Ocena stanu monitora z BrightRegulator

Czyli jakie EIZO do czego najlepiej się sprawdza, różnice między wersjami, wyposażenie dodatkowe.
piotrek1234
Posty: 66
Rejestracja: 12 lutego 2014, 18:46 - śr

Re: Ocena stanu monitora z BrightRegulator

28 lipca 2016, 18:06 - czw

max pisze:Jeśli pod kątem prostym tego nie widać, oznacza to, że podświetlenie jest równe. A zatem pozostaje charakterystyka kątowa matrycy albo jakieś naprężenia przykrawędziowe matrycy.

To monitor biurowy, bez układu stabilizacji podświetlenia DUC/DUE. Cudów więc nie należy się spodziewać.
Proponuję, abyś sam ocenił, czy Ci to przeszkadza w normalnym użytkowaniu. Jeśli jednak w specjalnie spreparowanych warunkach nie rzuca się w oczy, to nie ma co się czepiać

Wiadomo, nie jest to nówka i cudów się nie spodziewam. nie przeszkadza to jakoś bardzo, raczej się tego nie dostrzega, jedynie na jednolitym, białym tle i to nie pod każdym kątem. Kwestia tego tylko, czy nie jest to jakaś wada krytyczna świadcząca np. o mocnym zużyciu czy mechanicznym uszkodzeniu.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Ocena stanu monitora z BrightRegulator

28 lipca 2016, 18:13 - czw

Moim zdaniem, i tu się nie zgodzę z Tomem, objawy świadczą, że jest tak od początku.

O zużyciu podświetlenia świadczy głównie moc jego świecenia. Jeśli w najjaśniejszej porze dnia, zakładając oczywiście, że słońce nie świeci bezpośrednio, nie ustawiasz jasności na 100%, to jest OK.
Należy położyć białą kartkę przed monitorem i wyregulować Brightness. Jeśli nie przekraczasz 50%, co odpowiada 120cd/m2, to powinno być OK.

Barwa bieli ekranu powinna też przypominać barwę kartki papieru przed monitorem w pochmurny dzień, przy ustawieniu na sRGB.
piotrek1234
Posty: 66
Rejestracja: 12 lutego 2014, 18:46 - śr

Re: Ocena stanu monitora z BrightRegulator

28 lipca 2016, 18:49 - czw

max pisze:Moim zdaniem, i tu się nie zgodzę z Tomem, objawy świadczą, że jest tak od początku.

O zużyciu podświetlenia świadczy głównie moc jego świecenia. Jeśli w najjaśniejszej porze dnia, zakładając oczywiście, że słońce nie świeci bezpośrednio, nie ustawiasz jasności na 100%, to jest OK.
Należy położyć białą kartkę przed monitorem i wyregulować Brightness. Jeśli nie przekraczasz 50%, co odpowiada 120cd/m2, to powinno być OK.

Barwa bieli ekranu powinna też przypominać barwę kartki papieru przed monitorem w pochmurny dzień, przy ustawieniu na sRGB.
Spróbuję przetestować jasność jutro tak jak napisałeś.

Natomiast co do podświetlenia - czy w świetlówkach monitorowych nie jest tak jak tych zwykłych jak np. t5, t8, że im bardziej zużyta świetlówka to jej krawędzie bardziej ciemnieją? Jeżeli tak by było, to moim zdaniem wyjaśniało by te ciemniejsze punkty. Znalazłem zdjęcie podświetlenia monitora Eizo:
Obrazek

Tam gdzie zaznaczyłem na czerwono są krawędzie świetlówek, jeżeli na skutek zużycia były by one delikatnie ciemniejsze w tym miejscu, to myślę, że mogły by dać taki efekt.

Jeżeli się mylę to proszę mnie poprawić, być może wypisuję dyrdymały, jestem amatorem w kwestii monitorów, ale widziałem jak zużywają się tradycyjne świetlówki.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Ocena stanu monitora z BrightRegulator

28 lipca 2016, 19:40 - czw

Ciekawe spostrzeżenie. Widzę jednak pewną lukę.
Jeśli by tak było jak postulujesz, przyciemniona powinna być tylko prawa część ekranu, a nie obie. Ponadto nie tłumaczy to obserwacji, że pod kątem prostym przyciemnienie na obu krawędziach maleje. Przy nierównomiernym podświetleniu nie powinno się tak dziać.
piotrek1234
Posty: 66
Rejestracja: 12 lutego 2014, 18:46 - śr

Re: Ocena stanu monitora z BrightRegulator

28 lipca 2016, 20:54 - czw

max pisze:Ciekawe spostrzeżenie. Widzę jednak pewną lukę.
Jeśli by tak było jak postulujesz, przyciemniona powinna być tylko prawa część ekranu, a nie obie. Ponadto nie tłumaczy to obserwacji, że pod kątem prostym przyciemnienie na obu krawędziach maleje. Przy nierównomiernym podświetleniu nie powinno się tak dziać.
Faktycznie moja teoria nie wyjaśnia wszystkiego. Być może jednak na załamaniach świetlówki z lewej strony ekranu również występuje podobny efekt, jako, że te punkty różnią się od większości powierzchni monitora, pod którą świetlówki nie są zagięte. Być może zagięcia to także punkty, w których świetlowka bardziej traci jasność w trakcie zużywania niż na reszcie swojej powierzchni.W każdym razie od tej strony ekranu ciemne miejsca są i tak mniej zauważalne. Niwelowanie tego efektu przy patrzeniu na wprost ciężko jednak wytłumaczyć tą teorią. Choć niwelowany jest chyba nie w 100%, może w 90%.

A wracając do meritum - czy ten monitor jest do przyjęcia i posłuży jeszcze chociaż 2-3 lata przy nie szaleniu z jasnością? Czy jest w akceptowalnym stanie czy powinienem się opisanych wcześniej wad obawiać i lepiej będzie go zwrócić? Postaram się jeszcze gdzieś sprawdzić maksymalną jasność. Przebieg godzinowy to ok. 5200.
Monitor służy mi do wszystkiego, w tym tworzenie grafiki internetowej, bardzo sporadycznie do druku.

@edit. Sprawdziłem jeszcze na szarym tle i te miejsca ciemniejsze w zasadzie nie znikają, jedynie pod odpowiednim kątem; przy patrzeniu na wprost da się je dostrzec. Nie jest to mimo wszystko jakoś bardzo widoczne, trzeba się przyglądać.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Ocena stanu monitora z BrightRegulator

28 lipca 2016, 21:50 - czw

Podtrzymuję więc moją teorię polegającą na ucisku matrycy ciekłokrystalicznej na krawędziach, które to wywołuje jej zginanie. To z kolei powoduje niewielką zmianę charakterystyki kątowej matrycy w stosunku do płaszczyzny ekranu na krawędziach. A to z kolei cecha pojawiająca się w czasie montażu matrycy w obudowie monitora lub istniejąca od początku w samej matrycy. Byłaby to więc cecha tego egzemplarza istniejąca od początku jego produkcji.

Tak czy inaczej, zaburzenia równomierności podświetlenia/wyświetlania przy krawędziach w ekranach LCD są czymś normalnym.

W najnowszych odmianach monitorów NEC/EIZO stosuje się obudowy "bezuciskowe", które prawie nie wywołują dodatkowego zginania matrycy przy krawędziach wywołanych chwytaniem przez ramki. Ewentualne zaburzenia będą pochodziły już tylko z naprężeń własnych matrycy.
piotrek1234
Posty: 66
Rejestracja: 12 lutego 2014, 18:46 - śr

Re: Ocena stanu monitora z BrightRegulator

28 lipca 2016, 21:54 - czw

max pisze:Podtrzymuję więc moją teorię polegającą na ucisku matrycy ciekłokrystalicznej na krawędziach, które to wywołuje jej zginanie. To z kolei powoduje niewielką zmianę charakterystyki kątowej matrycy w stosunku do płaszczyzny ekranu na krawędziach. A to z kolei cecha pojawiająca się w czasie montażu matrycy w obudowie monitora lub istniejąca od początku w samej matrycy. Tak czy inaczej, zaburzenia równomierności podświetlenia przy krawędziach są czymś normalnym.

W najnowszych odmianach monitorów NEC/EIZO stosuje się obudowy "bezuciskowe", które prawie nie wywołują dodatkowego zginania matrycy przy krawędziach wywołanych chwytaniem przez ramki. Ewentualne zaburzenia będą pochodziły już tylko z naprężeń własnych matrycy.
Wobec tego pozostaje mi się z tym faktem pogodzić. Jakoś specjalnie mi to nie przeszkadza. Efekt raczej nie powinien się nasilać z czasem?

Spróbuję jeszcze zmierzyć jasność monitora i jak będzie ok, to go zostawię.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Ocena stanu monitora z BrightRegulator

28 lipca 2016, 22:02 - czw

Jeśli moja teoria jest słuszna, to nie. Jeśli Twoja, to tak. 8-)
piotrek1234
Posty: 66
Rejestracja: 12 lutego 2014, 18:46 - śr

Re: Ocena stanu monitora z BrightRegulator

28 lipca 2016, 22:08 - czw

max pisze:Jeśli moja teoria jest słuszna, to nie. Jeśli Twoja, to tak. 8-)
To znaczy jeżeli efekt ten wystepuje na skutek naprężeń to lepiej sobie taki monitor odpuścić :) ? Dobrze zrozumiałem?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Ocena stanu monitora z BrightRegulator

28 lipca 2016, 22:20 - czw

Nie. Oznaczałoby to, że:
* już się nie pogorszy, bo nie ma powodu aby zginające naprężenia przykrawędziowe wzrosły
* te objawy nie wskazują, że monitor jest zużyty, bo ma tak od nowości
* zjawisko występuje normalnie w innych monitorach.

Sprawdź to podświetlenie w pochmurny dzień. Jeśli będzie OK to nie ma co szukać na siłę dalej, bo może być gorzej.

PS. Sprawdź jeszcze czy występują jakieś przykrawędziowe odbarwienia na czerni, ale nie traktuj tego jako test istotny dla sprawy.
piotrek1234
Posty: 66
Rejestracja: 12 lutego 2014, 18:46 - śr

Re: Ocena stanu monitora z BrightRegulator

29 lipca 2016, 08:37 - pt

Test przeprowadzony przed chwilą w jasnym pokoju od strony wschodniej. Zdjęcie zrobiłem, gdy słońce schowało się za chmurami i przebijało przez chmury rozproszone światło słoneczne. ustawienie 100% jasność, sRGB. Zdjęcie troszkę pojaśniłem, żeby bardziej było zbliżone do tego co widziałem, ale chyba widać wszystko.

Obrazek

Jak rozumiem to jest złom?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Ocena stanu monitora z BrightRegulator

29 lipca 2016, 09:03 - pt

Ma być pochmurno, ale w dzień. Żadnego słońca. Żaden monitor z nim nie wygra.

Barwy bieli nie da się ocenić ze zdjęcia monitora ze względu na różnice metameryczne "postrzegania" aparatu widma światła dziennego odbitego od kartki i widma podświetlenia monitora. Trzeba oceniać naocznie.
piotrek1234
Posty: 66
Rejestracja: 12 lutego 2014, 18:46 - śr

Re: Ocena stanu monitora z BrightRegulator

29 lipca 2016, 09:14 - pt

max pisze:Ma być pochmurno, ale w dzień. Żadnego słońca. Żaden monitor z nim nie wygra.

Barwy bieli nie da się ocenić ze zdjęcia monitora ze względu na różnice metameryczne "postrzegania" aparatu widma światła dziennego odbitego od kartki i widma podświetlenia monitora. Trzeba oceniać naocznie.
Z tego co naocznie widziałem, monitor był wręcz szary przy tej kartce. Słońce było za chmurami gdy robiłem zdjęcia.

Mam takie pomocnicze pytanie. Czy przy zmianie jasności od 0 do 100% powinien być widoczny drastyczny efekt zwiększenia jasności? Przy tym monitorze moim zdaniem pomiędzy 0 a 100% jest może 2 razy jaśniej. Druga sprawa, że w niezbyt jasnym pokoju (pochmurno, okno z boku monitora) na 100% jasności monitor nie razi w oczy.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Ocena stanu monitora z BrightRegulator

29 lipca 2016, 09:43 - pt

max pisze:http://www.prad.de/new/monitore/test/20 ... teil8.html

Eizo gibt die Helligkeit des S2231W mit 250 cd/m² an. Tatsächlich ermittelten wir bei 100 % Helligkeit einen Wert von 236 cd/m², was nicht ganz an die Herstellerangabe heranreicht. Bei 0 % Helligkeit und 100 % der RGB Farben, beträgt der Wert 30 cd/m².

Grundsätzlich sollten die Helligkeitswerte für jeden Anwender ausreichen. Der von uns empfohlene Helligkeitswert von 140 cd/m² wird bei 54 % Helligkeit erreicht. Somit ist noch ausreichend Helligkeitsreserve vorhanden. Auch die Möglichkeit die Helligkeit bis auf 30 cd/m² abzusenken und zwar ohne Reduzierung der RGB Farbwerte, stellt eine rühmliche Ausnahme dar. Häufig werden Monitore mit Spezifikationen jenseits der 400 cd/m² beworben. Verschwiegen wird jedoch, dass diese Modelle aber selbst mit 0 % Helligkeit noch über eine Leuchtkraft jenseits von 150 cd/m² verfügen. Um Werte von 140 oder gar 120 cd/m² zu erreichen, hilft bei diesen Modellen nur das Reduzieren der RGB Farbwerte. Ein unschöner Nebeneffekt ist dabei aber, dass Farben verworfen werden.


A zatem na 100% powinien mieć 240cd/m2, gdyby był nowy. Przy regulatorze na 0% winno być 30cd/m2. Na 50% wartość będąca ok. średnią arytmetyczną, czyli 130-140cd/m2.
piotrek1234
Posty: 66
Rejestracja: 12 lutego 2014, 18:46 - śr

Re: Ocena stanu monitora z BrightRegulator

29 lipca 2016, 09:59 - pt

Udało mi się znaleźć osobę z kolorymetrem x rite i1 eye one pro, niestety nie za bardzo wie, jak zmierzyć samą jasność. Czy da się to zrobić tym sprzętem? Mógłbym prosić o jakieś wskazówki?
Ostatnio zmieniony 29 lipca 2016, 10:04 - pt przez piotrek1234, łącznie zmieniany 1 raz.
piotrek1234
Posty: 66
Rejestracja: 12 lutego 2014, 18:46 - śr

Re: Ocena stanu monitora z BrightRegulator

29 lipca 2016, 10:03 - pt

max pisze:
max pisze:http://www.prad.de/new/monitore/test/20 ... teil8.html

Eizo gibt die Helligkeit des S2231W mit 250 cd/m² an. Tatsächlich ermittelten wir bei 100 % Helligkeit einen Wert von 236 cd/m², was nicht ganz an die Herstellerangabe heranreicht. Bei 0 % Helligkeit und 100 % der RGB Farben, beträgt der Wert 30 cd/m².

Grundsätzlich sollten die Helligkeitswerte für jeden Anwender ausreichen. Der von uns empfohlene Helligkeitswert von 140 cd/m² wird bei 54 % Helligkeit erreicht. Somit ist noch ausreichend Helligkeitsreserve vorhanden. Auch die Möglichkeit die Helligkeit bis auf 30 cd/m² abzusenken und zwar ohne Reduzierung der RGB Farbwerte, stellt eine rühmliche Ausnahme dar. Häufig werden Monitore mit Spezifikationen jenseits der 400 cd/m² beworben. Verschwiegen wird jedoch, dass diese Modelle aber selbst mit 0 % Helligkeit noch über eine Leuchtkraft jenseits von 150 cd/m² verfügen. Um Werte von 140 oder gar 120 cd/m² zu erreichen, hilft bei diesen Modellen nur das Reduzieren der RGB Farbwerte. Ein unschöner Nebeneffekt ist dabei aber, dass Farben verworfen werden.


A zatem na 100% powinien mieć 240cd/m2, gdyby był nowy. Przy regulatorze na 0% winno być 30cd/m2. Na 50% wartość będąca ok. średnią arytmetyczną, czyli 130-140cd/m2.
Czyli odczucie pomiędzy 30 a np. 200 cd/m2 powinno być, że jest te "kilka razy" jasniej?
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Ocena stanu monitora z BrightRegulator

29 lipca 2016, 13:48 - pt

Dokładnie tak.

Co do pomiaru jasności, to ustawcie z palca na monitorze 0/50/100 % i dla każdego ustawienia zróbcie pomiar przy opcji Luminance > Native.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Ocena stanu monitora z BrightRegulator

29 lipca 2016, 21:06 - pt

piotrek1234 pisze:Test przeprowadzony przed chwilą w jasnym pokoju od strony wschodniej. Zdjęcie zrobiłem, gdy słońce schowało się za chmurami i przebijało przez chmury rozproszone światło słoneczne. ustawienie 100% jasność, sRGB. Zdjęcie troszkę pojaśniłem, żeby bardziej było zbliżone do tego co widziałem, ale chyba widać wszystko.
Nie chcę Pana smucić, ale źle to wygląda. Miejscowe zaciemnienia, rozchodzące się jakby punktowo z krawędzi, może świadczyć o poważnej awarii matrycy. Ewentualnie podmieniona i źle złożona.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
piotrek1234
Posty: 66
Rejestracja: 12 lutego 2014, 18:46 - śr

Re: Ocena stanu monitora z BrightRegulator

29 lipca 2016, 22:47 - pt

Tom01 pisze:Nie chcę Pana smucić, ale źle to wygląda. Miejscowe zaciemnienia, rozchodzące się jakby punktowo z krawędzi, może świadczyć o poważnej awarii matrycy. Ewentualnie podmieniona i źle złożona.
Rozumiem, ale na zdjęciu te przyciemnienia są dużo bardziej widoczne. Czy to coś zmienia?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Ocena stanu monitora z BrightRegulator

30 lipca 2016, 12:40 - sob

Bardziej niż intensywność, martwi mnie specyfika tych zaciemnień. Jeśli padają świetlówki, monitor po prostu ma równo ciemniejszy cały bok i to nie jest dramat w starszych sprzętach. Tu natomiast wygląda inaczej, jak jakieś smugi. Mam przeczucie, że ten monitorek jest składany z kilku.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Dobór monitora, akcesoria, ustawienia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68315
Liczba tematów: 4122
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu