NEC EA244WMi , Pytania dotyczące ustawień

Czyli jaki NEC do czego najlepiej się sprawdza, różnice między wersjami, wyposażenie dodatkowe.
Mateosh

NEC EA244WMi , Pytania dotyczące ustawień

23 mar 2020, o 20:29

Cześć :)

Jestem zupełnie zielony w tematach ekranów, dlatego z góry przepraszam za głupie pytania.
Posiadam monitor NEC EA244WMi. Monitor jest podłączony, do Maca Mini 2011 kablem HDMI.

Pytanie, czy takie migotanie jak to pokazane na filmie który jest w poniższym linku, jest normalne dla tego sprzętu? Czy jest to bardzo szkodliwe dla wzroku?
https://youtu.be/raBpkh0R7iE

Drugie pytanie w jaki sposób mam ustawić monitor, aby obraz był możliwie jak najmniej szkodliwy dla oczu. Przesiadłem się z laptopa na komputer z zewnętrznym monitorem, ponieważ mocno bolała mnie głowa od obrazu wyświetlanego na laptopie. Zależy mi aby ustawić obecny monitor tak, aby jak najmniej wpływał na ból oczu i złe samopoczucie. Od razu zaznaczam, że nie pracuję z filmem ani grafiką, natomiast dużo z tekstem. Będę bardzo wdzięczny jak w związku z tym ustawić monitor. Jednocześnie pytanie, czy ten model to aby na pewno dobry wybór, jeśli chodzi o komfort pracy? Szukałem czegoś używanego w stosunkowo niskiej cenie, dlatego nie mam dużego wyboru.

Trzecie pytanie, przy natywnej rozdzielczości monitora, gdy np. wyświetlam strony w chrome, to są one w dosyć małe i wyświetlają się na środku. Czy istnieje jakiś sposóļ aby dopasować strony do obecnego ekranu? Poniżej wklejam screen jak to wygląda
Załączniki
Zrzut ekranu 2020-03-23 o 20.27.03.png
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:

Re: NEC EA244WMi , Pytania dotyczące ustawień

23 mar 2020, o 21:18

Tak, takie miganie jest normalne w tym modelu. Nie jest szkodliwe.

Poprawne ustawienie monitora to przede wszystkim kalibracja. Do tego jest potrzebne oprogramowanie do niego, czyli NEC SpectraView II i czujnik, dobrze się sprawdza X-Rite I1 Display Pro.

Przy większym ekranie w naturalny sposób pracuje się w oknach, nie na całym ekranie. Po co komu puste miejsca po bokach? Można rzecz jasna powiększyć zawartość stron (ctrl +) ale często średnio to wygląda.
Tomasz - monitory.mastiff.pl
Masz problem z kolorem, wal śmiało! GG:189335, Skype:zpkmastiff, Tel:601888312
Monitory EIZO, NEC, kalibracja z prawdziwego zdarzenia
Najblizsze kalibracje w terenie
Mateosh

23 mar 2020, o 21:58

Bardzo Ci dziękuję za odpowiedź.

Pocieszające, że migotanie nie pogorszy komfortu pracy, bo już się bałem, że "zamienił stryjek..."

Jak rozumiem, żeby obraz nie męczył i nie niszczył wzroku, konieczna jest odpowiednia kalibracja? Domyślam się, że w moim przypadku, najlepiej jeśli komuś to zlecę, biorąc pod uwagę marną wiedzę na ten temat :) Czy do tego czasu, mogę w ustawieniach zwiekszyć kontrast czy obniżyć ilość światła niebieskiego, żeby mniej męczyć wzrok?

Nie sądziłem, że ekran 24cale może w taki sposób wyświetlać strony, ale fakt, że ostatnie 10 lat u mnie to praca na laptopie maks 15 cali, także efekt przyzwyczajenia :)
Natomiast strona MVA dla przykładu, wyświetla się bardzo dobrze i zajmuje cały ekran( wklejam screen). Jak rozumiem jest to zależne od poprawnego lub nie formatu strony?
Załączniki
Zrzut ekranu 2020-03-23 o 21.57.13.png
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:

23 mar 2020, o 22:17

W tym momencie najlepiej skasować monitor do ustawień fabrycznych i można nieco obniżyć temperaturę barwową, powiedzmy na 6000K zamiast standardowych. Korzystnie wpływa na widzenie bieli, jest faktycznie wyraźnie mniej niebieskawa. No i zmniejszyć jaskrawość. Nic innego nie dotykać.

Co do pracy okienkowej i pełnoekranowej, proszę sobie wyobrazić monitor np 40". Też będzie na pełnym ekranie? Raczej nie, prawda? Dlatego najlepiej zacząć układać sobie potrzebne okna i tak się przyzwyczajać, bo wielkości będą rosły, nie malały.

PS. Forum mva.pl działa w oparciu o zaawansowany interfejs, HTML5, Ajax, prawdopodobnie najbardziej złożony i elastyczny wśród polskich forów, więc ładnie się skaluje niezależnie od ekranu, ale to i tak nie znaczy, że należy wyświetlać go na całej powierzchni. ;)
Tomasz - monitory.mastiff.pl
Masz problem z kolorem, wal śmiało! GG:189335, Skype:zpkmastiff, Tel:601888312
Monitory EIZO, NEC, kalibracja z prawdziwego zdarzenia
Najblizsze kalibracje w terenie
Mateosh

24 mar 2020, o 17:52

Czy ewentualnie obniżenie np na 5000K będzie w porządku? Akurat takie są u mnie w automatycznych ustawieniach monitora. Mogę tu wybrać pomiędzy sRGB 6500K a właśnie 5000K.

Mam ustawienie Brightness ustawione standardowo na 50%, czy obniżyć go np. do 40%? Mam jeszcze coś takiego jak ustawienia DV Mode, i tu mogę ustawić np. na na text co przyciemnia ekran i zwiększa nieco kontrast. Czy warto to robić?

Monitor i tak będę chciał oddać komuś kto pomoże mi go dobrze ustawić, ale chwilowo nie jest to najlepszy okres na spotkania z obcymi ludźmi :)
Kyle

24 mar 2020, o 18:14

Mateosh pisze:
24 mar 2020, o 17:52
Mam ustawienie Brightness ustawione standardowo na 50%, czy obniżyć go np. do 40%?
Jasność ustaw na wygodną. Ja do czytania ustawiam na kilka procent (kilkadziesiąt cd) a do filmów/gier, na kilkadziesiąt procent (okolice 160-200cd).

Wróć do „Dobór monitora, akcesoria, ustawienia”