GPU i CPU specyficznie pod LR.

Różne dyskusje i problemy ogólnokomputerowe
krzysieka2
Posty: 45
Rejestracja: 02 sierpnia 2017, 13:13 - śr

GPU i CPU specyficznie pod LR.

10 grudnia 2018, 23:45 - pn

Cześć wszystkim!
Muszę kupić nowego kompa. Zastosowanie to LR, mniej PS i tylko sporadycznie gry pokroju Skyrim....może Wiesiek 3 w minimalnych ;P. Bez szaleństw.
Monitor to z waszej namowy PA242 czyli "tylko" FullHD. Jak się przyzwyczai do jego drobnych ułomności to nie sposób nie kochać. Dzięki!
Chyba zdecyduję się na Ryzena 5 2600 więc jakaś karta graficzna jest potrzebna. Stary radeon niby starczy, ale nie potrafi wspomagać produktów Adobe.
Zdaję sobie sprawę , że Lightroomowi procesor graficzny nie jest niezbędny, ale potrafi go wykorzystywać do płynniejszego funkcjonowania. Stąd myślę, że warto dobrać coś nowego. Alternatywnie patrzę na ryzena 5 2400g ze zintegrowaną grafiką.
Pomóżcie proszę w rozwiązaniu następujących problemów:

1. DVI vs Display port - czy dobrze rozumuję, że w kontekście rozdzielczości docelowej 1920x1200 wybór podłączenia nie ma znaczenia?
2. 10bit vs 8bit czyli trochę jak wyżej - przyznam, że nie mam zdania. Wydaje mi się, że w LR i tak nie zobaczę...tu głupieję.
3. Taniocha z directx 12 - najwyraźniej coś takiego wystarczy. Skłaniam się ku jakiemuś gt1030 byle tylko miał stosowne wyjście i wspierał biblioteki potrzebne w LR.
4. Ryzen 5 2400g - niby słabszy od 5 2600, ale o ile w LR? Kusi rozwiązanie z podobno zaskakującą grafiką. Taniej i zgrabniej (rozmiary całości).
5. Vega 11 - nie potrafię zweryfikować czy wbudowana grafika w ryzena 5 2400g będzie przydatna w LR.

Ktoś ma doświadczenie z Ryzenami w LR w ogóle?
Dzięki!
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3867
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: GPU i CPU specyficznie pod LR.

11 grudnia 2018, 01:17 - wt

1. Teoretycznie bez znaczenia, ale od DVI już się odchodzi na rzecz USB-C/ DP 1.2/ HDMI 2.0/ TB3
2. 10-bit szkoda zachodu na rozkminę, możesz pominąć
3. grafika zewnętrza się przyda, minimum 2GB pamięci wideo, najlepiej od razu 4/6
4. jeśli nie chcesz sprzętu na chwilę i na styk to chyba lepiej Intel, np. i5-8600K
5. obraz wyświetli, ale zawsze będzie odstawać od grafiki zewnętrznej

PS. LR która wersja, bo to też ma znaczenie?
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
krzysieka2
Posty: 45
Rejestracja: 02 sierpnia 2017, 13:13 - śr

Re: GPU i CPU specyficznie pod LR.

11 grudnia 2018, 09:28 - wt

Lr w wersji classic. Używam ostatniej 7.
8600k to już 2x więcej na procek. Jakbym miał dokładać to chyba do ramu. Co do odstawania grafiki to właśnie na tym polega moja zagwózdka. Nie wykorzystam nawet takiego 1050, ale czy pożałuję wyboru czegoś taniego?
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3867
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: GPU i CPU specyficznie pod LR.

11 grudnia 2018, 09:53 - wt

Ja wiem, że liczysz PLN, ale nie wszystko da się tak przełożyć. i5-8600K będzie wydajniejszy, obsługuje więcej instrukcji. Nie jestem typem komputerowca, ale praktyka pokazuje, że dobry procek to ponad 60-70% ogólnej wydajności. Oczywiście dysk i RAM też się liczy. Sam odstawiłem AMD na rzecz Intela i od 4 lat siedzę na podkręconym i5-4690K (@4700) i jeszcze pod LR styka. Z dobrym RAM być może integra Ci wystarczy na monitorze 1920x1200 pikseli. Ale jak już składać to jakoś z sensem. Ucieszysz się na "zaoszczędzone kilka złotych" a potem będzie gdybanie, że jednak można było dołożyć i mieć spokój oraz komfort.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4314
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: GPU i CPU specyficznie pod LR.

11 grudnia 2018, 10:12 - wt

Wydajność LR zależy w 80-90% od wydajności CPU i wystarczającej ilości memorki. Szybkość dysku i wydajność GPU mają trzeciorzędne znaczenie. Lepiej kupić zestaw z wydajnym procem i ew. z czasem dołożyć GPU, niż pchać się w słabego proca, gdzie ew. wymiana generuje srogie koszty.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16318
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: GPU i CPU specyficznie pod LR.

11 grudnia 2018, 10:13 - wt

No i gdyby kiedyś naszła chęć na postawienie OS-a na pececie, to tylko na Intelu.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: GPU i CPU specyficznie pod LR.

11 grudnia 2018, 10:23 - wt

Z tego co mi się obiło o oczy, pod OSa to trzeba z góry ułożyć sobie podzespoły: MB Gigabyte, CPU Intel, GPU AMD/ATI, ...
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16318
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: GPU i CPU specyficznie pod LR.

11 grudnia 2018, 10:42 - wt

Zasadniczo tylko CPU AMD jest problemem, reszta współczesnych gratów chodzi pod OS-em bez kłopotu. Oczywiście jeśli się dobierze składniki 100% zgodne z Apple to jest łatwiej.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Voland
Lokalizacja: Bangkok
Posty: 340
Rejestracja: 15 stycznia 2013, 22:32 - wt

Re: GPU i CPU specyficznie pod LR.

11 grudnia 2018, 11:11 - wt

Podobno obecnie dedykowane karty graficzne w LR potrafią niezłego dać kopa, ale jak dużego sam jestem ciekaw - na dniach Miłosz z Fabryki Pikseli ma zrobić porównanie Intela 630 UHD i Radeona RX580, którego też mam w planach, chociaż do samych zdjęć raczej bym go nie brał pod uwagę (chyba że by się okazało, że teraz LR korzysta z niego ile wlezie, ale aż takim optymistą nie jestem). LR to w ogóle ciekawy program, bo np. szybkość generowania miniatur potrafi się różnić kilkukrotnie w zależności od rozdzielczości ekranu, mimo że rozmiar miniatur ciągle ma te same wymiary. Także branie czegokolwiek na logikę w tym programie nie ma najmniejszego sensu i trzeba testować.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4314
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: GPU i CPU specyficznie pod LR.

11 grudnia 2018, 11:53 - wt

skinny500 pisze:
11 grudnia 2018, 11:11 - wt
Podobno obecnie dedykowane karty graficzne w LR potrafią niezłego dać kopa, ale jak dużego sam jestem ciekaw - na dniach Miłosz z Fabryki Pikseli ma zrobić porównanie Intela 630 UHD i Radeona RX580, którego też mam w planach, chociaż do samych zdjęć raczej bym go nie brał pod uwagę (chyba że by się okazało, że teraz LR korzysta z niego ile wlezie, ale aż takim optymistą nie jestem). LR to w ogóle ciekawy program, bo np. szybkość generowania miniatur potrafi się różnić kilkukrotnie w zależności od rozdzielczości ekranu, mimo że rozmiar miniatur ciągle ma te same wymiary. Także branie czegokolwiek na logikę w tym programie nie ma najmniejszego sensu i trzeba testować.
GPU daje lepszą płynność i responsywność podczas "suwakowania", kosztem dłuższego czasu przeładowywania zdjęć (obraz musi być przepchnięty do memorki GPU, co zabiera trochę czasu). Pytanie co poza tym wykorzystuje GPU - jeśli np. LR zacznie się nim lewarować podczas konwersji RAW, to faktycznie mógłby dostać kopa, ale o tym na razie nie słyszałem. Daj znać jak potestują i wyjdą im jakieś odczuwalne różnice, jestem nieco sceptyczny, ale b. ciekawy ;)
krzysieka2
Posty: 45
Rejestracja: 02 sierpnia 2017, 13:13 - śr

Re: GPU i CPU specyficznie pod LR.

11 grudnia 2018, 17:35 - wt

https://youtu.be/I29gExBnhFg
Ten i 2 inne filmy od tego gościa zachęciły mnie do ryzena. Zwłaszcza szybki eksport kilkunastu rawów mnie nakręcił :).
Za jakiś czas procka wymienię. Wyjdzie i tak taniej niż intel ;p.
Nawet jeśli jednak wezmę 8600k to dylemat gpu pozostaje taki sam.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3867
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: GPU i CPU specyficznie pod LR.

11 grudnia 2018, 20:18 - wt

No i za ile zmienisz tego AMD? 2-3 lata? A intel CI posiedzi dłużej o ile nie zmienisz puchy z RAW-ami po 50M, bo i soft wtedy trzeba zaktualizować i pewnie wymagania się mogą zmienić.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
krzysieka2
Posty: 45
Rejestracja: 02 sierpnia 2017, 13:13 - śr

Re: GPU i CPU specyficznie pod LR.

11 grudnia 2018, 22:31 - wt

W takim układzie czekam na wspomniany test kolegi z Fabryki Pikseli.
Awatar użytkownika
Voland
Lokalizacja: Bangkok
Posty: 340
Rejestracja: 15 stycznia 2013, 22:32 - wt

GPU i CPU specyficznie pod LR.

13 grudnia 2018, 17:45 - czw

Miłosz napisał świetny tekst porównujący nowego topowego Mini 2018 ze starym, ale dopakowanym Makiem Pro cheesegraterem (32 GB RAM, SSD, RX580 itd). Niestety miał ten sprzęt na bardzo krótko i nie zrobił porównania integry z RX580, zakładając że skoro zintegrowana grafika nic nie robi, to zewnętrzna też nie. Natomiast z tego co mi mówiono, to właśnie dopiero po podpięciu dedykowanej grafiki można w LR włączyć jej udział w obliczeniach, a zintegrowana tak jak u Miłosza i u mnie, nie robi nic. Natomiast w LR nawet na 630UHD działał mu lepiej niż na Macu Pro, ale nie wiem czy zmieniał coś w konfiguracji odnośnie grafiki by ten RX580 wspomagał liczenie. Natomiast w Miniaczu RX na pewno sprawił, że niektóre rzeczy działały bardziej responsywnie.

Gdyby ktoś chciał poczytać, to porównanie jest tutaj i zdecydowanie polecam: https://www.patreon.com/posts/mac-mini-2018-23309064 (wymagany Patreon $3, ale jak ktoś lubi Fabrykę pikseli lub po prostu fajne wpisy o technologii, kawie, foto itd. to zdecydowanie warto).

Natomiast u mnie możesz poczytać trochę m.in o moich wrażeniach ze zintegrowanej grafiki i rozważań nad dedykowaną (ale też chodzi o Intela 630 UHD a nie o grafikę z Ryzena): https://tomaszpluszczyk.pl/mac-mini-moj ... ps-lr-itd/
Awatar użytkownika
Voland
Lokalizacja: Bangkok
Posty: 340
Rejestracja: 15 stycznia 2013, 22:32 - wt

Re: GPU i CPU specyficznie pod LR.

13 grudnia 2018, 18:39 - czw

Update: wygląda na to, że na przyspieszenie generowania podglądów wpływu nie będzie, ale że na Windowsie dodatkowa grafika zrobi trochę więcej niż na Macu: https://helpx.adobe.com/lightroom/kb/li ... u-faq.html.
krzysieka2
Posty: 45
Rejestracja: 02 sierpnia 2017, 13:13 - śr

Re: GPU i CPU specyficznie pod LR.

13 grudnia 2018, 23:13 - czw

Dziękuję za wszelkie info. Nie pali się więc może załapię się na wspomniany test. Tylko zdaje się, że to będzie dotyczyć jedynie maca.
Awatar użytkownika
Voland
Lokalizacja: Bangkok
Posty: 340
Rejestracja: 15 stycznia 2013, 22:32 - wt

Re: GPU i CPU specyficznie pod LR.

14 grudnia 2018, 04:43 - pt

Wspomniany test to ten co zlinkowałem, bo Fabryka Pikseli jest kontynuowana na Patreonie. Także od Miłosza już nic więcej nie będzie, a ja jeszcze nie wiem kiedy dokładnie sobie sprawię dodatkową kartę.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4314
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: GPU i CPU specyficznie pod LR.

14 grudnia 2018, 09:45 - pt

skinny500 pisze:
13 grudnia 2018, 17:45 - czw
Miłosz napisał świetny tekst porównujący nowego topowego Mini 2018 ze starym, ale dopakowanym Makiem Pro cheesegraterem (32 GB RAM, SSD, RX580 itd). Niestety miał ten sprzęt na bardzo krótko i nie zrobił porównania integry z RX580, zakładając że skoro zintegrowana grafika nic nie robi, to zewnętrzna też nie. Natomiast z tego co mi mówiono, to właśnie dopiero po podpięciu dedykowanej grafiki można w LR włączyć jej udział w obliczeniach, a zintegrowana tak jak u Miłosza i u mnie, nie robi nic. Natomiast w LR nawet na 630UHD działał mu lepiej niż na Macu Pro, ale nie wiem czy zmieniał coś w konfiguracji odnośnie grafiki by ten RX580 wspomagał liczenie. Natomiast w Miniaczu RX na pewno sprawił, że niektóre rzeczy działały bardziej responsywnie.

Gdyby ktoś chciał poczytać, to porównanie jest tutaj i zdecydowanie polecam: https://www.patreon.com/posts/mac-mini-2018-23309064 (wymagany Patreon $3, ale jak ktoś lubi Fabrykę pikseli lub po prostu fajne wpisy o technologii, kawie, foto itd. to zdecydowanie warto).

Natomiast u mnie możesz poczytać trochę m.in o moich wrażeniach ze zintegrowanej grafiki i rozważań nad dedykowaną (ale też chodzi o Intela 630 UHD a nie o grafikę z Ryzena): https://tomaszpluszczyk.pl/mac-mini-moj ... ps-lr-itd/
Czyli z testu wiadomo, że nic nie wiadomo - to, że nowy miniacz z kartą czy bez wciągnie nosem dowolnie dopasionego antycznego MP łącznie z popielniczką, to z góry wiadomo bez wielkich testów. Wprawdzie po eGPU też nie spodziewałbym się cudów nazarejskich w LR/PS, ale jednak jakiś tam cień ciekawości pozostaje...
skinny500 pisze:
13 grudnia 2018, 18:39 - czw
Update: wygląda na to, że na przyspieszenie generowania podglądów wpływu nie będzie, ale że na Windowsie dodatkowa grafika zrobi trochę więcej niż na Macu: https://helpx.adobe.com/lightroom/kb/li ... u-faq.html.
Sądzę raczej, że dodali wsparcie dla grafy pod Windowsem, które dla Maca zrobili już dużo wcześniej.
nowy_nick
Posty: 84
Rejestracja: 21 lutego 2017, 17:19 - wt

Re: GPU i CPU specyficznie pod LR.

14 grudnia 2018, 11:16 - pt

Na właśnie wprowadzanej nowej architekturze procków pewnie jeszcze przyspieszy: https://arstechnica.com/gadgets/2018/12 ... unny-cove/
meewosh
Posty: 1
Rejestracja: 20 stycznia 2019, 16:24 - ndz

Re: GPU i CPU specyficznie pod LR.

20 stycznia 2019, 16:30 - ndz

Czornyj pisze:
14 grudnia 2018, 09:45 - pt
Czyli z testu wiadomo, że nic nie wiadomo - to, że nowy miniacz z kartą czy bez wciągnie nosem dowolnie dopasionego antycznego MP łącznie z popielniczką, to z góry wiadomo bez wielkich testów.

Z góry przepraszam, jeśli rozczaruję, ale z testu wynika właśnie, że wbrew pozorom nowy mini nie we wszystkim jest szybszy niż „antyczny MP”. Na tyle, że mimo że mogłem sobie nowego mini zostawić, zostałem z rzeczonym MP.

Pozdrawiam ciepło :​​)

Wróć do „Komputery”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68288
Liczba tematów: 4120
Liczba użytkowników: 3927
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Hlakoz
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu