Macbook Pro Retina 15 vs 13 + Odwzorowanie kolorów Retiny

Różne dyskusje i problemy ogólnokomputerowe
marcin
Posty: 53
Rejestracja: 12 czerwca 2011, 10:35 - ndz

Re: Macbook Pro Retina 15 vs 13 + Odwzorowanie kolorów Retin

30 października 2014, 13:46 - czw

Ciężko w takim razie stwierdzić. Tak czy siak, całe pozytywne nastawienie związane z finalnym wyborem rozmiaru macbooka zniknęło u mnie po przeczytaniu tego wątku o retinie.
anarti
Posty: 44
Rejestracja: 09 maja 2013, 09:58 - czw

Re: Macbook Pro Retina 15 vs 13 + Odwzorowanie kolorów Retin

07 listopada 2014, 14:31 - pt

marcin pisze:Czytałem to:

https://discussions.apple.com/thread/40 ... 0&tstart=0

Streszczając wątek z 1,5 miliona odłson (szok):

-istnieje duży problem z retinami
-padają piksele
-występuję sporo retencja na wielu ekranach, która pogarsza się z czasem
-wiele ekranów ma żółty odcień, często bardzo intensywny
-ekrany miewają fioletowo zielone gradienty

Masa ludzi w wątku wymieniała ekrany po 4-5 razy (!) i każdy następny zdaje się być zły. Albo pojawia się retencja, albo otrzymują ekran o żółtym zafarbie. Wypowiadał się również facet, który pracuje w firmie związanej z grafiką itp., która to pracowała na macach i wymieniała matryce wielokrotnie w wielu laptopach w wyżej wymienionych powodów, po czym gość stwierdził, że rezygnują z maców przez tą akcję.

Ja nie potrzebuję Mini, potrzebowałem laptopa i zdecydowałem się na 15", chciałem też OS.Wydaje mi się, ze do moich zastosowań to idealny komputer przenośny o wystarczającym poziomie mobilności, a z drugiej strony z komfortem 15 cali a nie 13. Niestety po wczytaniu się w tematykę retin we wspomnianym wątku, trochę się zdziwiłem i chyba się powstrzymam. To nie jest wypowiedz kilku niezadowolonych użytkowników, ale masy ludzi. Dla mnie ta retina była jednym z kluczowych argumentów.

Co do przycięć, nie chodzi o mission control (chyba bo nie do końca wiem co to ale mogę się domyśleć, i z tym nie odnotowałem wielkiego problemu), chodzi o standardową pracę w LR. Na testowanej 13", z włączonym skalowaniem, zoom i nawigacja po zdjęciu w LR cięła strasznie. Nie było płynności. Zamierzałem w głównej mierze korzystać z wbudowanego ekranu.

Prawdopodobnie zmienią Ci matrycę, i penie będziesz miał problem z każdą następną.
Tez wymienialem ekran w modelu z 2012 (15") ale po zmianie dalej nie bylo idealnie. Znowu marudzilem w Apple Store i genius zapropnowal wymiane na nowy 2013 model (rok temu). Zgodzilem sie w nadziei ze ekran bedzie lepszy. Niestety dalej nie jest idealnie. Dalem sobie spokoj bo wszedzie widzialem zolte plamy od gapienia sie na ekran retiny.

Odkad nie zwracam na to uwagi wsyztsko jest ok.

Mam tez 13tke, 2014 i ten ekran wydaje sie byc bardziej liniowy od tego z 15tki 2013. Nie widze na nim zadnych wad.

Mimo wszystko ekran jest swietny i macbook pro retina to zdecydowanie najlepszy laptop na rynku w tym momencie! Brac nie gadac:)

Wracajac do dylemtu 15 vs 13 i dedykowana grafika vs iris. Gdy podpinasz zewnetrzny monitor do Macbooka 15tki, on od razu przelacza grafike na NVIDIA. Placac okolo 10000zl wolalbym dolozyc i miec dedykowana grafike (dla swietego spokoju) oraz 16GB jako minimum.
Dyski ssd mozna zmieniac (transcend oferuje), wiec tym bym sie nie przejmowal.
marcin
Posty: 53
Rejestracja: 12 czerwca 2011, 10:35 - ndz

Re: Macbook Pro Retina 15 vs 13 + Odwzorowanie kolorów Retin

07 listopada 2014, 15:35 - pt

Ja zdecydowałem, że wolę 15. Problem tylko, a w zasadzie obawa o matrycę. Kupić komputer w dużej mierze ze względu na ekran i mieć wadliwy....za 10K. Pytanie czy jest to problem początkowych (wszystkie do połowy 2014) serii zarówno 13 jak i 15 czy ogólnie problem 15"? To jest dla mnie najważniejsze pytanie.
anarti
Posty: 44
Rejestracja: 09 maja 2013, 09:58 - czw

Re: Macbook Pro Retina 15 vs 13 + Odwzorowanie kolorów Retin

07 listopada 2014, 15:53 - pt

marcin pisze:Ja zdecydowałem, że wolę 15. Problem tylko, a w zasadzie obawa o matrycę. Kupić komputer w dużej mierze ze względu na ekran i mieć wadliwy....za 10K. Pytanie czy jest to problem początkowych (wszystkie do połowy 2014) serii zarówno 13 jak i 15 czy ogólnie problem 15"? To jest dla mnie najważniejsze pytanie.
To nie jest koniecznie wadliwy ekran. Nie wiem, moze niech Czornyj sie wypowie, ale prawdopodobnie tak jest ze "ten typ tak ma".

Im dluzej wpatrujesz sie w ekran, tym bardziej zaczynasz swirowac ze cos z nim jest nie tak. Przy obrobce zdjec nie ma to najmniejszego znaczenia. Problem mozliwe ze powstal wlasnie z przewrazliwienia.

Pierwszy ekran jaki mialem w 2012 to byl LG ze slynnymi "ghostami". Czyli po oknie ktore bylo na ekranie dluzszy czas zostawal slad. Ekran byl masakryczny. Te obecne ekrany sa juz duzo lepsze. Tak jak pisalem, w mojej 13tce 2014 nie widze zadnego problemu. Ekran ladnie sie skalibrowal i dziala swietnie.
15tka jest podpieta do monitora tak czy owak, a na jej wyswietlaczu przewaznie jest otwarty Spotify albo Skype i tyle:)
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4322
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Macbook Pro Retina 15 vs 13 + Odwzorowanie kolorów Retin

07 listopada 2014, 16:13 - pt

anarti pisze:To nie jest koniecznie wadliwy ekran. Nie wiem, moze niech Czornyj sie wypowie, ale prawdopodobnie tak jest ze "ten typ tak ma".

Im dluzej wpatrujesz sie w ekran, tym bardziej zaczynasz swirowac ze cos z nim jest nie tak. Przy obrobce zdjec nie ma to najmniejszego znaczenia. Problem mozliwe ze powstal wlasnie z przewrazliwienia.
Dokładnie - 15-ki nie są może idealne, ale mz. poziom wad jest akceptowalny i nie ma co świrować - i tak cośkolwiek innego nie ma startu do Retinolca 15, a ew. mankamenty są bez znaczenia.

SSD w nowych rMBP jest już niestety ponoć wlutowany na amen, więc też trzeba go w miarę możliwości maksować, choć konfig droższej rMBP15 za dyszkę jest mz. idealny - czterojajeczny i7 16GB, 0,5GB SSD i nVidia, mz. pełen wypas i w foto/grafice 2D szybciej nie będzie. Byłbym wniebowzięty gdyby można było dostać taki konfig w miniaczu, albo w bieda-MP (a pazernym gnojkom, którzy są odpowiedzialni za konfiguracje i ceny miniaczy/MP szczerze życzę, żeby ich Tim Cook wyr... :twisted:)
anarti
Posty: 44
Rejestracja: 09 maja 2013, 09:58 - czw

Re: Macbook Pro Retina 15 vs 13 + Odwzorowanie kolorów Retin

07 listopada 2014, 17:24 - pt

Spokojnie można zmienić dysk w 2014 retinach ale Transcend jeszcze nie zrobił odpowiedniego modelu. Możliwe że przed końcem roku z tym wyjdą. SSD nie jest przylutowane (jeszcze) :)

Do modeli z 2012, 2013 spokojnie już można kupić dyski które są nawet szybsze od tych montowanych fabrycznie:)
Awatar użytkownika
Voland
Lokalizacja: Bangkok
Posty: 340
Rejestracja: 15 stycznia 2013, 22:32 - wt

Re: Macbook Pro Retina 15 vs 13 + Odwzorowanie kolorów Retin

08 listopada 2014, 05:23 - sob

Nie jest przylutowane, ale to dyski typu blade, więc taniego 840 Pro czy innego odpowiednika się tam nie wstawi. Też liczę, że Intel wyda kolejną generację procesorów 2 i 4-rdzeniowych na jedną podstawkę, i kolejne mini będą miały porządne procesory.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4322
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Macbook Pro Retina 15 vs 13 + Odwzorowanie kolorów Retin

08 listopada 2014, 11:39 - sob

Że w '12-13 się da wymienić to wiem, bo właśnie się do tego przymierzam, tylko ciągle brakuje czasu ;)

Co do miniacza, to osobiście olałem temat, jak kupię PA322UHD i będę miał parcie na stabilniejszą grafikę (o ile nie poprawili obsługi HD4000 w 10.10), to zamiast mini kupię mocniejszą rMBP15 gdzie jest wszystko co trzeba a nawet więcej, dodatkowo ze świetną matrycą, UPS, gładzikiem-nad-gładzikami i klawiaturą.
sarade
Posty: 120
Rejestracja: 19 czerwca 2013, 08:04 - śr

Re: Macbook Pro Retina 15 vs 13 + Odwzorowanie kolorów Retin

08 listopada 2014, 16:44 - sob

Hmm ten nec PA322UHD którego chce Pan kupić wychodzi taniej niż się spodziewałem. W sumie w cenie PA302
http://www.necdisplay.com/p/desktop-mon ... a322uhd-bk

Szkoda, że kompletnie nie ogarniam tabelki bo wynika z niej, że to monitor na w-ledach w co wątpię i ma 120hz odświeżanie.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Macbook Pro Retina 15 vs 13 + Odwzorowanie kolorów Retin

08 listopada 2014, 19:09 - sob

sarade pisze:Hmm ten nec PA322UHD którego chce Pan kupić wychodzi taniej niż się spodziewałem. W sumie w cenie PA302
http://www.necdisplay.com/p/desktop-mon ... a322uhd-bk
Szkoda, że kompletnie nie ogarniam tabelki bo wynika z niej, że to monitor na w-ledach w co wątpię i ma 120hz odświeżanie.
http://www.necdisplay.com/p/desktop-mon ... a322uhd-bk
necdisplay.com pisze:...wide gamut white LED backlight, this display provides 99.2% coverage of the Adobe RGB color space...
To raczej nie jest W-LED bo jest AdobeRGB. Gdzieś już, i to niedawno, popełnili taką kuchę. Kopiuj wklej. Obecnie podświetlenia AdobeRGB są tylko w wykonaniu GB-r LED.
Z drugiej strony to IGZO od Sharpa i nigdzie nie ma słowa o GB-r LED. Nie bardzo mi się jednak chce wierzyć, żeby na diodzie niebieskiej i zielono-czerwonym luminoforze zrobili AdobeRGB.
http://www.tftcentral.co.uk/articles/mo ... _parts.htm
To chyba ostatnia matryca bo jest 1000:1.

Sharp IGZO LQ315D1JG- 3840x2160 1500:1 350 178/178 1.07b (10-bit) AdobeRGB LED 4k IGZO 2015
Sharp IGZO LQ315D1LG9D 3840x2160 8ms G2G 1000:1 350 178/178 1.07b (10-bit) AdobeRGB LED 4k IGZO 2013
Sharp IGZO LQ315D1LG9G 3840x2160 8ms G2G 1000:1 350 178/178 1.07b (10-bit) AdobeRGB LED 4k IGZO 2014

Chyba podobna matryca siedzi tu:
http://www.tftcentral.co.uk/reviews/dell_up3214q.htm
tftcentral.co.uk pisze:Backlight Type and Colour Gamut
The screen uses an LED backlight unit. It is not specified what type of unit this is, but it is likely to be similar to recent GB-r-LED units we've seen from recent Dell U series screens (U2413, U2713H, U3014).
cz
czuk

Re: Macbook Pro Retina 15 vs 13 + Odwzorowanie kolorów Retin

09 listopada 2014, 22:06 - ndz

Widziałem ten monitor o którym mówi Czornyj w jakiejś ofercie internetowej(polskiej) nie pamiętam której cena 16300 z groszami
marcin
Posty: 53
Rejestracja: 12 czerwca 2011, 10:35 - ndz

Re: Macbook Pro Retina 15 vs 13 + Odwzorowanie kolorów Retin

17 grudnia 2014, 01:00 - śr

Wracam do tematu jako jestem bliżej problemów z matrycą maca obecnie. Zamówiłem 1 sztukę macbooka pro. Niestety połowa ekranu miała inne zabarwienie(żółte) niż druga część. Zwrot. Dotarł następny. Jest równomierny ale nie wiem czy nie jest żółty. Nie mam porównania na chwilę obecną. Niedługo wybiorę się do sklepu i jeżeli to kolejny produkt appla, który tak się zachowuje to rezygnuję. (w międzyczasie zamawiałem również iphona 6. Jest u mnie 3 sztuka z żółtym ekranem w porównaniu do tego co widać w sklepie). Pytanie jest następujące: czy robiąc zdjęcie w rawie białego ekranu a następnie ustawiając ekran jako biel dla próbnika przy wywołaniu mogę tak sprawdzić jego punkt bieli? (nie chodzi o super dokładności do 100K ale o zasadę) Czy to mi się nijak do faktycznego punktu bieli? Z ciekawości byłbym wdzięczny za sprawdzenie tym sposobem jaki punkt ten punkt w swoich macbookach i urządzeniach apple. Ciekawa sprawa i bez względu czy oleję te produkty czy nie chciałbym sprawdzić parę rzeczy. Z góry dzięki za informacje.
anarti
Posty: 44
Rejestracja: 09 maja 2013, 09:58 - czw

Re: Macbook Pro Retina 15 vs 13 + Odwzorowanie kolorów Retin

17 grudnia 2014, 12:02 - śr

marcin pisze:Wracam do tematu jako jestem bliżej problemów z matrycą maca obecnie. Zamówiłem 1 sztukę macbooka pro. Niestety połowa ekranu miała inne zabarwienie(żółte) niż druga część. Zwrot. Dotarł następny. Jest równomierny ale nie wiem czy nie jest żółty. Nie mam porównania na chwilę obecną. Niedługo wybiorę się do sklepu i jeżeli to kolejny produkt appla, który tak się zachowuje to rezygnuję. (w międzyczasie zamawiałem również iphona 6. Jest u mnie 3 sztuka z żółtym ekranem w porównaniu do tego co widać w sklepie). Pytanie jest następujące: czy robiąc zdjęcie w rawie białego ekranu a następnie ustawiając ekran jako biel dla próbnika przy wywołaniu mogę tak sprawdzić jego punkt bieli? (nie chodzi o super dokładności do 100K ale o zasadę) Czy to mi się nijak do faktycznego punktu bieli? Z ciekawości byłbym wdzięczny za sprawdzenie tym sposobem jaki punkt ten punkt w swoich macbookach i urządzeniach apple. Ciekawa sprawa i bez względu czy oleję te produkty czy nie chciałbym sprawdzić parę rzeczy. Z góry dzięki za informacje.

Monitory retin tak maja. Nie sa tak super rownomierne. W wiekszosci przypadkow jest to problem tylko i wylacznie dla niezadowolonych wlascicieli. Zdjecia i tak lepiej obrabiac na monitorze zewnetrznym. Ogladajac foty na retinie nie widac tego. Jedynie na bialych tlach itp itd.

Mam 2 retiny, 13 i 15 jesli nawet ten problem jest to jest to tak nieznaczne ze mozna o nim zapomniec. Nie ma to wplywu na obrobke i wywolywanie zdjec. Poza tym - retiny sprzedaja sie swietnie:)
marcin
Posty: 53
Rejestracja: 12 czerwca 2011, 10:35 - ndz

Re: Macbook Pro Retina 15 vs 13 + Odwzorowanie kolorów Retin

31 grudnia 2014, 09:37 - śr

W kwestii uzupełnienia tematu i ewentualnych sugestii:

Drugi MBPr, który otrzymałem miał wg mnie lekko różowe zabarwienie matrycy, dla mojego oka równomierne na całym ekranie. Szczególnie widoczne przy zdjęciach w skali szarości. Dla mnie było to widocznie bez porównania z innych ekranem. Niemniej jednak po porówaniu z iMaciem u znajomego, biel na moim MB okazała się czerwono-różowa, więc potwierdziła się moja obserwacja. Przed decyzją o ewentualnym zwrocie/wymianie zdecydowałem się na wypożyczenie i1Display Pro i kalibrację. I tu pojawia się problem i pytanie. MB został skalibrowany na 6500K, wszystko niby ok w parametrach...a ekran wciąż był różowawy (z profilem na 6500K). Komputer zwróciłem. Dlaczego tego nie da się skalibrować? Wydaje mi się, że MB za taką kwotę z różowawym ekranem to pomyłka, pewnie i tak lepszego nie dostanę, choć spróbuję jeszcze raz ale po 2 sztukach nie spodziewam się niczego nadzwyczajnego.

Wróć do „Komputery”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68397
Liczba tematów: 4130
Liczba użytkowników: 3945
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Goldberg
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu