Składać czy nie?

Różne dyskusje i problemy ogólnokomputerowe
ChireadanPL
Posty: 31
Rejestracja: 05 marca 2018, 11:25 - pn

Re: Składać czy nie?

17 lutego 2019, 18:01 - ndz

Jest to linia transmisyjna, paskowa, rozumiem że chodzi o regulację czasu propagacji w różne miejsca, lub zachowanie takiego samego czasu na wszystkich pinach kości ? Zajmowałem się w. cz. ale tylko analogowym, nie znam się nic na cyfrówce, zresztą nie jestem elektronikiem ani informatykiem.
dbcooper1983
Posty: 438
Rejestracja: 18 września 2018, 23:41 - wt

Re: Składać czy nie?

17 lutego 2019, 18:18 - ndz

Tom01 pisze:
17 lutego 2019, 17:54 - ndz
Nie, opisany objaw nie jest związany z napięciem. Napięcia są znormalizowane, zarówno referencyjne jak i tolerancje. Wcześniej wymieniłem jedno ze słów kluczy - zależności czasowe. Wie Pan co to jest? Właśnie dlatego czasem nie działa, "gryzie się" czy inne "fachowe" określenia na niekoniecznie idealne działanie. Widział Pan na płytach głównych ścieżki w postaci żmijek czy ślimaczków? Dlaczego odsetek kapryśnych komputerów wśród składaków jest możliwy do zaobserwowania bez problemu a w kompach firmowych lepszej klasy praktycznie nie występuje? Typowym wytłumaczeniem składaczy, jest "źle dobrane" czy coś-tam. Naprawdę, przyczyna tkwi w bardzo luźnym technicznym podejściu producentów komponentów do składania.
Że znormalizowane to wiadomo ale możliwe że firmy sobie coś wymyślą temu tak napisałem o napięciach.Zależności czasowe czy chodzi Panu o opóznienia CL ???? nazwane technicznym językiem zal.... czaso... :-) Proszę mi wytłumaczyć to coś nazwane kapryśnych ???? albo że źle dobrane ???? bo nie ma czegoś takiego źle dobrane co może być źle dobrane jedynie to albo szybsze albo wolniejsze ??? wiadomo że w soc. 1155 nie włożymy cpu 1151 i odwrotnie chyba że młotkiem :D a kapryśne ???? w pc albo coś działa albo nie ,albo jest stabilny albo nie :D nie da się czegoś ukryć co działa na pół gwizdka.
dbcooper1983
Posty: 438
Rejestracja: 18 września 2018, 23:41 - wt

Re: Składać czy nie?

17 lutego 2019, 18:23 - ndz

Stacje robocze to trochę inna bajka ale nie zmienia to faktu że drogo i raz jeszcze drogo :-), wątpię żeby autorowi chodziło o stacje więc raczej mówimy o firmówkach składanych.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Składać czy nie?

17 lutego 2019, 18:28 - ndz

ChireadanPL pisze:
17 lutego 2019, 18:01 - ndz
Jest to linia transmisyjna, paskowa, rozumiem że chodzi o regulację czasu propagacji w różne miejsca, lub zachowanie takiego samego czasu na wszystkich pinach kości ?

Dokładnie. W cyfrówce chodzi mniej więcej o to samo. Komplet sygnałów ma się pojawić w konkretnym miejscu i czasie. Jeśli sygnały się nie pojawiają jak należy, to mamy zakłócenia odpowiedzi innego bloku funkcjonalnego. Np pojawiają się niekompletne sygnały danych, a już jest sygnał zapisu. Aby tego nie było, trzeba odpowiednio zaprojektować układ ideowy. Jeśli natomiast ważniejsze są dekoracje i miejsca na naklejki z potworami, to się zaczyna kombinacja. Albo jeśli ma być po prostu tanio. Przykładowo, płyta główna do komputera porządnej jakości potrafi kosztować kilka-kilkanaście razy więcej niż do składaka.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Składać czy nie?

17 lutego 2019, 18:29 - ndz

Tom01 sugeruje, że popularne płyty główne są niechlujnie zaprojektowane, a te z firmowych DELLi nie mają takich baboli (żmijki).

Nie przyglądałem się płytom głównym pod tym kątem, ale zawsze wybieram płyty główne najlepsze możliwe, a wychodzi to i tak o wiele taniej niż taki dajmy na to nowy DELL Precision. Nigdy nie miałem żadnych kłopotów z pamięciami, choć przyznam, że również kupuję zawsze markowe.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Składać czy nie?

17 lutego 2019, 18:34 - ndz

max pisze:
17 lutego 2019, 18:29 - ndz
Tom01 sugeruje, że popularne płyty główne są niechlujnie zaprojektowane,

Nie sugeruję, tylko opisuję stan faktyczny.

To oczywiste, że Precision wychodzi drożej niż składak. To wyższa seria i najciekawsze modele, oprócz jakości nieosiągalnej w sprzęcie składanym, mają całą gromadę ciekawych rozwiązań, od ideowych po mechaniczne.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
tomek970
Posty: 22
Rejestracja: 02 stycznia 2019, 20:54 - śr

Re: Składać czy nie?

17 lutego 2019, 18:35 - ndz

Nazwa tematu jest już trochę nieaktualna, bo rozmawiałem dzisiaj ze znajomym znajomego i poradził mi żeby lepiej nie składać. A to dlatego że chcę mieć ten komputer sfinansowany z programu ze środków unijnych. On pracował przy rozpatrywaniu podobnych wniosków i doradził mi żeby na fakturze była jedna nazwa komputera a nie pojedyncze części. Bo to może nie przejść, tak więc muszę kupić komputer w całości. Gdyby nie to to pewnie zdecydował bym się na składaka, a tak to jeden dylemat mam już rozwiązany. Ale ciekaw jestem Waszych opinii który komputer mi polecacie.
Będzie pracował z monitorem BenQ EW3270U. Ma on przekątną 31,5 cala, rozdzielczość 3840x2160, odświeżanie 60Hz i ma też funkcję HDR (chociaż podobno słabo ona działa). Ma dwa złącza HDMI 2.0 i jedno złącze DisplayPort 1.4. Komputer będzie używany do internetu, oglądania filmów, Worda, Excela i innych takich najprostszych zastosowań. Nie będe na nim grał. Powinien mieć dysk SSD i napęd DVD. Wiem że komputer powinien być połączony z monitorem poprzez DisplayPort bo na HDMI 2.0 niektórzy mieli problemy. Kwota jaką mogę przeznaczyć to ... myślę że jak wydam około 2500 zł to nie zakwestionują mi tego. Bo jak bym chciał kupić takiego bardzo wypasionego to nie przejdzie w tym programie.
Którą z tych opcji (albo z innych) byście mi polecili ?
https://www.x-kom.pl/p/456467-desktop-x ... -w10x.html
https://www.x-kom.pl/p/443451-desktop-s ... ecyfikacja
https://www.morele.net/zestaw-komputero ... b-5586757/
https://allegro.pl/oferta/lenovo-ideace ... 7630745663
https://allegro.pl/oferta/hp-pavilion-5 ... 7843741919
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Składać czy nie?

17 lutego 2019, 18:40 - ndz

Wszystkie wymienione to dziadostwo nie z tej ziemi. Przy takiej alternatywie wolałbym już składać. Z drugiej strony za te pieniądze będzie to wybitnie niskobudżetowy sprzęt. Najsensowniej byłoby się zwrócić w stronę poleasingowych. Za 2,5 tys da się kupić naprawdę ciekawe komputery.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
dbcooper1983
Posty: 438
Rejestracja: 18 września 2018, 23:41 - wt

Re: Składać czy nie?

17 lutego 2019, 18:41 - ndz

brałbym pierwszą opcje,world,filmy,internet co byś nie wziął i tak będzie dobrze :D z drugiej strony z owocowym(morelki) pewnie można się dogadać żeby było jako zestaw a części podać jakie sam chcesz
Ostatnio zmieniony 17 lutego 2019, 18:52 - ndz przez dbcooper1983, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Składać czy nie?

17 lutego 2019, 18:56 - ndz

Proponuję składaka (jednak niezłożonego ;) ) ale zafakturowanego jako jeden komputer. Samodzielnie należy wybrać wszystkie podzespoły w tym przede wszystkim konkretną płytę główną i zasilacz.

PS. Jak zwykle pieniądze z dotacji marnowane są na prywatny użytek, filmy, internety i takie tam. Bez sensu, no ale co na to poradzić. Z góry wiadomo, że to ma tak działać. Ma być zmarnowane możliwie jak najwięcej pieniędzy tak, żeby nic pożytecznego z tego nie wynikło a firma możliwie szybko splajtowała zostawiając po sobie jedynie dług do spłacenia przez innych.
tomek970
Posty: 22
Rejestracja: 02 stycznia 2019, 20:54 - śr

Re: Składać czy nie?

17 lutego 2019, 20:55 - ndz

Czyli za 2500 lub za 2700-2800 zł nie da się kupić w miarę przyzwoitego komputera do użytku domowego (bez grania) i złożyć komputer za te pieniądze (żeby podziałał mi z 10 lat) też nie będzie łatwo ?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Składać czy nie?

17 lutego 2019, 21:18 - ndz

Z rynku wtórnego da się kupić znakomity, nie tylko przyzwoity. Nie będzie też problemu z fakturą, nikt nie musi wiedzieć, że to używany komputer. Tyle, że nie będzie z procesorem 8 generacji a około 6. Z punktu widzenia użytkowego nie ma większego znaczenia. Całość jednak będzie o niebo lepszej jakości.

Analogia motoryzacyjna dla facetów: Nowy składak to będzie odpowiednik silnika, na ramie z kątowników, jakieś koła, niekoniecznie wszystkie takie same, na wierzchu dospawany fotel i kierownica. Wspomniany wcześniej DELL Precision, czy nawet Optiplex, HP EliteDesk, to będzie normalne, acz używane, 1-3 letnie auto minimum klasy średniej.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Składać czy nie?

17 lutego 2019, 21:25 - ndz

Da się ale trzeba się nagimnastykować, żeby w tym budżecie wybrać coś dobrego i niezawodnego. Osobiście nie mam na to czasu, bo to czas trzeba właśnie poświęcić, aby kupić w miarę dobrze i tanio.

Ja bym wybierał w nienajnowszej generacji np. Intel 8gen lub Ryzen 1gen, niewiele różnią się od najnowszej, a są tańsze. Płyta główna oraz karta grafiki - tanie modele Asus lub Gigabyte, niekoniecznie najnowsze. Zasilacz Seasonic. Pamięci jakieś tanie Kingstony. Dysk SSD 250GB najtańszy Samsung. Procesor najtańszy 4 rdzenie. 4 wentylatory na łożyskach do obudowy. Radiator na procka np. Zalman + pasta.

W tym budżecie DELL Precision będzie miał 5 lat. Pewnie będzie działał, ale to tyle z jego zalet. Do przeniesienia tego kompa potrzebny jest wózek widłowy.
voteck
Posty: 227
Rejestracja: 18 lipca 2017, 20:33 - wt

Re: Składać czy nie?

17 lutego 2019, 21:59 - ndz

voteck pisze:
17 lutego 2019, 01:17 - ndz
Z punktu widzenia miłośnika ciszy, który ma jakieś pojęcie – składać samemu. Gdyby nie to, dałbym sobie spokój już po doświadczeniach z pierwszym desktopem. (Dodatkowy kontroler ATA na płycie głównej miał problem z obsługą nowego modelu dysku twardego, a ja zainstalowałem sterowniki z dyskietki, tymczasem problem naprawiono parę tygodni wcześniej).

Inny przykład z własnego doświadczenia, nieco nowszy. Kupiłem moduły DDR2 Geila, które nawet przy standardowych parametrach działania wymagały napięcia 2,0 V, podczas gdy wybrana przeze mnie płyta Gigabyte'a z chipsetem LGA775 ustawiała w konfiguracji fabrycznej (czyli także po niektórych zwisach) 1,8 V (nowsza, z P35, już nie miała problemów z dobraniem właściwego napięcia).

Składaki są dla tych, którzy ogarniają takie kwestie. Mnie by się nawet nie chciało szperać w listach kompatybilności i szkoda by mi było wolnego czasu, ale w gotowcu musiałbym przynajmniej wymienić zasilacz na półpasywny i układ chłodzenia procesora.
dbcooper1983
Posty: 438
Rejestracja: 18 września 2018, 23:41 - wt

Re: Składać czy nie?

17 lutego 2019, 22:33 - ndz

https://www.morele.net/komputery/podzes ... gId=464101 (podany przykład można dowolnie konfigurować ,tańsza płyta,tańszy procesor) Nie widzę żadnego sensu kupowania kilku letnich stacji roboczych za 2500pln :-) Kupując nowy masz pewną 3 letnią gwarancję a na dysk i zasilacz 5 letnia gwarka .W tej konfiguracji którą podałem masz bardzo fajny procesor 6 rdzeni i 12 wątków ale jak będziesz miał ochotę to za 2-3-4 lata będziesz miał możliwość wrzucić 8,10,12 rdzeniowe procesory więc upgrade jak najbardziej pewny,na 100% do tej płyty będzie możliwość zainstalowania nowych procesorów od amd czyli ZEN2 a całkiem możliwe że i ZEN3 więc ja się pytam który wytrzyma lepiej próbę czasu stary dell czy nowa podstawka ???? pomijając już fakt że ceny kosmiczne 2tys-2,5 cenią sobie za stare xeony 2generacja(sandybridge) lub przy dobrych wiatrach haswell i to w różnych konfiguracjach nawet z i5 :-).
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Składać czy nie?

17 lutego 2019, 22:40 - ndz

Już pisałem. Należy wybierać marki popularne, powszechnie znane i uznane, możliwie jak najbardziej typowe, a nie jakieś dziwolągi z nietypowymi parametrami.

Najbardziej typowy jaki mi przychodzi do głowy, napiszę z pamięci, a zaznaczę, że nie śledzę teraz tematu dokładnie:
* procesor intel i3, 4 prawdziwe rdzenie, 8gen, najtańszy
* płyta główna Asus lub Gigabyte, czipset H370
* zasilacz Seasonic
* pamięci Kingston 2x 8GB DDR4, typowe częstotliwości, takie, żeby zmieścić się w budżecie. Mogą być też Crucial. Nie kupować nietypowych wynalazków, o mocno podwyższonych częstotliwościach, bo nie zmieścisz się w budżecie i będą problemy
* dysk SSD Samsung 250GB EVO (na PRO nie starczy budżetu), M2
* karta grafiki ASUS lub Gigabyte, cokolwiek typowego, bo karty są drogie a w Twoich zastosowaniach będą miały niewielki wpływ. Ma być komplet wyjść wideo: co najmniej 1-2 DisplayPort, 1 HDMI, 1 DVI i ok. 4GB GDDR5.
* 4 wentylatory na łożyskach kulkowych 120-140mm, 2 z przodu obudowy wciągające, 2 z tyłu wyciągające
* obudowa pełna blaszana, dobrze izoluje od zakłóceń i hałasu
* porządna pasta na procesor i jakiś średniej wielkości radiator z wentylatorem na łożyskach kulkowych.
Sprawdzić sobie dokładnie, bo piszę z pamięci. Jak starczy kasy to wziąć 6cio rdzeniowy i5.

Bardzo dokładnie przeczytać instrukcję płyty głównej, wszystko jest tam opisane jak złożyć komputer.

Wybierać typowe komponenty, domyślne nastawy parametrów, nie kombinować, nie podkręcać, przynajmniej na początku. Niczego nie apgrejdować, nie warto, różnice w praktyce są nieodczuwalne, używać do oporu.

Aha. W tym budżecie żadnych pasywnych wynalazków, bo usmażysz podzespoły. W środku ma być przeciąg, tylko wtedy komp będzie działał bezawaryjnie 10 lat.

:idea: 1x w roku otworzyć budę na podwórku i przedmuchać radiatory sprężonym powietrzem oraz wygonić pająki. Czyste wentylatory i radiatory oraz wkładki przeciwkurzowe z przodu obudowy są ważne, aby zapewnić właściwy obieg powietrza.

Elektronicznego złomu nie kupować, chyba że za 500-1000zł. Składają takie DELLe z czego popadnie i ma to niewiele wspólnego z nowym sprzętem. Za 2.5-3.0 tysie tylko nowy.
Ostatnio zmieniony 17 lutego 2019, 22:53 - ndz przez max, łącznie zmieniany 1 raz.
dbcooper1983
Posty: 438
Rejestracja: 18 września 2018, 23:41 - wt

Re: Składać czy nie?

17 lutego 2019, 22:52 - ndz

voteck pisze:
17 lutego 2019, 21:59 - ndz
voteck pisze:
17 lutego 2019, 01:17 - ndz
Z punktu widzenia miłośnika ciszy, który ma jakieś pojęcie – składać samemu. Gdyby nie to, dałbym sobie spokój już po doświadczeniach z pierwszym desktopem. (Dodatkowy kontroler ATA na płycie głównej miał problem z obsługą nowego modelu dysku twardego, a ja zainstalowałem sterowniki z dyskietki, tymczasem problem naprawiono parę tygodni wcześniej).

Inny przykład z własnego doświadczenia, nieco nowszy. Kupiłem moduły DDR2 Geila, które nawet przy standardowych parametrach działania wymagały napięcia 2,0 V, podczas gdy wybrana przeze mnie płyta Gigabyte'a z chipsetem LGA775 ustawiała w konfiguracji fabrycznej (czyli także po niektórych zwisach) 1,8 V (nowsza, z P35, już nie miała problemów z dobraniem właściwego napięcia).

Składaki są dla tych, którzy ogarniają takie kwestie. Mnie by się nawet nie chciało szperać w listach kompatybilności i szkoda by mi było wolnego czasu, ale w gotowcu musiałbym przynajmniej wymienić zasilacz na półpasywny i układ chłodzenia procesora.
Bardzo odległe czasy w których zdarzała się niekompatybilność lub bardziej mniej dopracowane biosy płyt głównych.Od czasów ddr3,4 nie pamiętam żeby były jakiekolwiek z tym problemy chyba że kość padnięta lub kosmicznej firmy noname (chociaż i takie działają) oczywiście i w tych czasach nie można tego wykluczyć jak ktoś ma pecha :)
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Składać czy nie?

18 lutego 2019, 11:40 - pn

Ja powiem, że gotową, sprawdzoną konfigurację przez jakiegoś producenta. Samodzielny dobór części może skończyć się nie do końca dobrym ich dopasowaniem i okresowymi kłopotami. Mówię z własnego doświadczenia. Starałem się o jak najlepszy wybór ale wyszło jak zawsze - są kłopoty, z poprzednim PC składakiem też tak było. Teraz mam tak, że co jakiś czas mój komp nie che się bootować, a wpada w tzw. bootloop, czyli po procedurze POST wyłącza się po czym samoczynnie włącza i zapętla w tym. Jedynym sposobem na to jest odświeżenie BIOSU. Do tej pory nie wiem co jest tego przyczyną, kod na płycie mówi, że nie udało się zainicjować urządzeń IDE. Robiłem już wszystko co przychodzi do głowy i co piszą tu i tam w Sieci. PC nie jest jako całość na gwarancji (zresztą już minęłaby), a wysyłanie np. samej płyty głównej to działanie skazane na porażkę, bo gwarant pewnie powie że wszystko jest OK, a ja straciłem czas i robotę na rozbieranie całego kompa.
Poza tym w między czasie miewałem z nim inne problemy, jednym z nich jest też to, że mój PC często nie potrafi wyjść ze stanu uśpienia.
dbcooper1983
Posty: 438
Rejestracja: 18 września 2018, 23:41 - wt

Re: Składać czy nie?

18 lutego 2019, 12:52 - pn

GrzesiekR pisze:
18 lutego 2019, 11:40 - pn
Ja powiem, że gotową, sprawdzoną konfigurację przez jakiegoś producenta. Samodzielny dobór części może skończyć się nie do końca dobrym ich dopasowaniem i okresowymi kłopotami. Mówię z własnego doświadczenia. Starałem się o jak najlepszy wybór ale wyszło jak zawsze - są kłopoty, z poprzednim PC składakiem też tak było. Teraz mam tak, że co jakiś czas mój komp nie che się bootować, a wpada w tzw. bootloop, czyli po procedurze POST wyłącza się po czym samoczynnie włącza i zapętla w tym. Jedynym sposobem na to jest odświeżenie BIOSU. Do tej pory nie wiem co jest tego przyczyną, kod na płycie mówi, że nie udało się zainicjować urządzeń IDE. Robiłem już wszystko co przychodzi do głowy i co piszą tu i tam w Sieci. PC nie jest jako całość na gwarancji (zresztą już minęłaby), a wysyłanie np. samej płyty głównej to działanie skazane na porażkę, bo gwarant pewnie powie że wszystko jest OK, a ja straciłem czas i robotę na rozbieranie całego kompa.
Poza tym w między czasie miewałem z nim inne problemy, jednym z nich jest też to, że mój PC często nie potrafi wyjść ze stanu uśpienia.
No i co w związku z tym ????? wczoraj 100 ludzi złamało nogę a innych 100 jest bez szwanku ;) wyszło jak zawsze ,są kłopoty ???? no są ale tak może być z wszystkim.Czy to firmówka czy normalny pc nie ma reguły wszystko potrafi się zje..... .
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Składać czy nie?

18 lutego 2019, 13:05 - pn

Z mojego doświadczenia wynika, że gotowe konfiguracje sklepowe to największy szmelc, dużo "GIGA", "MEGA" i "ULTRA". Sklepy dają dobre podzespoły na których ludzie się "znajo", czyli procesor i ew. karta grafiki, a reszta leży i kwiczy (płyta główna, zasilacz, pamięci, dysk SSD itp. to zwykle najtańszy szrot). A to właśnie od tej drugiej części podzespołów zależy jakość, stabilność i długowieczność pracy komputera. No niestety, jak chcesz coś zrobić dobrze, trzeba mieć jakieś pojęcie o mniemaniu.
Ostatnio zmieniony 18 lutego 2019, 13:05 - pn przez max, łącznie zmieniany 1 raz.

Wróć do „Komputery”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 8 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 4 gości
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68321
Liczba tematów: 4122
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu