Nasycenie miniaturek w Finderze.

Różne dyskusje i problemy ogólnokomputerowe
Filip
Posty: 733
Rejestracja: 29 maja 2011, 22:15 - ndz

Re: Nasycenie miniaturek w Finderze.

10 czerwca 2013, 18:45 - pn

Mnie interesuje inna ciekawostka. Dlaczego Dock nie ma zarządzania barwą. Większość ikonek jest przeżycia jak w windowsie. Problem sie zaczął gdy wyszwdł ML. W Lionie i wcześniej tego nie było. A może tylko ja tak mam?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Nasycenie miniaturek w Finderze.

10 czerwca 2013, 18:49 - pn

Przez chwilę w ML faktycznie ikonki w docku zwindziały a potem, nawet nie wiem kiedy, wróciły do normy.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Filip
Posty: 733
Rejestracja: 29 maja 2011, 22:15 - ndz

Re: Nasycenie miniaturek w Finderze.

10 czerwca 2013, 19:08 - pn

Tom01 pisze:Przez chwilę w ML faktycznie ikonki w docku zwindziały a potem, nawet nie wiem kiedy, wróciły do normy.
Nie u mnie. A może sie pan przyzwyzaił? Są takie same jak te, które widać przy przełączaniu cmnd+tab?
Awatar użytkownika
Voland
Lokalizacja: Bangkok
Posty: 340
Rejestracja: 15 stycznia 2013, 22:32 - wt

Re: Nasycenie miniaturek w Finderze.

10 czerwca 2013, 19:09 - pn

Filip pisze:
Tom01 pisze:Przez chwilę w ML faktycznie ikonki w docku zwindziały a potem, nawet nie wiem kiedy, wróciły do normy.
Nie u mnie. A może sie pan przyzwyzaił? Są takie same jak te, które widać przy przełączaniu cmnd+tab?
U mnie też nie. Po ikonie VLC to dobrze widać, chyba większość osób ma ten program.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Nasycenie miniaturek w Finderze.

10 czerwca 2013, 19:10 - pn

Od razu uderzyło mnie przewalone nasycenie i zastanawiałem się nie raz w jakim momencie zniknęło. Poza tym ikonkę Firefoxa bez CMM trudno znieść, więc nie sposób nie zauważyć.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Filip
Posty: 733
Rejestracja: 29 maja 2011, 22:15 - ndz

Re: Nasycenie miniaturek w Finderze.

10 czerwca 2013, 23:28 - pn

Tom01 pisze:Od razu uderzyło mnie przewalone nasycenie i zastanawiałem się nie raz w jakim momencie zniknęło. Poza tym ikonkę Firefoxa bez CMM trudno znieść, więc nie sposób nie zauważyć.
U nie nadal wali po oczach :-(
Wkrótce będzie 10.9 to się zobaczy :-) A swoją drogą nowy Mac Pro mnie rozwalił w przeciwieństwie do iOS 7. Stacja robocza wielkości 25 x 17 cm jest nie do przebicia. Dodatkowo FirePro wróży, że może w końcu 10.9 będzie miał 10bitowy kolor?
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Nasycenie miniaturek w Finderze.

10 czerwca 2013, 23:41 - pn

Na pewno będzie świetnie wyglądał z moimi czarnymi NECzkami i Intusiem 5 - mam nadzieję, że nie będą się wygłupiać i zrobią czarną klawiaturę :D

Do tego ze dwa-trzy monitory 30" 4K - to by wreszcie był względnie znośny komfort pracy :lol:

A BTW - stare promaczki nazywane były "Big Iron", ciekawe jak użyszkodnicy ochrzczą nowy wynalazek... "Small Anus"?
Ostatnio zmieniony 10 czerwca 2013, 23:44 - pn przez Czornyj, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Nasycenie miniaturek w Finderze.

10 czerwca 2013, 23:44 - pn

Widzę wielki minus nowego Maca Pro. Nie ma PCI-E. Obecnie mam kontroler i dyski wyciskające ponad 1,8GB/s z możliwością spokojnie podwojenia a nawet potrojenia, więc 1GB/s w nowym i brak możliwości rozbudowy nie robi wrażenia. Plus, że nowe procesory. Wolałbym jednak gruntowną modernizację zamiast uśmiercenia sprawdzonej, dobrej konstrukcji.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Voland
Lokalizacja: Bangkok
Posty: 340
Rejestracja: 15 stycznia 2013, 22:32 - wt

Re: Nasycenie miniaturek w Finderze.

10 czerwca 2013, 23:52 - pn

W ostateczności można podpiąc karty PCIE do thunderbolt przez adapter
bartek
Posty: 58
Rejestracja: 15 sierpnia 2013, 00:54 - czw

Re: Nasycenie miniaturek w Finderze.

03 września 2013, 19:29 - wt

Zrobił się mały OT, ale powrócę do głównego tematu, bo jednak mnie mocno interesuje :)

Dzisiaj tylko początek, bo jestem zaganiany za bardzo na solidne testy, ale za 1.5 tygodnia mogę temat bardziej powęszyć. Może jednak w międzyczasie coś się już wyknuje.


Problemów widzę kilka, możliwe że wszystkie mają wspólne źródła. Tak więc po kolei moje spostrzeżenia:

1) Ramka pojawia się przy użyciu funkcji Save for Web (zawsze używam z opcją Convert to sRGB - nie sprawdzałem czy to ma znaczenie). Przy opcji Save As ramek nie mam.
2) Oba zdjęcia mają osadzony profil sRGB. Jak to sprawdzałem? W Photoshopie mam ustawione, że jeżeli profil wczytywanego zdjęcia jest inny niż sRGB lub nie ma go wcale to dostaję komunikat i pytanie co dalej. W obu przypadkach takiego komunikatu nie ma.
3) W Finderze zdjęcie bez ramki (Save As) wygląda na przesycone - brak obsługi profilu. Zdjęcie z ramką wygląda poprawnie.
4) W Preview oba zdjęcia wyglądają poprawnie.
5) W Safari oba zdjęcia wyglądają poprawnie.

WNIIOSKI: W obu przypadkach zdjęcie miało osadzony profil sRGB. Dlaczego zatem różnica widoczna w Finderze? Obstawiam miniaturkę. Możliwe, opcja Save for Web np. nie zapisuje miniaturki wcale, więc Finder generuje ją na podstawie oryginału. Stąd zachowanie profili. Możliwe też, że Save As generuje miniaturkę, ale pomija osadzanie w niej profilu, aby nie dublować i powiększać niepotrzebnie pliku wynikowego. Takież są moje podstawowe przypuszczenia. Mam jeszcze kilka pomysłów na testy. Nie znam jednak programu do odczytywania miniaturek. Nie wiem nawet czy one w JPG są zapisywane, ale podejrzewam, że istnieje taka możliwość. Ktoś może to sprawdzić? Natomiast jedna rzecz mnie martwi, że u Was przesycone były zdjęcia z ramkami, a u mnie odwrotnie - zbadam to jescze.


Drugi problem, który pojawił się w temacie to nasycenie ikonek z Docka i ikonek ogólnie (np. w finderze domyślna ikonka katalogu). Tutaj tematu nie badałem mocno, ale od zawsze mnie to irytowało i zauważyłem kilka kwestii. Mam wrazenie, że np. ważne jest kiedy został podpięty monitor zewnętrzny.
Przykład z pamięci (dotyczy zwłaszcza ikonek katalogów w Finderze, możliwe że Docka trzeba zrestartować np. dla tego efektu): normalnie ikonki są przesycone i bardziej "morskie", kiedy na laptopie są bardziej niebieskie. Natomiast zdarza mi się pracować na laptopie, po czym go uśpić i odpalić wprost na monitorze zewnetrznym (sztuczka z uśpionym ekranem wbudowanym, świeci mi się biała dioda na MBP). W tym przypadku, o ile mnie pamięć nie myli, ikonki katalogów pozostają niebieskie na monitorze szerokogamutowym. Nie wiem skąd to się bierze. Możliwe, że proces wyglądał inaczej, ale wiem że da się wymusić mniej jarzące ikonki. Prawdopodobnie problemem jest to kiedy wykryty jest podstawowy monitor i ColorSync zaczytuje dany profil w trakcie odpalania Findera czy Docka. Jeżeli uda się go później pomylić to zostaje inny profil i tak to sobie działa.


Chętnie pokręcę się przy tym temacie. Irytuje mnie on od lat, a nigdy nie miałem czasu na to popatrzeć. NA poprawę w 10.9 nie wierzę, bo problem jest już od wielu wersji OSX.

Wróć do „Komputery”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68315
Liczba tematów: 4122
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu