Składać czy nie?

Różne dyskusje i problemy ogólnokomputerowe
tomek970
Posty: 22
Rejestracja: 02 stycznia 2019, 20:54 - śr

Składać czy nie?

16 lutego 2019, 21:33 - sob

Kupując nowy komputer stacjonarny preferowali byście zakup gotowego zestawu z dużego sklepu komputerowego czy samodzielne składanie z części ?
dbcooper1983
Posty: 438
Rejestracja: 18 września 2018, 23:41 - wt

Re: Eizo EV2450 - PWM - pytanie

16 lutego 2019, 22:16 - sob

samodzielne tylko i wyłącznie chyba że wybierasz jakie chcesz części i wtedy sklep składa z drugiej strony nawet taką opcje odradzam bo różne cudactwa się dzieją z ich składaniem :-)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Składać czy nie?

16 lutego 2019, 22:28 - sob

tomek970 pisze:
16 lutego 2019, 21:33 - sob
Kupując nowy komputer stacjonarny preferowali byście zakup gotowego zestawu z dużego sklepu komputerowego czy samodzielne składanie z części ?

Jak sądzę, nie "zestawu", tylko komputera. Zestaw komputerowy to komputer, klawiatura, myszka, monitor, drukarka ew inne urządzenia. Komputer to komputer, nie "zestaw".

Co do samego wyboru, rzecz jasna jakościowo lepsze są firmowe, acz nie najtańsze linie, gdyż te niewiele się różnią od składaków.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
tomek970
Posty: 22
Rejestracja: 02 stycznia 2019, 20:54 - śr

Re: Składać czy nie?

17 lutego 2019, 00:01 - ndz

Tom01 pisze:
16 lutego 2019, 22:28 - sob
Co do samego wyboru, rzecz jasna jakościowo lepsze są firmowe, acz nie najtańsze linie, gdyż te niewiele się różnią od składaków.
Mówiąc firmowe to chodzi Tobie o to że np serie firmy Dell (Dell Optiplex) albo firmy HP (HP Pavilion) ?
voteck
Posty: 227
Rejestracja: 18 lipca 2017, 20:33 - wt

Re: Składać czy nie?

17 lutego 2019, 01:17 - ndz

Z punktu widzenia miłośnika ciszy, który ma jakieś pojęcie – składać samemu. Gdyby nie to, dałbym sobie spokój już po doświadczeniach z pierwszym desktopem. (Dodatkowy kontroler ATA na płycie głównej miał problem z obsługą nowego modelu dysku twardego, a ja zainstalowałem sterowniki z dyskietki, tymczasem problem naprawiono parę tygodni wcześniej).
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Składać czy nie?

17 lutego 2019, 08:19 - ndz

Ja zawsze samodzielnie wybieram wszystkie części i sam je składam. Trzeba mieć do tego tzw. "żyłkę" i trochę to lubić, ale tylko wtedy wiesz co jest w środku.

Generalnie powiedziałbym tak. Jeśli potrafisz to składaj, jeśli masz dwie lewe ręce, to daj popsuć innym.

PS. Powoli zanosi się na nieco większe zmiany w procesorach. Od 8 lat architektura Intela jest prawie bez zmian, a teraz szykują się większe usprawnienia. Ryzen 3000 i Intel Sunny Cove, DDR5, GDDR6, PCI 4.0 i 5.0, USB-C itp. W monitorach 4K/UHD/HDR/120Hz połączone przez USB-C/TB. Wkrótce wszystko pozmieniają.
dbcooper1983
Posty: 438
Rejestracja: 18 września 2018, 23:41 - wt

Re: Składać czy nie?

17 lutego 2019, 08:46 - ndz

Autorze napisz do czego będzie służył komputer i jaką kwotę chcesz przeznaczyć ,z monitorem czy bez ??? wtedy łatwiej coś doradzić
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Składać czy nie?

17 lutego 2019, 13:54 - ndz

Nie, nie, nie :!: :!: :!:
Lepiej w tym wątku niech nic nie pisze o monitorze, bo po forumowych poradach na komputer zostanie mu 10zł, niezależnie od kwoty jaką ma do dyspozycji. ;)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Składać czy nie?

17 lutego 2019, 13:58 - ndz

tomek970 pisze:
17 lutego 2019, 00:01 - ndz
Mówiąc firmowe to chodzi Tobie o to że np serie firmy Dell (Dell Optiplex) albo firmy HP (HP Pavilion) ?

Dokładnie, to znaczy "firmowe". Przewaga komputerów zaprojektowanych i wykonanych jako całe urządzenie to lepsze dopracowanie konstrukcji. Nie ma koniecznych kompromisów, jak zwiększanie tolerancji zależności czasowych, mapowania procedur niskopoziomowych w bios. Zarówno pod kątem projektu elektrycznego jak i oprogramowania systemowego, składak przypomina coś polepionego na taśmę i drut. Skutek jest taki, że firmowa maszyna działa lepiej, praktycznie bezproblemowo, dłużej. Oczywiście opisane cechy "budowy" zarówno w składakach mogą wystąpić bardziej lub mniej widocznie i tak samo w firmowych. Da się znaleźć niezłego składaka jak i firmową padlinę. Jednak statystycznie, firmowe są dużo lepsze.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Składać czy nie?

17 lutego 2019, 14:34 - ndz

Eee tam. Pracuję na zmianę na DELLu Precision T3500, a w domu mam własnego składaka. Oba mniej więcej z tego samego okresu. Działają podobnie, oba są bezawaryjne od 8miu lat.

No ale składając komputer, trzeba mieć pojęcie, co wybrać, głównie trzeba wybrać dobrą płytę główną i zasilacz. Dość dobre zasilacze są Corsair HX, mam HX750W, podobno niezłe są też Seasonic.

Należy też przyłożyć się do nałożenia pasty na procka oraz poprawnie przyjąć nawiew i wywiew powietrza z obudowy.

Jeśli się przyłożymy do wyboru części i do montażu to powinno być OK.

No i nic nie podkręcać. Nie warto.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Składać czy nie?

17 lutego 2019, 15:33 - ndz

Jedyną zaletą Optiplexów jest to, że są małe. Ciężko samemu złożyć tak mały komputer, ale to obiektywnie dość słabe komputerki.
dbcooper1983
Posty: 438
Rejestracja: 18 września 2018, 23:41 - wt

Re: Składać czy nie?

17 lutego 2019, 15:35 - ndz

To nie jest z tym aż tak do końca że te firmówki są lepsze ,jedynie są wygodniejsze dla użytkownika który potrafi tylko włączyć komputerek :-) Dostaje w miarę skonfigurowany sprzęt i na tym jego lepszość się kończy :-).Można snuć teorie że lepsza wytrzymałość itp. ale według mnie to jest mit. Dziwnie przyjęta nazwa składak w ogóle do mnie nie przemawia bo niby te firmówki delle,hp, itp. jak są składane ,jakaś nieznana siła lepsza je składa :-) ???? ,tak mają swoje patenty co do jak to Pan Tomek nazwał projektu elektrycznego i systemowego ale niczego to nie zmienia a nawet dla bardziej zaawansowanego użytkownika szkodzi (poblokowany bios do granic możliwości,czasem przy dobrych wiatrach można na ftp dorwać biosy serwisowe :-) ) .Następne bolączki firmówek (oczywiście nie każdej ale 95% :-) ) to późniejsza rozbudowa lub uszkodzenie po okresie gwarancji wtedy zaczynają się szopki niestandardowe rozmiary płyt głównych,niestandardowe mocowania chłodzeń jak i same chłodzenia,niestandardowe obudowy,różne dziwne problemy z kompatybilnością karta graficznych.Wszystko jest fajnie jak działa ale jak po gwarancji pada np. płyta główna wtedy zaczynają się szopki ceny nowych płyt głównych lepiej przemilczeć a i używki mają ceny z kosmosu.Przewaliłem,złożyłem,naprawiłem setki komputerów stacjonarnych jak i firmówek więc wiem jak to wygląda.W komputerze stacjonarnym tzw. składaku psuje się jakaś część i nie ma najmniejszego problemu z kupnem w normalnym sklepie w różnym budżecie cenowym z firmówką mamy schody albo szukamy używek z chorymi cenami albo nówki z jeszcze większym zboczeniem cenowym :-) .Elektronika siada w większości przypadków przez wysoką temp. , nawet mając ustawione nieświadomie wyższe napięcie przy odpowiednim chłodzeniu nic nie powinno się dziać niedobrego więc jak zapewnimy w składaku z drutów odpowiedni przepływ powietrza to też będzie idealnie :-) Oczywiście nie neguje zakupu firmówek bo to dobry sprzęt,kupujesz podłączasz i działa( z drugiej strony składak zachowuje się tak samo :-) ) ale za cenę firmówki da się w większości przypadków złożyć bardziej wydajny sprzęt. :-)
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Składać czy nie?

17 lutego 2019, 16:23 - ndz

Zgadzam się z przedmówcą.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Składać czy nie?

17 lutego 2019, 17:05 - ndz

dbcooper1983 pisze:
17 lutego 2019, 15:35 - ndz
Można snuć teorie

To nie są żadne "teore", tylko uczą o tym w szkole, na każdej uczelni technicznej o profilu podobnym do elektronicznego. Konkretnie na przedmiotach technika cyfrowa i mikroelektronika. Podważanie fizycznych podstaw działania tego typu urządzeń nie przystoi i trąca o ignorancję.

Wytłumaczenie, dla typowego laika: Bierzemy moduł pamięci, jakiś "dobry" z asortymentu składakowego. Wsadzamy w komputery firmowe lepszej klasy, zdarza się, że nie zadziała. Oczywiście typ pamięci poprawny, nie mam na myśli pomyłek, wsadzenie nierejestrowanej do płyty wymagającej rejestrowanych, albo ECC. Wkładamy na płyty do składaków, pójdzie w każdej. Potraficie wytłumaczyć dlaczego tak jest?
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
ChireadanPL
Posty: 31
Rejestracja: 05 marca 2018, 11:25 - pn

Re: Składać czy nie?

17 lutego 2019, 17:45 - ndz

Niektóre delle np stacje Optiplex mają płyty główne które tolerują tylko pamięci Non-ECC. Typowe płyty "ze sklepu" jak gigabyte, msi, asus , ASRock - czasem współpracują z ECC RAM, choć moja chyba nie. Nie wiem czemu tak jest. W pracy mam laptopa Della z serii vostro z i7. W domu mam składaka następującej konfiguracji:

Płyta: ASUS Z370F Strix (Coffee Lake Z370)
Proc: Intel i7-8700K @ 4,7 GHz (trochę podgazowany, chłodzenie wodne NZXT w pętli zamkniętej)
RAM: G.SKILL 2x8GB 3600 @ 16-16-36 w środku jest chyba Elpida ale nie rozbierałem
Akcelerator 3D: MSI Geforce GTX1080Ti 11GB
Dysk: SSD Samsung 960 evo 500GB po NVme2 i jeden talerzowiec
Dźwięk: Asus Xonar Essence STX

Komputera tego używam do fotografii, ale też najczęściej do grania i jako źródło muzyki z foobara na wzmacniacz, stąd taka raczej popularna "gamerska" konfiguracja. W Lr i Ps nie narzekam.
Ostatnio zmieniony 17 lutego 2019, 17:56 - ndz przez ChireadanPL, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Składać czy nie?

17 lutego 2019, 17:50 - ndz

Wspominałem, zobrazowany przykład NIE DOTYCZY pomylonego typu pamięci.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
dbcooper1983
Posty: 438
Rejestracja: 18 września 2018, 23:41 - wt

Re: Składać czy nie?

17 lutego 2019, 17:52 - ndz

Niekompatybilność, być może związana z napięciem działającym w różnych zakresach ale niczego to nie zmienia na pewno nie podważania fizycznych podstaw :-). Co za różnica jakie producent przewidział napięcia dla firmówek a dla składaków ???? jak się ogarnie temp. to jestem na 100% pewny że jeden jak i drugi sprzęt będzie działał podobną ilość czasu nie licząc przypadków,loterii bo jak wiadomo elektronika może paść od tak sobie czyli jakieś losowe zdarzenie lub złośliwość rzeczy martwych.Najprościej pisząc jak komuś nie zależy na najwyższej wydajności w danym budżecie i nie liczy się z kasą że w razie awarii po upływie gwarki będzie mógł albo wymienić daną cześć w normalnej kasie albo wyj... pod kontener i kupić nowy wtedy firmówka to dobra opcja oczywiście piszę to tak zapobiegawczo :-) Ja tam wolę normalny stacjonarny pc z możliwością jakiegoś tam upgrade chociaż w tych czasach to niby nowa/stara generacja procka to i nowy socket a wydajność 5% w górę,żeby nie amd to dalej odgrzewane kotlety procki 4/8 a tak przynajmniej teraz walka na rdzynie :-). Ściema za ściemą jak z lga 1151, chipsety Z170,Z270 oficjalnie nie obsługują cofee lake a po jakimś czasie wyszło że po małych zabawach,modyfikacji bez problemu ogarnia UWAGA nawet i9 9900K nie mówiąc już o i7 8700/K.Sam na przekór cwaniactwu intela za jakiś czas wrzucę i9 9900K na Z170 :-) tylko jeszcze trza zaczekać co pokaże ZEN2 :-)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Składać czy nie?

17 lutego 2019, 17:54 - ndz

Nie, opisany objaw nie jest związany z napięciem. Napięcia są znormalizowane, zarówno referencyjne jak i tolerancje. Wcześniej wymieniłem jedno ze słów kluczy - zależności czasowe. Wie Pan co to jest? Właśnie dlatego czasem nie działa, "gryzie się" czy inne "fachowe" określenia na niekoniecznie idealne działanie. Widział Pan na płytach głównych ścieżki w postaci żmijek czy ślimaczków? Dlaczego odsetek kapryśnych komputerów wśród składaków jest możliwy do zaobserwowania bez problemu a w kompach firmowych lepszej klasy praktycznie nie występuje? Typowym wytłumaczeniem składaczy, jest "źle dobrane" czy coś-tam. Naprawdę, przyczyna tkwi w bardzo luźnym technicznym podejściu producentów komponentów do składania. Jak coś nie trzyma nawet bardzo liberalnych parametrów to się łata drutem (dosłownie) lub wstawia protezy w funckje obsługi. Widział ktoś kawałki typowego kodu biosowego? Więcej poprawek niż rdzennego kodu. Za taką lipę każdy student dostałby fleka. Tymczasem w 99,99% składakowych płyt jest to zupełna norma.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
ChireadanPL
Posty: 31
Rejestracja: 05 marca 2018, 11:25 - pn

Re: Składać czy nie?

17 lutego 2019, 17:57 - ndz

Czy te żmijki nie są też związane z dzwonieniem w szynie zasilania i masy które powoduje pamięć DRAM ze względu na swoją kondensatorową zasadę działania (pomijam linię opóźniającą).

Odnośnie firmówek to rozumiem że mówimy o stacjach typu DELL, itp. a nie stacjach składanych przez serwisy komputerowe czy supermarkety elektroniczne - tam zawsze jest gorzej niż na domowym składaku bo przycinają koszty na płycie, zasilaczu, i najtańszych pamięciach.
Ostatnio zmieniony 17 lutego 2019, 18:00 - ndz przez ChireadanPL, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Składać czy nie?

17 lutego 2019, 17:58 - ndz

"Żmijki" na ścieżkach sygnałowych.

Odnośnie "firmówek", mówimy o średnich i wyższych seriach DELL, HP, Fujitsu, Toshiba itd. Najtańsze zasadniczo nie różnią od składaków, szczególnie lipnych producentów, np Lenovo.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Komputery”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu