Monitor 27' poszukiwany

Listy polecanych monitorów do różnych zastosowań.
Offka
Posty: 27
Rejestracja: 09 maja 2014, 22:10 - pt

Monitor 27' poszukiwany

21 września 2020, 11:56 - pn

Szanowni Forumowicze,

Mam obecnie przed sobą Eizo EV2436. Zaczyna mi jednak brakować nieco przestrzeni roboczej. Co prawda pracuję głównie z dokumentami, ale wbrew pozorom redakcja tekstów też wymaga wielu okien. Do tego jeszcze monitora używam czasem do gier. Nie zajmuję się fotografią, nie oglądam filmów na monitorze.

Czego potrzebuję:
1. Chyba nieco wyższej rozdzielczości, ale jednak nie 4K, bo wydaje mi się, że przy pracy skalowanie może po prostu przeszkadzać. Tyle że czy 1440 da mi zauważalnie więcej przestrzeni i nie będzie meczące ze względu na mniejszy tekst?
2. Żadnego migotania, problemów z wyświetlaniem, w końcu spędzam długie godziny przed ekranem po prostu czytając.
3. Profili i jakiegoś programu do automatycznego zmienia ich. Tak jest w Eizo, gdzie mam profil "do papieru" i do swoich gier. Niestety programik Eizo zdenerwował mnie ostatnio, bo przełączeniu na DisplayPort chimerycznie. Nie chcę się bawić w przejściówki itp. Dodam, że programik nie jest fanaberią, ale koniecznością, jestem bowiem osobą niepełnosprawną i obsługa myszką i klawiaturą po prostu ułatwia mi życie w znacznym stopniu.
4. Przynajmniej dwa USB, ale to chyba obecnie raczej standard.
5. Poprawki w wyświetlaniu, że tak to ogólnie ujmę. Dobrze by było, by czerń jednak była jednak nieco choć bardziej czarna niż na moim Eizo obecnym. Gdy go kupowałam miałam do wyboru też Nec-a 24 cale, nie pamiętam który to był. W każdym razie był on wtedy w tym aspekcie lepszy od Eizo, ale niestety bolała mnie przy nim głowa, więc odpadł. Na ciemnym obrazie w jakiejkolwiek grze Nec po prostu prezentował się lepiej, nie da się ukryć. Eizo ma też jedną wadę, która wyszła podczas pracy. Nie wiem, z czego to wynika, ale przy przewijaniu dokumentów obraz nie biegnie gładko, ale lekko skacze. To problem z odświeżaniem? Z czego to wynika i czy nowsze modele sprawują się w tym aspekcie lepiej? Zdaję sobie sprawę, że nie dostanę pewnie tu "gładkości" amoleda z telefonu, ale wcześniejszy Eizo, stareńki nie miał tego problemu. Co więcej nie widzę jakiegoś smużenia w grze, skąd więc te skoki w dokumentach lub przeglądarce?

Nie potrzebuję natomiast np. głośników. Aż szkoda że Eizo nie robi nieco tańszych wersji monitorów bez głośników.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor 27' poszukiwany

21 września 2020, 14:02 - pn

W serii EV EIZO ma przynajmniej trzy modele będące większymi następcami: EV2750, EV2760. Jest też UHD EV2785 i to akurat polecam. Przy pracy z tekstem, obraz wygląda jak wydruk na laserze. Bajka. Od konkurencji też jest kilka dobry modeli, NEC EA271Q COLOR i lider tego zestawienia EA271U COLOR. Ma wszystko co ważne. Proszę się nie sugerować dedykacją fotograficzną. Po prostu cokolwiek lepszego i tak zawsze rekrutuje się z branż foto i graficznej.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Monitor 27' poszukiwany

21 września 2020, 15:21 - pn

Tom01 pisze:
21 września 2020, 14:02 - pn
W serii EV EIZO ma przynajmniej trzy modele będące większymi następcami: EV2750, EV2760. Jest też UHD EV2785 i to akurat polecam. Przy pracy z tekstem, obraz wygląda jak wydruk na laserze. Bajka. Od konkurencji też jest kilka dobry modeli, NEC EA271Q COLOR i lider tego zestawienia EA271U COLOR. Ma wszystko co ważne. Proszę się nie sugerować dedykacją fotograficzną. Po prostu cokolwiek lepszego i tak zawsze rekrutuje się z branż foto i graficznej.
A jakie wykończenie matrycy ma EV2785? Gładka satyna czy mat z widocznym ziarnem?
Offka
Posty: 27
Rejestracja: 09 maja 2014, 22:10 - pt

Re: Monitor 27' poszukiwany

21 września 2020, 15:34 - pn

Też dodam, że wolałabym satynę.
I jeszcze pytanie o to, jak się sprawdza skalowanie przy 4K. Skalować przy tej rozdzielczości już trzeba, by dało się komfortowo pracować z tekstem.
Może ktoś z Forumowiczów ma w tym temacie doświadczenia?
Rob
Posty: 30
Rejestracja: 20 lipca 2012, 10:26 - pt

Re: Monitor 27' poszukiwany

21 września 2020, 16:12 - pn

Ja mam monitor EA271U skalibrowany - ColorTuned. Kupiony i poddany CT przez Tom01. Obecnie monitor wyświetla, że minęło ponad 900 dni od ostatniej kalibracji, więc zaleca jej ponowienie. Piszę o tym, bo prawie 3 letni okres daje już dobre podstawy do opinii.

Monitor jest genialny jeśli chodzi o tekst. Nic nie musiałem robić, czy też skalować - odpowiadając na Twoje pytanie. Mam kilka aplikacji (Windows 10), które używam, a mają problem ze skalowaniem. Ale to wina samych, źle napisanych programów. Przykłady: Wielki Słownik Angielski PWN-OXFORD, Mendeley. Ale z tym ostatnim problem ma wiele osób. Już kilka lat temu pojawiały się wpisy na forum. Producent na to ....
Słowem: zdecydowana większość programów skaluje się wyśmienicie.
Z monitora jestem bardzo zadowolony. Zauważyłem jedną wadę: przy przewijaniu stron internetowych tekst się delikatnie rozmywa/pływa. Ale nie jest to wielki problem dla mnie. Jeśli chcesz wiedzieć więcej - pisz.
Offka
Posty: 27
Rejestracja: 09 maja 2014, 22:10 - pt

Re: Monitor 27' poszukiwany

21 września 2020, 16:20 - pn

Rob pisze:
21 września 2020, 16:12 - pn
Ja mam monitor EA271U skalibrowany - ColorTuned. Kupiony i poddany CT przez Tom01. Obecnie monitor wyświetla, że minęło ponad 900 dni od ostatniej kalibracji, więc zaleca jej ponowienie. Piszę o tym, bo prawie 3 letni okres daje już dobre podstawy do opinii.

Monitor jest genialny jeśli chodzi o tekst. Nic nie musiałem robić, czy też skalować - odpowiadając na Twoje pytanie. Mam kilka aplikacji (Windows 10), które używam, a mają problem ze skalowaniem. Ale to wina samych, źle napisanych programów. Przykłady: Wielki Słownik Angielski PWN-OXFORD, Mendeley. Ale z tym ostatnim problem ma wiele osób. Już kilka lat temu pojawiały się wpisy na forum. Producent na to ....
Słowem: zdecydowana większość programów skaluje się wyśmienicie.
Z monitora jestem bardzo zadowolony. Zauważyłem jedną wadę: przy przewijaniu stron internetowych tekst się delikatnie rozmywa/pływa. Ale nie jest to wielki problem dla mnie. Jeśli chcesz wiedzieć więcej - pisz.
To 4K, to dobre wieści. Mi potrzebne skalowanie w Office'ie i przeglądarkach tak naprawdę. Tekst musi być większy, by nie wysilać oczu. Redaguję książki, więc siła rzeczy to dla mnie najważniejszy parametr.
A jak wygląda jego obsługa przez mysz i klawiaturę tego modelu? I czy da się ustawić profile dla poszczególnych aplikacji?
Gdy pracuję to często używam wypranego, zażółconego obrazu. Przy grze czy oglądaniu zdjęć potrzebuje jednak innych ustawień. W Eizo zmienia mi się profil automatycznie.
Ostatnio zmieniony 21 września 2020, 16:25 - pn przez Offka, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor 27' poszukiwany

21 września 2020, 16:20 - pn

NEC EA271U we wszystkich wersjach jest satynowy. EIZO EV matowy, choć to od dawna nie jest już grubomielony mat.

Za rozmywanie przy przewijaniu odpowiada opcja "Response improve" i jest w drugiej grupie w menu. Trzeba wyłączyć.

Zrzut ekranu 2020-09-21 o 16.20.05.png
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
voteck
Posty: 227
Rejestracja: 18 lipca 2017, 20:33 - wt

Re: Monitor 27' poszukiwany

21 września 2020, 17:08 - pn

Rob pisze:
21 września 2020, 16:12 - pn
Mam kilka aplikacji (Windows 10), które używam, a mają problem ze skalowaniem. Ale to wina samych, źle napisanych programów. Przykłady: Wielki Słownik Angielski PWN-OXFORD, Mendeley. Ale z tym ostatnim problem ma wiele osób. Już kilka lat temu pojawiały się wpisy na forum. Producent na to ....
Mam łącznie pięć słowników PWN-u z lat 2004-2016 i wszystkie zdołałem ustawić (w opcjach skalowania poszczególnych skrótów) tak, że skalują się prawie w stu procentach. Największy problem mam właśnie z PWN-Oxford (z 2010 roku), ale dotyczy to wyłącznie zapisu wymowy (nie wyświetla się część znaków), co na szczęście ma niewielkie znaczenie o tyle, że i tak korzystam z nagrań wymowy (przy okazji, jakby ktoś nie wiedział — wywołuje je skrót F5).

Wszystko widać na zrzucie:

https://i.imgur.com/nWdubf4.png
Ostatnio zmieniony 21 września 2020, 18:06 - pn przez voteck, łącznie zmieniany 1 raz.
Rob
Posty: 30
Rejestracja: 20 lipca 2012, 10:26 - pt

Re: Monitor 27' poszukiwany

21 września 2020, 17:40 - pn

Ja też w opcjach, dla słownika ustawiłem skalowanie. Odstaje ono od właściwie napisanych programów. Ja to widzę.
@Tom01: dzięki. U mnie ta opcja jest na 4 pozycji w menu - nie drugiej.
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Monitor 27' poszukiwany

21 września 2020, 18:01 - pn

Rozmycie przy przewijaniu czy ogólnie ruchu zawsze będzie przy 60Hz. Ba, przy 120Hz też jest tylko mniejsze. Dopiero ok 200Hz to eliminuje.
Offka
Posty: 27
Rejestracja: 09 maja 2014, 22:10 - pt

Re: Monitor 27' poszukiwany

22 września 2020, 18:12 - wt

Rob pisze:
21 września 2020, 17:40 - pn
Ja też w opcjach, dla słownika ustawiłem skalowanie. Odstaje ono od właściwie napisanych programów. Ja to widzę.
@Tom01: dzięki. U mnie ta opcja jest na 4 pozycji w menu - nie drugiej.
A ja ponowię pytanie. Jak wygląda obsługa NEC-a przez mysz i klawiaturę? Da się ustawić profile dla poszczególnych aplikacji?
Tak mam w Eizo.
Rozumiem, że taki Word skaluje się dobrze w 4K?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor 27' poszukiwany

22 września 2020, 20:17 - wt

Nie, NEC nie ma takich możliwości w sofcie. EIZO niestety też uśmierciło projekt ScreenManager Pro.

W 4K UHD wszystko wygląda lepiej, ostrość nieporównywalna, zero rozmycia na krawędziach liter. Pakiet Office poddaje się skalowaniu systemowemu wręcz wzorowo.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Monitor 27' poszukiwany

23 września 2020, 10:03 - śr

Czego nie można powiedzieć o różnych innych aplikacjach czy środowiskach developerskich na Win10. Zakup 4K UHD do Windows to ciągle pójście na kompromis. Co innego taki iMac. Tam jest wszystko pięknie na retinie.
Rob
Posty: 30
Rejestracja: 20 lipca 2012, 10:26 - pt

Re: Monitor 27' poszukiwany

24 września 2020, 16:37 - czw

@GrzesiekR: nie wiem, o jakich środowiskach developerskich piszesz, ale moje doświadczenie jest takie, że pod Win 10 zdecydowana większość pracuje bez zarzutu. Na pewno oprogramowanie MS (Office itp.) - a jego też pytanie dotyczyło - pracuje wzorcowo. Słowem - zdecydowanie polecam monitor 4K pod Win 10.
Offka
Posty: 27
Rejestracja: 09 maja 2014, 22:10 - pt

Re: Monitor 27' poszukiwany

24 września 2020, 17:55 - czw

Tom01 pisze:
22 września 2020, 20:17 - wt
Nie, NEC nie ma takich możliwości w sofcie. EIZO niestety też uśmierciło projekt ScreenManager Pro.
To mnie zaniepokoiło, bo w specyfikacjach modeli ze strony Eizo mamy podane programy do obsługi zdalnej. Ma się to obecnie nazywać Screen InStyle.
Ten program też nie działa?

Nec też się chwali Naviset Administrator 2 w opisie modelu, ale jego możliwości w ogóle nie znam, stąd pytanie.
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Monitor 27' poszukiwany

25 września 2020, 19:38 - pt

Tom01 pisze:
22 września 2020, 20:17 - wt
Pakiet Office poddaje się skalowaniu systemowemu wręcz wzorowo.
Rozwinę: nawet Office 2003 o dziwo potrafi się dobrze skalować z tego co widziałem, a w nowszych wersjach może być tylko lepiej. Libre Office też od dawna dobrze się skaluje. W Open Office trzeba przestawić w kompatybilności dla programu na "aplikacja" i też jest dobrze (do tego w ustawieniach już OpenOffice ustawić musiałem duże ikony). Microsoft Office po zmianie systemowego powiększenia wymaga czasem ponownego uruchomienia PC.
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Monitor 27' poszukiwany

25 września 2020, 19:41 - pt

GrzesiekR pisze:
23 września 2020, 10:03 - śr
Czego nie można powiedzieć o różnych innych aplikacjach czy środowiskach developerskich na Win10.
Visual Studio skaluje się bez problemu. Generalnie tylko przestarzałe* aplikacje nie skalują się jak należy.

* - jak jakiś programista używa dzisiaj Windows Forms = pisze aplikację przestarzałą, bo już od kilkunastu lat ma WPF, gdzie skalowanie w napisanych programach działa bez problemu.
Offka pisze:
21 września 2020, 16:20 - pn
To 4K, to dobre wieści. Mi potrzebne skalowanie w Office'ie i przeglądarkach tak naprawdę. Tekst musi być większy, by nie wysilać oczu. Redaguję książki, więc siła rzeczy to dla mnie najważniejszy parametr.
To radzę wybrać monitor 4K (3840x2160 - 4096x2160) lub 5K (5120x2160 - 5120x2880). Im większe PPI tym lepiej (łatwiej widać różnice w różnych krojach czcionek).

Wróć do „Polecane monitory”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68315
Liczba tematów: 4122
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu