Okulary do komputera?

Rozmowy o wszystkim
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Okulary do komputera?

23 września 2013, 22:47 - pn

Tom01 pisze:Chodziło o soczewki w ogóle.
Soczewki ... kontaktowe, jak rozumiem.

Czyli podsumowując. Jak ktoś nie musi, niech nie używa. Jak musi, to musi...
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Okulary do komputera?

23 września 2013, 23:01 - pn

Dokładnie tak. Soczewki, jakiekolwiek, służą do korekty wad, przede wszystkim związanych z ostrością, astygmatyzmem i pokrewnymi, czyli defektami soczewki w oku. Z definicji soczewka nic dobrego nie da przy monitorze. A okulary "do komputera", "do jazdy samochodem" to moim zdaniem jeden wielki pic.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Okulary do komputera?

23 września 2013, 23:24 - pn

Tom01 pisze:A okulary ... "do jazdy samochodem" to moim zdaniem jeden wielki pic.
Zgadzam się. Z drobnymi wyjątkami. Oprócz korekty: sferycznej i cylindrycznej (astygmatyzm), do prowadzenia samochodu można oczywiście jeszcze stosować soczewki z/bez korekcją i przyciemnione (przeciwsłoneczne) jednocześnie. Również z antyreflexem. Są jeszcze soczewki z polaryzatorem, ale to już mz. ekscentryzm.

Nadmienię jeszcze, że generalnie za szybą samochodową nie działają fotochromy. Szyby samochodowe pochłaniają ultrafiolet, na które reagują fotochromy. Poza tym szkła barwione na stałe mają równiejszy przebieg przyciemnienia w skali kolorów (długości fali). Wykres pochłaniania fotochromów jest daleki od równomierności, czego na pierwszy rzut oka nie widać...
GrzesiekR
Posty: 1273
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Okulary do komputera?

24 września 2013, 09:56 - wt

Okulary dla kogoś kto nie ma wady wzroku lub ma ją bardzo słabą i nie odczuwa potrzeby korekcji (widzi wystarczająco ostro aby nie czuć dyskomfortu) to oczywista strata pieniędzy i okazja do nabawienia się odcisków na nosie :) Przyzwoite oprawki nigdy nie były i nie będą tanie. Większość ludzi jakąś tam wadę wzroku ma, bo to narząd bardzo podatny na wady genetyczne, ponieważ musi spełniać bardzo wiele warunków aby działał idealnie, a z czasem oczywiście się degraduje.
Co do odległości patrzenia to już bym polemizował. Owszem, powiedzmy, że ewolucyjnie oko ludzkie mężczyzny jest przystosowane do wypatrywania obiektów w odległościach sporo większych niż te z którymi mamy do czynienia teraz przy pracy biurowej, ale to czy mamy do czynienia z odległością 20-30 cm (książkowa-tabletowa) czy 60-90cm monitorowa to już inna sprawa, bo to są odległości mikro przy tamtych na których operował człowiek pierwotny, gdy szukał zwierzyny.
Co do kobiet to można by się zastanawiać, czy oko ewoluowało w ten sam sposób jak mężczyzny, ponieważ na łowy się raczej nie wybierały, tylko czekały przy ognisku, pichcąc coś, szyjąc, rozmawiając między sobą lub inne tego typu rzeczy będąc w osadzie.
Mechanizmy ewolucji oczywiście nie obowiązują w takim okresie czasu w jakim człowiek zmienił odległości patrzenia dominujące w codziennym działaniu z dalekich na te króciutkie, więc żyjemy ze spuścizną czasów dawnych, gdzie ewolucja miała czas na działanie (miliony lat).
W moim np przypadku oko woli odległości książkowe niż monitorowe, czytając z monitora w odległości 70cm więcej się męczy/wytężą niż np 25cm przy książce/tablecie.
Oczywiście idealnie by było aby w ciągu każdego dnia oko dostawało różne odległości pracy (najlepiej z dala od komputera), co dla wielu z nas jest niestety niemożliwe lub trudno osiągalne.
Ostatnio zmieniony 24 września 2013, 10:04 - wt przez GrzesiekR, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Okulary do komputera?

24 września 2013, 10:00 - wt

GrzesiekR pisze:Oczywiście idealnie by było aby w ciągu każdego dnia oko dostawało różne odległości pracy (najlepiej z dala od komputera), co dla wielu z nas jest niestety niemożliwe lub trudno osiągalne.
Dlatego bardzo ważne jest robienie przerw. Skupianie wzroku na stałych bliskich odległościach powoduje zmęczenie mięśni odpowiedzialnych za akomodację. Dlatego warto regularnie, choć na chwilę przenosić wzrok w dal, przez okno. Czasem jak oczy są porządnie zmęczone, wręcz czuć ulgę po skupieniu wzroku na dalekich widokach.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Okulary do komputera?

24 września 2013, 10:44 - wt

GrzesiekR pisze: Co do odległości patrzenia to już bym polemizował. Owszem, powiedzmy, że ewolucyjnie oko ludzkie mężczyzny jest przystosowane do wypatrywania obiektów w odległościach sporo większych niż te z którymi mamy do czynienia teraz przy pracy biurowej, ale to czy mamy do czynienia z odległością 20-30 cm (książkowa-tabletowa) czy 60-90cm monitorowa to już inna sprawa, bo to są odległości mikro przy tamtych na których operował człowiek pierwotny, gdy szukał zwierzyny.
Różnica odległości 20-30cm a 60-90cm to moim zdaniem duża różnica. Przy akomodacji nie ma znaczenia liniowa zmiana. Zachodzi tu raczej zależność wykładnicza lub logarytmiczna. Mimo wszystko każdy powinien pracować jak czuje, że jest mu najwygodniej.
GrzesiekR pisze: W moim np przypadku oko woli odległości książkowe niż monitorowe, czytając z monitora w odległości 70cm więcej się męczy/wytężą niż np 25cm przy książce/tablecie.
Może masz za małe literki. Wielkość kątowa czcionek powinna być zawsze jednakowa, niezależnie od odległości ekranu. Inaczej ujmując, jak ekran monitora jest 3x dalej niż książka/tablet, to literki muszą być 3x większe.
AleksandraSam
Posty: 1
Rejestracja: 14 maja 2014, 10:02 - śr

Re: Okulary do komputera?

14 maja 2014, 10:09 - śr

Osobiście wolę soczewki, około 5 lat nosiłam okulary aż w końcu postanowiłam to zmienić. Okulistka dobrała mi soczewki do pracy przy komputerze i już teraz nie mam problemu z pracą przy komputerze. Koniecznie należy pamiętać o płynie do soczewek oraz oczywiście odpowiednim pojemniczku na przechowywanie. Lekarz powinien wszystko Ci wyjaśnić :)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Okulary do komputera?

24 października 2014, 12:29 - pt

Mój okulista się z tym nie zgadza. Używanie kropli powoduje zanikanie naturalnego nawilżania. Faktycznie tak jest. Noszę soczewki kontaktowe i długo używałem kropli, do tego stopnia, że stały się niezbędne. Po poradzie okulisty odstawiłem. Jakieś dwa, trzy tygodnie była masakra, później w ogóle zapomniałem, że stoją w szufladzie.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Okulary do komputera?

06 grudnia 2014, 20:39 - sob

goszPtosz1 pisze:Ja posiadam takowe okulary z refluksem. Jestem bardzo zadowolony.
Ja bym z tego "refluksu" taki zadowolony nie był. Ciekawe, kto Ci takie sprzedał... :mrgreen:
cz
czuk

Re: Okulary do komputera?

07 grudnia 2014, 05:49 - ndz

.



Ja też noszę ten "refluks" ;) szkła muszę mieć zwykłe bo mam niewielki cylinder na krotko widzę bardzo dobrze do 30 cm bez okularów na dalej trochę mi się rozmywa jak ktoś może coś doradzić to byłoby fajnie
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Okulary do komputera?

07 grudnia 2014, 11:06 - ndz

Szkła z antyrefleksem to pozycja obowiązkowa.

Jeśli z bliska widzisz bez okularów, a z daleka nie, to jesteś krótkowidzem. Najprawdopodobniej powinieneś nosić minusy.

Trzeba iść do okulisty. Zrobić badanie komputerowe, zweryfikować wynik badaniem tradycyjnym (okulista wkłada różne soczewki i pyta czy jest lepiej czy gorzej), dobrać wielkość cylindra i podać oś w jakiej ma być obrócony w stopniach.

Nie wiem co rozumiesz przez szkła zwykłe.

Po za tym co tu doradzać. Binokle na nos i do roboty...
cz
czuk

Re: Okulary do komputera?

07 grudnia 2014, 15:16 - ndz

Ja mam plastiki z antyrefleksem po -1,5 na każde oko ,+0,75 cylinder jak patrze z daleka to jest ok a jak z coraz bliska to wtedy czym bliżej to gorzej widzę przez okulary i to jest irytujące słyszałem że są jakieś asygmatyczne czy jakoś tam...ktoś ma takie okulary wtedy widać dobrze i z daleka i bliska podobno
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Okulary do komputera?

07 grudnia 2014, 22:48 - ndz

czuk pisze:słyszałem że są jakieś asygmatyczne czy jakoś tam...ktoś ma takie okulary wtedy widać dobrze i z daleka i bliska podobno
Soczewki asygmatyczne można dostać tylko u tego samego optyka co sprzedaje okulary z refluksem.

U normalnego optyka mógłbyś zapytać o soczewki progresywne. Ja co prawda takich nigdy nie używałem, ale bym ich nie wybrał.
GrzesiekR
Posty: 1273
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Okulary do komputera?

08 grudnia 2014, 09:57 - pn

max pisze:
czuk pisze:słyszałem że są jakieś asygmatyczne czy jakoś tam...ktoś ma takie okulary wtedy widać dobrze i z daleka i bliska podobno
Soczewki asygmatyczne można dostać tylko u tego samego optyka co sprzedaje okulary z refluksem.

U normalnego optyka mógłbyś zapytać o soczewki progresywne. Ja co prawda takich nigdy nie używałem, ale bym ich nie wybrał.
Być może chodziło o soczewki asferyczne, ale te nie dodają tej właściwości widzenia dobrze na wszystkie odległości dla osoby, która potrzebuje innych mocy na bliż i dal. Brzmienie jednak bardziej podobne niż progresywne ;)
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Okulary do komputera?

08 grudnia 2014, 10:32 - pn

Hmm. Asferyczne to on już ma. Cylinder oznacza, że ze sfery już nici :mrgreen: . Progresywne też są asferyczne, w każdym razie jako całość, bo mają różne sfery w różnych obszarach (dal, bliż).
A może chodzi o asferyczność innego typu: http://www.okularyporadnik.pl/asferyczne.html
GrzesiekR
Posty: 1273
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Okulary do komputera?

08 grudnia 2014, 15:10 - pn

max pisze:Hmm. Asferyczne to on już ma. Cylinder oznacza, że ze sfery już nici :mrgreen: . Progresywne też są asferyczne, w każdym razie jako całość, bo mają różne sfery w różnych obszarach (dal, bliż).
A może chodzi o asferyczność innego typu: http://www.okularyporadnik.pl/asferyczne.html
Do korekcji astygmatyzmu nie musi być soczewek asferycznych. To jest wynalazek, który nieco zmniejsza zniekształcenia ostrości poprzez tworzenie bardziej skomplikowanych powierzchni soczewek niż soczewki nie asferyczne. nie mylić tutaj ze sferą, czyli korekcą wad standardowych, tj. nieastygmatycznych. Właśnie to, co napisałeś w ostatnim zdaniu.
cz
czuk

Re: Okulary do komputera?

09 grudnia 2014, 00:39 - wt

Lata lecą starość nie radość ;) ja tez kiedyś miałem dobry wzrok dlatego tak ważny jest monitor by wzrok oszczędzać, choć twój wzrok może do końca pozostać sokoli
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Okulary do komputera?

09 grudnia 2014, 08:56 - wt

purumadziano pisze:Hmm a ja od 6 klasy spędzam przed komputerem po 8-12 godzin (głównie to teraz pracując, za młodu grając ...) i wzrok mam w 100% sprawny, czy jest więc tak, że od tego oczy wysiadają, co mi zawsze rodzice powtarzali?
Spokojnie, spokojnie. Jeszcze trochę cierpliwości. Niedługo doczekasz się efektów. To tylko kwestia czasu i poczynań UżySzkodnika.
GrzesiekR
Posty: 1273
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Okulary do komputera?

09 grudnia 2014, 11:46 - wt

max pisze:
purumadziano pisze:Hmm a ja od 6 klasy spędzam przed komputerem po 8-12 godzin (głównie to teraz pracując, za młodu grając ...) i wzrok mam w 100% sprawny, czy jest więc tak, że od tego oczy wysiadają, co mi zawsze rodzice powtarzali?
Spokojnie, spokojnie. Jeszcze trochę cierpliwości. Niedługo doczekasz się efektów. To tylko kwestia czasu i poczynań UżySzkodnika.
Z użyszkodnikowaniem to ma tylko częściowo związek. Głównym powodem osłabienia wzroku, poza naturalnym starzeniem się narządu wzroku jest ciągłe, długotrwałe wpatrywanie się w tą samą odległość. Tak samo dotyczy to czytania książek. W sumie tam jest nawet gorzej bo czyta się z reguły z bliższej odległości.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Okulary do komputera?

09 grudnia 2014, 11:52 - wt

Popieram. Zabrzmi to może trochę dziwnie, ale wolę wpatrywać się w monitor (z 70cm) niż w książkę. Mam nadzieję, że nie zostanę wtórnym analfabetą...

Wróć do „HydePark”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68376
Liczba tematów: 4129
Liczba użytkowników: 3942
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: kilgore
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu