Eizo EV2450 i męczenie wzroku

Czyli jakie EIZO do czego najlepiej się sprawdza, różnice między wersjami, wyposażenie dodatkowe.
radix
Posty: 3
Rejestracja: 15 stycznia 2017, 11:33 - ndz

Eizo EV2450 i męczenie wzroku

15 stycznia 2017, 12:30 - ndz

Cześć

Witam wszystkich forumowiczów. Śledzę to forum od dłuższego czasu i w końcu postanowiłem napisać swój pierwszy post :)
Jakieś 8 miesięcy temu nabyłem monitor EIZO EV2450 wraz z selekcją w sklepie mastiff.pl .
Monitor jest używany w domu do przeglądania internetu oraz czytania dokumentacji/ksiązek (pdf+chm) i do pracy w konsoli(ssh).
Jednakże jedna rzecz nie daje mi spokoju. Już po kilkunastu minutach czuję zmęczenie wzroku(a nawet pieczenie) a po kilku godzinach mam popękane żyłki w oczach.
Dzieje się tak zarówno przy świetle dziennym jak i wieczorem przy oświetleniu(świetlówki).

Dziwne jest to, że siedząc w pracy po 8 godzin dzienne na monitorze DELL tańszym o połowę od mojego EV2450 nie czuję żadnego zmęczenia i pękania żyłek w oczach.
Kolory na DELLU są oczywiśce trochę gorsze ale przynajmniej wzrok się nie męczy, a akurat wzrok jest dla mnie ważniejszy przy codziennej pracy w pracy jak i w domu.

Dane odnośnie mojego domowego EV2450
-monitor podłączony do laptoppa poprzez display port
-system Windows 10 bez żadnych programów/ustawień zmieniających kolory monitora
-rozdzielczość 1920x1080, 60Hz
-ustawienia EV2450: gamma 2.2, temperatura 6500K, kontrast 50, jasnośc aktualnie 40 (ale próbowałem od 20 do 40 i było podobnie)
-odległośc oczu od monitora 70 cm
-nie używam UPSa, monitor podłączony do listwy zasilającej

Dodatkowo na monitorze EIZO widzę jakby takie fale co jest chyba efektem lekkiego mrugania.
Czytałem wcześniej w innych wątkach że te monitory nie "mrugaja" powyżej jasności 20 ale ja widzę jakieś takie fale pracując na jasności 20-40.

Przebrnąłem przez kilka testów ze strony http://mva.pl/viewtopic.php?f=21&t=6&start=0
i na pierwszym teście ze światłem czerwonym/zielonym w przeglądarce www chrome widzę światło w kolorze zielonym, a przeglądarce graficznej ifran_view w kolorze czerwonym.
Dodatko w chrome i irfan_view widzę boki w kolorze czerownym,zielonym po lewej stronie i w kolorze niebieskim,szarym po prawej stronie co jest oczywiście źle patrząc na wynik poprawny.
Jednakże ustawienia kolorów +kalibracja mnie nie interesuje gdyż nie jestem grafikiem i aktualnie ustawienia kolorów mi odpowiadają poza tym męczeniem wzroku.

Czy ktoś jest w stanie mi pomóc?
Z góry wielkie dzięki
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Eizo EV2450 i męczenie wzroku

15 stycznia 2017, 13:15 - ndz

Obrazek
Ustaw sRGB.

Obrazek
Raczej trzymaj się 20%, co odpowiada ok. 60cd/m2.

Włącz wszystkie lampy i w ogóle wszystko co tylko świeci w pokoju z monitorem. Powkręcaj najmocniejsze żarówki jakie masz.

Czy monitor jest podłączony do gniazdka z uziemieniem?
Czy laptop i monitor podłączone są do tej samej listwy lub gniazdka (z uziemieniem)?

Czy efekt falowania jest widoczny, gdy laptop działa na baterii, odłączony od zasilacza?

Czy falowanie jest widoczne zawsze np. na białym tle, czy tylko np. na szarym?
radix
Posty: 3
Rejestracja: 15 stycznia 2017, 11:33 - ndz

Re: Eizo EV2450 i męczenie wzroku

15 stycznia 2017, 14:37 - ndz

Dzięki max za za szybką reakcję. Ustawiłem tryb monitora na SRGB, wcześniej miałem USER1, chociaż widzę ze parametry są takie same :)
Co do lamp to już jakiś czas temu dałem mocniejsze żarówki, ale to raczej nie to bo problem występuje też w dzień a monitor stoi przy ścianie (prostopadłe do okna), jakiś 1 metr ok okna.
Monitor i laptop podłączone do tej samej listwy a listwa do gniazda z uziemieniem. co prawda jest jest stara instalacja w bloku z lat 70-80. niby po wymianie ale kto wie jak to jest :)
Tak efekt falowania widoczny jest na białym i szarym tle.

Wcześniej też zastanawiałem się czy to nie wina instalacji w moim mieszkaniu i myślałem o zakupie listwy zasilającej ale takiej za 100-200 zł z fitrami itp albo wstawieniem UPSa.

Na razie ustawiłem tryb monitora na SRGB i jasność 30 i zobaczymy
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Eizo EV2450 i męczenie wzroku

15 stycznia 2017, 14:56 - ndz

Czyli FRC to nie jest.
Oświetlenie więc dobre.
Połączenie jest dobre.
UPS nie ma znaczenia.
Listwa nie ma znaczenia.

Teoretycznie jest jeszcze możliwość, że gniazdko z bolcem nie ma uziemienia, ani zerowania. Jeśli masz woltomierz, to możesz zmierzyć napięcie pomiędzy obudową komputera i przewodem neutralnym (w listwie, jeśli w gniazdku jest zajęte). Zakładam, że bolec w gniazdku jest nie podłączony do niczego, choć oczywiście tak nie powinno być.
Obrazek
PS. Nie jestem elektrykiem :!: , ale chyba to po której stronie jest faza L i neutralny N nie ma znaczenia. Natomiast ochronny PE zawsze powinien być uziemiony.

Jeśli nie to to wypada, że winny jest monitor.

Pamiętaj o BHP.
Obrazek
radix
Posty: 3
Rejestracja: 15 stycznia 2017, 11:33 - ndz

Re: Eizo EV2450 i męczenie wzroku

29 stycznia 2017, 12:07 - ndz

Po wybraniu trybu SRGB i ustawieniu jasności na 28 jest lepiej. :)
Dziwna sprawa, ze wcześniej korzystając z trybu USER1 z takimi samymi parametrami jasności itp jak na SRG oczy męczyły się szybko.
cz
czuk

Re: Eizo EV2450 i męczenie wzroku

29 stycznia 2017, 12:54 - ndz

radix pisze:Po wybraniu trybu SRGB i ustawieniu jasności na 28 jest lepiej. :)
Zawsze mówiłem ,żeby słuchać się Maxa i bardzo dobrze ustawiłeś.Ja mam jasność ustawioną na jeszcze mniejszą wartość ,ale nie mam właściwego oświetlenia i raczej siedzę po ciemnicy.

Wróć do „Dobór monitora, akcesoria, ustawienia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu