Telewizor zamiast monitora a zdrowie oczu ?

Różne dyskusje i problemy ogólnokomputerowe
Hubert
Posty: 16
Rejestracja: 19 listopada 2019, 11:52 - wt

Telewizor zamiast monitora a zdrowie oczu ?

19 listopada 2019, 12:17 - wt

Witam,

Nie wiem czy umieszczam post we właściwym miejscu ale nie znalazłem odpowiedniejszego działu....
Posiadam telewizor SONY KDL-32ex 501. Dokładne dane techniczne w linku poniżej:

https://www.sony.pl/electronics/support ... ifications

Podłączyłem w/w TV do komputera i jestem zadowolony z jakości obrazu pod każdym względem.
Jednak męczy mnie cały czas myśl czy takie rozwiązanie nie wpływa jakoś niekorzystnie na zdrowie oczu.

Będę bardzo mocno wdzięczny za podpowiedzi osób, które mają wiedzę w tym temacie.

Pozdrawiam serdecznie wszystkich czytających :-)

Hubert
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Telewizor zamiast monitora a zdrowie oczu ?

19 listopada 2019, 13:58 - wt

Moim zdaniem wystarczy po prostu "wsłuchiwać się" w swój organizm, a konkretnie oczy aby odpowiedzieć sobie na takie pytanie. Jeżeli po godzinach pracy oczy nie czują się źle, nie przekazują Tobie jakiś niepokojących sygnałów, szczególnie czegoś nowego czego nie doświadczyłeś wcześniej, to raczej jest OK. Jeśli oczy się męczą i nie lubią obrazu "powiedzą" Ci to, będziesz to w jakiś sposób odczuwał.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16330
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Telewizor zamiast monitora a zdrowie oczu ?

19 listopada 2019, 17:58 - wt

Telewizor nie jest przystosowany do pracy z bliska i ze statycznymi obrazami. Skutkiem tego bardzo prawdopodobne jest "mróżenie", duża nierównomierność podświetlenia, brak ostrości. To nie są aspekty przyjazne dla wzroku.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Hubert
Posty: 16
Rejestracja: 19 listopada 2019, 11:52 - wt

Re: Telewizor zamiast monitora a zdrowie oczu ?

20 listopada 2019, 12:18 - śr

Tom01
Korzystam głównie z internetu przeglądając strony internetowe.
Powiększam sobie obraz w wyszukiwarce na tyle, że siedzę od tv 2 metry. Litery mam duże, wyraźne i ostre. Nie mrużę oczu. Więc pod tym względem jest w porządku. Bardziej zastanawiałem się czy być może są jakieś inne czynniki które mogą niszczyć wzrok jak migotanie czy jasność. Aczkolwiek nie wyczuwam zjawiska migotania a jasność i podświetlenie zmniejszyłem na TV na tyle nisko, że nie świeci mi po oczach( zwłaszcza z odległości 2 metrów). Dodatkowo zastosowałem dość jasne oświetlenie żarówkami o świetle naturalnym z góry i dodatkowo 50 W lampkę z tyłu za telewizorem. Wydaje mi się, że jest ok ale wolę się upewnić bo zdrowie oczu jest istotne dla mnie. Mimo wielu godzin spędzonych przed laptopem w ciągu ostatnich 20 lat nie noszę okularów i wzrok mam świetny. Chciałbym aby tak zostało i chciałbym się upewnić, że ta modyfikacja moja, czyli przejście z 16.1 calowego monitora laptopa na 32 calowy telewizor jest właściwym wyborem?
Pozdrowionka :-)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16330
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Telewizor zamiast monitora a zdrowie oczu ?

21 listopada 2019, 02:55 - czw

Hubert pisze:
20 listopada 2019, 12:18 - śr
Bardziej zastanawiałem się czy być może są jakieś inne czynniki które mogą niszczyć wzrok

Tak, te które opisałem. Powiększone litery będą maskowały nieostrość ale to nie znaczy że jej nie ma. Podobnie inne cechy obrazu. Dziwię się, że Pan nie widzi nic negatywnego. Ja nie mogłem usiedzieć nawet kilka godzin, przez nawet bardzo dobrymi TV jako monitorami. To jest ślepa uliczka.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Hubert
Posty: 16
Rejestracja: 19 listopada 2019, 11:52 - wt

Re: Telewizor zamiast monitora a zdrowie oczu ?

22 listopada 2019, 13:43 - pt

hmm...Ja wizualnie nic negatywnego nie widzę ale skoro jest ryzyko o którym Pan pisze to raczej nie będę ryzykował. W takim razie lepiej powrócić do laptopa?

Wróć do „Komputery”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], noname
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68360
Liczba tematów: 4127
Liczba użytkowników: 3941
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Mik89
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu