NEC P241W - przeciek :D

Czyli jaki NEC do czego najlepiej się sprawdza, różnice między wersjami, wyposażenie dodatkowe.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

NEC P241W - przeciek :D

12 lipca 2011, 19:23 - wt

Obrazek

Szykuje się b. milusi, nowy NECzek. Panel jest kombinacją PA231W (matryca, podświetlenie - gamut) z PA241W (wielkość, rozdzielczość), z ceną w okolicy 3 tysi.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC P241W - przeciek :D

13 lipca 2011, 10:57 - śr

Zastanawiam się jak jest z trwałością tych ekonomicznych matryc i ich podświetlenia. Już dość dawno, kiedy te matryce zaczęły się pojawiać, słyszałem z bardzo wiarygodnego źródła że różowo nie będzie. Podobno projektowana żywotność jest nie większa niż ok 3 lata. I na dodatek się to potwierdza, bo w ostatnim półroczu przebadałem parę monitorków z niskobudżetowymi wersjami IPS (HP, DELL) i pomimo niezbyt wysokich przebiegów, circa 2 góra 3 tys godzin, podświetlenie osiągało już tylko 60-70% wartości nowego a temperatura leciała w dół minimum minus 1000K.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
raptor88
Posty: 311
Rejestracja: 12 maja 2010, 21:01 - śr

Re: NEC P241W - przeciek :D

13 lipca 2011, 11:57 - śr

W ostatnim roku można zauważyć wysyp monitorów na IPS. Prawie każdy producent ma jakiś model w swojej ofercie, sporo jest zwykłych gamutowców na e-ips itd. Co ciekawe, cena jest bardzo niska mimo że to półka konsumencka. Faktycznie może coś być na rzeczy z tymi matrycami, w końcu obniżenie kosztów produkcji w jakiś sposób może/musi wpłynąć na jakość i trwałość.

Co do spadku jasności, to chyba zawsze to leciało ostro w dół? Przyjmując, że modele które testowałeś to były wersje dla biur itp. co oznacza że prawdopodobnie miały wysokie jasności minimalne, przez co spadek jasności świetlówek jest dużo szybszy.

BTW, mam HP LP2475W, kupionego zaraz po wyjściu. W tej chwili ma około 5500 godzin. Na początku był za jasny nawet na 0 jasność i 40 kontrast ( 80 standard ). Teraz jest ustawiony na 10 jasność i 55 kontrast. Spadek jest i to dosyć spory. Sprzęt jest do rozrywki, więc akurat zmiany temp. i inne mi tu nie przeszkadzają.

Pamiętam że Czornyj pisał, że w jego 3090 też po pół roku były spore zmiany. A tam ekonomicznych bebeszków raczej nie ma. ;)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC P241W - przeciek :D

13 lipca 2011, 12:04 - śr

raptor88 pisze:sporo jest zwykłych gamutowców na e-ips itd.
No bo właśnie tańsze filtry i zwykłe podświetlenie są cechą główną tych matryc.
raptor88 pisze:Co do spadku jasności, to chyba zawsze to leciało ostro w dół?
Całkiem sporo monitorów przeszło przez moje oczy i każdy kilkumiesięczny ma wyraźnie mniejszą jaskrawość maksymalną.
raptor88 pisze:Przyjmując, że modele które testowałeś to były wersje dla biur itp. co oznacza że prawdopodobnie miały wysokie jasności minimalne, przez co spadek jasności świetlówek jest dużo szybszy.
Wziąłem to pod uwagę i odpowiednią poprawkę.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
raptor88
Posty: 311
Rejestracja: 12 maja 2010, 21:01 - śr

Re: NEC P241W - przeciek :D

13 lipca 2011, 12:18 - śr

No bo właśnie tańsze filtry i zwykłe podświetlenie są cechą główną tych matryc.
Zgadza się. :)
Całkiem sporo monitorów przeszło przez moje oczy i każdy kilkumiesięczny ma wyraźnie mniejszą jaskrawość maksymalną.

Wziąłem to pod uwagę i odpowiednią poprawkę.
Ok, czyli jest gorzej niż było. Zastanawiający jest fakt, ile takie monitory potrzymają, skoro dla "normalnych" podświetleń mamy około 30 000 godzin. Nawet połowa tej wartości byłaby do przełknięcia dla półki "biurowej".

Brakuje testów długodystansowych, czyli jak się zmieniają wartości wraz z przybywaniem godzin na liczniku. :D
Awatar użytkownika
Wojciech Kosek
Specjalista NEC
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 108
Rejestracja: 22 lutego 2010, 10:50 - pn

Re: NEC P241W - przeciek :D

13 lipca 2011, 15:49 - śr

W przypadku każdego monitora LCD wyposażonego w niemalże dowolny typ podświetlenia kluczową rolę w jego trwałości oraz starzenia się podświetlenia mają warunki w jakich pracuje monitor.
Jeżeli monitor będzie pracował z jasnością maksymalną wówczas świetlówki będą się zdecydowanie szybciej starzeć (nawet 5-6 razy szybciej) niż w przypadku pracy w jasności 80cd/m2-160cd/m2. Niestety większość biurkowców pracuje przy maksymalnej dostępnej jasnosci - stąd też szybie starzenie montiora. Taki monitor może stracić połowe jasności (przy maksymalnej jasnosci 250cd/m2) typowo po 12 000h a minimalnie już po 6000h.

Starzenie uzależnione jest również w bardzo dużym stopniu od temperatury otoczenia oraz oświetlenia w jakim pracujemy. Bezpośrednio padające promienie słoneczne również dość drastycznie obniżają żywotność nie tylko podświetlenia ale również filtrów.

Podświetlenie użyte w większości monitorów profesjonalnych i graficznych jest w stanie bez problemu pracować od 25 000 do nawet 45 000 do połowy jasnosci! W przypadku monitora NEC MultiSync(r) P241W użyto podświetlenia katodowego o czasie żywotności minimalnie 35 000h do czasu obniżenia maksymalnej jasności do połowy. Oczywiscie w przypadku pracy w ściśle określonych warunkach.

Poniżej prezentuje typowy wykres dla monitora biurkowego e-IPS z podświetleniem o CCFL o maksymalnej jasności 250cd/m2:

Obrazek
-----------------
Pozdrawiam

Wojciech Kosek
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC P241W - przeciek :D

13 lipca 2011, 16:14 - śr

No nic, najlepiej byłoby poczekać i sprawdzić. Ale że ten i ów informacji chce od razu, trzeba przeprowadzić trochę śledztwa. Wojtku, jaki jest dokładnie model i rewizja panela w tym monitorze?
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Wojciech Kosek
Specjalista NEC
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 108
Rejestracja: 22 lutego 2010, 10:50 - pn

Re: NEC P241W - przeciek :D

13 lipca 2011, 16:20 - śr

Tom01 pisze:No nic, najlepiej byłoby poczekać i sprawdzić. Ale że ten i ów informacji chce od razu, trzeba przeprowadzić trochę śledztwa. Wojtku, jaki jest dokładnie model i rewizja panela w tym monitorze?
Tomku, niestety z przyczyn o któych sam wiesz nie mogę tego podać. Mogę powiedzieć, że jest to jeden z popularniejszych modeli monitorów NEC opartych o panel e-IPS z podświetleniem CCFL.
-----------------
Pozdrawiam

Wojciech Kosek
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: NEC P241W - przeciek :D

13 lipca 2011, 19:22 - śr

Tom01 pisze:No nic, najlepiej byłoby poczekać i sprawdzić. Ale że ten i ów informacji chce od razu, trzeba przeprowadzić trochę śledztwa. Wojtku, jaki jest dokładnie model i rewizja panela w tym monitorze?
Myślę, że wielkiego śledztwa tu nie trzeba, wystarczy odrobina dedukcji. NEC miał w swojej ofercie raptem dwa biurkowe modele z tą samą matrycą e-IPS - EA231WMi oraz PA231W/SV231W. Biorąc pod uwagę przedstawiony tu przebieg krzywej spadku jaskrawości w funkcji czasu oraz stwierdzenie, że degradacja przy jaskrawości zbliżonej do maksymalnej jest 5-6x szybsza niż w przypadku typowej jaskrawości roboczej łatwo wywnioskować, że w przypadku wzmiankowanych wyświetlaczy można spać spokojnie.
raptor88
Posty: 311
Rejestracja: 12 maja 2010, 21:01 - śr

Re: NEC P241W - przeciek :D

13 lipca 2011, 20:24 - śr

Wojciech Kosek pisze:W przypadku każdego monitora LCD wyposażonego w niemalże dowolny typ podświetlenia kluczową rolę w jego trwałości oraz starzenia się podświetlenia mają warunki w jakich pracuje monitor.
Jeżeli monitor będzie pracował z jasnością maksymalną wówczas świetlówki będą się zdecydowanie szybciej starzeć (nawet 5-6 razy szybciej) niż w przypadku pracy w jasności 80cd/m2-160cd/m2. Niestety większość biurkowców pracuje przy maksymalnej dostępnej jasnosci - stąd też szybie starzenie montiora. Taki monitor może stracić połowe jasności (przy maksymalnej jasnosci 250cd/m2) typowo po 12 000h a minimalnie już po 6000h.
Panie Wojtku, w związku z powyższym, mam pytanie odnośnie myśli twórczej konstruktorów Neca. :D

Skoro wiadomo że im większa jaskrawość tym szybsze zużywanie się podświetlenia itd. dlaczego Nec w swoich monitorach stosuje imo dziwną regulację jasności. Chyba cała seria PA, stara wuxi kończy regulacje na poziomie +/- 160 cd/m2 a dalsza regulacja następuje "przycinaniem matrycy". Wydaje się to bezsensowne w świetle powyższych argumentów. Można tłumaczyć, co zresztą też jest wiadome, że lcd pracują najlepiej w takich a takich nastawach, i nie są to akurat jasności minimalne ( np. poniżej 80 cd/m2 ). Skoro jednak Eizo, nieustępujące jakościowo monitorom Nec, jest w stanie zrobić pełną regulację, jest to co najmniej dziwne.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: NEC P241W - przeciek :D

13 lipca 2011, 20:44 - śr

???

Regulacja świetlówek serii PA kończy się na 80-90cd/m^2 (z wyjątkiem PA231W), które schodzi do okolicy 40cd/m^2. Seria x90 schodziła do 100-120cd/m^2. Z regulacją kończącą się na 160-180cd/m^2 spotkałem się tylko w iMacach i Dellach...
raptor88
Posty: 311
Rejestracja: 12 maja 2010, 21:01 - śr

Re: NEC P241W - przeciek :D

13 lipca 2011, 21:31 - śr

Przy włączonym Uniformity który jak wiadomo sam zabiera sporo mocy dla wyrównania.

90 dla sRGB przy Uniformity 5, bez 120 cd. Do tylu pokazuje menu na czerwono. W adobe podobnie. Faktycznie te 160 cd dla PA to źle przytoczyłem, jest mniej. Tak czy owak, nie chodziło mi konkretne liczby, tylko o sam pomysł implementacji takiego rozwiązania.

O pomiar w 3090 chodziło mi na podstawie tego. Tej 30" nie miałem, ale miałem 2690wuxi1 który miał podobną regulację.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: NEC P241W - przeciek :D

14 lipca 2011, 11:01 - czw

PA271W:
Obrazek

Minimalna jaskrawość bez przycinania matrycą, colorcomp OFF, pomiar basICColor DISCUS:
Obrazek
Awatar użytkownika
Wojciech Kosek
Specjalista NEC
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 108
Rejestracja: 22 lutego 2010, 10:50 - pn

Re: NEC P241W - przeciek :D

14 lipca 2011, 11:09 - czw

raptor88 pisze:
Wojciech Kosek pisze:W przypadku każdego monitora LCD wyposażonego w niemalże dowolny typ podświetlenia kluczową rolę w jego trwałości oraz starzenia się podświetlenia mają warunki w jakich pracuje monitor.
Jeżeli monitor będzie pracował z jasnością maksymalną wówczas świetlówki będą się zdecydowanie szybciej starzeć (nawet 5-6 razy szybciej) niż w przypadku pracy w jasności 80cd/m2-160cd/m2. Niestety większość biurkowców pracuje przy maksymalnej dostępnej jasnosci - stąd też szybie starzenie montiora. Taki monitor może stracić połowe jasności (przy maksymalnej jasnosci 250cd/m2) typowo po 12 000h a minimalnie już po 6000h.
Panie Wojtku, w związku z powyższym, mam pytanie odnośnie myśli twórczej konstruktorów Neca. :D

Skoro wiadomo że im większa jaskrawość tym szybsze zużywanie się podświetlenia itd. dlaczego Nec w swoich monitorach stosuje imo dziwną regulację jasności. Chyba cała seria PA, stara wuxi kończy regulacje na poziomie +/- 160 cd/m2 a dalsza regulacja następuje "przycinaniem matrycy". Wydaje się to bezsensowne w świetle powyższych argumentów. Można tłumaczyć, co zresztą też jest wiadome, że lcd pracują najlepiej w takich a takich nastawach, i nie są to akurat jasności minimalne ( np. poniżej 80 cd/m2 ). Skoro jednak Eizo, nieustępujące jakościowo monitorom Nec, jest w stanie zrobić pełną regulację, jest to co najmniej dziwne.

Co to znaczy pełna regulacja w EIZO ? Rozumiem, że EIZO jest w stanie płynnie regulować jasność świetlówki między 0 a max cd/m2 bez elektronicznego przyciemniania panelu.

Pan Marcin ubiegł mnie troche z materiałami które przedstawił powyżej. W przypadku monitora PA271W (który notabene jest dość sporym panelem, wobec czego jakość świetlówek musi być bardzo wysoka) minimalna "kalibrowalna jakość" wynosi około 60-70cd/m2 - w zupełności wystarcza do pracy z kolorem nawet w bardzo ciemnych warunkach. Monitor posiada również tryb pracy RECBT709 w którym jasność ograniczana jest do 48cd/m2.

Całkiem niedawno na targach w Łodzi razem z kolegami z EIZO oraz Panem Marcinem skalibrowaliśmy NEC PA241 za pomocą Disucs'a do jasnosci 40cd/m2 z bardzo przyzwoitym rezultatem, niestety wyników nie zapisałem.
-----------------
Pozdrawiam

Wojciech Kosek
albercikk
Posty: 22
Rejestracja: 22 marca 2010, 09:08 - pn

Re: NEC P241W - przeciek :D

11 października 2011, 11:25 - wt

Mam pytanie, kiedy można się spodziewać dostępności w sprzedaży NEC-a P241W ?

P.S. Jeszcze jedna sprawa czy wzorem serii PA, w serii P także pojawi się monitor 27 cali ?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC P241W - przeciek :D

11 października 2011, 12:22 - wt

albercikk pisze:Mam pytanie, kiedy można się spodziewać dostępności w sprzedaży NEC-a P241W ?
Już jest dostępny u NEC-a, aczkolwiek fizycznie partnerzy dostarczają niekoniecznie od ręki. Problemem są małe stany magazynowe w dystrybucji.

Link do monitora: https://monitory.mastiff.pl/promocje/mon ... 1w-bk.html
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
albercikk
Posty: 22
Rejestracja: 22 marca 2010, 09:08 - pn

Re: NEC P241W - przeciek :D

11 października 2011, 12:29 - wt

dzięki za info, a więc czekam cierpliwie, oby mój poczciwy CRT wytrzymał, to już jego ostatnie chwile, już do mnie mruga ;)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC P241W - przeciek :D

11 października 2011, 12:45 - wt

albercikk pisze:dzięki za info, a więc czekam cierpliwie
Tu nie ma co czaić tylko zamawiać. ;)
Sam nie przyjedzie. Dystrybucja cały czas "boi się" droższych monitorów. Ciężkie czasy są i product managerowie wolą kupić na stan dziesięć tanich Samsungów które sprzedadzą się na pniu, niż jeden droższy monitor.

PS. Dostałem właśnie informację, że parę sztuk tego monitora jest już w Polsce.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
raptor88
Posty: 311
Rejestracja: 12 maja 2010, 21:01 - śr

Re: NEC P241W - przeciek :D

11 października 2011, 12:54 - wt

A obadane jak toto świeci?
albercikk
Posty: 22
Rejestracja: 22 marca 2010, 09:08 - pn

Re: NEC P241W - przeciek :D

11 października 2011, 12:59 - wt

Tom01 pisze: Tu nie ma co czaić tylko zamawiać. ;)
Sam nie przyjedzie. Dystrybucja cały czas "boi się" droższych monitorów. Ciężkie czasy są i product managerowie wolą kupić na stan dziesięć tanich Samsungów które sprzedadzą się na pniu, niż jeden droższy monitor.
a kiedy bedzie u was w sklepie dostępny ?

Zastanawiam sie także nad selekcją i kalibracją.

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 11 października 2011, 13:00 - wt przez albercikk, łącznie zmieniany 1 raz.

Wróć do „Dobór monitora, akcesoria, ustawienia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu