Eizo CG241W oraz S2433W

Czyli jakie EIZO do czego najlepiej się sprawdza, różnice między wersjami, wyposażenie dodatkowe.
JacobCatch
Posty: 2
Rejestracja: 11 lipca 2018, 07:53 - śr

Eizo CG241W oraz S2433W

11 lipca 2018, 08:08 - śr

Cześć.

Znalazłem ofertę na OLX w której są do kupienia monitory Eizo CG241W oraz S2433W. Pierwszy ma wyjeżdżone 27k godzin a drugi prawie 7k. Cena za obydwa to 1900zł. Właściciel mówi, że jest pedantyczny i wysłał taką o to wiadomość gdy zapytałem go o to, jak kalibrował monitory:

"...ustawiałem punkt bieli na D65 a potem robiłem automatyczną kalibrację w DisplayCAL. Dzięki temu bez problemu ustawiałem wszystkie trzy bardzo podobnie. CG241W ma sprzętową kalibrację, ale tego nie stosowałem bo nie bardzo potrafię. Ja pracuję w grafice, ilustracji i DTP (portfolio na szumna.pl) i przyznam, że z moimi niedużymi umiejętnościami kalibracji wydruki miałem zawsze kolorystycznie bardzo wierne. Mam duże zaufanie do tych ekranów."

Oraz coś takiego jest w treści ogłoszenia:

"CG241 kupiłem ze sklepu w Polsce i dbałem, nie narażałem na zmiany temperatury itp. Dlatego nadal pracuje na jasności 32% co daje na kalibratorze 120 cd światła (to standard do pracy z kolorem). Nigdy nie było z nim kłopotów, matryca jest idealna i myślę, że jeszcze długo posłuży."

No i właśnie, czy rzeczywiście te monitory posłużą długo i wiernie (w szczególności CG241W)? Zastanawiałem się nad kupnem przynajmniej CG z zastosowaniem do color gradingu filmów. Niestety nie stać mnie na wyłożenie worka złotych monet na Trimastera, Dolby czy Flandersa dlatego też szukam jakiegoś alternatywnego rozwiązania w postaci używki. Co o tym sądzicie? Czy warto w ogóle brać to pod uwagę czy sobie darować? Dzisiaj wieczorem jestem umówiony z właścicielem na sprawdzenie monitorów na moich pokolorowanych materiałach (wszystko kolorowane na Flandersie, modelu niestety nie pamiętam). Ew. jakie inne opcje byście polecali?
Ostatnio zmieniony 11 lipca 2018, 09:04 - śr przez JacobCatch, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Eizo CG241W oraz S2433W

11 lipca 2018, 08:46 - śr

Jak za parę stówek to można wziąć, jak jutro padnie, żeby nie było szkoda kasy, ale wszystkie mają podświetlenie CCFL, a te po 27k godzinach na 120cd/m2 ma dość. Natomiast S2433W jest szerokogamutowy i nie ma 3D LUT, ani 1DLUT+3x3 Matrix, także bieda, bo będzie świecił jak kamizelka odblaskowa.
JacobCatch
Posty: 2
Rejestracja: 11 lipca 2018, 07:53 - śr

Re: Eizo CG241W oraz S2433W

11 lipca 2018, 09:08 - śr

Facet chce za CG 1000zł ale mu zaproponowałem 800zł to odparł, że nad ceną musi się zastanowić.

Czy możesz mi wytłumaczyć i szerzej opisać dlaczego S2433W będzie świecił jak kamizelka odblaskowa i jak to się będzie przekładało na komfort(lub jego brak) pracy?
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Eizo CG241W oraz S2433W

11 lipca 2018, 09:41 - śr

Chodzi o to, że S2433W ma gamut ciut większy od sRGB i nie da się nad nim zapanować (przyciąć). Ponadto brak ukłądów kompensacji podświetlenia, co przy świetlówkach objawia się przyciemnionymi i zażółconymi brzegami po znacznym zużyciu. I nawet super kalibracja tego nie poprawi. CG241W jeszcze można by brać po sprawdzeniu. Może się okazać, że lepiej wziąć coś nowszego z niższej półki..
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Eizo CG241W oraz S2433W

11 lipca 2018, 09:58 - śr

NocnyJastrzab pisze:I nawet super kalibracja tego nie poprawi.
S2433W zasadniczo nie da się kalibrować. Co do reszty, to właśnie o to mi chodziło.
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Eizo CG241W oraz S2433W

11 lipca 2018, 10:14 - śr

max pisze:
11 lipca 2018, 08:46 - śr
Natomiast S2433W jest szerokogamutowy i nie ma 3D LUT, ani 1DLUT+3x3 Matrix, także bieda, bo będzie świecił jak kamizelka odblaskowa.
Bzdury piszesz. Mam szeroko-gamutowego EIZO S2231W i jakoś nie świeci jak "kamizelka odblaskowa".
max pisze:
11 lipca 2018, 09:58 - śr
S2433W zasadniczo nie da się kalibrować.
Kolejne bzdury.
NocnyJastrzab pisze:
11 lipca 2018, 09:41 - śr
Chodzi o to, że S2433W ma gamut ciut większy od sRGB i nie da się nad nim zapanować (przyciąć).
Pewnie na upartego wystarczy zmniejszyć nasycenie w OSD i gamut automagicznie ulegnie zwężeniu ... tylko po co? Nadmienię, że odtwarzacze filmów (MPC-HC, czy POT Player) profilują materiały video, więc uzyskanie wiernego wyświetlania VIDEO z gamutem sRGB na szeroko-gamutowych ekranach nie stanowi problemu. ... analogicznie można przy pomocy POT player wyświetlić filmy szeroko-gamutowe HDR i zobaczymy szerszy zakres barw, niż na ekranach pożal się Boże ~sRGB.
NocnyJastrzab pisze:
11 lipca 2018, 09:41 - śr
Ponadto brak ukłądów kompensacji podświetlenia, co przy świetlówkach objawia się przyciemnionymi i zażółconymi brzegami po znacznym zużyciu.
Kolega nie ma pojęcia jak działa kompensacja, skoro sądzi, że po zużyciu, jak pojawią się nowe nierównomierności, to kompensacja (mapa fabryczna) cokolwiek na te nowe nierówności pomoże. Swoją drogą mam CCFL z przebiegiem ponad 21 tys godzin i zażółconych brzegów nie mam (jeszcze). Oczywiście natywna temp. barwowa poleciała na 4xxxK, więc trzeba było ekran skalibrować, by miał 6500K (czyli zrobić to, co się wg. usera max niby nie da zrobić, a mianowicie trzeba ruszyć nastawy R/G/B w OSD monitora)

Jedyne objawy zużycia po tych 21 tys godzin na CCFL jakie zauważyłem, to niższa jasność maksymalna i niższa natywna temp. barwowa (trzeba kalibrować, by uzyskać 6500K)
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Eizo CG241W oraz S2433W

11 lipca 2018, 10:25 - śr

Założyłem, że regulacji wagami RGB nie nazywamy kalibracją, ale jeśli tak, to masz rację. Można regulować sobie wagi RGB, jak w każdym monitorze.

Zmiana nasycenia nie powoduje zmian gamutu (przestrzeni barwnej). Mylisz pojęcia.

Masz szerokogamutowy monitor, długo, i się do niego po prostu przyzwyczaiłeś. Ja też mam szerokogamutowy monitor, z możliwością sprzętowego wyświetlenia sRGB (do czego potrzebny jest 3D LUT lub 1D LUT + 3x3 Matrix) więc wiem, jaka jest różnica. Jest duża i nie wynika wyłącznie ze zmiany nasycenia ale i ze zmiany odcieni kolorów. U Ciebie takiej zmiany nie ma, bo monitor nie potrafi sprzętowo wyświetlić sRGB.
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Eizo CG241W oraz S2433W

11 lipca 2018, 10:39 - śr

max pisze:
11 lipca 2018, 10:25 - śr
monitor nie potrafi sprzętowo wyświetlić sRGB.
Monitor obejmuje sRGB, a od poprawnego wyświetlania zdjęć czy filmów sRGB na monitorze z innym gamutem, dba oprogramowanie, które wykonuje np. wzgl. kolorymetryczne dopasowanie przestrzeni tak, by kolory były wiernie odzwierciedlone.
max pisze:
11 lipca 2018, 10:25 - śr
Zmiana nasycenia nie powoduje zmian gamutu (przestrzeni barwnej). Mylisz pojęcia.
... serio mam wyciągnąć kolorymetr, przyciąć nasycenie w OSD i zmierzyć jaki został gamut? (wygeneruję profil, i będziesz mógł pooglądać sobie trójwymiarową bryłę gamutu jaki pozostał)
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Eizo CG241W oraz S2433W

11 lipca 2018, 10:48 - śr

Kyle pisze:
11 lipca 2018, 10:39 - śr
Monitor obejmuje sRGB, a od poprawnego wyświetlania zdjęć czy filmów sRGB na monitorze z innym gamutem, dba oprogramowanie, które wykonuje np. wzgl. kolorymetryczne dopasowanie przestrzeni tak, by kolory były wiernie odzwierciedlone.
Tak, ale jest konieczność używania takowego oprogramowania, z czym często i gęsto bywa problem pod Windows lub Linux. Trzeba też wygenerować profil monitora opisujący jego rzeczywistą przestrzeń barwną tak, aby aplikacje wykorzystujące te informacje odpowiednio przycięły barwy.
Kyle pisze:
11 lipca 2018, 10:39 - śr
... serio mam wyciągnąć kolorymetr, przyciąć nasycenie w OSD i zmierzyć jaki został gamut? (wygeneruję profil, i będziesz mógł pooglądać sobie trójwymiarową bryłę gamutu jaki pozostał)
Jak sobie życzysz. :)

https://en.wikipedia.org/wiki/SRGB
https://en.wikipedia.org/wiki/Adobe_RGB_color_space
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Eizo CG241W oraz S2433W

11 lipca 2018, 11:03 - śr

W S2231W nie można przyciąć nasycenia tylko jasność. Wizualnie jest to prawie to samo, ale matematycznie nie. Objętość gamutu oczywiście zmaleje, ale nie na "szerokość" tylko na "wysokość". Co do użycia monitora szerokogamutowego w koloryzacji, problem jest w tym, że oprogramowanie to tych celów nie ma zarządzania barwą.

W temacie wątku, zakup zajechanego monitora, choćby zawodowego, to wyrzucone pieniądze. Nie bez powodu ktoś go chce się pozbyć za 10% wartości nowego.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Eizo CG241W oraz S2433W

11 lipca 2018, 11:04 - śr

Wagi RGB (gain) nie zmniejszają nasycenia, tylko luminancję. Weź se wyciągnij ten kolorymetr i sprawdź. S2433W nie ma możliwości zmniejszenia nasycenia, zresztą samo zmniejszenie nasycenia to połowa sukcesu, bo aby fizycznie odwzorować sRGB/Rec.709 potrzebna jest jeszcze możliwość zmiany tonu barw.

Ogólnie ten model bardzo często miał problemy z murą chrominancji, już nowe prosto z pudła miewały srogie zafarby.

Oprogramowanie do edycji filmów niekoniecznie zarządza kolorem, co może stanowić problem - to, że istnieją edytory zarządzające kolorem nie jest wielką pociechą.

W CG241W statystycznie dość często pojawiały się problemy z delaminacją matryc, ogólnie nie jest to najtrwalszy monitor. Fakt, że w twoim S2231W po 20k nalotu nic złego się nie dzieje również nie będzie pociechą jeśli komuś wyskoczą plamy, co w CG241W potrafi się zdarzyć.

Ogólnie nie polecam kupowania używanych monitorów LCD na świetlówkach - są generalnie mniej równomierne od monitorów podświetlanych LED oraz mniej stabilne i trwałe w funkcji czasu, a plakietka EIZO czy NEC nie ma metafizycznych właściwości.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Eizo CG241W oraz S2433W

11 lipca 2018, 11:31 - śr

NocnyJastrzab pisze:
11 lipca 2018, 09:41 - śr
Ponadto brak ukłądów kompensacji podświetlenia, co przy świetlówkach objawia się przyciemnionymi i zażółconymi brzegami po znacznym zużyciu.
Kyle pisze: Kolega nie ma pojęcia jak działa kompensacja, skoro sądzi, że po zużyciu, jak pojawią się nowe nierównomierności, to kompensacja (mapa fabryczna) cokolwiek na te nowe nierówności pomoże. Swoją drogą mam CCFL z przebiegiem ponad 21 tys godzin i zażółconych brzegów nie mam (jeszcze). Oczywiście natywna temp. barwowa poleciała na 4xxxK, więc trzeba było ekran skalibrować, by miał 6500K (czyli zrobić to, co się wg. usera max niby nie da zrobić, a mianowicie trzeba ruszyć nastawy R/G/B w OSD monitora)

Jedyne objawy zużycia po tych 21 tys godzin na CCFL jakie zauważyłem, to niższa jasność maksymalna i niższa natywna temp. barwowa (trzeba kalibrować, by uzyskać 6500K)
NIe twierdzę, że kompensacja wszystko załatwi. Co więcej, bywa i tak, że jej obecność niewiele wnosi. Miałem na myśli to, że potencjalnie może być problem z brzegami, bo często się to spotyka, choć nie zawsze. Oczywiście, jak wspomniałeś, w pierwszej kolejności najbardziej leci punkt bieli. Jasność maksymalna ma na ogół mniejsze znaczenie.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Eizo CG241W oraz S2433W

11 lipca 2018, 12:16 - śr

Czornyj pisze:
11 lipca 2018, 11:04 - śr
Wagi RGB (gain) nie zmniejszają nasycenia, tylko luminancję.
... a czy ja pisałem o obniżeniu R G B gain?
Czornyj pisze:
11 lipca 2018, 11:04 - śr
S2433W nie ma możliwości zmniejszenia nasycenia,
... czyli wycięli jedną opcję wzgl. S2231W, który taką regulację ma.
Czornyj pisze:
11 lipca 2018, 11:04 - śr
zresztą samo zmniejszenie nasycenia to połowa sukcesu, bo aby fizycznie odwzorować sRGB/Rec.709 potrzebna jest jeszcze możliwość zmiany tonu barw.
W sumie to obnizenie nasycenia w menu nie sprawi że gamut będzie równy sRGB (bo inny procent trzeba zdjąć z np. czerwonego, a inny z np. zielonego, a ta regulacja ścina równo z każdej strony). Tym samym kolory jak najbardziej po obniżeniu nasycenia w OSD będą i tak nieprawidłowe {gamut nie pokrywający się równo z sRGB} - co sam kiedyś sprawdzałem ... kiedy jeszcze nie znalazłem programów do wyświetlania video z profilowaniem.
Tom01 pisze:
11 lipca 2018, 11:03 - śr
W S2231W nie można przyciąć nasycenia tylko jasność.
Jasność składowej to przycinają raczej R/G/B gain.

Natomiast regulacja nasycenia ... zmniejsza nasycenie kolorów (po ustawieniu na minimum obraz jest monochromatyczny)

Nie mniej jednak powtórzę jeszcze raz, by nikogo nie wprowadzać w błąd: obniżenie tym regulatorem nasycenia i tak nie sprawi, że gamut zrówna się idealnie z sRGB. ... tym samym ta regulacja, to raczej taki "bajer", którego obecnie zupełnie nie używam (dawniej dla mnie był to tandetny pół-środek do filmów sRGB, by nie mieć przesycenia, ale po użyciu kolory były przekłamane ... obecnie używam profilowania, bez dotykania tego regulatora, dzięki czemu nie tylko nie ma przesycenia, ale i kolory są wiernie odzwierciedlone).
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Eizo CG241W oraz S2433W

11 lipca 2018, 12:51 - śr

Tom01 pisze:
11 lipca 2018, 11:03 - śr
zakup zajechanego monitora, choćby zawodowego, to wyrzucone pieniądze.
Tu się muszę zgodzić. Lepiej wybrać się do Biedronki i zakupić tam za 800zł dowolny monitor 24" 1920x1200 na IPSie. Będzie bliżej sRGB niż dowolne z tych dwóch EIZO.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Eizo CG241W oraz S2433W

11 lipca 2018, 13:10 - śr

No nie taki dowolny. Ma służyć do m.in. obróbki materiału wideo: czyli musi mieć możliwość ustawienia poprawnego punktu bieli, co najmniej przyzwoitą liniowość oraz poprawną reprodukcję (dE < 3).
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Eizo CG241W oraz S2433W

11 lipca 2018, 13:13 - śr

NocnyJastrzab pisze:
11 lipca 2018, 13:10 - śr
No nie taki dowolny. Ma służyć do m.in. obróbki materiału wideo: czyli musi mieć możliwość ustawienia poprawnego punktu bieli, co najmniej przyzwoitą liniowość oraz poprawną reprodukcję (dE < 3).
... do tego przyzwoitą równomierność.

Generalnie wybór monitora do edycji video na zasadzie, jak to max sugeruje "byle bliżej sRGB" jest krótkowzroczny. W sumie ma to jakiś sens, tylko przy założeniu, że program do edycji nie ma profilowania (co jest moim zdaniem żałosne, wydawać takie programistyczne buble), a pracujemy z materiałem sRGB. Jednak z tego co tutaj wyczytałem:
https://www.mysterybox.us/blog/2017/9/7 ... management
to np. "Adobe After Effect" i "DaVinci Resolve Studio" ma profilowanie (chyba, że coś źle zrozumiałem)
... jeśli program do edycji miałby profilowanie, to nie trzeba by szukać obchlastańca sRGB, tylko można by się skupić na tym co najważniejsze, czyli na poszukiwaniu ekranu możliwie najwyższej jakości (liniowość, równomierność itd.).
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Eizo CG241W oraz S2433W

11 lipca 2018, 13:22 - śr

Za 800zł to sobie nie poszalejesz. Jak już się koniecznie upierasz można jeszcze iść do Lidla, jak już tej Biedronki tak nie lubisz. ;)
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Eizo CG241W oraz S2433W

11 lipca 2018, 13:58 - śr

Max nie o to chodzi. Można kupować "dowolnie", ale jednak z głową. Tylko nie każdemu się chce. A pisałem już kiedyś o przyzwoitym Asusie za ok. 700 zł nówka. Kalibrowałem osobiście u osoby, która poświęciła instesywnie miesiąc na szukanie i weryfikację informacji. Opłaciło się. Monitor cudny nie jest, ale po kalibracji nadzwyczaj znośny. A tak to trzeba by drugie tyle dodać np. do EA234WMi-CT.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video

Wróć do „Dobór monitora, akcesoria, ustawienia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 2 użytkowników online :: 1 zarejestrowany, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu