Przyśpieszanie Firefoxa

Różne dyskusje i problemy ogólnokomputerowe
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16336
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Przyśpieszanie Firefoxa

19 lutego 2013, 16:56 - wt

Problem:
Z uwagi na to, że przeglądarka to w wielu przypadkach podstawowe narzędzie pracy, szybkość jej działania mocno rzutuje na komfort pracy z komputerem. Na swoim komputerze mam non stop otwartych koło setki zakładek i zacząłem poważnie się zastanawiać jak cokolwiek zoptymalizować. Nie jest to łatwe, bo trzeba wyrzucać historię, cache, zminimalizować ilość kart czyli wprowadzić konieczne ograniczenia. Sytuacja stała się już tak dramatyczna że przeglądarka zaczęła się mocno przycinać przy przewijaniu prostych stron, więc koniecznie coś trzeba zrobić. Ale ale... przecież sprzęt jest po to żeby nam służył a nie zaprzątał głowę swoimi problemami. Tym bardziej, że maszyna względnie współczesna, fyfnasto rdzeniowa, pamięci sporo, SSD itd... Poszukałem, pogrzebałem i znalazłem sposób na spore ograniczenie apetytu Firefoxa na pożeranie komputera. Oba sposoby wprowadziłem jeden po drugim i efekt jest bardzo wyraźny.

Procedura 1:
Pierwszy sposób polega na zabronieniu cache'owania na dysku i przeniesienie tego do pamięci operacyjnej. W normalnej pracy Firefox grzebie na dysku całkiem sporo a dyski to najwolniejszy element całego systemu. Nawet jeśli to SSD, to i tak RAM jest szybszy.

1. Otwórz adres “about:config”.
2. Potwierdź ostrzeżenie o ryzyku utraty gwarancji. Cokolwiek to znaczy.
3. Klucz “browser.cache.disk.enable” ustaw na “false“.
4. Klucz “browser.cache.memory.enable” ustaw na “true”.
5. Klucz “browser.cache.memory.capacity” ustaw na “-1″. Jeśli takiego klucza nie ma, trzeba go stworzyć. “-1″ oznacza, że przeglądarka będzie samodzielnie dopasowywać zużycie pamięci, ale można określić konkretną wartość. Domyślnie u mnie było 512000, czyli 512MB. Jeśli w komputerze jest mało pamięci efekt może nie być satysfakcjonujący. Przykładowo mocno "zawalony" Firefox może zużywać nawet powyżej 1,5GB pamięci.

Procedura 2:
Drugi sposób to zamrożenie nieużywanych w tym momencie kart. Na kartach są z reguły skrypty, które działają w tle i potrzebują na to czasu procesora. Dodatek https://addons.mozilla.org/pl/firefox/a ... ound-tabs/ w sprytny sposób je zawiesza. Nie ma żadnych widocznych oznak działania dodatku, tzn nic nie przestaje działać a drastycznie spada wykorzystanie procesora. Testowo uruchomiłem monitor systemowy, z normalnie działającymi kartami obciążenie procesora dochodziło w porywach do 90%, a 20-40% non stop niezależnie co się robi. Z zamrożonymi kartami, czyli w chwili włączenia wspomnianego dodatku, spadło w sekundę od 5 do 10 razy!

Skutki:
Firefox z ponad 100 kartami zaczął działać tak jakby nie miał nic. Zachęcam do spróbowania. Przewijanie stron stało się płynne, reakcja na polecenia natychmiastowa. Chrome nie jest już szybsze. :)
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Filip
Posty: 733
Rejestracja: 29 maja 2011, 22:15 - ndz

Re: Przyśpieszanie Firefoxa

19 lutego 2013, 19:02 - wt

Fajny patent :-)
Czy inne przeglądarki też tak da się przyspieszyć? W sumie przy 24GB ramu angażowanie dysku w cokolwiek jest bez sensu.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16336
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Przyśpieszanie Firefoxa

19 lutego 2013, 19:24 - wt

Filip pisze:Czy inne przeglądarki też tak da się przyspieszyć?
Nie wiem, używam dowolnych pod warunkiem, że to Firefox.
Filip pisze:W sumie przy 24GB ramu angażowanie dysku w cokolwiek jest bez sensu.
Dokładnie. Przed przydziałem RAM-u na cache warto sprawdzić jak system aranżuje pamięć i czy jest z czego ukroić. Powyżej 8GB praktycznie zawsze jest trochę wolnego. Pamięć jest tania a daje dużo.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Filip
Posty: 733
Rejestracja: 29 maja 2011, 22:15 - ndz

Re: Przyśpieszanie Firefoxa

19 lutego 2013, 19:29 - wt

Tom01 pisze:
Filip pisze:Czy inne przeglądarki też tak da się przyspieszyć?
Nie wiem, używam dowolnych pod warunkiem, że to Firefox.

Ja porzuciłem FF ze 3 lata temu bo strasznie mulił. Dowolna przeglądarka była wielokrotnie szybsza. FF np. odpalał się tak długo, że często jak już się uruchomił, to zapominałem co chciałem :-)

Wróć do „Komputery”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 6 użytkowników online :: 5 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Majestic-12 [Bot], Marpas
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68397
Liczba tematów: 4130
Liczba użytkowników: 3945
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Goldberg
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu