podświetleniu

11 września 2018, 18:08 - wt

Tom01 pisze:
11 września 2018, 13:04 - wt
Możliwe, że ten EV jest uszkodzony. Takich objawów nie na na sprawnym monitorze. Poza tym nowe modele EA przechodzą bez problemu "test ołówka" co może wpływać pozytywnie na odbiór obrazu.

Ostrość EA275UHD jest rewelacyjna i jedynie z Retiną można ją porównywać. W zastosowaniach ogólnych taka ostrość jest ogromną zaletą. Oczywiście trzeba pamiętać o skalowaniu jeśli to Windows, bo natywnie wszystko malutkie.
Nie sądzę by był uszkodzony, widzę to na praktycznie każdym monitorze biurowym i 3 moich laptopach. Zrobiłem sobie dzisiaj test porównawczy, przy całkowicie wyłączonym oświetleniu aby wykluczyć jego wpływ na to zjawisko. Przy tej samej jasności porównałem ekran smartfona z ekranem monitora (jak się okazało oba IPS) różnica jest porażająca na korzyść smartfona. Test przeprowadziłem na sporej jasności, gdzie monitor przechodzi już test ołówka i nie widać żadnego ewidentnego mrugania, nie jest to więc raczej wpływ PWM, skoro zjawisko jest widoczne na każdej, nawet maksymalnej jasności monitora. Z tego co tutaj czytałem jedyne co mi przychodzi do głowy to wpływ FRC. Dodam, że wzrok mam bardzo dobry, pomimo wieloletniego katowania, nawet z dużej odległości wyraźnie widzę pikselozę fullhd.
Jaka jest częstotliwość PWM tego EA275UHD? Nie mogę znaleźć tej informacji. Zdecydowanie nie chcę modeli bezramkowych, tym bardziej jeśli ma to jakikolwiek wpływ na jakość monitora. Jaka jest minimalna jasność tego monitora? W Eizo EV2436W pracuję w zakresie między 5%-20% podświetlenia, niestety nie wiem jak sprawdzić ile to jest w nitach.

Bardzo zależy mi na bardzo dobrym monitorze, jeśli byłaby taka konieczność, kupię i taki za 10k. Oczywiście nie pogniewałbym się, gdyby można było uzyskać zadowalający efekt taniej ;-)

Wróć do „Polecane monitory”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 3 użytkowników online :: 2 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Majestic-12 [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68288
Liczba tematów: 4120
Liczba użytkowników: 3927
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Hlakoz
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu