Macbook Pro Retina 15 vs 13 + Odwzorowanie kolorów Retiny

Różne dyskusje i problemy ogólnokomputerowe
marcin
Posty: 53
Rejestracja: 12 czerwca 2011, 10:35 - ndz

Macbook Pro Retina 15 vs 13 + Odwzorowanie kolorów Retiny

24 października 2014, 18:23 - pt

WItam,

Wybaczcie jeżeli temat zamieściłem w nieodpiednim dziale, kwestia dotyczy zarówno wyboru pomiędzy rozmiarem komputera oraz samej matrycy Mam następujący dylemat i powiązane z nim dwie kwestie:

Od 4 tygodni rozważam zakup macbooka pro z retiną. Wybór pomiędzy 15" i7 2.8 16GB (GPU 750M) a 13" z procesorem 3.0 i 16GB (intel iris)

1/ Po długich rozważaniach wciąż nie mogę zdecydować nad rozmiarem. Z jednej strony 13" jest dość kompaktowa, mobilna i sprawia wrażenie bardziej "foremnej". Wiem, że większość czasu spędzi w domu, jednak z pewnością rozmiar 13" zadecyduje o tym by częściej opuszczał mieszkanie. Nie wiem jak będzie z 15". Po kilkukrotnych wizytach w sklepie odnoszę również wrażenie, że dostęp do klawiatury jest wygodniejszy, a model 13" sprawdzi się nie tylko na biurku ale i na przysłowiowej kanapie. Jak z praktyczną mobilnością 15" i użytkowaniem "na kanapie" :) Cena 13" mniejsza od 15" o 2K zł. To sporo. Minusy to na pewno o połowę mniejsza moc (benchmarki, testy itp) od wspomnianej 15", brak dedykowanej grafiki i oczywiście EKRAN. I tu pojawia się pytanie do ekspertów o wspomnianą moc i ekran. Jak pracuje się w LR i PS na 13". Czy to ma sens? Czy nawet po skalowaniu rozdzielczości na retinie panele boczne programów do grafiki (głównie zdjęć i retuszu) posiadają odpowiednie proporcje i rozmiar do przyjemnej obróbki i przestrzeni na samo zdjęcie. Czy jest to uciążliwe? Czy jednak 15" daje znacznie większy komfort? Nie wiem jak bardzo w LR I PS przydaje się wielordzeniowość i dedykowana karta graficzna w 15". Póki co pracowałem ze zdjęciami, ale chętnie amatorsko rozpocznę przygodę z montażem, który z moich ubogich doświadczeń jest łatwiejszy na macu.
Kolejne ważne pytanie do osób intensywnie obrabiających zdjęcia i tworzących grafikę: jak taka 13" poradzi sobie z bardzo dużą ilością warstw i plikami z lustrzanek rzędu 25 MB, gdzie często warstwy to kolejne wersje zdjęcia wypełnione w pełni pikselami, retuszem itp.-wiadomo. Używałem dość szybkiego PC z 16GB i i7 więc nie mam pojęcia jak poradzi sobie macbook pro 13". Pamiętam natomiast jak parę lat temu korzystałem i iMaca (nie znam jego konfiguracji) u znajomego bawiąc się PS i to był dla mnie dramat wydajności. Z przyjemnością wróciłem do swojego PC.

2/ Jak eksperci od kalibracji oceniają samą retinę? Na zagranicznych forach spotkałem się z opinią fotografów o "color shiftach" na retinie, i że to nie ma sensu? Na ile jest to prawda i jak wiernie ekran pracuje z sRGB, który z tego co wiem pokrywa w dużym stopniu

Z góry dziękuję za opinie.

Ja skłaniam się ku 15" ze ze względu na matrycę i wydajność jednak z drugiej strony 13" kusi gabarytami i mniejszą ceną (to jednak jest element drugorzędny). Nie chciałbym jednak aby laptop za te pieniądze służył wyłącznie do ograniczonych zadań. Najchętniej wypożyczyłbym taką 13" na jeden dzień i pewnie wiele kwestii zostało by rozwiązanych, ale takiej opcji nie ma.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4322
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Macbook Pro Retina 15 vs 13 + Odwzorowanie kolorów Retin

24 października 2014, 19:35 - pt

Używam najbiedniejszej rMBP13" - i5, 8GB, 128SDD, HD4000. Ekran jest fantastyczny, podświetlenie ma świetnie dobrany balans luminoforu czerwonego i zielonego, praktycznie niemal w punkt daje D65, liniowość całkiem-całkiem, całość wymaga minimalnej korekty.

Co do wydajności, używam go jako głównego kompa do ostrej orki w dtp (kilkudziesięciostronicowe katalogi nafaszerowane zdjęciami jak indyk farszem na Dzień Dziękczynienia), retuszowałem RAWy z D800 suto doprawiane warstwami, sporo używam LR - nie mam zastrzeżeń, jedyne czego żałuję, to że nie zdecydowałem się od razu na 16GB i większy SSD. Ekran nie jest mały jak na 13-tkę, bo to 16:10 a nie 16:9 - powierzchniowo jest jak 15-tka (jak nie większy).

15-tka jest wygodniejsza do roboty, bo symuluje wygląd interfejsu 1920x1200px (13-tka tylko 1680x1050px), ale jest to patelnia, a dla mnie priorytetem była mobilność. Po tym jak wkurwiła mnie specyfikacja i cennik nowego miniacza zacząłem wprawdzie poważnie rozważać 15-tkę, bo ma wyższy model ma czterojajowe i7, zewnętrzną grafikę 16GB, 0,5GBSSD i kosztuje niewiele więcej niż domaksowany miniacz, a ma dodatkowo Retinę gratis. Realnie jednak na obecnym etapie w środowisku Adobe nie da się jakoś wiele więcej ugrać - wziąłem do testów nowego Maćka Pro w wyższej opcji (6 jaj, D500) i dupy nie urywał wcale, nie odczułem specjalnie wzrostu wydajności w moich zastosowaniach. A nowe rMBP13-tki są nieco wydajniejsze, bo mają już Irisa i skurwicznie szybki SSD (koło 1TB odczyt/zapis)...

Wyświetlacze 15-tek są nieco bardziej loteryjne, bo część ma matrycę eldżika, część szajsunga - jedne są bardziej zielonkawe, a inne bardziej różowe ale to jest problem pomijalny, do wykorygowania w 5min. Ogólnie Retiny są najlepszymi świecidłami w lapkach jakie widziałem <3
marcin
Posty: 53
Rejestracja: 12 czerwca 2011, 10:35 - ndz

Re: Macbook Pro Retina 15 vs 13 + Odwzorowanie kolorów Retin

24 października 2014, 20:08 - pt

Po cichu czekałem na Twoją wypowiedź.

Co do retuszu plików D800, rozumiem, że nie było problemu z płynnością z wieloma warstwami? Kurczę no...przekonująca wypowiedź człowieka, który siedzi w temacie ... a już skłaniałem się ku 15" i dalej rozważam tą opcję jednak 13 kusi. Temat wisi u mnie długo, nie ukrywam, że chciałbym podjąć decyzję, ale dobrą i nie żałować. Zazwyczaj jak coś kupuję to w wysokiej konfiguracji, żeby "trzymało" dłużej ale to tyczyło się PC. Czy Mac, który brałeś do testów pochodzi ze źródła dostępnego dla przeciętnego użytkownika, czy jedynie dla wybrańców. Zależy mi na odpłatnym wypożyczeniu (o ile cena nie będzie kosmosem) w ciągu jednego dnia macbooka 13" a drugiego 15 cali? Może wiesz czy taka opcja istnieje na południu Polski? Pytałem w ispotach i Cortlandzie ale tam takiej opcji oczywiście nie ma.

Z jednej strony obawiam się "patelni" w 15" i tego, że po prostu nie będzie mi się chciało brać go poza dom (czy na co dzień, czy np wyjazd weekendowy itp) , z drugiej strony wspomniana kwestia obszaru w programach, marginesu wydajność i pytanie czy potrzebna mi mobilność 13" kosztem całej reszty.

Na chwilę obecną przynajmniej wiem, że ekran jest ok i możliwie korygowalny.
Awatar użytkownika
Voland
Lokalizacja: Bangkok
Posty: 340
Rejestracja: 15 stycznia 2013, 22:32 - wt

Re: Macbook Pro Retina 15 vs 13 + Odwzorowanie kolorów Retin

25 października 2014, 10:30 - sob

Ja rok temu przesiadłem się z mini na MBPr w wyższej konfiguracji (tej z dodatkową grafiką, SSD 512 GB, 16 GB RAM itd.). Obrabiałem na tym RAW-y z najróżniejszych aparatów i nie ma problemu z D800 w 16 bitach/kanał, tyle że przy normalnym retuszu, dodatkowe rdzenie się marnują, bo PS ich nie wykorzystuje. Nie ma też znaczenia której karty graficznej używam w danym momencie. Kupiłem m.in. przez opinię Czornyja o tych matrycach no i się potwierdziło, chociaż wiem że nie zawsze trafiają się tak dobre. No ale w ostateczności ma się czas na zwrot 10+14 dni. Używam rozdzielczości 1920 x 1200, bo przy mniejszych niewiele mi się mieści, ale przy tej też jest za mało miejsca bez drugiego ekranu (w terenie iPada można użyć do tego celu, ale nie działa to tak sprawnie jak monitor po kablu), a w najwyższej rozdzielczości elementy menu są już niewygodnie małe. Jak go nie muszę ze sobą zabierać, to tego nie robię - jako sprzęt do netu itd. iPad Air sprawdza się 100 razy lepiej, 13" też się to tyczy, chociaż w mniejszym stopniu.
marcin
Posty: 53
Rejestracja: 12 czerwca 2011, 10:35 - ndz

Re: Macbook Pro Retina 15 vs 13 + Odwzorowanie kolorów Retin

25 października 2014, 11:18 - sob

Ale jaja, Ciebie się nie spodziewałem tu na forum. Rewelacja-cieszę się, że wypowiadają się osoby, których wiedzę i doświadczenie cenię.

Tomasz, ale ty mówisz o braku problemów z 15" tak? 1920 na 1200 to przypadkiem nie maksymalna skalowana? Myślę o dokupieniu w przyszłości Ipada do np 15",do netu właśnie. Inna sprawa, że to 13" być może byłoby złotym środkiem, przynajmniej tak próbuję się przekonać. Szkoda, że nie możesz wypowiedzieć się o 13". Trochę jednak nie wyobrażam sobie obróbki czy pracy w LR na jego max rozdzielczości (wydaje mi się i tak za mała). Znam efekty twojej pracy, choć nie wiem z drugiej strony jak pracujesz (ja zazwyczaj nie troszczę się o ilość warstw i wirtualną ekonomię pracy, dokładam warstw wg zachcianki) Inna sprawa, że obecnie nie zajmuję się tym tak intensywnie jak wcześniej, ale tu już inna kwestia.

W tej 15" trochę martwi mnie rozrzut jakości Retiny, o którym wspominasz. Czy to są duże róznice?
Awatar użytkownika
Voland
Lokalizacja: Bangkok
Posty: 340
Rejestracja: 15 stycznia 2013, 22:32 - wt

Re: Macbook Pro Retina 15 vs 13 + Odwzorowanie kolorów Retin

25 października 2014, 11:31 - sob

W obu przypadkach może się trafić gorszy ekran, po prostu warto go zobaczyć przed kupnem i jak Czornyj pisał, do 15" montowane są dwie różne matryce. Poza 1920 x 1200 można ustawić jeszcze natywne 2800 x 1800. U mnie 13" w ogóle nie wchodziła w grę, ale jak ktoś zamierza laptopa brać co chwilę na kanapę i wyjazdy, to lepiej 13". Ja do takich rzeczy używam iPada, nawet kiedy miałem w komputer wpięte 3 monitory to wygodniej mi było w mieszkaniu używać iPada do wielu rzeczy (ale nie robię na iP nic związanego z obróbką, jak np. osoby zajmujące się reportażem). W dodatku wtedy miałem iPada 4, który był kompletnie niewygodny w porównaniu do iPada Air. Zależy po co chcesz brać tego laptopa ze sobą - jak do pracy, to iPad go nie zastąpi, jak do przeglądania netu, FB, Twittera, forów, czytania magazynów, to iPad nie ma sobie równych.
marcin
Posty: 53
Rejestracja: 12 czerwca 2011, 10:35 - ndz

Re: Macbook Pro Retina 15 vs 13 + Odwzorowanie kolorów Retin

25 października 2014, 12:01 - sob

Miałem ipada 1 więc wiem o czym mówisz. Ja obecnie już nie zarabiam na foto, w każdym razie rzadko, dalej jest to jest to moja głęboka pasja, która zamierzam realizować na podobnym poziomie jak wcześniej i pomimo, iż nie jest to moje źródło zarobku-nie idę na kompromisy jeżeli chodzi o sprzęt. Moje psd z obróbki miały od 300-700mb. Mam świadomość tego, iż pewnie w trakcie obróbki można było to ograniczyć, ale nie robiłem tego, ze względu na to, iż sprzęt pozwalał mi na to. Inna sprawa, że w jednym pliku zawsze zapisywałem różne końcowe wersje danego zdjęcia, zarówno w skali szarości jak i w kolorze. Oko się przezwaja do pracy nad jednym plikiem, często po przerwie wracałem, żeby ocenić różne wersje. Nie chciałbym tracić tego komfortu na macu. Nie wiem czy będę w stanie ocenić jakość matrycy bez porównania i pomiary, no chyba, że to faktycznie widać na dzień dobry, oko mam dobre. Inna kwestia, nie chciałbym wywalać pieniędzy w błoto i kupować na wyrost (15), z drugie strony wydać względnie "trochę" mniej i narzekać na komfort pracy/zabawy to jeszcze głupsza decyzja. Swojego czasu pracowałem na 27" neca, ciężko mi wyobrazić sobie LR a tym bardziej PS na 13" calach. Nie znam też możliwości maca pod względem wydajności. Cyfry z benchmarków niewiele mi mówią. Jak oceniasz "kanapowość 15"? Czy jednak jest to komputer, głównie na biurko? Ipad absolutnie nie zastąpi booka, jak, że to urzędzenia jest stworzone do odbiorcy treści a nie tworzenia, przynajmniej takie jest moje założenie. Wiadomo-lepiej mieć wszystko, ale to mało rozsądne przy danym budżecie. Myślę, że nie ma co w tą dyskusję wplątywać iPada póki, co. Urządzenie jest genialne i w przyszłości zapewne kupię, ale obecnie priorytetem jest wybór pomiędzy 15 a 13 cali.

Czy praca na skalowanej rozdzielczości powoduje dodatkowe obciążenia CPU/GPU? Czy przekłada się to na wydajność i czy jest to odczuwalne? Czy jest to argument dla zakupu 15" cali z dedykowanym GPU? Pewnie wszelki pytania to typowe wątpliwości dotychczasowego użytkownika PC :)
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4322
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Macbook Pro Retina 15 vs 13 + Odwzorowanie kolorów Retin

25 października 2014, 14:09 - sob

Mz. w kwestii wydajności nie będzie kolosalnych różnic, ważne jest tylko by domaksować RAM do 16GB, bo np. mój Maciuś przy 8GB potrafi się lekko krztusić jeśli pootwiera się kilka aplikacji (np. Safari jest strasznym zasobożercą). Z drugiej strony z czasem aplikacje mogą zacząć lepiej wykrzystywać jaja i grafikę, np. Eric Chan z Adobe poleca rMBP15" z nVidią, bo PS w przypadku niektórych funkcji lewaruje się GPU - możliwe więc, że funkcji tych będzie stale przybywać i z wersji na wersję wydajność na wielojajowych kompach z wydajnym GPU będzie rosnąć.

Na chwilę obecną nie zauważyłem jednak przepaści między 6-cio jajowym MP z 2xD500 a naprawdę biedną rMBP13". Pracuję na zewnętrznej 30-tce, zwykle z wyłączoną Retiną (clamshell mode), ale nawet z otwartą nie zauważam spadku wydajności, więc nie sądzę by skalowanie było obciążające.

Zarówno 15-tka jak i 13-tka są b. cienkie i lekkie, więc na kolanach dadzą radę, choć oczywiście 13-tka jest znacznie bardziej poręczna i mniej patelniowata.

Swoją drogą straszna pyta że nie można normalnie używać iPada po kablu jako monitora...
marcin
Posty: 53
Rejestracja: 12 czerwca 2011, 10:35 - ndz

Re: Macbook Pro Retina 15 vs 13 + Odwzorowanie kolorów Retin

27 października 2014, 11:44 - pn

Obecnie skłaniam się nie bardziej ku 15"...

Mam natomiast pewne dodatkowe pytania.

Początkowo sprzęt miałem kupić w Crtlandzie ze dwóch powodów. Po pierwsze jest fizycznie do odbioru na miejscu, po drugie jest zniżka edukacyjna -12% z której mogę skorzystać. Niemniej jednak po rozeznaniu sytuacji wpadłem na pomysł, aby ewentualnie zamówić sprzęt w głównym apple store a nie przez resellera. Wygląda na to, że zamawiając z apple store mogę komputer sprawdzić w domu i ewentualnie odesłać do 14 dni i nikt nie będzie robił problemów. W cortlandzie nie ma takiej opcji, w szczególności biorąc pod uwagę odbiór sobisty. Zastanawiam się czy nie zamówić z apple store 13" i 15" (choć szczezrze-skłaniam się ku 15", wydaje mi się, że matryca i jej rozmiar będą komfortowe, z drugiej strony nie sądzę, żeby 15" była tak ciężka i duże aby uniemożliwiała siadanie z komputerem przed kanapą czy używanie go w łóżku). Ale wracają do apple store...może warto zamówić 13" i 15" i jeden zwrócić??? Sądzę jednak, że pewnie zamówię wyłącznie 15".
Niestety komputer w apple store jest droższy (EDU -6% zamiast 12%), ale w przypadku jakiegokolwiek problemu można zwrócić. Pytlem w Cortlandzie o zwroty w przypadku bad pixeli etc. Oczywiście po niezbyt konkretnej rozmowie wychodzi na to, że oni nic takiego nie uwzględniają przy ewentualnych reklamacjach. Rozmowa na zasadzie "Panie, sprzedaję od 2 lat i problemu nie było nigdy". Ja już wiem jak to jest. W apple store mam zwrot bez problemu. Komputer mogę odpakować, używać i sprawdzića w przypadku niezadowolenia-zwracam. Cena większa o 400zł ale może taka opcja jest warta niekorzystnej różnicy w cenie.

Kwestia nr 2. Na co zwracać uwagę przy matrycy? Stwierdziliście, że jest rozrzut? Czego on dotyczy? Czy są to kwestie wyłącznie prawie niezauważalnych różnic korygowanych ewentualną kalibracją czy są inne poważniejsze kwestie wymagające mojej uwagi przy ocenie sprzętu (nie wiem?..retencja obrazu czy podobne jaja?)
marcin
Posty: 53
Rejestracja: 12 czerwca 2011, 10:35 - ndz

Re: Macbook Pro Retina 15 vs 13 + Odwzorowanie kolorów Retin

27 października 2014, 18:30 - pn

Dziś byłem w sklepie i testowałem 13" na trialach LR i PS. Ustawiłem rozdzielczość max (skalowaną) i praca w LR nie była płynna, zdjęcia przycinały się, nie można było płynnie po nich nawigować. Lekki szok. Czytałem o tym ale wydawało mi się, że to bolączka starszych modeli. Po wyłączeniu skalowania, było znacznie płynniej ale obszar roboczy 13" to chyba nie to czego szukam nawet do zwykłej pracy nie-graficznej. Nie doświadczyłem takiego braku płynności w PC. Co ciekawe i dziwne, choć tu mogłem odnieść mylne wrażenie, choć nie sadze, ale znacznie płynniej nawigowało się w LR po 900MB-owym pliku psd niż po cr2 z canona. Kwestia bazy danych LR i generowania podglądu? Mogę się tylko domyślać, ponieważ tego nie sprawdziłem, iż po podłączeniu 13" do zewnętrznego monitora, płynności pracy będzie znaczenie lepsza bo nie skaluje.
Jedna rzecz w kwestii skalowania jednak mnie bardzo zastanawia. Natywna rozdzielczość tych matryc jest znacznie wyższa niż opcje w systemie operacyjnym. Domyślana rozdzielczość (tak "bez skalowania") przecież też jest skalowana w dół z natywnej, tak więc czemu nazywana jest nieskalowaną i domyślną oraz czemu działa płynniej ??? Brak tu logiki jak dla mnie i konsekwencji w płynności.
Awatar użytkownika
Voland
Lokalizacja: Bangkok
Posty: 340
Rejestracja: 15 stycznia 2013, 22:32 - wt

Re: Macbook Pro Retina 15 vs 13 + Odwzorowanie kolorów Retin

27 października 2014, 18:37 - pn

Domyślna nie jest skalowana, każdy piksel ekranu odpowiada dokładnie 4 fizycznym, więc nie trzeba wykonywać żadnych dodatkowych operacji żeby obraz wyglądał jak najlepiej.
marcin
Posty: 53
Rejestracja: 12 czerwca 2011, 10:35 - ndz

Re: Macbook Pro Retina 15 vs 13 + Odwzorowanie kolorów Retin

27 października 2014, 21:45 - pn

skinny500 pisze:Domyślna nie jest skalowana, każdy piksel ekranu odpowiada dokładnie 4 fizycznym, więc nie trzeba wykonywać żadnych dodatkowych operacji żeby obraz wyglądał jak najlepiej.
Rozumiem. Czyli nie ma dopasowywania wyświetlanego obrazu (coś w stylu interpolacji jak się domyślam), tylko faktyczne 2=1. Jednym słowem , jeżeli programem w stylu setres ustawię natywną to będzie pewnie działać płynnie jako 1=1. Przypuszczam jednak, że wtedy nic nie widać na 15". Trochę szczerze mówiąc mnie to rozczarowało. Spodziewałem się pełnej płynności w stylu Appla, przynajmniej takie dotychczas miałem doświadczenia ich sprzętem. Hmmm, nie wiem co o tym sądzić szczerze, komputer w tym LR nie wydawał się demonem prędkości, mówiąc bardzo delikatnie, a ceny znamy:) Wszystko spoko, piękny obraz jest ale przecież to skalowanie to jedna z ważnych tego laptopa tzn....przynajmniej ja sobie to tak ułożyłem w głowie. Mogę się jak zwykle domyślać, że komputer i to nawet 13" może mieć potencjał mocy ale w momencie podłączania do zew. monitora gdzie nic nie skaluje. I tu jakby pada pytanie o sens retiny, która w pewnym stopniu (dużym) mnie przekonywała do zakupu macbooka. \

Póki co mam wstępne wnioski, które wypisuję trochę po omacku i pewnie są mocno kontrowersyjne:

1.Chcesz obrabiać zdjęcie komfortowo (przestrzeń robocza + płynność) na macbooku to trzeba podpiąć do zewnętrznego monitora (pomijam kwestię koloru) w celu uzyskania płynności na pożądanych rozdzielczościach
2 Ale zaraz...to po co macbook skoro można mieć maca mini?
3.Po co mac mini skoro mam komputer stacjonarny, który prezentuje pełną płynność na wszelkich aplikacjach? Zero przycięć. I tak stoi pod biurkiem więc co za różnica?
4.Nie no...fajnie jest zerknąć i pokazać zdjęcia na macu (nie pracować na nich) używać do internetu...ale zaraz? za 10K? to przecież można mieć Ipada z retiną i pełną mobilność.

Głośno myślę.
marcin
Posty: 53
Rejestracja: 12 czerwca 2011, 10:35 - ndz

Re: Macbook Pro Retina 15 vs 13 + Odwzorowanie kolorów Retin

30 października 2014, 10:24 - czw

W sumie wczoraj byłem zdecydowany na zakup 15" i trafiłem wyjątkowo długi wątek na forum appla o retinach i samych problemach z nimi. Kurczę, nie wiedziałem do tej pory, że to jest tak problematyczna sprawa, ludzie wymianiają ekran po parę razy i nic. Albo pixele padają albo ekran o żółtym zabarwienia albo gradientowe fioletowe przebarwienia. Chyba mnie to obecnie powstrzymało od zakupu.
Awatar użytkownika
Voland
Lokalizacja: Bangkok
Posty: 340
Rejestracja: 15 stycznia 2013, 22:32 - wt

Re: Macbook Pro Retina 15 vs 13 + Odwzorowanie kolorów Retin

30 października 2014, 10:31 - czw

Mnie też piskele padły :). W zasadzie to eksplodowały dwie. Są tak małe, że ich nie widać, jak się nie wie gdzie patrzeć, ale skoro jest okazja wymienić maka na nowego przez to, to skorzystam. No chyba że zmienią mi tylko matrycę, to już gorzej.

Nie bardzo wiem już o jakim przycinaniu pisałeś. Myślałem że o tym, że animacje w mission control nie są płynne. Ale po ostatnich postach mam wrażenie, że wg. ciebie coś podczas retuszu zacina, co byłoby nieprawdą. Jak nie zamierzasz korzystać z wbudowanego ekranu to kupuj mini. Byle dzisiaj, bo ceny quad i7 są co raz wyższe i znikają błyskawicznie.

EDIT
Jak jesteś zadowolony z obecnego komputera i z windowsa, to nie ma sensu zmieniać.
marcin
Posty: 53
Rejestracja: 12 czerwca 2011, 10:35 - ndz

Re: Macbook Pro Retina 15 vs 13 + Odwzorowanie kolorów Retin

30 października 2014, 11:27 - czw

Czytałem to:

https://discussions.apple.com/thread/40 ... 0&tstart=0

Streszczając wątek z 1,5 miliona odłson (szok):

-istnieje duży problem z retinami
-padają piksele
-występuję sporo retencja na wielu ekranach, która pogarsza się z czasem
-wiele ekranów ma żółty odcień, często bardzo intensywny
-ekrany miewają fioletowo zielone gradienty

Masa ludzi w wątku wymieniała ekrany po 4-5 razy (!) i każdy następny zdaje się być zły. Albo pojawia się retencja, albo otrzymują ekran o żółtym zafarbie. Wypowiadał się również facet, który pracuje w firmie związanej z grafiką itp., która to pracowała na macach i wymieniała matryce wielokrotnie w wielu laptopach w wyżej wymienionych powodów, po czym gość stwierdził, że rezygnują z maców przez tą akcję.

Ja nie potrzebuję Mini, potrzebowałem laptopa i zdecydowałem się na 15", chciałem też OS.Wydaje mi się, ze do moich zastosowań to idealny komputer przenośny o wystarczającym poziomie mobilności, a z drugiej strony z komfortem 15 cali a nie 13. Niestety po wczytaniu się w tematykę retin we wspomnianym wątku, trochę się zdziwiłem i chyba się powstrzymam. To nie jest wypowiedz kilku niezadowolonych użytkowników, ale masy ludzi. Dla mnie ta retina była jednym z kluczowych argumentów.

Co do przycięć, nie chodzi o mission control (chyba bo nie do końca wiem co to ale mogę się domyśleć, i z tym nie odnotowałem wielkiego problemu), chodzi o standardową pracę w LR. Na testowanej 13", z włączonym skalowaniem, zoom i nawigacja po zdjęciu w LR cięła strasznie. Nie było płynności. Zamierzałem w głównej mierze korzystać z wbudowanego ekranu.

Prawdopodobnie zmienią Ci matrycę, i penie będziesz miał problem z każdą następną.
Awatar użytkownika
Voland
Lokalizacja: Bangkok
Posty: 340
Rejestracja: 15 stycznia 2013, 22:32 - wt

Re: Macbook Pro Retina 15 vs 13 + Odwzorowanie kolorów Retin

30 października 2014, 11:34 - czw

Czy ta retina której używałeś, to nie była czasem jakaś najsłabsza konfiguracja, z ramem w którym nic się nie mieściło? Bo żeby zoomowanie przycinało, to nie widzę innej opcji.
marcin
Posty: 53
Rejestracja: 12 czerwca 2011, 10:35 - ndz

Re: Macbook Pro Retina 15 vs 13 + Odwzorowanie kolorów Retin

30 października 2014, 11:41 - czw

13" , 2,5 i5, i 8GB RAM chyba. Na pewno nie jest to top. Bliżej niższych konfiguracji na pewno. Jednak tak jak wspomniałem-kluczową kwestią jest włączone skalowanie. Oczywiście, spodziewałem się, że w wysokiej konfiguracji 15" będzie lepsze pod względem wydajności, niemniej jednak problem z retiną, który jest obecny od 2 lat sprzedaży tych modeli, na razie mnie przystopował.
Awatar użytkownika
Voland
Lokalizacja: Bangkok
Posty: 340
Rejestracja: 15 stycznia 2013, 22:32 - wt

Re: Macbook Pro Retina 15 vs 13 + Odwzorowanie kolorów Retin

30 października 2014, 11:46 - czw

Ja mam włączone skalowanie. Czorny ma chyba podobną konfigurację, więc będzie miał więcej do powiedzenia w tym temacie, ale na logikę powinno płynnie działać, więc nie wiem czemu cięło.
marcin
Posty: 53
Rejestracja: 12 czerwca 2011, 10:35 - ndz

Re: Macbook Pro Retina 15 vs 13 + Odwzorowanie kolorów Retin

30 października 2014, 11:50 - czw

skinny500 pisze:Ja mam włączone skalowanie. Czornyj ma chyba podobną konfigurację, więc będzie miał więcej do powiedzenia w tym temacie, ale na logikę powinno płynnie działać, więc nie wiem czemu cięło.
Ale ty masz 15". Może skalowanie jest wspomagane przez dedykowane GPU, którego w 13 nie ma. Czornyj pewnie działa na podpiętym zewnętrznym głównie, więc nie skaluje zapewne.
Awatar użytkownika
Voland
Lokalizacja: Bangkok
Posty: 340
Rejestracja: 15 stycznia 2013, 22:32 - wt

Re: Macbook Pro Retina 15 vs 13 + Odwzorowanie kolorów Retin

30 października 2014, 12:04 - czw

Większość czasu miałem ustawioną zintegrowaną kartę.

Wróć do „Komputery”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68395
Liczba tematów: 4130
Liczba użytkowników: 3945
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Goldberg
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu