Monitor dla wampira do pracy przy minimalnym podświetleniu

Listy polecanych monitorów do różnych zastosowań.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor dla wampira do pracy przy minimalnym podświetleniu

09 września 2018, 20:24 - ndz

Czornyj pisze:
09 września 2018, 20:16 - ndz
Tom01 pisze:
09 września 2018, 19:45 - ndz
Uściślijmy: Widzimisiem jest, że zasilacz stałoprądowy nie ma oznacza regulacji stałym prądem, czy że DC nie jest lepsze niż PWM? Pierwsze raczej nie wymaga dowodu, a co do drugiego, zechce Pan wymienić elementy przewagi regulacji prądem od regulacji wypełnieniem, zakładając oczywiście, że oba zasilacze są zrobione poprawnie.
Widzimisiem jest stwierdzenie, że nowe zasilacze "nie są wcale zmianą na lepsze". To czy są, czy nie są lepsze to się dopiero okaże w praktyce - jeśli Wojtek twierdzi, że nowe zasilacze wymusiły bardziej zaawansowane sterowanie, to w praktyce może okazać się to lepszym/stabilniejszym/trwalszym/oszczędniejszym rozwiązaniem.

Sam fakt, że zmiana sposobu zasilania wymusiła komplikację układu zasilacza, już jest sygnałem, że lepsze nie jest. Dioda "nie lubi" regulacji prądem, to jest oczywiste. Wiadomo jest, że luminofor w LED pobudzany impulsowo jest niemal niewrażliwy na zużycie a DC odwrotnie. Widać doskonale po starych EIZO EV, które miały takie zasilacze, że z wiekiem robią się coraz bardziej niebieskie. Sam Pan to zresztą wiele razy podkreślał w obecnym wysypie używanych EA244WMi jednocześnie mocno nieprzychylnie mówiąc o EV. Nie widzę żadnego powodu aby w nowych EA nie miałby pojawiać się taki sam efekt. Musiałaby być kontrola za pomocą czujnika podświetlenia i odpowiednia kompensacja matrycą, a to przecież nie ta klasa.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor dla wampira do pracy przy minimalnym podświetleniu

09 września 2018, 20:25 - ndz

Czornyj pisze:
09 września 2018, 20:20 - ndz
Przy programowaniu żółty odcień ekranu niespecjalnie przeszkadza, oczy szybko się zaadaptują do cieplejszej bieli, a mniejsza ilość niebieskiego światła na dłuższą metę będzie zdrowsze i mniej męczące dla oczu. Żarówki 4000K dobrze pasują do monitora w trybie LBL lub ustawionego na 5000K.

Można taki układ przetestować, może podpasuje wątkotwórcy. Osobiście nawet pracując nocami w słabym oświetlaniu wolę jednak monitor ustawiony do 6500K. Rzecz jasna nie jest to wyrocznia.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor dla wampira do pracy przy minimalnym podświetleniu

09 września 2018, 20:27 - ndz

Rozbieżność barwy Philipsa 4000K z monitorem D65 jest na tyle nieduża, że w żadnym razie nie wpływa na komfort. Sam monitor w żadnym razie nie jest z tego powodu trupi. Równie dobrze można by napisać że żarówki 5000K są trupie. Jak już wspominałem, mam teraz 2x13W na suficie i 1x13W za monitorem, też na sufit, i nie zachodzi nic z tych rzeczy, o których Pan pisze. W pokoju jest na tyle jasno, że można komfortowo pracować przy 80cd/m2, co jest mz. rozwiązaniem optymalnym. Ja uważam, że równomierne oświetlenie ogólne całej przestrzeni w pokoju za pomocą 3-4 mocnych LEDówek umieszczonych w różnych miejscach jest najlepszym rozwiązaniem. Da się to zrobić tak, aby nie było odbić w ekranie.

Żarówki 5000K CRI95 za 200-250zł/szt są odpowiednie dla grafików wymagających wysokiej zgodności barwnej z rzeczywistym przedmiotem na biurku. Aby zapewnić jasne otoczenie trzeba by zakupić kilka sztuk za trochę "zabawną" kwotę.

Sam mam PA272W i jestem z niego bardzo zadowolony, ale jeśli dużo pracujesz z czarnymi tłami to zdecydowanie wolałbym PA271Q. PA272W srebrzy pod kątem, PA271Q nie srebrzy. Dla mnie nie ma to większego znaczenia, ale ja nie jestem wampirem.

Ponadto uważam, że 3 żarówki po 20zł i poprawnie wyregulowany monitor mają 5x większe znaczenie niż monitor za 5000zł.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4319
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Monitor dla wampira do pracy przy minimalnym podświetleniu

09 września 2018, 20:32 - ndz

Tom01 pisze:
09 września 2018, 20:24 - ndz
Sam fakt, że zmiana sposobu zasilania wymusiła komplikację układu zasilacza, już jest sygnałem, że lepsze nie jest. Dioda "nie lubi" regulacji prądem, to jest oczywiste. Wiadomo jest, że luminofor w LED pobudzany impulsowo jest niemal niewrażliwy na zużycie a DC odwrotnie. Widać doskonale po starych EIZO EV, które miały takie zasilacze, że z wiekiem robią się coraz bardziej niebieskie. Nie widzę żadnego powodu aby w nowych EA nie miałby pojawiać się taki sam efekt. Musiałaby być kontrola za pomocą czujnika podświetlenia i odpowiednia kompensacja matrycą, a to przecież nie ta klasa.
Wcale nic nie wiadomo, a EIZO EVxx36 wcale o niczym nie świadczy - równie dobrze mogli spieprzyć coś innego, np. matryca może mieć kiepskie luminofory, wiele monitorów LED ze sterowaniem PWM też ulega szybkiej degradacji. Nie widzę żadnego powodu, aby w nowych EA miał pojawić się taki sam efekt, w praktyce mogą się okazać nawet trwalsze niż PWM, bo są bardziej energooszczędne. .
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor dla wampira do pracy przy minimalnym podświetleniu

09 września 2018, 20:33 - ndz

max pisze:
09 września 2018, 20:27 - ndz
Rozbieżność barwy Philipsa 4000K z monitorem D65 jest na tyle nieduża,

Np patrz Pan, jaki relatywizm. Jeszcze kilka dni temu praktycznie niewidoczna różnica viewtopic.php?f=5&t=3635&p=50012#p50012 była wyolbrzymiana niemożebnie, a teraz różnica jak koń, jest całkowicie bagatelizowana. Lampka 5000K już się różni od bieli monitora a Pan chce wmówić, że dodatkowe obniżenie barwy bieli o 1000K jest "niedużą" różnicą? Oczywiście nie mówimy w tym przypadku o warunkach kontroli koloru, ale trzymajmy się może minimum obiektywizmu. Skłaniam się ku koncepcji, że zarówno monitor ma Pan cieplejszy niż był oraz lampki są zimniejsze niż na oznaczeniach. Wówczas może faktycznie różnica maleć.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor dla wampira do pracy przy minimalnym podświetleniu

09 września 2018, 20:42 - ndz

Czornyj pisze:
09 września 2018, 20:32 - ndz
Wcale nic nie wiadomo, a EIZO EVxx36 wcale o niczym nie świadczy

Wiadomo, wiadomo. W PWM, luminofor pobudzany stałym strumieniem zawsze będzie reemitował również stały strumień. Niezależnie od mocy, charakterystyka energetyczna jest stała. Oczywiście w miarę upływu czasu degraduje się, ale zmiana jest taka sama w całym zakresie regulacyjnym. Stare EIZO EV jest doskonałym przykładem bo ma obie regulacje. W zakresie "napięciowym" robi się niebieski a w zakresie PWM ma biel względnie stałą. W DC już na dzień dobry pojawia się problem nieliniowej reakcji luminoforu na wzbudzenie i nie trzeba być wróżką, aby wiedzieć, że będzie się pogłębiać z czasem.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor dla wampira do pracy przy minimalnym podświetleniu

09 września 2018, 20:51 - ndz

Panie Tom01. Różnica odcieni kolorów na monitorach graficznych dla zastosowań graficznych to coś zupełnie innego niż różnica barwy otoczenia i monitora, na dodatek przy zastosowaniach biurowych.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4319
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Monitor dla wampira do pracy przy minimalnym podświetleniu

09 września 2018, 20:54 - ndz

Tom01 pisze:
09 września 2018, 20:42 - ndz
Wiadomo, wiadomo. W PWM, luminofor pobudzany stałym strumieniem zawsze będzie reemitował również stały strumień. Niezależnie od mocy, charakterystyka energetyczna jest stała. Oczywiście w miarę upływu czasu degraduje się, ale zmiana jest taka sama w całym zakresie regulacyjnym. Stare EIZO EV jest doskonałym przykładem bo ma obie regulacje. W zakresie "napięciowym" robi się niebieski a w zakresie PWM ma biel względnie stałą. W DC już na dzień dobry pojawia się problem nieliniowej reakcji luminoforu na wzbudzenie i nie trzeba być wróżką, aby wiedzieć, że będzie się pogłębiać z czasem.
To chyba jak się zepsuje - te, które kalibrowałem miały stabilną temperaturę barwową w całym zakresie regulacji mimo wyraźnych objawów zużycia luminoforu. Barwa bieli w funkcji luminancji to akurat była pierwsza rzecz którą sprawdzałem w poleasingowych EV.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor dla wampira do pracy przy minimalnym podświetleniu

09 września 2018, 20:55 - ndz

max pisze:
09 września 2018, 20:51 - ndz
Panie Tom01. Różnica odcieni kolorów na monitorach graficznych dla zastosowań graficznych to coś zupełnie innego niż różnica barwy otoczenia i monitora, na dodatek przy zastosowaniach biurowych.

Wiem, dlatego mówię, że jak najbardziej można przetestować taką konfigurację. Uświadamiam jednakże jakie są standardy i jest wówczas łatwiej. Pamięta Pan nasze rozmowy o tym, że ludzie mają problemy z ustawieniem najprostszych, jak się nam wydaje, rzeczy? Jeśli się da prostą instrukcję, jest zdecydowanie łatwiej niż kombinacje.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor dla wampira do pracy przy minimalnym podświetleniu

09 września 2018, 20:59 - ndz

Czornyj pisze:
09 września 2018, 20:54 - ndz
To chyba jak się zepsuje - te, które kalibrowałem miały stabilną temperaturę barwową w całym zakresie regulacji mimo wyraźnych objawów zużycia luminoforu. Barwa bieli w funkcji luminancji to akurat była pierwsza rzecz którą sprawdzałem w poleasingowych EV.

Czyli jest zepsuty już od nowości. Poniżej przykład monitora tylko z regulacją napięciową/prądową:

max.jpg
max.jpg (54.48 KiB) Przejrzano 3477 razy
min.jpg
min.jpg (52.92 KiB) Przejrzano 3477 razy

Nie ma takiej siły aby luminofor miał liniową odpowiedź energetyczną.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor dla wampira do pracy przy minimalnym podświetleniu

09 września 2018, 21:03 - ndz

Najprostsza instrukcja ergonomicznego ustawienia otoczenia i wyregulowania monitora, jak dla mnie, jest następująca:

* wkręcić gdzie się da, najmocniejsze LEDówki jakie się da, ok. 4000-5000K.
* skierować je w górę, aby oświetlały otoczenie światłem odbitym od białego sufitu, a nie w dół, aby nie świeciły światłem bezpośrednim w monitor, w oczy i/lub na blat lub kolorowe ściany.
* ustawić jasność bieli na 60-80cd/m2, a sam monitor na sRGB D65 (6500K).
* pracować z białym tłem i czarnymi literkami
Koniec.
gcze
Posty: 122
Rejestracja: 09 września 2018, 00:26 - ndz

Re: Monitor dla wampira do pracy przy minimalnym podświetleniu

09 września 2018, 22:54 - ndz

Przeprowadziłem test, wycelowałem 3 żarówki led, każda 9W, tak by równomiernie oświetlały ścianę która jest ok 2m za monitorem i to o wiele za mało, aby podnieść istotnie jasność monitora.
Może odległość od ściany jest zbyt duża lub temperatura ich temperatura barwowa jest za niska. Spróbuje jeszcze dosunąć monitor do ściany i ponowić test już z oświetleniem które zamówiłem, czyli 2x 18W świetlówki Lumilux Color Proof L 18w/950. Co do zmiany tła na białe to jestem trochę sceptycznie nastawiony, swego czasu już z tym eksperymentowałem z marnym skutkiem. Wracając do srebrzenia, gdyby jednak pomysł ze zmianą tła nie wypalił. Czy istnieje 24 calowa wersja, full HD monitora PA271Q? Prawdę mówiąc fullhd w konsoli to już dla mnie trochę wytaczanie armaty na muchy ;-) Nie lubię mieć otwartych kilku konsol jednocześnie na ekranie, zwykle przełączam się miedzy otwartymi konsolami i nawet ten monitor co mam jest lekko sporawy.
Nie toleruję zbyt dużej ilości światła odbitej od sufitu, żadne źródło światła, nie jest skierowane bezpośrednio na monitor oczywiście, nawet odbite dłonie , czy kartka papieru w monitorze mnie irytują. Całe oświetlenie zamontowane mam za plecami, za częściową zasłonę w taki sposób, że świeci nad głową i oświetla światłem odbitym ścianę za monitorem, trochę ściany boczne i tylko lekko sufit. Obecnie są to 4 żarówki 9W 2700K.
Teraz planuję to zmienić tak, by oświetlana była tylko biała ściana za monitorem, świetlówkami 2x18W Rozważałem już nawet zakup lamp fotograficznych o zmiennej temperaturze barwowej. Często bywało tak, że światło, które w dzień wydaje mi się ok, wieczorem jest zbyt ostre, może warto odtworzyć taki dobowy rytm oświetlenia.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor dla wampira do pracy przy minimalnym podświetleniu

09 września 2018, 23:32 - ndz

Ściana aby robiła za skuteczne tło powinna być blisko. Poza tym, ciekawe ile prawdy w tym 9W. :)

24-calowa wersja w serii EA to model EA245WMi-2 i EA245WMi-2-CT. W serii PA modele PA242W i PA243W.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
gcze
Posty: 122
Rejestracja: 09 września 2018, 00:26 - ndz

Re: Monitor dla wampira do pracy przy minimalnym podświetleniu

10 września 2018, 00:05 - pn

Tom01 pisze:
09 września 2018, 23:32 - ndz
Ściana aby robiła za skuteczne tło powinna być blisko. Poza tym, ciekawe ile prawdy w tym 9W. :)
Jedna z nich to LED High CRI 3000K 10W led-a60-3000k z monitory.mastiff.pl, inne świecą podobnie. Czy powinienem się bać ;-) ?
Jak powinna być optymalna odległość od ściany?
W serii PA modele PA242W i PA243W.

A dlaczego na końću jest W a nie Q? Czy to jeszcze monitory z poprzedniej generacji? Czymś się istotnie różnią poza rozdzielczością i przekątną?
Czy można w nich zjechać z jasnością tak nisko jak w moim Eizo EV?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor dla wampira do pracy przy minimalnym podświetleniu

10 września 2018, 06:26 - pn

Niestety nie ma 24calowego odpowiednika monitora PA271Q, ale to nie jest wina monitora.

EA245WMi-2 to mniej więcej to samo pod względem obrazu co EV2436W. Zmiana kompletnie bez sensu. PA243W jest technicznie znacznie bardziej zaawansowany, ale też srebrzy. No i jest szerokogamutowy, co przy plamce 0.27mm może okazać się wadą. Znowu bez sensu.

Moim zdaniem duża odległość od ściany jest bardzo dobra. Pozwala świetnie rozproszyć światło za monitorem. Problem polega na tym, że wszystko co wkręcasz jest dużo za słabe. Te 2-3x 13W to minimum na początek, jak się przyzwyczaisz daj 2-3x 18W 4000K, z 2 matrów, silnie rozproszone. 3000K jest za ciepłe, za żółte i za słabe.

Białe tło Ci nie odpowiada, bo masz źle oświetlone otoczenie (za sĺabo, za żółte) i źle wyregulowany monitor. Świadczy o tym stwierdzenie, że w dzień jest dobrze. Tłukę o tym cały czas.

Proponuję nie dać się wciągać w zakup drogich monitorów, drogich a słabych żaróweczek itp. To niewiele pomoże. Przyczyna leży gdzie indziej.

:idea: OŚWIETLENIE :!: 2-3x 1500-2000 lumenów, 4000K, w różnych miejscach, rozsiane po pokoju, silnie rozproszone, skierowane na sufit. :idea: Ma być jasno jak w dzień. Świetlówki o mocy 18W, zwłaszcza fotograficzne, świecą znacznie słabiej.

REGULACJA MONITORA :!:

PS.
Q = 2560x1440.
W = 1920x1200.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4319
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Monitor dla wampira do pracy przy minimalnym podświetleniu

10 września 2018, 09:23 - pn

Tom01 pisze:
09 września 2018, 20:59 - ndz
Czyli jest zepsuty już od nowości. Poniżej przykład monitora tylko z regulacją napięciową/prądową:

Nie ma takiej siły aby luminofor miał liniową odpowiedź energetyczną.
I czemu ma służyć ten przykład poza straszeniem nieświadomych klientów? Zarówno EIZO EV jak i NEC EA z DC trzymają stabilną barwę bieli w całym zakresie luminancji. Dla EA271F odchyłki w całym zakresie luminancji wynoszą x,y 0,001 (poniżej CCT 100K, w zakresie błędu powtarzalności pomiarów i1D3).
Vicente
Posty: 116
Rejestracja: 21 marca 2014, 10:40 - pt

Re: Monitor dla wampira do pracy przy minimalnym podświetleniu

10 września 2018, 09:52 - pn

max pisze:
10 września 2018, 06:26 - pn
Moim zdaniem duża odległość od ściany jest bardzo dobra. Pozwala świetnie rozproszyć światło za monitorem. Problem polega na tym, że wszystko co wkręcasz jest dużo za słabe. Te 2-3x 13W to minimum na początek, jak się przyzwyczaisz daj 2-3x 18W 4000K, z 2 matrów, silnie rozproszone. 3000K jest za ciepłe, za żółte i za słabe.

Białe tło Ci nie odpowiada, bo masz źle oświetlone otoczenie (za sĺabo, za żółte) i źle wyregulowany monitor. Świadczy o tym stwierdzenie, że w dzień jest dobrze. Tłukę o tym cały czas.

Proponuję nie dać się wciągać w zakup drogich monitorów, drogich a słabych żaróweczek itp. To niewiele pomoże. Przyczyna leży gdzie indziej.

:idea: OŚWIETLENIE :!: 2-3x 1500-2000 lumenów, 4000K, w różnych miejscach, rozsiane po pokoju, silnie rozproszone, skierowane na sufit. :idea: Ma być jasno jak w dzień.
Pochwalisz się zdjęciem swojego pokoju jak to wygląda w praktyce? :) I gdzie wkręcasz te LEDy? Lampy stojące / wiszące?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor dla wampira do pracy przy minimalnym podświetleniu

10 września 2018, 10:31 - pn

gcze pisze:
10 września 2018, 00:05 - pn
Jedna z nich to LED High CRI 3000K 10W led-a60-3000k z monitory.mastiff.pl, inne świecą podobnie. Czy powinienem się bać ;-) ?

Te lampki mają taką moc jak napisane.

gcze pisze:
10 września 2018, 00:05 - pn
Jak powinna być optymalna odległość od ściany?

Najlepiej jeśli biurko jest po prostu przy ścianie.

gcze pisze:
10 września 2018, 00:05 - pn
A dlaczego na końću jest W a nie Q? Czy to jeszcze monitory z poprzedniej generacji? Czymś się istotnie różnią poza rozdzielczością i przekątną?
Czy można w nich zjechać z jasnością tak nisko jak w moim Eizo EV?

Oznaczenia F/Q/P na końcu dotyczą nowych modeli serii EA. Jeden już się pokazał, inne będą najwcześniej w okolicach 4 kwartału.

Nic nie ma takiego zakresu regulacji jaskrawości jak EIZO EV, ale szczerze mówiąc, kto będzie pracował przy jaskrawości mniej niż 20-30 nitów?
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor dla wampira do pracy przy minimalnym podświetleniu

10 września 2018, 10:42 - pn

Czornyj pisze:
10 września 2018, 09:23 - pn
I czemu ma służyć ten przykład poza straszeniem nieświadomych klientów? Zarówno EIZO EV jak i NEC EA z DC trzymają stabilną barwę bieli w całym zakresie luminancji. Dla EA271F odchyłki w całym zakresie luminancji wynoszą x,y 0,001 (poniżej CCT 100K, w zakresie błędu powtarzalności pomiarów i1D3).

Potwierdzam, że nowy EA245WMi-2 z zasilaczem DC trzyma równiutko punkt bieli w całym zakresie regulacji. Jednocześnie nie potwierdzam jakoby EV trzymały, bo nie trzymają w zakresie DC, w zakresie PWM jest ok. Przykład jaki podałem jest z EIZO ale model wyłącznie z regulacją napięciową, więc różnica jest kosmiczna. Nie o zaletach / wadach konkretnych rozwiązań jednak była mowa, tylko stwierdzenie oczywistego faktu, że zamiana zasilacza wcale nie jest krokiem w przód i nie ma żadnego powodu aby to sztucznie pudrować. Fakt, że firma poradziła sobie z nieliniowością regulacji jest godny pochwały, w EIZO EV jest lipa pod tym względem. Nie mylmy jednak radzenia sobie z rozwiązaniem problemowym od rozwiązania bezproblemowego.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4319
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Monitor dla wampira do pracy przy minimalnym podświetleniu

10 września 2018, 11:26 - pn

Tom01 pisze:
10 września 2018, 10:42 - pn
Potwierdzam, że nowy EA245WMi-2 z zasilaczem DC trzyma równiutko punkt bieli w całym zakresie regulacji. Jednocześnie nie potwierdzam jakoby EV trzymały, bo nie trzymają w zakresie DC, w zakresie PWM jest ok. Przykład jaki podałem jest z EIZO ale model wyłącznie z regulacją napięciową, więc różnica jest kosmiczna. Nie o zaletach / wadach konkretnych rozwiązań jednak była mowa, tylko stwierdzenie oczywistego faktu, że zamiana zasilacza wcale nie jest krokiem w przód i nie ma żadnego powodu aby to sztucznie pudrować. Fakt, że firma poradziła sobie z nieliniowością regulacji jest godny pochwały, w EIZO EV jest lipa pod tym względem. Nie mylmy jednak radzenia sobie z rozwiązaniem problemowym od rozwiązania bezproblemowego.
Stwierdzenie, że nowe rozwiązanie "nie jest krokiem naprzód" może sugerować, że jest rozwiązaniem gorszym - tymczasem jak wykazuje praktyka w przypadku NECa tak nie jest, nie ma zatem sensu straszyć modelami EIZO, gdzie tego typu sterowanie spieprzono, bo w przedmiotowym przypadku nowych modeli serii EA sterowanie DC działa jak od linijki, nie gorzej od PWM.

Z punktu widzenia znanych mi badań fizjologicznie nie ma znaczenia czy ściemniacz jest DC czy PWM >1250Hz, więc w zakresie ergonomii nie powinno być odczuwalnej różnicy, natomiast będzie różnica w stosunku do EIZO EV, gdzie zakres PWM ma częstotliwość 200Hz, co jest rejestrowane przez siatkówkę oka i może w nielicznych przypadkach powodować bóle głowy, nudności i zmęczenie oczu (vide IEEE 1789-2015).

Wróć do „Polecane monitory”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Amazon [Bot], Bing [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68371
Liczba tematów: 4129
Liczba użytkowników: 3942
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: kilgore
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu