Monitor nie IPS

Listy polecanych monitorów do różnych zastosowań.
Hlakoz
Posty: 5
Rejestracja: 07 marca 2024, 17:24 - czw

Monitor nie IPS

10 marca 2024, 19:18 - ndz

Dzień dobry, proszę o radę co do wyboru nowego monitora, obecnie mam Ezio FS2434 zakupu dokonałem sugerując się obecnymi na tym forum negatywnymi opiniami co do monitorów innych producentów. Z obecnym monitorem ma jeden problem - męczy moje oczy. Myślę, że jest to kwestia jakiejś specyficznej wrażliwości mojego wzroku bo np. wszystkie smartfony z ekranami OLED ze względu na zmęczenie oczu i ból głowy są dla mnie nieużywalne. Jest to dziwny przypadek, bo bardzo słaba TN-ka w moim laptopie na tym samym stanowisku (sprawdzone oświetlenie) prawie nie męczy moich oczu. Podobnie w pracy, miałem do czynienia z marnymi Iiyama prolite x2283hsu, na minimalnej jasności znacznie mniej mnie męczyły względem mojego Ezio. Zdaje mi się, że mam problem z matrycami IPS stąd znalazłem dwa monitory na VA w podobnej cenie i nie wiem który wybrać: NEC MultiSync® E244F lub Monitor PHILIPS Evnia 25M2N3200W. Wiem, że te monitory pod względem kolorów i bajerów są gorsze od Ezio ale, przepraszam jeśli kogoś urażę, dla mnie kolory nie mają absolutnie żadnego znaczenia mam jeden priorytet przy wyborze tj. najmniejsze możliwe zmęczenie oczu. Wybrane monitory są mocno budżetowe, do wydawania większych pieniędzy zniechęca mnie fakt, że bieda TN z Lenovo ideapad 330, gdyby nie mały rozmiar, całkowicie spełnia moje wymagania, jednak potrzebuję 24 cali. Niestety Ezio produkuje teraz wyłącznie monitory na IPS, a używek nie chcę, bo nie będę mógł ich zwrócić w razie problemów z oczami. Wybrałem NEC MultiSync® E244F, bo firma jest tu polecana i da się go mocno ściemnić (dołączam link do recenzji, ciężko było coś na jego temat znaleźć, niestety nie powala; https://www.prad.de/testberichte/test-n ... Einleitung), boję się, że będzie smużył i to będzie kolejny czynnik męczący wzrok stąd alternatywa Monitor PHILIPS Evnia 25M2N3200W, który jak na VA słabo smuży. Zastosowanie czysto biurowe, przeglądanie Internetu i praca z tekstem. Czy któryś z tych monitorów ma sens, jeśli nie to czego powinienem szukać?
Dziękuję za rady i pomoc, serdecznie pozdrawiam.
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Monitor nie IPS

10 marca 2024, 20:54 - ndz

Nie sądzę, by winny był typ matrycy IPS / VA / TN.
Hlakoz
Posty: 5
Rejestracja: 07 marca 2024, 17:24 - czw

Re: Monitor nie IPS

11 marca 2024, 17:42 - pn

Zdaję sobie sprawę, że typ matrycy może nie być jedynym winowajcą, ale wydaje mi się, że jest to jeden z istotnych czynników. Zastanawiałem się co z tym FS2434, może być nie tak, skoro producent ma taką renomę. Z uwagi na moje doświadczenia z różnymi rodzajami ekranów pomyślałem o matrycy. To zmęczenie oczu nie jest typowe dla dłuższej pracy przed monitorem. Gdy spędzam przy nim więcej niż godzinę, odczuwam dziwny, pulsujący ból w oczach, który utrzymuje się często przez kolejny dzień. Przy innych monitorach nigdy czegoś takiego nie doświadczyłem. Regularnie chodzę do okulisty z powodu krótkowzroczności i poza tym oczy mam zdrowe.
voteck
Posty: 229
Rejestracja: 18 lipca 2017, 20:33 - wt

Re: Monitor nie IPS

11 marca 2024, 17:47 - pn

Czy gdy porównywałeś laptop z eizo, oba świeciły z tą samą faktyczną jasnością? Bo jeśli dobrze rozumiem, w obu przypadkach oświetlenie było to samo? Być może tu jest pies pogrzebany: eizo jest jaśniejszy od tła, a laptop nie. W pracy - wiadomo, zwykle jest bardzo jasno.
Hlakoz
Posty: 5
Rejestracja: 07 marca 2024, 17:24 - czw

Re: Monitor nie IPS

11 marca 2024, 18:14 - pn

Tak, stanowisko i oświetlenie było takie samo, laptop jest jaśniejszy, jego minimalna jasność jest większa niż w Eizo. Ustawiłem Ezio na jasność porównywalną z laptopem i nie pomagało.
voteck
Posty: 229
Rejestracja: 18 lipca 2017, 20:33 - wt

Re: Monitor nie IPS

11 marca 2024, 20:04 - pn

Skoro tamte w pracy nie powodują problemów, a laptop jest wręcz ciemniejszy, to chyba ani zagęszczenie pikseli (choćby w kontekście astygmatyzmu), ani oświetlenie. A przyglądałeś się (najlepiej w powiększeniu) działaniu ClearType na obu ekranach?
Hlakoz
Posty: 5
Rejestracja: 07 marca 2024, 17:24 - czw

Re: Monitor nie IPS

11 marca 2024, 21:36 - pn

Z ClearType korzystam na obu, w powiększeniu ich nie oglądałem, nie wiem na co zwrócić uwagę. Zdaje mi się, że rozwiązaniem mojego problemu będzie kupowanie i testowanie różnych monitorów, aż znajdę najlepszy pod moje oczy stąd moje pytanie czy NEC MultiSync E244F lub PHILIPS Evnia 25M2N3200W są warte uwagi? Jeśli nie co warto spróbować? Najchętniej szukałbym matrycy VA lub TN bo zdaje się, że nie mam z nimi problemów, w ostateczności może być IPS choć po doświadczeniach z FS2434 jestem co do nich uprzedzony.
voteck
Posty: 229
Rejestracja: 18 lipca 2017, 20:33 - wt

Re: Monitor nie IPS

11 marca 2024, 23:13 - pn

Hlakoz pisze:
11 marca 2024, 21:36 - pn
Z ClearType korzystam na obu, w powiększeniu ich nie oglądałem, nie wiem na co zwrócić uwagę.
Porównaj w narzędziu, w którym siedzisz najwięcej i które tym samym powoduje największe problemy, czy system/narzędzie wygładza mniej więcej w taki sam sposób. Może na przykład być ustawiony odwrócony układ pikseli albo mniej lub bardziej agresywne wygładzanie, ewentualnie na jednym wygładzanie innego typu niż na drugim, na przykład kolorowe vs w skali szarości. Jeśli na laptopie używasz innego oprogramowania niż na kompie podłączonym do monitora, na przykład na laptopie pracujesz w Wordzie (od kilku lat wygładzanie w skali szarości), a na stacjonarce tylko przeglądasz neta (wygładzanie kolorowe), jest to nawet bardzo prawdopodobne.

Najłatwiej to zrobić na podstawie zrzutu ekranu w bardzo dużym powiększeniu.
Hlakoz
Posty: 5
Rejestracja: 07 marca 2024, 17:24 - czw

Re: Monitor nie IPS

12 marca 2024, 16:01 - wt

Porównywałem screeny i jak dla mnie są bardzo podobne. Kiedyś jak popsuł mi się PC to podłączałem laptop do monitora i nie było różnicy więc wątpię że to to, na obu robię to samo głównie Word, pliki Google, przeglądanie neta.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16336
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor nie IPS

10 kwietnia 2024, 15:39 - śr

Foris FS2434 był oparty o matrycę Sharpa ze sterowaniem U2VA. Nie jest to normalny IPS. Inna sprawa, że męczyć może każdy monitor z różnych przyczyn. Jeśli pojawia się ból głowy, może być wynikiem: https://monitory.mastiff.pl/faq/question/id/85
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Polecane monitory”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Ostatnio na forum...

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], GrzesiekR, Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68398
Liczba tematów: 4130
Liczba użytkowników: 3945
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Goldberg
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu