Dobry monitor dla malarza, maniaka koloru

Listy polecanych monitorów do różnych zastosowań.
Noir
Posty: 39
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 13:14 - czw

Re: Dobry monitor dla malarza, maniaka koloru

30 marca 2019, 22:26 - sob

Tom01 pisze:
30 marca 2019, 21:14 - sob
EIZO CG277 to starsza konstrukcja, oparta o panel IPS od LGD z ćwierćfalówką podświetleniem GBr. Ma nieco gorszą równomierność i punkt czerni niż panel IPS Panasonica z luminoforem PFS zamontowanym w NEC-u PA271Q. Elektronicznie oba monitory są bardzo podobne, przy czym licencję na kalibrację w NEC trzeba dokupić, w EIZO jest w komplecie. EIZO ma też kaptur w cenie i fabryczną gwarancję na piksele. Pokuszę się też o stwierdzenie, że CG277 jest bardziej dopracowany, nie ma słynnego defektu kalibracji z PA. Dla filmowców może być ważne, EIZO ma konfigurowalny skaler video na wejściu HDMI, czyli może udawać niskobudżetowy monitor podglądowy w postprodukcji video i filmowej.
czyli starsza konstrukcja ale lepszy dla filmowcow? ja nie filmowiec :) A pod kątem tego wyświetlania kolorów i zgodnosci obrazu z drukiem i tych innych parametrow, ktore omawiacie (plamki, liniowości i tych innych) nie ma aż takiej róznicy między tymi dwoma? (zakladam ciągle wersje color neca)

bardzo liczę że tajemny problem kalibracji w PA zostanie rozwikłany zanim kupię....
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Dobry monitor dla malarza, maniaka koloru

30 marca 2019, 22:32 - sob

Mówimy o monitorach high-end, więc po prawidłowym ustawieniu, różnic praktycznie nie ma. Sądzę, że większość w ślepym teście nie odróżniłaby jednego od drugiego. Oczywiście, fachowiec rozpozna po pewnych różnicach samych matryc, ale na codzień tego nie widać, potrzebne specjalnie przygotowane warunki testowe. Przy czym, aby mieć podobną funckjonalność , odpowiednikiem CG277 jest PA271Q COLOR, nie seryjny.

Sprawa problemu kalibracji PA271Q ucichła, więc możliwe, że nie zostanie rozwiązana. Umniejsza to nieco walory, jednak da się to obejść i przeboleć, za różnicę ceny do EIZO.;)
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
marcys
Posty: 39
Rejestracja: 21 marca 2019, 15:41 - czw

Re: Dobry monitor dla malarza, maniaka koloru

31 marca 2019, 10:37 - ndz

Tom01 pisze:
30 marca 2019, 22:32 - sob
Sprawa problemu kalibracji PA271Q ucichła, więc możliwe, że nie zostanie rozwiązana. Umniejsza to nieco walory, jednak da się to obejść i przeboleć, za różnicę ceny do EIZO.;)
To, że ucichła to nie znaczy, że NEC może sobie tą sprawę odpuścić. W chwili obecnej monitory posiadają wadę fabryczną i jest to powód zwrotu/ wymiany na sprawny.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Dobry monitor dla malarza, maniaka koloru

31 marca 2019, 11:38 - ndz

Nie jest to żaden powód. Oficjalnie przecież ten monitor w ogóle nie ma możliwości kalibracji.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
marcys
Posty: 39
Rejestracja: 21 marca 2019, 15:41 - czw

Re: Dobry monitor dla malarza, maniaka koloru

31 marca 2019, 12:02 - ndz

Tom01 pisze:
31 marca 2019, 11:38 - ndz
Nie jest to żaden powód. Oficjalnie przecież ten monitor w ogóle nie ma możliwości kalibracji.
Rozumiem, że dla ciebie jako sprzedawcy to niewygodny fakt ale nawet na stronie NEC jest napisane "zastosowanie wbudowanego czujnika kalibracji oraz możliwość podłączenia czujnika zewnętrznego jest gwarancją długoterminowej precyzji kalibracji wyświetlania barw". Również w instrukcji obsługi są opisane metody kalibracji zewnętrznym czujnikiem ale jak rozumiem obecnie użycie czujnika zewnętrznego mija się z celem, więc zapewnienia producenta nie mają pokrycia w rzeczywistości.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Dobry monitor dla malarza, maniaka koloru

31 marca 2019, 12:26 - ndz

Mowa jest o "kalibracji autonomicznej", o tym, że zewnętrzny czujnik podłącza się do monitora i koreluje z wewnętrznym. Słowa nie ma o oprogramowaniu SpectraView II i "zwykłej" kalibracji.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
marcys
Posty: 39
Rejestracja: 21 marca 2019, 15:41 - czw

Re: Dobry monitor dla malarza, maniaka koloru

31 marca 2019, 12:39 - ndz

Tom01 pisze:
31 marca 2019, 12:26 - ndz
Mowa jest o "kalibracji autonomicznej", o tym, że zewnętrzny czujnik podłącza się do monitora i koreluje z wewnętrznym. Słowa nie ma o oprogramowaniu SpectraView II i "zwykłej" kalibracji.
Czyli można przeprowadzić kalibrację zewnętrznym czujnikiem i uzyskać taki efekt opisywany we wspomnianej instrukcji obsługi?: "Ta funkcja aktualizuje wewnętrzne dane referencyjne procesora barw za pomocą pomiarów wykonanych czujnikiem koloru i zastępuje nimi fabryczne dane pomiarowe. Pomiary z czujnika kolorów te stają się punktem odniesienia dla wszystkich ustawień kolorów ekranu, a wszystkie presety zostaną odpowiedni zaktualizowane. Kiedy obsługiwany czujnik kolorów USB zostanie podłączony do portu SENS/MEM monitor dokonuje pomiaru i automatycznie realizuje kalibrację. Umieść czujnik kolorów USB na środku ekranu monitora i postępuj zgodnie z instrukcjami w komunikatach menu ekranowego."

Nawet przedstawicie NEC mówił, że aktualizacja silnika jest zablokowana do czasu rozwiązania problemu. To wszystko niestety podpada pod rękojmie. Produkt ma wadę fabryczną i nawet producent nie zaprzecza. Oczywiście dla sprzedawcy to też nie lada problem i poniekąd rozumiem twoje "kluczenie" w tej kwestii.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Dobry monitor dla malarza, maniaka koloru

31 marca 2019, 12:46 - ndz

Przecież jak wół jest napisane :"Ta funkcja aktualizuje wewnętrzne dane referencyjne procesora". Mowa jest wyłącznie o mechanizmach autokalibracyjnych, z wykorzystaniem wbudowanych mechanizmów lub z wspomaganiem zewnętrznym czujnikiem. Aktualizacja silnika monitora jest zablokowana w SVII, którego nawet nie ma w komplecie z PA271Q i to jest inny temat.

Nie ma żadnego kluczenia. Po prostu producent nie deklaruje, że kalibracja "zewnętrzna" ma działać, więc nie ma powodu do reklamacji.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
marcys
Posty: 39
Rejestracja: 21 marca 2019, 15:41 - czw

Re: Dobry monitor dla malarza, maniaka koloru

31 marca 2019, 13:11 - ndz

Opis ze strony jednego sprzedawcy (zgadnij którego) " Dołączana jako opcja do monitora, aplikacja SpectraView II współpracuje z wbudowanym silnikiem SpectraView, wykorzystującym tablicę 3D LUT, zewnętrznym czujnikiem, zapewniając najlepszą kalibrację sprzętową i uzyskanie naturalnych kolorów." Czy to też nie jest zapewnienie sprzedawcy, że taka funkcjonalność jest?

I żeby była jasność, ja bym ten monitor kupił z tym problemem (i zdając sobie z niego sprawę na pewno bym nie reklamował). Natomiast bardzo nie podoba mi się takie podejście sprzedawcy, że nie ma problemu i jak NEC tego nie poprawi to nic się nie stanie. Otóż stanie się tylko nie wiem kto będzie miał większy problem, NEC czy sprzedawcy.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Dobry monitor dla malarza, maniaka koloru

31 marca 2019, 13:53 - ndz

Racja, zacytowany opis jest podstawą do reklamacji z tytułu niezgodności towaru z umową. Mówię jednak o genezie problemu i tym co napisano w oficjalnych materiałach. A tam nie ma nowy o zewnętrznej kalibracji, także producent jest czysty. Nie reklamuje kalibracji, więc jak ona nie działa w pełni poprawnie, to z punktu widzenia producenta problemu nie ma. Proszę nie dopisywać mi takiego samego podejścia. Nie raz zdarzało mi się ujawniać niezbyt chlubne wpadki, często z narażeniem się producentowi. W tym momencie też niczego nie maskuję.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Noir
Posty: 39
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 13:14 - czw

Re: Dobry monitor dla malarza, maniaka koloru

31 marca 2019, 14:46 - ndz

jestem raczej zdecydowana na wersje color , ale nastraszyliście mnie okropnie ta wadą fabryczna. dla mnie ten monitor to miesiące odkładania do skarbonki, przykro kupować wiedząc o wadzie, nawet jeśli mnie podobno nie dotknie. na razie czekam . Cieżko byłoby mi kupić ten za 8 tyś Eizo, przekracza mój budżet, trzeba by dodatkowo odkładać. Panie Tomaszu, Czy ten CG277 tez wymaga dodatkowo operacji COLOR i selekcji czy już jest 'gotowy" z pudełka ?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Dobry monitor dla malarza, maniaka koloru

31 marca 2019, 15:03 - ndz

Wadliwe moim zdaniem jest oprogramowanie SVII a nie sam monitor i nie mam pojęcia czy i kiedy producent to poprawi. Stan na dziś jest taki, że w wersjach CPr i COLOR nie blokuje to wykorzystania pełnego potencjału monitora.

CG277 jak każdy inny wymaga kalibracji / ustawienia przed pracą. "Gotowy po wyjęciu z pudełka" to pewne marketingowe uproszczenie. Tak naprawdę, żaden nie jest gotowy, choć wersje CT, CPr, COLOR mają w tym celu zrobione przygotowanie. Ostatnia wersja, jako najbardziej zaawansowana forma, ma najdoskonalsze zbliżenie do tego ideału i rozwiązane wszystkie aspekty wstępne, w myśl idei, aby zostawić użytkownika z w pełni gotowym narzędziem do pracy. W mojej firmie takie motto jest podstawą działalności i niezależnie od modelu monitora, są gotowe procedury takie, aby zdjąć z użytkownika jak najwięcej kwestii technicznych.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
marcys
Posty: 39
Rejestracja: 21 marca 2019, 15:41 - czw

Re: Dobry monitor dla malarza, maniaka koloru

31 marca 2019, 21:05 - ndz

Tom01 pisze:
31 marca 2019, 13:53 - ndz
Racja, zacytowany opis jest podstawą do reklamacji z tytułu niezgodności towaru z umową. Mówię jednak o genezie problemu i tym co napisano w oficjalnych materiałach. A tam nie ma nowy o zewnętrznej kalibracji, także producent jest czysty. Nie reklamuje kalibracji, więc jak ona nie działa w pełni poprawnie, to z punktu widzenia producenta problemu nie ma. Proszę nie dopisywać mi takiego samego podejścia. Nie raz zdarzało mi się ujawniać niezbyt chlubne wpadki, często z narażeniem się producentowi. W tym momencie też niczego nie maskuję.
Tom01 ale ja naprawdę rozumiem, że to niewygodna sytuacja dla wszystkich i w sumie cieszy mnie twoja odpowiedź, bo doceniam wasz fachowy (jako sprzedawców i użytkowników) wkład w to forum. Natomiast myślę, że NEC leci sobie w kulki! Oficjalnie przedstawiciele NECa wszędzie podkreślają jaka to ważna na polskim rynku funkcja kalibracji sprzętowej monitora. Tu choćby zacytuję Pana Wojciecha:
"PA271Q to jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie monitorów na rynku. 42 bitowa korekcja krzywej gamma 3D LUT, możliwość pełnej sprzętowej kalibracji i autokalibracji monitora, układ wyrównujący równomierność podświetlenia ekranu oraz 30 bitowy panel o gamucie barwowym 112% AdobeRGB sprawiają, że trudno znaleźć porównywalny produkt."
oraz
"Każdy monitor jest kalibrowany urządzeniem referencyjnym jeszcze w fabryce, co pozwala na dostosowanie parametrów wyświetlania obrazu do najbardziej wymagających aplikacji bez użycia kolorymetru, praktycznie w locie. Standardowa kalibracja jest oczywiście również możliwa."
czy choćby to
"W segmencie monitorów profesjonalnych kluczowa natomiast staje się sprzętowa kalibracja, czy układ wyrównywania jednorodności podświetlenia."

To wszystko wypowiedzi przedstawiciela NEC, który zdaje sobie sprawę z tego jak pożądana jest to funkcja! I co teraz mamy przejść do porządku dziennego bo NEC nie usunie wady, choć potwierdził, że jest? To jest OK? Może po prostu oni nie czują presji, między innymi od was sprzedawców, dystrybutorów etc. i olewają temat? Czy to normalne, że prosty, niby tylko softwareowy, błąd nie jest do tej pory poprawiony? Może jest coś jeszcze na rzeczy i kosztowo NECowi bardziej opłaca się palić głupa, niż naprawić lub wymienić monitor. To nie jest sprzęt za kilka stów, a poziom ignoracji NECa poraża! I oni chcą tworzyć produkt premium?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Dobry monitor dla malarza, maniaka koloru

31 marca 2019, 21:50 - ndz

Oczywiście, że to pożądana funkcja, bo NEC chciałby zakasować EIZO CG279X. Rozmawialiśmy dużo na ten temat i z czysto komercyjnego punktu widzenia jest to wtopa. No bo, nie czarujmy się, producenta interesuje przede wszystkim volumen sprzedaży i przez niedoskonały produkt są gorsze wyniki niż mogłyby być. Nieskromnie powiem, że to forum ma niezły wkład jako "nacisk", więc jest jakiś pozytyw.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Polecane monitory”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Ahrefs [Bot] i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 6 użytkowników online :: 5 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], kilgore, Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68365
Liczba tematów: 4128
Liczba użytkowników: 3942
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: kilgore
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu