Oświetlenie mieszkania. Czy LEDy są dobre?

Rozmowy o wszystkim
Filip
Posty: 733
Rejestracja: 29 maja 2011, 22:15 - ndz

Oświetlenie mieszkania. Czy LEDy są dobre?

11 stycznia 2018, 17:47 - czw

Na wstępie zaznaczę, że nie chodzi mi o oświetlenie miejsca pracy, ale o zwykłe światło do przebywania w pomieszczeniu. Jedyne co z tych „zawodowych” rzeczy mnie interesuje to CRI, ale też bez przesady.

Nie wiem czy to tylko moje odczucia, ale wydaje mi się, że obecnie promowane źródła światła są jakieś chu…we. W sensie – nieprzyjemne. Żarówki energooszczędne świecą tragicznie. Niestety podobne wrażenia mam jeśli chodzi o LEDy. Źle się w tym świetle czuję. U niektórych znajomych od razu wiedziałem, że coś jest nie tak i okazywało się, że to LED. Ale może to był tani LED? Może jakichś producentów należy po prostu unikać?

Teraz pytanie. Czy żeby było fajnie muszę wrócić do energożernych żarówek? Najprzyjemniejsze wydają się być halogeny. A może są jakieś LEDy, które świecą przyjemnie? Może są producenci, którzy ogarnęli już ten temat i można ich żarówki stosować? Wydaje mi się, że to nie jest kwestia temperatury. Bardziej bym obstawiał CRI, które o ile się nie mylę, wynika ze spektrum.

Jakie w ogóle są wasze odczucia co do źródeł światła? Może ja jestem jakiś inny? Z drugiej jednak strony gdzieś czytałem, że od tych „euroekoświateł” ludzie mają depresję. Włożyłem to pomiędzy rózne spiskowe teorie, ale chyba jednak coś w tym jest. Chcę zmienić jakoś oświetlenie w domu i potrzebuję konusltacji, porady, sugestii. Niekoniecznie musi być ekonomicznie i myślałem żeby użyć zwykłych żarnikowych żarówek, ale niestety znakomita większość „euroekooprawek” toleruje max. 40 W ze względu na wydzielane ciepło. Wkręcając w takie „euroekogów…o” żarnikową setkę, ryzykujemy jego stopieniem.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Oświetlenie mieszkania. Czy LEDy są dobre?

11 stycznia 2018, 18:23 - czw

Uwagi są całkowicie słuszne i potwierdzam. Eksperymentuję z masą źródeł światła, zarówno do celów prywatno-domowych jak i profesjonalnych. Niestety, trafić na cokolwiek rozsądnego z popularnych jest praktycznie niemożliwe. Najlepsze są co najwyżej na granicy akceptowalności, ale o dobrej jakości świetle można zapomnieć. Taki przykład, spaliła się lampa LED w hallu. Wymieniłem na nową. Rozpakowuję monitor w obudowie GY, czyli jasny popielaty i w świetle tej lampy jest zielony jak nie wiem co. Niestety, aby mieć cokolwiek lepszego ale jednocześnie nie wracać do halogenów, trzeba się rozglądać za źródłami do celów profesjonalnych.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
maro122
Posty: 28
Rejestracja: 12 grudnia 2017, 23:08 - wt

Re: Oświetlenie mieszkania. Czy LEDy są dobre?

11 stycznia 2018, 18:56 - czw

do czego to doszło... zaraz pojawią się strony z testami wnętrzności 'żarówek' a raczej źródeł światła z analizą układu zasilania...
za parę lat producenci wejdą z technologią flicker-free i znów bedzie powód to wymiany :P

kiedyś było łatwiej, bo nie ważne czy żarówkę produkował uznany producent czy firma krzak... obie świeciła w przybliżeniu tak samo... resztę regulowały parametry sieciowe i bezwładność żarnika.

a teraz to umarł w butach.... dla mnie lampy ledowe powinny mieć podawany graf spectrum, ale to marzenie ściętej głowy...
można by się sugerować wyższym CRI, ale to też parametr nie często podawany i nie do końca oddaje naturalność emitowanego światła [naturalność mam na myśli podobieństwo widma lampy do widma światła dziennego]

Montażowo najtaniej pójść w halogeny.... w ledy też się da ale na pewno więcej to będzie kosztowało nie tylko pieniędzy ale i czasu na poszukiwanie odpowiednich źródeł, być może oprawek...
wiem, że PHILIPS dla swoich ledów podaje w kartach produktowych parametry, niezbędne do zaprojektowania oświetlenia przy użyciu konkretnych lamp.

Ważne jest sporo parametrów, moim zdaniem podstawowe:
- temp. barwowa;
- kąt wiązki
- natężenie (związane z kątem);
- CRI (mówi co nie co o rozkładzie widmowym)
- fajnie jak jest widmo

p.s.
może się wydawać, że do domowego użytku nie powinny nas interesować parametry 'profesjonalnego oświetlenia'... tylko, że to są po prostu parametry promieniowania elektromagnetycznego z uwzględnieniem odbiornika; oko-mózg.
Innych parametrów nie ma, więc jak chcesz ocenić wcześniej jak to będzie pracowało, musisz się o nie oprzeć... [amatorskie parametry lampy to ładna grafika na pudełku :P moc podają bo muszą, tak by nawet tego nie było hehe]
Ostatnio zmieniony 11 stycznia 2018, 19:07 - czw przez maro122, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Oświetlenie mieszkania. Czy LEDy są dobre?

11 stycznia 2018, 19:02 - czw

Po spektrum też nie da się ocenić "jakości" światła. Mała zmiana gdzieś-tam na wykresie i inny odbiór. Póki co można próbować szukać po CRI. O ile przy około 80 handlarze już kłamią jak z nut, to jeśli podane jest 90 i więcej, trochę się boją tak naciągać parametry i jest szansa na trochę prawdy.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Filip
Posty: 733
Rejestracja: 29 maja 2011, 22:15 - ndz

Re: Oświetlenie mieszkania. Czy LEDy są dobre?

11 stycznia 2018, 19:13 - czw

A coś godnego polecenia? Coś co ma CRI w okolicach 90?

Zastanawiam się też nad żarówkami Philipsa, które wyglądają jak normalna żarówka. Mają taki pomarańczowy żarnik, ale o dziwo ich temperatura to 6500 K. Zastanawiam się jak by się to sprawdziło w domu, bo… w zasadzie to domowe oświetlenie, ale normalna żarówka żarnikowa ma dużo mniej. 2500 K? O taka
https://www.philips.pl/c-p/871869676680 ... techniczne
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Oświetlenie mieszkania. Czy LEDy są dobre?

11 stycznia 2018, 19:19 - czw

Jak na razie ciągle jedyne dobre LED-y:
https://monitory.mastiff.pl/lampy-biurk ... i-led.html
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Filip
Posty: 733
Rejestracja: 29 maja 2011, 22:15 - ndz

Re: Oświetlenie mieszkania. Czy LEDy są dobre?

11 stycznia 2018, 19:25 - czw

Cena jest rozbrajająca :D
maro122
Posty: 28
Rejestracja: 12 grudnia 2017, 23:08 - wt

Re: Oświetlenie mieszkania. Czy LEDy są dobre?

11 stycznia 2018, 19:38 - czw

Tom01 pisze:
11 stycznia 2018, 19:02 - czw
Po spektrum też nie da się ocenić "jakości" światła. Mała zmiana gdzieś-tam na wykresie i inny odbiór. Póki co można próbować szukać po CRI. O ile przy około 80 handlarze już kłamią jak z nut, to jeśli podane jest 90 i więcej, trochę się boją tak naciągać parametry i jest szansa na trochę prawdy.
zgadzam się, ale lepiej jak krzywa źródła jest kształtem zbliżona do krzywej promieniowania słonecznego (na powierzchni ziemi)... niż połamany grzebień :P

przykład lampy philips pod gu10 (montowałem takie u siebie w lampach zewnętrznych na podwórku:
http://www.lighting.philips.com/main/pr ... EU/product
światło przyjemne, producent ma wersje 2700K i 3000K, sprzedawcy się zarzekali, że gołym okiem tego nie zobaczę... aha... specjalnie kupiłem na próbę o tej samej mocy jedną 2700 i jedna 3000K... a potem wszystkie 3000K ;)
Problemem jest też fakt, że jak uszkodzi się lampa 3000K od philipsa o CRI>90, a ktoś podmieni zamiennik z marketu [nawet philipsa] także o barwie 3000K to z duży prawdopodobieństwem różnica widoczna gołym okiem ;P

tutaj klasa wyżej:
http://www.lighting.philips.pl/prof/zro ... EU/product
po widmie, źródło prawdopodobnie White LED + czerwony i zielony luminofor... ale mogę się mylić :P


Żadnej z tych lamp nie kupisz w sklepie od ręki [markety budowlane bez szans, sklepy tylko z oświetleniem.... szanse są ale nikłe]

p.s.
podaje marke philips tylko jako przykład, sam korzystałem z ich produktów przy zakładaniu oświetleniu podwórka.
komercyjnie najbardziej konkurencyjny osram (z tego co pamiętam) podawał mniej parametrów w kartach odpowiednich lamp,
Ostatnio zmieniony 11 stycznia 2018, 20:35 - czw przez maro122, łącznie zmieniany 2 razy.
Mag
Posty: 769
Rejestracja: 18 sierpnia 2013, 18:38 - ndz

Re: Oświetlenie mieszkania. Czy LEDy są dobre?

11 stycznia 2018, 19:55 - czw

Przepraszam że pytam a co myślicie o tej lampie https://www.nilsen.pl/pl/glowna/141-lam ... 02248.html
Awatar użytkownika
danielchrzaszcz
Posty: 121
Rejestracja: 20 stycznia 2017, 12:25 - pt

Re: Oświetlenie mieszkania. Czy LEDy są dobre?

11 stycznia 2018, 20:07 - czw

Mag pisze:Przepraszam że pytam a co myślicie o tej lampie https://www.nilsen.pl/pl/glowna/141-lam ... 02248.html
Lampka jak lampka.
Filip
Posty: 733
Rejestracja: 29 maja 2011, 22:15 - ndz

Re: Oświetlenie mieszkania. Czy LEDy są dobre?

11 stycznia 2018, 20:46 - czw

maro122 pisze:
11 stycznia 2018, 19:38 - czw

przykład lampy philips pod gu10 (montowałem takie u siebie w lampach zewnętrznych na podwórku:
http://www.lighting.philips.com/main/pr ... EU/product
światło przyjemne, producent ma wersje 2700K i 3000K, sprzedawcy się zarzekali, że gołym okiem tego nie zobaczę... aha... specjalnie kupiłem na próbę o tej samej mocy jedną 2700 i jedna 3000K... a potem wszystkie 3000K ;)
Problemem jest też fakt, że jak uszkodzi się lampa 3000K od philipsa o CRI>90, a ktoś podmieni zamiennik z marketu [nawet philipsa] także o barwie 3000K to z duży prawdopodobieństwem różnica widoczna gołym okiem ;P

tutaj klasa wyżej:
http://www.lighting.philips.pl/prof/zro ... EU/product
po widmie, źródło prawdopodobnie White LED + czerwony i zielony luminofor... ale mogę się mylić :P


Żadnej z tych lamp nie kupisz w sklepie od ręki [markety budowlane bez szans, sklepy tylko z oświetleniem.... szanse są ale nikłe]
Rzeczywiście nawet na allegro trzeba czekać na tę tańszą, a tej lepszej w ogóle nie ma. Chyba „zainwestuję” parę złotych na kilka żarówek i poeksperymentuję.
maro122
Posty: 28
Rejestracja: 12 grudnia 2017, 23:08 - wt

Re: Oświetlenie mieszkania. Czy LEDy są dobre?

11 stycznia 2018, 20:51 - czw

widziałem lampkę biurkową LED (innego producenta ale ten sam przedział cenowy) z regulacją temp. barwowej... to nie wiedziałem czy śmiać się czy płakać... tragedia

w temacie lampek, korzystając z okazji zapytam czy lampa CC GrafiLite Mode korzysta ze statecznika elektronicznego czy dławika?
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Oświetlenie mieszkania. Czy LEDy są dobre?

11 stycznia 2018, 21:25 - czw

maro122, może napisz coś więcej (na czym polegała kiepskość tych LED ze zmienną temp.)
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Oświetlenie mieszkania. Czy LEDy są dobre?

11 stycznia 2018, 21:28 - czw

Filip pisze:
11 stycznia 2018, 19:25 - czw
Cena jest rozbrajająca :D
Dokładnie. Szkoda, że nie ma w Mastiff po prostu czegoś lepszego (CRI 90)od typowych OSRAM/Philips CRI 80, ale jeszcze w cenach nieoderwanych od przyzwoitości. To juz lepiej serio kupić wyrób z innego forum, gdzie gość składa na markowych diodach z CRI 97 i do tego z o niebo lepszym chłodzeniem (cena jakoś kilkadziesiąt PLN). Śmiałbym się, jakby jego wyrób był trwalszy i w dodatku jakościowo lepiej świecił.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Oświetlenie mieszkania. Czy LEDy są dobre?

11 stycznia 2018, 21:35 - czw

Nie ma na razie w ogóle innych lamp tego typu, o parametrach nadających się do celów profesjonalnych. Stąd takie drogie. Można przecież kupić LED o wysokim CRI ale o barwie 927, 930 ale to jest "lekko" co innego niż 950. Problematyka produkcji takich diod była opisana na forum kilkukrotnie. Dlatego proponowane lampy mają taką nietypową konstrukcję.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
maro122
Posty: 28
Rejestracja: 12 grudnia 2017, 23:08 - wt

Re: Oświetlenie mieszkania. Czy LEDy są dobre?

11 stycznia 2018, 21:37 - czw

Kyle pisze:
11 stycznia 2018, 21:25 - czw
maro122, może napisz coś więcej (na czym polegała kiepskość tych LED ze zmienną temp.)
na ustawieniu 'niby 3000K' lampka świeci jakby monochromatycznie na kolor żółto/pomarańczowy
Filip
Posty: 733
Rejestracja: 29 maja 2011, 22:15 - ndz

Re: Oświetlenie mieszkania. Czy LEDy są dobre?

11 stycznia 2018, 22:05 - czw

Zastanawiam się nad tymi Philipsami 6500K. Czy to da się przy tym funkcjonować.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Oświetlenie mieszkania. Czy LEDy są dobre?

11 stycznia 2018, 22:23 - czw

6500K do domu? Trupiarnia będzie.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
maro122
Posty: 28
Rejestracja: 12 grudnia 2017, 23:08 - wt

Re: Oświetlenie mieszkania. Czy LEDy są dobre?

11 stycznia 2018, 22:29 - czw

to jest super lampa:
http://www.lighting.philips.com/main/pr ... EU/product

tylko niestety ma ograniczone zastosowanie ze względu na kąt wiązki.... lampa od Tom01 jest pod tym względem bez porównania (na fotkach widać, że ledy są także po bokach wewnątrz bańki...i fakt, konkurencji nie widać
lampa z linka była by świetna do oświetlenia obrazu, zdjęcia lub plakatu na ścianie...

CO do 6500K... co kto lubi... ja bym tego w domu nie zniósł...
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Oświetlenie mieszkania. Czy LEDy są dobre?

11 stycznia 2018, 22:38 - czw

maro122 pisze:
11 stycznia 2018, 22:29 - czw
(na fotkach widać, że ledy są także po bokach wewnątrz bańki...i

Nie ma LED-ów po bokach. Konstrukcja jest inna. Sama LED jako moduł COB jest jeden ale za to ogromny i bez luminoforów:


Obrazek


Świeci natomiast kapturek z luminoforami.


Obrazek
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „HydePark”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68313
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu