Matryca do laptopa - mat / glare / antyrefleksyjna?

Różne dyskusje i problemy ogólnokomputerowe
boryna28
Posty: 3
Rejestracja: 13 sierpnia 2018, 12:18 - pn

Matryca do laptopa - mat / glare / antyrefleksyjna?

13 sierpnia 2018, 12:42 - pn

Czcigodni!
Jako, że jestem tutaj nowy, chciałbym się przywitać i bardzo prosić o Wszą pomoc :)

Przewertowałem sporą część forum, jak i internetu, ale nie znalazłem odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie - jaką wybrać matrycę do laptopa?
Tak się składa, że właśnie jestem w trakcie poszukiwań lapka do max. 4000 zł i dalej nie wiem na co się do końca zdecydować. Lapek ma służyć do normalnej pracy tj. przeglądanie internetu, pisania, oglądanie filmów, ale również do przeglądania zdjęć, ich katalogowania oraz pracy w PS. Raczej jestem laikiem w temacie obróbki graficznej, ale zamierzam się do tego przyłożyć i nieco poprawić swoje umiejętności.

Czy jesteście w stanie pomóc mi dobrać odpowiednią matrycę do zadań jakie stoją przed lapkiem?
Podrzucam też listę, w której zawarłem to co się powinno w lapku znaleźć:

1. Matryca: 15,6"
2. Producent:
3. Cena: max. 4000 zł
4. System: brak / Windows 10
5. Procesor: I7 HQ (4 rdzenie) / I5 HQ (4 rdzenie)?
6. Karta graficzna: dedykowana NVIDIA Geforce / układ hybrydowy (+Intel)
7. RAM: od 8GB
8. Matryca:
a) IPS
b) Błyszcząca antyrefleksyjna / Błyszcząca / Matowa / Antyrefleksyjna ?
9. Dysk twardy: SSD + HDD
10. Rozdzielczość ekranu: min. Full HD (1920 x 1080)
11. Częstotliwość odświeżana ekranu:
12. Napęd optyczny: brak / nagrywarka
13. Wejścia/wyjścia: USB 3.1 / USB-C / HDMI (DP) / Czytnik kart pamięci / Internetowe / Audio
14. Budowa: na plus aluminiowa obudowa
15. Klawiatura: podświetlana / wydzielona klawiatura numeryczna

P.S. Wiem, że laptop do obróbki grafiki to dno. Lepiej kupić stacje bazową i dodatkowy monitor: EIZO lub NEC. Ale mam taki budżet, a nie inny i zależy mi na mobilności.
P.S.2 Pewnie, że chciałbym Maca Pro z Retiną albo chociaż matryce IGZO - ale budżet nie pozwala.
P.S.3 Jeśli macie jakiekolwiek rady co do reszty sprzętu, bardzo proszę podzielcie się nimi.

Bardzo dziękuję za każdą odpowiedź!
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Matryca do laptopa - mat / glare / antyrefleksyjna?

13 sierpnia 2018, 13:21 - pn

Spróbuj znaleźć test wybranego przez Ciebie laptopa. W miejscu, gdzie testują matryce, sprawdź procent pokrycia sRGB. Większość matryc w laptopach ma żółty luminofor i pokrycie ok. 60% sRGB, czyli słabo. Lepsze matryce mają 95-100% pokrycia sRGB i (najprawdopodobniej) luminofor zielono-czerwony ale, niestety, znajdują się zwykle w droższych laptopach.
Oczywiście matryca musi być typu IPS. Najlepiej o rozdzielczości 1920x1080.

W tym budżecie raczej nic lepszego nie można wymagać.

PS. Nieźle pod względem sprzętowym wypadają najnowsze DELLe Inspiron z procesorami serii 8. Niestety matryce mają słabe, właśnie ok. 60% pokrycia sRGB. Lepsze są w DELLach XPS, ale tu cena z kosmosu. Musisz więc szukać czegoś innego.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4314
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Matryca do laptopa - mat / glare / antyrefleksyjna?

13 sierpnia 2018, 14:09 - pn

Używany rMBP15 mid 2014, tylko koniecznie z 16GB RAM. Można trafić w idealnym stanie z wymienioną matrycą.
boryna28
Posty: 3
Rejestracja: 13 sierpnia 2018, 12:18 - pn

Re: Matryca do laptopa - mat / glare / antyrefleksyjna?

13 sierpnia 2018, 15:58 - pn

Dzięki Panowie za pomoc!
Max, kumam, że w moim przypadku pokrycie sRGB jest bardzo ważne. A ma znaczenie jaką matrycę wybiorę? Nieraz spotkałem się, z tym, że matryce glare faktycznie mają ładne odwzorowanie kolorów i dobry kontrast, z tym, że działają jak lustro. Mat znowu nie daje refleksów, ale podobno źle odwzorowuje, kolory są jakby przytłumione. Nie wiem co to natomiast są te matryce antyrefleksyjne. W wielu wypowiedziach czytałem, że są najlepszą opcją dla grafików, prawda to?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Matryca do laptopa - mat / glare / antyrefleksyjna?

13 sierpnia 2018, 16:44 - pn

Powłoki antyrefleksyjne mają za zadanie zmniejszyć odbicie światła zewnętrznego poprzez łagodną zmianę kąta załamania światła przy przejściu światła przez ośrodki o różnej gęstości (z powietrza w poliwęglan ekranu). W przypadku gładkich ekranów powłoka antyrefleksyjna to najlepsze możliwe rozwiązanie, ale raczej drogie. Stosowane w dobrych telewizorach. W laptopach jest w Macbookach Pro. O innych laptopach nic nie wiem, ale jeśli jest to raczej w tych drogich.

Jeśli nie ma powłoki antyrefleksyjnej to lepiej wybrać ekran matowy lub satynowy (bardzo drobny mat).

Samo wykończenie matrycy nie ma żadnego związku z odwzorowaniem kolorów.
boryna28
Posty: 3
Rejestracja: 13 sierpnia 2018, 12:18 - pn

Re: Matryca do laptopa - mat / glare / antyrefleksyjna?

14 sierpnia 2018, 15:38 - wt

Bardzo, ale to bardzo dziękuję!
Naprawdę, bo tyle się naszukałem, napytałem, koleżanka po ASP po projektowaniu graficznym odradzała mi maty i żebym w ciemno brał glare. Ja znowu ze swojego doświadczenia (małego bo małego) narzekałem na nie. A "znawców" tematu jest tyle ile zdań. Także naprawdę wielkie dzięki za pomoc.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16318
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Matryca do laptopa - mat / glare / antyrefleksyjna?

14 sierpnia 2018, 16:34 - wt

Ważna uwaga: Dlaczego matryce w MBP są stawiane za wzór? Oczywiście za ładną liniowość, niemalże w punkt ustawione CCT 6500K ale jest jeszcze jeden, rzadko poruszany aspekt. W odróżnieniu od prawie wszystkich innych błyszczących, szyba na MBP jest idealnie RÓWNA. Świetnie to widać pod światło. Proszę porównać jakiekolwiek inny laptop, z reguły powierzchnia jest lekko pofalowana. Ta wydawałoby się mało widoczna różnica ogromnie zmienia komfort widzenia. No i oczywiście, to co koledzy pisali, to jest chyba jedyny laptop z powłokami na ekranie.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Komputery”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 2 użytkowników online :: 1 zarejestrowany, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68288
Liczba tematów: 4120
Liczba użytkowników: 3927
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Hlakoz
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu