Ultrawide do zastosowań mieszanych (foto, wideo, grafika 3D)

Listy polecanych monitorów do różnych zastosowań.
rocailler
Posty: 4
Rejestracja: 15 stycznia 2019, 00:12 - wt

Ultrawide do zastosowań mieszanych (foto, wideo, grafika 3D)

15 stycznia 2019, 00:53 - wt

Cześć!
Rozglądam się za monitorem Ultrawide 21:9, który nada się do fotografii. Na liście polecanych monitorów, są tylko te tanie modele, a nieszczególnie potrafię znaleźć obiektywnie opinie o tych lepszych.
Budżet ok. 5 000 zł +/- 1 000 zł
Ogólnie chodzi o to, że szukam pewnego kompromisu, ale nie potrafię porównać modeli z różnych segmentów. I tak mam takie widzimisię :) :
-do fotografii o niezłej jakości. Specjalizuję się w reportażach, więc kolor nie jest tutaj tak ważny jak w studiu, ale jest ważny, więc kalibracja sprzętowa koniecznie możliwa. Mam też DryLab dx100 i w przyszłości coś jeszcze, więc będę drukował.
-do wideo - powód dla którego szukam 21:9, zawsze pracuję na 2 monitorach, a ultrawide pozwala super wykorzystać tą przestrzeń, 2 monitory mnie już męczą, szczególnie, że mam 2 różne
-do grafiki 3d. Jestem architektem więc bardzo często pracuję na kilku programach równocześnie, ultrawide daje sie podzielić na wiele sposobów, więc też na +

I tym sposobem potrzebowałbym fotograficznego ultrawide'a, który... nie istnieje :) Pytanie czy kompromisy wchodzą w grę.
Oczywiście jak wybijecie mi to z głowy to biorę PA271Q (albo 2, albo drugi jakiś tani).

Głownie w oko wpadły mi:
-ViewSonic VP3881 (mega dużo osób zajmujących się foto+video przerzuca się na niego. Nie wiem dlaczego. Niestety w Polsce przewartościowany pow. 6 000zł)
-LG 34WK95U-W (wyróżniony w TIPA 2018. Niestety nie widziałem żadnego testu pod foto, ok. 6 500zł)
- seria dell UltraSharp U3415, U3417, U3419 (małe różnice, cenowo 3 000-4 000)

Co myślicie o takim zastosowaniu mieszanym?
Ciekawi mnie jak bardzo odstaje taki obrazek z LG lub ViewSonic od PA271Q
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16318
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Ultrawide do zastosowań mieszanych (foto, wideo, grafika 3D)

15 stycznia 2019, 07:20 - wt

Jak Pan słusznie zauważył, monitorów do foto / grafiki nie ma w rozmiarze 21x9. Poza tym, jest to strasznie niski ekran, wygoda pracy na takim wynalazku jest straszna. Najłatwiej sobie wyobrazić że jest to normalna 27-ka, ale obcięta o ładnych kilka centymetrów od dołu. Nie prawda więc, że ultrawide zastępuje dwa monitory. W rzeczywistości jest ukrojony jeden.

Odradzam dwa różne monitory. Będą szybko się "rozjeżdżały" i przy przenoszeniu wzroku jeden będzie miał inny odcień niż drugi. Jeśli potrzebuje Pan rzeczywiście dwóch i budżet nie pozwoli na dwa PA271Q w jakiejś sensownej wersji, sugeruję poważnie się zastanowić nad NEC EA275WMi COLOR (starszy model, już wychodzący) lub EA271Q COLOR (następca). To tą "klasyczne" 27-ki. Obszar roboczy na dwóch będzie wynosił 5120x1440 pikseli. Proponuję wersje prekalibrowane COLOR, po pierwsze będą dość dobrze przygotowane do pracy a i większe prawdopodobieństwo że będą identyczne. Oczywiście najlepiej byłoby mieć zupełnie nieodróżnialne, ale to wymaga przebierania (usługa płatna).

Monitory LG, nawet flagowe modele zbierają po całym świecie konkretne cięgi za koszmarną plamiastość. Oczywiście o poprawnym obrazie nie ma co mówić. To jest zwykła masówka, nawet bez jakiejś ludzkiej regulacji, nie mówiąc o kalibracji. O DELL-ach i ich "jakości" napisano już wiele, w tym również na tym forum. To są monitory dla korporacji. Ich zadaniem, z którego też słabo się wywiązują, jest wyświetlenia względnie użytecznego obrazu w aplikacjach typu Word i poczta. Nic ponadto. Viewsonica niedawno widziałem. Szkoda mi farby na klawiaturze na komentarz.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Ultrawide do zastosowań mieszanych (foto, wideo, grafika 3D)

15 stycznia 2019, 09:29 - wt

NEC PA271Q jako główny, seryjny, (ok. 4900zł).
Jakiś tani IPS 27" 2560x1440 jako przyboczny na ikonki.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16318
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Ultrawide do zastosowań mieszanych (foto, wideo, grafika 3D)

15 stycznia 2019, 10:00 - wt

max pisze:
15 stycznia 2019, 09:29 - wt
NEC PA271Q jako główny, seryjny, (ok. 4900zł).
Jakiś tani IPS 27" 2560x1440 jako przyboczny na ikonki.

ZDECYDOWANIE odradzam dwa różne monitory obok siebie. Wszelkie różnice są wówczas spotęgowane. Zresztą wątkotwórca sam to zauważył:

rocailler pisze:
15 stycznia 2019, 00:53 - wt
2 monitory mnie już męczą, szczególnie, że mam 2 różne
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3867
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Ultrawide do zastosowań mieszanych (foto, wideo, grafika 3D)

15 stycznia 2019, 10:00 - wt

Ja bym rozważył jeszcze NEC EX341R
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Ultrawide do zastosowań mieszanych (foto, wideo, grafika 3D)

15 stycznia 2019, 10:12 - wt

Niestety 2x PA271Q to będzie duża kwota. Uważam, że lepiej mieć naprawdę dobry monitor główny (PA271Q) i przeciętny poboczny, niż dwa średnie EA271Q. Miał być kompromis w budżecie 5000 +/-1000. Moim zdaniem ten jest najlepszy.
rocailler
Posty: 4
Rejestracja: 15 stycznia 2019, 00:12 - wt

Re: Ultrawide do zastosowań mieszanych (foto, wideo, grafika 3D)

15 stycznia 2019, 13:23 - wt

2x PA271Q odpada nawet już ze względu na grube ramki. Miałem już masę konfiguracji i chyba po prostu zmęczony już jestem tym jawnym podziałem na dwa monitory, dlatego tak podoba mi się koncepcja ultrawide. Poza tym da się tam zrobić rzeczy, których nie da się na dwóch monitorach, jak chociażby wspomniany timeline wideo. Przy dwóch monitorach można sobie co najwyżej wyrzucić palety na drugi monitor. co jest całkiem fajne, ale przy 3 ;)

Tom01 - nawet ten LG? dostał wyróżnienie w TIPA, a dość poważnie traktuję ten ranking. te monitory to raczej pod grafikę i wideo zawsze, ale że do foto w ogóle się nie nada? Myślałem, że LG miało jakiś przełom.

Znacie jakieś testy, które w dobry sposób porównują dwa monitory z różnej półki? chciałbym zobaczyć czym tak realnie różni się EA271Q od PA271Q, ponieważ czytając wasze opinie dochodzę do wniosku, że może warto kupić jakiś monitor tymczasowy, a za rok dwa zmienić.
No dobra wiem, że to trochę wróżenie z fusów, ale uważacie, że mój problem może zostać rozwiązany za rok/dwa? może powinienem kupić teraz coś tańszego, lub używanego, lub wrócić do pracy na jednym monitorze, a odłożyć sobie z 10k na zakupy za rok? Ma to sens, czy jeszcze gorsze wyjście?

Max - czym różni się "NEC PA271Q jako główny, seryjny, (ok. 4900zł)." jeśli mam kalibrator od NEC PA271Q COLOR, w praktyce, bo 2k różnicy, to jakby trochę... dużo ;)
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Ultrawide do zastosowań mieszanych (foto, wideo, grafika 3D)

15 stycznia 2019, 13:54 - wt

Jeśli masz kalibrator, to wersja COLOR monitora PA271Q różni się od seryjnej jedynie o 2000zł wyższym saldem na koncie Sprzedawcy oraz o 2000zł niższym na Twoim koncie. Innych istotnych różnic nie ma.

PS. Wersja COLOR to tylko "twór" jednego ze sprzedawców monitorów, NEC niczego takiego nie produkuje. Inni sprzedający oryginalnie zapakowane monitory, tego nie mają, względnie mają własne "twory". Każdy ze Sprzedawców oczywiście zachwala swój "twór", w celu zwiększenia salda o dodatkowe 2000zł na własnym koncie.

Z PA271Q trzeba też trochę poczekać, bo ma choroby wieku dziecięcego z firmware. Z drugiej strony zupełnie nie ma innego monitora w tym budżecie o podobnej jakości i możliwościach. Straszna pustynia.

Jakie będą monitory za rok, dwa? Kto to wie. Z pewnością będzie standardem UHD/4K 3840x2160, we wszystkich możliwych rozmiarach. Pewnie rozpowszechni się też odświeżanie 120Hz i jakaś forma HDR do filmów i gier, szczególnie w sprzęcie bardziej domowym.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3867
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Ultrawide do zastosowań mieszanych (foto, wideo, grafika 3D)

15 stycznia 2019, 14:51 - wt

Problem jest, ale trochę wyolbrzymiony, bo monitor świeci zacnie :D
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16318
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Ultrawide do zastosowań mieszanych (foto, wideo, grafika 3D)

15 stycznia 2019, 18:33 - wt

rocailler pisze:
15 stycznia 2019, 13:23 - wt
2x PA271Q odpada nawet już ze względu na grube ramki. Miałem już masę konfiguracji i chyba po prostu zmęczony już jestem tym jawnym podziałem na dwa monitory, dlatego tak podoba mi się koncepcja ultrawide. Poza tym da się tam zrobić rzeczy, których nie da się na dwóch monitorach, jak chociażby wspomniany timeline wideo. Przy dwóch monitorach można sobie co najwyżej wyrzucić palety na drugi monitor. co jest całkiem fajne, ale przy 3 ;)

Ale przecież ultrawide jest MNIEJSZY niż jeden monitor, nie mówiąc o dwóch.

rocailler pisze:
15 stycznia 2019, 13:23 - wt
Tom01 - nawet ten LG? dostał wyróżnienie w TIPA

Tego się nie "dostaje" tylko "kupuje". Nie zastanowiło Pana dlaczego żaden hiper-profesjonalny monitor nie ma takich "tytułów"?

rocailler pisze:
15 stycznia 2019, 13:23 - wt
Max - czym różni się "NEC PA271Q jako główny, seryjny, (ok. 4900zł)." jeśli mam kalibrator od NEC PA271Q COLOR, w praktyce, bo 2k różnicy, to jakby trochę... dużo ;)

Max nie wie, Max nie widział tych monitorów na oczy. Ale oczywiście nie przeszkodzi to mu wypisać całej litanii na ten temat. Proponuję rzucić okiem w specyfikację na mojej stronie i info na forum. https://monitory.mastiff.pl/monitor-gra ... color.html
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Ultrawide do zastosowań mieszanych (foto, wideo, grafika 3D)

15 stycznia 2019, 19:15 - wt

Trochę nietypowe forum. Tylko Administrator wie wszystko, widział wszystko, zna się na wszystkim, nigdy się nie myli. Poleca tylko sprzęty dostępne wyłącznie w jego sklepie, nigdzie indziej. Pozostali forumowicze nie mają gadać, tylko kupować co Admin każe, nie zawracać gitary innym forumowiczom, bo brednie wypisują w czasie gorączki, odradzając to co poleca Admin.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16318
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Ultrawide do zastosowań mieszanych (foto, wideo, grafika 3D)

15 stycznia 2019, 19:59 - wt

max pisze:
15 stycznia 2019, 19:15 - wt
wie wszystko, widział wszystko, zna się na wszystkim

Max, bez urazy, ale ile Pan tych monitów miał przed oczami, mierzył ustawiał itd? Ani jednego. Ja je robię na codzień. Zapewne to może być odebrane jako arogancja, ale jakby nie patrzeć wiem o nich znacznie więcej niż zero.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
rocailler
Posty: 4
Rejestracja: 15 stycznia 2019, 00:12 - wt

Re: Ultrawide do zastosowań mieszanych (foto, wideo, grafika 3D)

15 stycznia 2019, 20:16 - wt

Tom01 pisze:
15 stycznia 2019, 18:33 - wt
Ale przecież ultrawide jest MNIEJSZY niż jeden monitor, nie mówiąc o dwóch.
Tu się nie zgodzę :) porównuję 27 z 34, gdzie, o ile się nie myę wysokość jest równa. Oczywiście, że powierzchnia jest mniejsza, bo to praktycznie 2 monitory vs 1,5. Ale nie można porównywać jednego monitora do dwóch w taki sposób. To jest totalnie inny sposób użytkowania. Rozciągniecie programu kontra wyrzucenie palet na inny monitor. Szczególnie w wideo, 2 monitory praktycznie niczego nie zmieniają. No i jest ten problem, że 2x PA271Q byłoby zwyczajną stratą pieniędzy, a dwa różne czarno widzę. Znowu EA271Q mam wrażenie, zę jest jakimś półśrodkiem i ostatecznie nie miałbym ani dużego pola, ani dobrego obrazu ;)
także zdecydowanie wolę 34" nad 2x27, ale faktycznie nie widzę żądnego sensownego modelu.

TIPA śledzę i o ile wiem, że ranking jest specyficzny to nie zgodzę się, że jest tak ustawiony. Promują na prawdę dobre produkty, które w jakiś sposób się wyróżniają, ze sprzętem foto nie mam takich odczuć. Drogą researchu z reguły dochodzę do tych samych produktów. Z monitorami nie wiem jak jest, ale widząc wyniki z poprzednich lat liczą się parametry raczej dla filmowców, grafików webowych itp. Fotografia to inna półka i nie widzę sensu, by w takich rankingach faworyzować eizo. Reguła pareto 80 do 20. większość dostanie niezły monitor za 2K. A to, że chcemy włacić za dopieszczanie obrazu, nie oznacza, że rankingi muszą brać to co najlepsze, nie wiem jaki byłby sens wtedy takich rankingów, wystarczyłoby porównać parametry.

Widzę , że macie tu jakieś zatargi na tym forum ;p Ale jednocześnie trochę muszę się też zgodzić - nie znam się jakoś super, ale ta cała sytuacja z SV2 nie jest przyjemna ze strony producenta, bo jak mniemam kazdy monitor jest taki sam, ale SV2 jest po prostu w niektórych odblokowane, tak? a wpychanie do tanich monitorów miliona zabezpieczeń, gwarancji, kalibracji i innych o wartości prawie połowy wartości jest przykre... mam założenie, że wydając dużo pieniędzy na sprzęt z wyższej półki nie potrzebuję gwarancji, ten sprzęt powinien po prostu działać ;)
No ale wiem wiem, takie są realia i współpracowałem z Eizo i oni mówią wprost, że na fotografach i grafikach łoją duże pieniądze, bo zwyczajnie nie mamy wyjścia i musimy to brać. Inaczej komfort pracy na średnim sprzęcie jest zerowy :) Także rozumiem obie strony, sfrustrowanego maxa i właściciela sklepu również, business is business :)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16318
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Ultrawide do zastosowań mieszanych (foto, wideo, grafika 3D)

15 stycznia 2019, 20:21 - wt

Porównuję rozdzielczość i np 34" 3840x1440 px czyli ma Pan monitor UHD ukrojony w poziomie. No i słusznie Pan zauważył, że dobrych 34" nie ma. Najlepszy z nich będzie dużo gorszy od EA271Q COLOR. Ewentualnie jest jeszcze wersja UHD, z U w symbolu zamiast Q.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Ultrawide do zastosowań mieszanych (foto, wideo, grafika 3D)

15 stycznia 2019, 20:21 - wt

@Tom01
Ja nie biorę tego do siebie. Zgadzam się też z tym, że wie Pan o monitorach dużo więcej ode mnie, choć myślę, że przyzna Pan, iż ja wiem również całkiem sporo. Znam dość dobrze budowę tych monitorów, ich wyposażenie, czujniki, możliwości elektroniki sterującej, zastosowane luminofory, filtry i wiele, wiele innych.

Różnica między nami jest jedna, za to bardzo istotna. Moje porady są całkowicie bezinteresowne, w Pana przypadku, ponieważ prowadzi Pan sklep połączony z forum, jest przeciwnie. Moje porady są też całkowicie szczere, choć z pewnością często da się wyczuć ironię lub wręcz nawet lekkie szyderstwo. Jak jest w Pana przypadku, mogę tylko przypuszczać.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16318
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Ultrawide do zastosowań mieszanych (foto, wideo, grafika 3D)

15 stycznia 2019, 20:28 - wt

Max, jak już mówiłem wiele razy, wiara w swoją robotę jest naturalna. I jak sądzę nie bezpodstawna.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Ultrawide do zastosowań mieszanych (foto, wideo, grafika 3D)

15 stycznia 2019, 20:34 - wt

Ale ja nie mam zastrzeżeń do Pańskiej roboty. Uważam jedynie, że Pańskie porady ukierunkowane są na własny interes, a nie na dobro forumowicza, a zatem mogłyby być zdecydowanie lepsze, choć przyniosły by jednocześnie mniejszy zysk. I nie mam co do tego najmniejszych wątpliwości. Wydaje mi się, że wyrażam się jasno.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16318
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Ultrawide do zastosowań mieszanych (foto, wideo, grafika 3D)

15 stycznia 2019, 20:37 - wt

Nie zgadzam się. Rynek wymusza zarówno jakość jak i ceny.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Ultrawide do zastosowań mieszanych (foto, wideo, grafika 3D)

15 stycznia 2019, 20:48 - wt

Wracając do tematu. NEC i EIZO nie mają dobrych monitorów ultrapanoramicznych, a tylko te firmy są opisywane na niniejszym forum.

Proponuję kierować się wytycznymi co do modelu z innych źròdeł. Najlepiej wybrać model z matrycą IPS, z podświetleniem pokrywającym i odwzorowującym ok. 100% sRGB (i zarazem Rec.709), w stanie fabrycznym względnie poprawnie wyregulowanym na 6500K i gammę 2.2, z regulacją jasności od 40cd/m2 w górę. Wymagania takie spełnia wiele monitorów, choć NEC i EIZO naleźy do tych najlepszych i jednocześnie najdroższych. Idealna zgodność ze wzorcem nie jest zwykle konieczna, a rodzi wysokie koszty i komplikacje.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16318
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Ultrawide do zastosowań mieszanych (foto, wideo, grafika 3D)

15 stycznia 2019, 20:50 - wt

Na forum są opisywane godne polecenia rozwiązania do obrazu a skoro nie ma innych niż EIZO i NEC to jest pat. Nie ma innych monitorów w ofercie ŻADNEJ firmy, spełniających takie wymogi jakościowe jak nawet tanie modele wspomnianych dwóch wytwórców.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Polecane monitory”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot], Majestic-12 [Bot], SzymonBN
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68288
Liczba tematów: 4120
Liczba użytkowników: 3927
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Hlakoz
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu