Ocena stanu monitora z BrightRegulator

Czyli jakie EIZO do czego najlepiej się sprawdza, różnice między wersjami, wyposażenie dodatkowe.
piotrek1234
Posty: 66
Rejestracja: 12 lutego 2014, 18:46 - śr

Ocena stanu monitora z BrightRegulator

17 lipca 2016, 16:45 - ndz

Jestem na etapie zakupu monitora używanego. Przeczytałem, że aby sprawdzić monitor, należy ocenić jego jaskrawość na 50% ustawienia jasności. Co jednak z monitorami z funkcją automatycznej jasności BrightRegulator? Chodzi mi konkretnie o Eizo s2231w. Czy da się tę funkcję wyłączyć? Jeżeli tak to w jaki sposób? Będę wdzięczny za szybką odpowiedź.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Ocena stanu monitora z BrightRegulator

17 lipca 2016, 17:22 - ndz

Tak.
Przeczytać w instrukcji obsługi.
http://www.eizoglobal.com/support/db/pr ... del/S2231W
http://www.eizoglobal.com/support/db/pr ... 231W#tab03

PS. Ja bym sprawdzał na 100% jasności.

http://www.prad.de/new/monitore/test/20 ... teil8.html

Eizo gibt die Helligkeit des S2231W mit 250 cd/m² an. Tatsächlich ermittelten wir bei 100 % Helligkeit einen Wert von 236 cd/m², was nicht ganz an die Herstellerangabe heranreicht. Bei 0 % Helligkeit und 100 % der RGB Farben, beträgt der Wert 30 cd/m².

Grundsätzlich sollten die Helligkeitswerte für jeden Anwender ausreichen. Der von uns empfohlene Helligkeitswert von 140 cd/m² wird bei 54 % Helligkeit erreicht. Somit ist noch ausreichend Helligkeitsreserve vorhanden. Auch die Möglichkeit die Helligkeit bis auf 30 cd/m² abzusenken und zwar ohne Reduzierung der RGB Farbwerte, stellt eine rühmliche Ausnahme dar. Häufig werden Monitore mit Spezifikationen jenseits der 400 cd/m² beworben. Verschwiegen wird jedoch, dass diese Modelle aber selbst mit 0 % Helligkeit noch über eine Leuchtkraft jenseits von 150 cd/m² verfügen. Um Werte von 140 oder gar 120 cd/m² zu erreichen, hilft bei diesen Modellen nur das Reduzieren der RGB Farbwerte. Ein unschöner Nebeneffekt ist dabei aber, dass Farben verworfen werden.


A zatem na 100% powinien mieć 240cd/m2, gdyby był nowy. Przy regulatorze na 0% winno być 30cd/m2. Na 50% wartość będąca ok. średnią arytmetyczną, czyli 130-140cd/m2.
piotrek1234
Posty: 66
Rejestracja: 12 lutego 2014, 18:46 - śr

Re: Ocena stanu monitora z BrightRegulator

17 lipca 2016, 18:05 - ndz

Dziękuję. Udało mi się już ustalić jak to się dezaktywuje.

Na razie rozmawiam tylko telefonicznie z właścicielem monitora, monitor ma trochę ponad 5 tys godzin przepracowane.

Niestety właściciel średnio się zna i nie wie, na jakim poziomie jasności monitor był używany, twierdzi, że tak jak było fabrycznie ustawione, nic nie zmieniał. Miał jednak włączoną funkcję BrightRegulator jak się okazało. Ktoś się może orientuje jak ustawiane są takie monitory fabrycznie i czy przy takich nastawach po takim czasie świecenia monitor nie będzie mocno zużyty?

W jaki jeszcze sposób mam szansę przez telefon coś ustalić? Właściciel włącza monitor, a ja mu zadaję pytania. Twierdził przy 50% ustawieniu jasności z białym tłem, że jest za jasno, że tak by nie pracował. Nie ma wadliwych pikseli czy plam wyglądających na tłuste.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Ocena stanu monitora z BrightRegulator

17 lipca 2016, 18:11 - ndz

Resztę musisz sam ocenić. Jeśli był na automacie i dla właściciela 130cd/m2 to za dużo, to dobry znak. Pytanie, czy to pierwszy właściciel.
piotrek1234
Posty: 66
Rejestracja: 12 lutego 2014, 18:46 - śr

Re: Ocena stanu monitora z BrightRegulator

17 lipca 2016, 18:15 - ndz

Tak, pierwszy. Twierdzi, że kupił (chyba) w media-markcie jakieś 6 lat temu. Ma wszystkie papiery, pudełka.
A jaki mniej więcej próg jasności powinien już być ok dla oczu? Czy powiedzmy 40% powinno byc jeszcze za jasno czy już ok?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Ocena stanu monitora z BrightRegulator

17 lipca 2016, 18:23 - ndz

Wszystko zależy od oświetlenia otoczenia. Do tego dochodzi przyzwyczajenie użytkownika. Nie da się tego konkretnie ustalić przez telefon.
piotrek1234
Posty: 66
Rejestracja: 12 lutego 2014, 18:46 - śr

Re: Ocena stanu monitora z BrightRegulator

17 lipca 2016, 18:29 - ndz

A czy ja sam będąc na miejscu mam szansę jakoś ustalić, czy monitor jest ok bez żadnych przyrządów? Ewentualnie co i jak mogę jeszcze sprawdzić?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Ocena stanu monitora z BrightRegulator

17 lipca 2016, 18:43 - ndz

Równomierność podświetlenia. Badpixele. Czy nie jest coś połamane. Czy matryca jest czysta.

http://mva.pl/viewtopic.php?f=21&t=2715
piotrek1234
Posty: 66
Rejestracja: 12 lutego 2014, 18:46 - śr

Re: Ocena stanu monitora z BrightRegulator

27 lipca 2016, 18:09 - śr

Jeżeli można chciałbym prosić o pomoc w chociaż takiej podstawowej weryfikacji stanu monitora. Zaryzykowałem zakup tego monitora z możliwością ewentualnego zwrotu. Bad pikseli nie widzę, natomiast ekran z w na lewej i prawej krawędzi ekranu jest delikatnie ciemniejszy, przy białym kolorze ta biel jest minimalnie jakby cieplejsza. Widać to wtedy, gdy mając głowę ustawioną na środku monitora patrzę na ten róg pod kątem, gdy ustawię się jednak na wprost do tej krawędzi monitora(lub patrzę na monitor z dalszej odległości), efekt ten zmniejsza się znacznie, praktycznie znika. Czy jest to jakaś wada czy norma ?

Co do sprawdzenia maksymalnej jasności - pracowałem wcześniej na wypalonym crt, więc ciężko mi ocenić. Niby białe tło na 100% jasności jakoś bardzo mnie nie razi, natomiast wieczorem w świetle sztucznym nawet na 0% męczą mi się oczy w trybie sRGB, muszę przełączać na tryb text.

Gdzie ewentualnie mógłbym wypożyczyć kolorymetr celem pomiaru maksymalnej jasności za jakąś rozsądną opłatą? Czy na tym forum mogę zamieścić takie ogłoszenie?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Ocena stanu monitora z BrightRegulator

27 lipca 2016, 22:48 - śr

piotrek1234 pisze:Gdzie ewentualnie mógłbym wypożyczyć kolorymetr celem pomiaru maksymalnej jasności za jakąś rozsądną opłatą? Czy na tym forum mogę zamieścić takie ogłoszenie?
Tu: https://monitory.mastiff.pl/kalibracja-3 ... zenie.html
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
piotrek1234
Posty: 66
Rejestracja: 12 lutego 2014, 18:46 - śr

Re: Ocena stanu monitora z BrightRegulator

27 lipca 2016, 23:04 - śr

Dziękuję ale to jest dla mnie za drogo przy cenie monitora 600 zł. Gdybym miał pewność, że monitor jest w dobrym stanie i wypożyczył urządzenie do kalibracji, wtedy byłbym w stanie zapłacić te 100 zł. Natomiast ja chcę sprawdzić tylko stan podświetlenia, możliwe, że monitor będę musiał zwrócić, w takiej sytuacji 100 zł to dla mnie o wiele za dużo.
piotrek1234
Posty: 66
Rejestracja: 12 lutego 2014, 18:46 - śr

Re: Ocena stanu monitora z BrightRegulator

28 lipca 2016, 15:21 - czw

A czy mógłbym mi ktoś udzielić odpowiedzi na pytanie:

"Ekran z w na lewej i prawej krawędzi ekranu jest delikatnie ciemniejszy, przy białym kolorze ta biel jest minimalnie jakby cieplejsza, lekko żółta. Widać to wtedy, gdy mając głowę ustawioną na środku monitora patrzę na ten róg pod kątem, gdy ustawię się jednak na wprost do tej krawędzi monitora(lub patrzę na monitor z dalszej odległości), efekt ten zmniejsza się znacznie, praktycznie w większości znika. Czy jest to jakaś wada czy norma ? "
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Ocena stanu monitora z BrightRegulator

28 lipca 2016, 15:28 - czw

A z jakiej odległości Waść wpatrujesz się w monitor? Proponuję minimum 50cm, a lepiej 60cm.
piotrek1234
Posty: 66
Rejestracja: 12 lutego 2014, 18:46 - śr

Re: Ocena stanu monitora z BrightRegulator

28 lipca 2016, 15:38 - czw

Mniej więcej właśnie z takich odległości patrzę. Gdy głowę mam na środku monitora to ten efekt na bokach monitora występuje. Gdy patrzę prostopadle na lewą lub prawą krawędź - wtedy przy danej krawędzi prawie zanika. Odległość cały czas 50-60 cm.
cz
czuk

Re: Ocena stanu monitora z BrightRegulator

28 lipca 2016, 16:22 - czw

piotrek1234 pisze:Czy jest to jakaś wada czy norma ? "
Temat zakupu używanego monitor był tu poruszany wielokrotnie i wiąże się zawsze z dużym ryzykiem wystąpienia jakiś problemów.Dla mnie to ani wada ani norma trzeba się z tym pogodzić i tyle zwłaszcza ,że jest podświetlany świetlówkami.
piotrek1234
Posty: 66
Rejestracja: 12 lutego 2014, 18:46 - śr

Re: Ocena stanu monitora z BrightRegulator

28 lipca 2016, 16:42 - czw

czuk pisze:Temat zakupu używanego monitor był tu poruszany wielokrotnie i wiąże się zawsze z dużym ryzykiem wystąpienia jakiś problemów.Dla mnie to ani wada ani norma trzeba się z tym pogodzić i tyle zwłaszcza ,że jest podświetlany świetlówkami.
Rozumiem. udało mi się zrobić zdjęcie, choć ciężko oddać widok matrycy na żywo. A czy te lekko ciemniejsze punkty po prawej i lewej stronie to nierównomierność podświetlenia? Normalnie są widoczne mniej niż na zdjęciu, ale na białym tle da się je jakoś dostrzec.

Obrazek
cz
czuk

Re: Ocena stanu monitora z BrightRegulator

28 lipca 2016, 17:05 - czw

piotrek1234 pisze: A czy te lekko ciemniejsze punkty po prawej i lewej stronie to nierównomierność podświetlenia? Normalnie są widoczne mniej niż na zdjęciu, ale na białym tle da się je jakoś dostrzec.
Ja bym to nazwał zużyciem podświetlenia CCFL co jest naturalne i wynika z okresu użytkowania i normalnie używał monitor ;)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Ocena stanu monitora z BrightRegulator

28 lipca 2016, 17:21 - czw

Ciemne miejscowe plamy nie wyglądają dobrze. Zużyty monitor z podświetleniem CCFL ma ciemniejsze boki i to normalne, ale nie powinno być takich wyraźnych ciemnych obszarów.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Ocena stanu monitora z BrightRegulator

28 lipca 2016, 17:49 - czw

Jeśli pod kątem prostym tego nie widać, oznacza to, że podświetlenie jest równe. A zatem pozostaje charakterystyka kątowa matrycy albo jakieś naprężenia przykrawędziowe matrycy.

To monitor biurowy, bez układu stabilizacji podświetlenia DUC/DUE. Cudów więc nie należy się spodziewać.
Proponuję, abyś sam ocenił, czy Ci to przeszkadza w normalnym użytkowaniu. Jeśli jednak w specjalnie spreparowanych warunkach nie rzuca się w oczy, to nie ma co się czepiać
piotrek1234
Posty: 66
Rejestracja: 12 lutego 2014, 18:46 - śr

Re: Ocena stanu monitora z BrightRegulator

28 lipca 2016, 18:03 - czw

Tom01 pisze:Ciemne miejscowe plamy nie wyglądają dobrze. Zużyty monitor z podświetleniem CCFL ma ciemniejsze boki i to normalne, ale nie powinno być takich wyraźnych ciemnych obszarów.
Czyli o czym może to świadczyć? Dodam, że te lekko ciemniejsze obszary patrząc na nie na wprost są z ledwo ledwo zauważalne, a patrząc pod pewnymi kątami - niewidoczne.

Wróć do „Dobór monitora, akcesoria, ustawienia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68315
Liczba tematów: 4122
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu