Ocena stanu monitora z BrightRegulator

Czyli jakie EIZO do czego najlepiej się sprawdza, różnice między wersjami, wyposażenie dodatkowe.
piotrek1234
Posty: 66
Rejestracja: 12 lutego 2014, 18:46 - śr

Re: Ocena stanu monitora z BrightRegulator

11 sierpnia 2016, 23:19 - czw

piotrek1234 pisze:
max pisze:Kiedyś była taka firma Tonsil. Robiła kolumny głośnikowe Altus. Mówiło się, że Altusy nie mają basu, one mają tylko głośnik basowy.

Podobnie szerokogamutowy monitor z 1D LUT. On nie ma trybu sRGB, on ma tylko guzik sRGB. A zatem z trybu sRGB "guzik".

PS. Swego czasu sporo osób dało się na to złapać. Ja o mało co też.
Szerokogamutowe podświetlenie CCFL, brak 3D LUT, brak stabilizacji podświetlenia, wysokokontrastowy PVA.
I nieszczęście gotowe.

Poza tym: "Mocno świeci" i "kolorowe plamy". Toż to typowy DELL. Też na 4 litery, czy tam do "czterech liter".
Wiem co to Tonsile bo jak zmieniłem na Bowers&Wilkins to nie mogłem uwierzyć jak mogłem tamtego słuchać :)

A ten s2231w też ma 1d LUT?

W jakim sensie "nieszczęście". Rozumiem brak stabilizacji podświetlenia, ale czy to zbytnie nasycenie w Windows to taki problem, skoro można załadować profile do przeglądarki i photoshopa? Przepraszam jak pytanie jest naiwne, ale moja wiedza jeszcze nie jest zbyt duża. Czy ten monitor jest jednak gorszy od tego poprzedniego? O tamtym nie pisałeś, że to "typowy Dell" i że do d...

Czym ten s2242w różni się od s2243w?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Ocena stanu monitora z BrightRegulator

12 sierpnia 2016, 09:05 - pt

piotrek1234 pisze:Czy ten monitor jest jednak gorszy od tego poprzedniego? O tamtym nie pisałeś, że to "typowy Dell" i że do d...
Nie. Nie jest gorszy. Już pisałem, że jest lepszy ponieważ ma wyższą rozdzielczość.
piotrek1234 pisze:...ale czy to zbytnie nasycenie w Windows to taki problem, skoro można załadować profile do przeglądarki i photoshopa? Przepraszam jak pytanie jest naiwne, ale moja wiedza jeszcze nie jest zbyt duża.
Trafiłeś w sedno. Tak trzeba zrobić. W pozostałych aplikacjach, w których nie ma zarządzania barwą, na przesycenie nic nie da się poradzić.

Tak. Oba maja 1D LUT, więc nie mogą zmieniać gamutu np. z AdobeRGB na sRGB. Zasadniczo nie powinno się więc używać tego monitora w środowisku Windows, który do wyświetlania swojego własnego interfejsu nie używa zarządzania barwą.

Z doświadczenia monitorowego wynika, że monitory z podświetleniem szerokogamutowym mają tendencje do wpadania ekranu w kolorowe plamy. Do wyeliminowania tego zjawiska konieczna jest stabilizacja.
Natomiast w monitorach z podświetleniem normalnogamutowym tendencja do wpadania w kolorowe plamy jest mniejsza, stąd nie ma już wymogu stabilizacji.

Matryca PVA jest dobra, ale w połączeniu z szerokim gamutem i brakiem stabilizacji podkreśla jeszcze "landrynkowatość" i plamiastość obrazu.

Jeśli jednak Twoje plamy Ci nie przeszkadzają oraz zdajesz sobie sprawę, że poprawne wyświetlanie jest możliwe w aplikacjach z zarządzaniem barwą, to wszystko w porządku. Przy kwocie 500zł to jest OK.
Kiedyś namawiano na tym forum do zakupu tego typu monitorów za 4000zł, stąd moje nawiązania do tamtych zamierzchłych czasów.

Życzę miłego odbioru. ;)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Ocena stanu monitora z BrightRegulator

12 sierpnia 2016, 09:57 - pt

max pisze:Trafiłeś w sedno. Tak trzeba zrobić. W pozostałych aplikacjach, w których nie ma zarządzania barwą, na przesycenie nic nie da się poradzić.
Da się, da. Max jak zwykle przesadza. Jak pisałem, monitor ma tryb pseudo sRGB, przycinający sterowanie kanałami. Dzięki efektowi Purkiniego, widzimy wówczas mniejsze nasycenia. Oczywiście do zastosowań zawodowych związanych z kolorem nie należy stosować takich sztuczek, ale przy ogólnych, nie ma żadnych przeciwwskazań.
max pisze:Z doświadczenia monitorowego wynika, że monitory z podświetleniem szerokogamutowym mają tendencje do wpadania ekranu w kolorowe plamy. Do wyeliminowania tego zjawiska konieczna jest stabilizacja.
Głównie dotyczy to dużych monitorów z matrycami IPS. Na małych PVA problem nie jest krytyczny, choć zdarzają się skrajnie nierówne. Porównywanie do DELL-i jest conajmniej nadużyciem. Duże, szerokogamutowe, IPS-owe DELLe mają pieszczotliwą nazwę kolorofonów. Inna sprawa jeśli plamy mają pochodzenie awaryjne.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
piotrek1234
Posty: 66
Rejestracja: 12 lutego 2014, 18:46 - śr

Re: Ocena stanu monitora z BrightRegulator

16 sierpnia 2016, 15:16 - wt

max, Tom01 dziękuję za wyjaśnienia.
Jednak po trochę dłuższym obcowaniu z tym s2242w będę go zwracał. Zółte przebarwienia na części matrycy są nie do zaakceptowania. Szkoda, bo jest na pewno mniej zużyty od tego poprzedniego.

Wróć do „Dobór monitora, akcesoria, ustawienia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68313
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu